Dyrektywa 64/475/EWG dotycząca skoordynowanych rocznych badań statystycznych odnośnie inwestycji w przemyśle

DYREKTYWA RADY
z dnia 30 lipca 1964 r.
dotycząca skoordynowanych rocznych badań statystycznych odnośnie inwestycji w przemyśle

(64/475/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 13 sierpnia 1964 r.)

RADA EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY GOSPODARCZEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 213,

uwzględniając projekt przedłożony przez Komisję,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu wypełnienia zadań powierzonych jej przez Traktat, Komisja musi dysponować rocznymi statystykami na temat tendencji w dziedzinie inwestycji w przemyśle Wspólnoty;

porównywalne źródłowe dane dotyczące podstawowych cech charakterystycznych przemysłu zostały zebrane po raz pierwszy w drodze badań przemysłowych obejmujących rok 1962; spis taki nie może być często powtarzany; w latach pośrednich nie można obejść się bez rocznych statystyk dotyczących pewnych podstawowych zagadnień; wśród tych zagadnień inwestycje zajmują tak ważną pozycję, iż urzędy statystyczne większości Państw Członkowskich zbierają tego typu dane od wielu lat;

jednakże konieczne jest, aby takie roczne statystyki były udostępniane Komisji przez wszystkie Państwa Członkowskie, w formie skoordynowanej pod względem ujęcia i metody, w celu uzyskania porównywalnych rezultatów dla sześciu Państw Członkowskich, według tego samego podziału na sektory przemysłowe,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1 1

Państwa Członkowskie we współpracy technicznej z Komisją podejmują wszystkie środki niezbędne do wykonywania skoordynowanych rocznych badań statystycznych odnośnie inwestycji w przemyśle oraz zapewniają, aby pierwsze takie badanie, obejmujące 1964 r., zostało przeprowadzone w 1965 r. i, w przypadku nowych Państw Członkowskich, przyjęte zostaną wszelkie stosowne ustalenia w celu zapewnienia, aby pierwsze badanie, obejmujące rok ich przystąpienia zostało przeprowadzone w roku następującym po tym przystąpieniu.

Artykuł  2

Do celów niniejszej dyrektywy przez przemysł należy rozumieć działalność zdefiniowaną w "Nomenklaturze gałęzi przemysłu we Wspólnotach Europejskich" (NICE)(1).

W przypadku małych przedsiębiorstw badanie może być wykonane metodą kontroli wyrywkowej.

Artykuł  3

Otrzymywane dane liczbowe odnoszą się do rocznych wydatków inwestycyjnych (łącznie z instalacjami skonstruowanymi przez same przedsiębiorstwa), według następującego podziału:

a) maszyny, instalacje, pojazdy;

b) konstruowanie budynków;

c) nabywanie istniejących budynków i gruntu.

Inwestycje o charakterze socjalnym ujmuje się, o ile to możliwe, całościowo w odrębnym zestawieniu.

Artykuł  4

Wyniki badań są przekazywane Komisji według podziału na gałęzie przemysłu, z zastrzeżeniem informacji stanowiących w świetle ustawodawstwa krajowego tajemnicę statystyczną.

Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 lipca 1964 r.

W imieniu Rady
G. SCHRÖDER
Przewodniczący

______

(1) Obecne wydanie Nomenklatury zostało opublikowane w 1963 r. w Biuletynie Statystyki Przemysłowej (Urząd Statystyczny Wspólnot Europejskich). Jest ono podane do celów informacyjnych w Załączniku.

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

NOMENKLATURA GAŁĘZI PRZEMYSŁU WE WSPÓLNOTACH EUROPEJSKICH (NICE)

grafika

1 Art. 1:

- zmieniony przez art. 29 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia i dostosowań w traktatach dołączonego do Traktatu w sprawie przystąpienia Królestwa Danii, Irlandii, Królestwa Norwegii oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U.04.90.864/15) z dniem 1 stycznia 1973 r.

- zmieniony przez art. 21 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Greckiej i dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/19) z dniem 1 stycznia 1981 r.

- zmieniony przez art. 26 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Królestwa Hiszpanii i Republiki Portugalskiej oraz dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/23) z dniem 1 stycznia 1986 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1964.131.2193

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 64/475/EWG dotycząca skoordynowanych rocznych badań statystycznych odnośnie inwestycji w przemyśle
Data aktu: 30/07/1964
Data ogłoszenia: 13/08/1964
Data wejścia w życie: 31/07/1964