Komunikat opublikowany na podstawie art. 27 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 w sprawie AT.39939 - Samsung - Stosowanie standardowych istotnych patentów UMTS.

Komunikat Komisji opublikowany na podstawie art. 27 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 w sprawie AT.39939 - Samsung - Stosowanie standardowych istotnych patentów UMTS

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 302/11)

(Dz.U.UE C z dnia 18 października 2013 r.)

1.

 WPROWADZENIE

1.
Zgodnie z art. 9 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i 82 Traktatu ("rozporządzenie (WE) nr 1/2003") 1 Komisja może zdecydować - w przypadkach gdy zamierza przyjąć decyzję nakazującą zakończenie naruszenia, a zainteresowane przedsiębiorstwa przedkładają zobowiązania mające na celu rozwiązanie wątpliwości wyrażonych przez Komisję w jej ocenie wstępnej - aby takie zobowiązania były dla przedsiębiorstw wiążące. Taka decyzja może zostać przyjęta na określony czas i stanowi, że nie ma już dalszych podstaw do podejmowania działań przez Komisję. Zgodnie z art. 27 ust. 4 tego samego rozporządzenia Komisja publikuje zwięzłe streszczenie sprawy i zasadniczą treść zobowiązań. Zainteresowane strony mogą przedłożyć swoje uwagi w ustalonym przez Komisję terminie.

2.

 STRESZCZENIE SPRAWY

2.
Dnia 21 grudnia 2012 r. Komisja przyjęła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń zgodnie z art. 27 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 w związku z art. 10 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 773/2004 2 , którego adresatami były: Samsung Electronics Co., Ltd, Samsung Electronics France, Samsung Electronics GmbH, Samsung Electronics Holding GmbH oraz Samsung Electronics Italia SpA (wspólnie zwane dalej "Samsung"). Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń stanowi również wstępną ocenę w rozumieniu art. 9 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003.
3.
Zgodnie z pisemnym zgłoszeniem zastrzeżeń Samsung ubiegał się o wydanie tymczasowych i stałych sądowych zakazów sprzedaży przed sądami w różnych państwach członkowskich na podstawie swych patentów niezbędnych do wdrożenia standardów (standard essential patents, "SEP") obejmujących technologię uniwersalnego systemu telefonii ruchomej (UMTS), na które, w trakcie ustalania tego standardu w Europejskim Instytucie Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) 3 , Samsung zobowiązał się udzielać licencji na sprawiedliwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach (FRAND).
4.
Zgodnie ze wstępnym wnioskiem pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń praktyki te, w wyjątkowych okolicznościach przedmiotowej sprawy 4 , stanowią nadużycie pozycji dominującej w rozumieniu art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) i art. 54 Porozumienia EOG.

3.

 ZASADNICZA TREŚĆ ZAPROPONOWANYCH ZOBOWIĄZAŃ

5.
Samsung nie zgadza się z zarzutami wyrażonymi w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń. Przedstawił on jednak zobowiązania zgodnie z art. 9 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 w odpowiedzi na stwierdzone przez Komisję problemy w zakresie konkurencji.
6.
Poniżej przedstawiono zasadnicze elementy zobowiązań Samsunga.
7.
Samsung zobowiązuje się nie ubiegać się o sądowy zakaz sprzedaży przed żadnym sądem w EOG za naruszenie jego patentów niezbędnych do wdrożenia standardów (włączając wszystkie patenty już istniejące i udzielone w przyszłości) stosowanych w smartfonach i tabletach (mobilne SEP) wobec potencjalnego licencjobiorcy, który zgodzi się na proponowaną procedurę negocjowania umowy licencyjnej mającą na celu określanie warunków FRAND jednostronnej umowy licencyjnej obejmującej mobilne SEP Samsunga lub - na wniosek Samsunga lub potencjalnego licencjobiorcy - umowy o wzajemnym licencjonowaniu obejmującej zarówno mobilne SEP Samsunga, jak i niektóre mobilne SEP potencjalnego licencjobiorcy.
8.
Zasady licencjonowania obejmują:
(i)
okres negocjacji do 12 miesięcy oraz
(ii)
określenie warunków FRAND przez osobę trzecią, jeśli po upływie okresu negocjacji nie uzgodniono porozumienia licencyjnego lub alternatywnego sposobu określenia warunków FRAND. Określenie warunków FRAND przez osobę trzecią będzie polegać na zastosowaniu do sporu postępowania polubownego lub rozstrzygnięcia sądowego w celu określenia warunków FRAND jednostronnej umowy licencyjnej lub umowy o wzajemnym licencjonowaniu.
9.
Zasady licencjonowania przedstawiono w dwóch załączonych zaproszeniach do negocjacji, które stanowią integralną część zobowiązań i są umowną podstawą stosowania zobowiązań w stosunkach między Samsungiem a potencjalnym licencjobiorcą.
10.
Zobowiązania umożliwiają również Samsungowi ubieganie się o sądowy zakaz sprzedaży wobec potencjalnego licencjobiorcy na podstawie mobilnych SEP Samsunga, w przypadkach gdy spełnione są łącznie dwa warunki:
(i)
potencjalny licencjobiorca ubiegał się o sądowy zakaz sprzedaży wobec Samsunga na podstawie niektórych z jego mobilnych SEP oraz
(ii)
Samsung podpisał i dostarczył odpowiednie zaproszenie (zaproszenia) do negocjacji umów licencyjnych na warunkach FRAND obejmujących jego własne mobilne SEP i niektóre mobilne SEP potencjalnego licencjobiorcy.
11.
Zobowiązania będą obowiązywać przez pięć lat od dnia, w którym Samsung otrzymuje formalne zawiadomienie o decyzji Komisji zgodnie z art. 9 rozporządzenia (WE) nr 1/2003. Samsung wyznaczy również pełnomocnika, który będzie monitorował przestrzeganie zobowiązań.
12.
Streszczone powyżej zobowiązania zostały w całości opublikowane w angielskiej wersji językowej na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji:

http://ec.europa.eu/competition/index_en.html

4.

 ZAPROSZENIE DO ZGŁASZANIA UWAG

13.
Komisja zamierza przyjąć decyzję na mocy art. 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2003, ogłaszającą jako wiążące zobowiązania streszczone powyżej i opublikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji.
14.
Zgodnie z art. 27 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 Komisja wzywa zainteresowane osoby trzecie do zgłaszania uwag na temat zaproponowanych zobowiązań. Komisja musi otrzymać takie uwagi nie później niż w terminie jednego miesiąca od daty niniejszej publikacji. Zainteresowane osoby trzecie są również proszone o przedłożenie nieopatrzonej klauzulą poufności wersji swoich uwag, z której usunięto tajemnice handlowe oraz pozostałe informacje poufne oraz zastąpiono je nieopatrzonym klauzulą poufności streszczeniem lub słowami "tajemnica handlowa" lub "poufne".
15.
Odpowiedzi i uwagi należy uzasadnić, przedstawiając istotne fakty. Jeśli stwierdzą Państwo istnienie problemu w stosunku do którejkolwiek części proponowanych zobowiązań, prosimy o zasugerowanie możliwego rozwiązania.
16.
Uwagi z dopiskiem zawierającym numer referencyjny AT.39939 - Samsung - Stosowanie standardowych istotnych patentów UMTS można przesyłać do Komisji pocztą elektroniczną (na adres: COMP-SAMSUNG@ec.europa.eu), faksem (+32 22950128) lub listownie na poniższy adres:

European Commission

Directorate-General for Competition

Antitrust Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

1 Dz.U. L 1 z 4.1.2003, s. 1. Ze skutkiem od dnia 1 grudnia 2009 r. art. 81 i 82 Traktatu WE stały się odpowiednio art. 101 i 102 TFUE. Treść tych dwóch grup postanowień jest zasadniczo identyczna. Do celów niniejszego zawiadomienia odniesienia do art. 101 i 102 TFUE należy rozumieć, tam gdzie to stosowne, jako odniesienia do art. 81 i 82 Traktatu WE.
2 Dz.U. L 123 z 27.4.2004, s. 18.
3 Do celów pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń pojęcie "ETSI SEP" oznaczało patenty, które ich właściciel zgłosił jako istotne w kontekście wszelkich norm telefonii komórkowej, takich jak UMTS, W-CDMA, TDMA, CDMA, WLAN, GSM i GPRS.
4 W których Samsung zobowiązał się do licencjonowania przedmiotowych SEP na sprawiedliwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach oraz w przypadku braku obiektywnego uzasadnienia (brak obiektywnego uzasadnienia w szczególności odnosi się do faktu, że potencjalny licencjobiorca nie sprzeciwia się zawarciu porozumienia na warunkach FRAND).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.302.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Komunikat opublikowany na podstawie art. 27 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 w sprawie AT.39939 - Samsung - Stosowanie standardowych istotnych patentów UMTS.
Data aktu: 18/10/2013
Data ogłoszenia: 18/10/2013