Pomoc państwa - Litwa - Pomoc państwa SA.18832 (2013/C) (ex 2013/NN) (ex 2011/MX) (ex N 44/2005) - Ulga w zakresie podatku akcyzowego od biopaliw - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - LITWA

Pomoc państwa SA.18832 (2013/C) (ex 2013/NN) (ex 2011/MX) (ex N 44/2005) - Ulga w zakresie podatku akcyzowego od biopaliw

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 323/04)

(Dz.U.UE C z dnia 8 listopada 2013 r.)

Pismem z dnia 17 lipca 2013 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Litwę o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

Directorate for State Aid

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: (0032) 2-296.12.42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Litwie. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

1.

 PROCEDURA

Program pomocy zatwierdzony przez Komisję w ramach sprawy dotyczącej pomocy państwa SA.18832 (N44/2005) został objęty procesem monitorowania w 2011 r.

2.

 OPIS ŚRODKA

Program pomocy ma na celu wspieranie biopaliw. Pomoc udzielana jest w formie obniżek podatku akcyzowego od biopaliw mieszanych z innymi paliwami.

W ramach procesu monitorowania w 2011 r. Litwa przedstawiła informacje dotyczące krajowych przepisów prawnych oraz sposobu wdrażania programu w latach 2009 i 2010. Ponadto Litwa przedstawiła informacje na temat indywidualnej pomocy udzielonej trzem beneficjentom wybranym przez Komisję.

3.

 OCENA ŚRODKA

Informacje dostarczone przez Litwę w ramach procesu monitorowania wzbudziły obawy. Litwa przedstawiła dokumenty poświadczające, że Ministerstwo Gospodarki monitorowało program pomocy i gromadziło od beneficjentów informacje na temat kosztów produkcji oraz cen. Jednakże Litwa nie dostarczyła informacji, które pozwoliłyby Komisji zweryfikowanie, czy program był należycie realizowany, w szczególności jeżeli chodzi o brak nadmiernej rekompensaty.

Ponadto informacje dotyczące pomocy udzielonej w latach 2009 i 2010 wydają się wskazywać, że w 2009 r. wystąpiła lekka nadmierna rekompensata na poziomach zagregowanych. Litwa wyjaśniła możliwe powody, które mogły być przyczyną tej sytuacji (rozbieżna metodologia obliczania zgromadzonych danych), ale nie dostarczyła informacji potwierdzających, że nadmierna rekompensata nie wystąpiła. Litwa nie wskazała również, że przyjęła środki dostosowawcze w związku z rzekomą nadmierną rekompensatą.

Ponadto Litwa zobowiązała się przedstawić Komisji szczegółowe roczne sprawozdania z monitorowania, jednak takich sprawozdań nie złożyła.

W przypadku braku odpowiednich danych dotyczących kosztów produkcji biopaliw i cen paliw Komisja nie jest w stanie zweryfikować, czy władze litewskie przeprowadziły niezbędny proces monitorowania i czy podjęły ewentualne środki dostosowawcze, aby zapewnić właściwe wdrożenie programu i uniknięcie nadmiernej rekompensaty.

W związku z powyższym Komisja ma wątpliwości, czy środek pomocy został prawidłowo wdrożony, zgodnie z decyzją Komisji.

PISMO

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.323.74

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Litwa - Pomoc państwa SA.18832 (2013/C) (ex 2013/NN) (ex 2011/MX) (ex N 44/2005) - Ulga w zakresie podatku akcyzowego od biopaliw - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 08/11/2013
Data ogłoszenia: 08/11/2013