Regulamin pracy komisji do oceny wniosków o wpis na listę podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji zewnętrznego zapewniania jakości, wzoru umowy z podmiotem, któremu powierzono funkcję zewnętrznego zapewniania jakości, oraz sposób ustalania wysokości wynagrodzenia z tytułu tej umowy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1
z dnia 10 października 2016 r.
w sprawie regulaminu pracy komisji do oceny wniosków o wpis na listę podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji zewnętrznego zapewniania jakości, wzoru umowy z podmiotem, któremu powierzono funkcję zewnętrznego zapewniania jakości, oraz sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia z tytułu tej umowy

Na podstawie art. 60 ust. 5 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 226 oraz z 2023 r. poz. 2005) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
regulamin pracy komisji, o której mowa w art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, zwanej dalej "ustawą";
2)
wzór umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy;
3)
sposób ustalania wysokości wynagrodzenia z tytułu umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, dla podmiotu, któremu powierza się funkcję zewnętrznego zapewniania jakości wobec danej instytucji certyfikującej, okres, na jaki umowa może być zawarta, oraz szczegółowe warunki rozwiązania lub wygaśnięcia umowy.
§  2. 
Regulamin pracy komisji, o której mowa w art. 57 ust. 1 ustawy, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
Wzór umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Wysokość wynagrodzenia netto z tytułu umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, dla podmiotu, któremu powierza się funkcję zewnętrznego zapewniania jakości, jest ustalana według rodzajów zadań realizowanych przez ten podmiot oraz liczby stawek dziennych za poszczególne rodzaje zadań w poszczególnych okresach realizacji tej umowy:
1)
monitorowanie wewnętrznego systemu zapewniania jakości stosowanego w danej instytucji certyfikującej:
a)
8 stawek dziennych - za każdy rok realizacji umowy, w którym instytucja certyfikująca przekazała raport z ewaluacji wewnętrznej, o którym mowa w art. 64 ust. 2 ustawy,
b)
1 stawka dzienna - za każdy zakończony kwartał realizacji umowy, w którym instytucja certyfikująca przekazała informacje, o których mowa w art. 65 ust. 1 ustawy,
c)
4 stawki dzienne - za każdy rok realizacji umowy, w którym instytucja certyfikująca przekazała sprawozdanie z działalności, o którym mowa w art. 76 ust. 1 ustawy;
2)
monitorowanie spełniania przez daną instytucję certyfikującą wymagań, o których mowa w:
a)
art. 41 ust. 2 ustawy - w przypadku instytucji certyfikującej, której nadano uprawnienie do certyfikowania danej kwalifikacji wolnorynkowej,
b)
art. 41 ust. 3 ustawy - w przypadku instytucji certyfikującej, której nadano uprawnienie do certyfikowania danej kwalifikacji sektorowej

- 2 stawki dzienne za każdy rok realizacji umowy, w którym podmiot zewnętrznego zapewniania jakości wykonywał działania, o których mowa w art. 69 ust. 1 pkt 2 ustawy;

3)
ewaluacja zewnętrzna walidacji i certyfikowania przeprowadzanych przez daną instytucję certyfikującą oraz funkcjonowania wewnętrznego systemu zapewniania jakości w danej instytucji certyfikującej - 36 stawek dziennych za każdy rok realizacji umowy, w którym przeprowadzona została ewaluacja zewnętrzna.
2. 
Wysokość stawki dziennej nie może przekroczyć kwoty 436 zł netto.
2a. 
Jeżeli instytucja certyfikująca na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy upoważniła do przeprowadzania walidacji inny podmiot, zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, są wykonywane także wobec tego podmiotu. W przypadku gdy instytucja certyfikująca upoważniła do przeprowadzania walidacji więcej niż jeden podmiot, umowa, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, może przewidywać wykonywanie zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, wobec niektórych z tych podmiotów, wybieranych w określony w tej umowie sposób zapewniający efektywne prowadzenie zewnętrznego zapewniania jakości.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2a, wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, powiększa się za każdy rok, w którym podmiot zewnętrznego zapewniania jakości wykonywał, zgodnie z umową, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, wobec podmiotów upoważnionych do przeprowadzania walidacji zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, o liczbę stawek dziennych wskazanych odpowiednio w ust. 1 pkt 2 i 3 za każdy podmiot upoważniony, wobec którego były wykonywane te zadania.
3a. 
Jeżeli liczba podmiotów upoważnionych do przeprowadzania walidacji uległa zmianie powodującej, że określony w umowie, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, sposób wyboru podmiotów upoważnionych, wobec których będą wykonywane zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, utrudnia efektywne prowadzenie zewnętrznego zapewniania jakości, strony sporządzają aneks do umowy i dokonują zmiany sposobu wyboru takich podmiotów.
4. 
Wynagrodzenie za dany rok realizacji umowy, obliczone zgodnie z ust. 1-3, zwiększa się o 10% z tytułu kosztów administracyjnych, kosztów realizacji zadań w ramach współpracy, o której mowa w art. 60 ust. 2 ustawy, oraz kosztów sporządzenia sprawozdania, o którym mowa w art. 71 ust. 1 ustawy.
5. 
Jeżeli miejsce siedziby podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości oraz miejsce wykonywania uprawnień, o których mowa w art. 69 ust. 1 pkt 2 ustawy, znajdują się w różnych miejscowościach, do wynagrodzenia za dany rok realizacji umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, dolicza się, z tytułu poniesionych kosztów podróży służbowych pracowników podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości, kwotę 295 zł brutto za każdą dobę podróży służbowej, z tym że liczba dób podróży służbowych nie może przekroczyć:
1)
2 dób podróży służbowej - w przypadku realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2;
2)
21 dób podróży służbowej - w przypadku realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
§  5. 
1. 
Umowę, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, zawiera się na czas określony nie dłuższy niż okres wpisu podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości na listę, o której mowa w art. 51 ust. 1 ustawy.
2. 
W przypadku gdy na podstawie art. 58 ust. 2 ustawy w odniesieniu do danego podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości został przedłużony wpis na listę, o której mowa w art. 51 ust. 1 ustawy, zawarta z tym podmiotem umowa, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, może zostać przedłużona na czas określony nie dłuższy niż okres, na jaki został przedłużony wpis na tę listę.
3. 
Minister właściwy, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy, nie później niż na 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki została zawarta umowa, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, informuje podmiot zewnętrznego zapewniania jakości o możliwości przedłużenia lub nieprzedłużenia tej umowy, w przypadku gdy na podstawie art. 58 ust. 2 ustawy w odniesieniu do tego podmiotu zostanie przedłużony wpis na listę, o której mowa w art. 51 ust. 1 ustawy.
§  6. 
1. 
Minister właściwy, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy, może wypowiedzieć umowę, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, ze skutkiem natychmiastowym, bez prawa podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości do odszkodowania oraz bez prawa do żądania wynagrodzenia w części nieobjętej protokołem, o którym mowa w § 4 ust. 6 załącznika nr 2 do rozporządzenia, a także bez prawa do zwrotu wydatków, które poczynił w celu wykonania umowy, jeżeli podmiot zewnętrznego zapewniania jakości nie wykonuje obowiązków wynikających z umowy lub wykonuje te obowiązki w sposób nienależyty, w szczególności nie przedstawił w terminie raportu z zewnętrznego zapewniania jakości lub sprawozdania, o którym mowa w art. 71 ust. 1 ustawy.
2. 
(uchylony).
3. 
W przypadku rozwiązania albo wygaśnięcia umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, podmiot zewnętrznego zapewniania jakości jest obowiązany w terminie miesiąca od dnia rozwiązania albo wygaśnięcia tej umowy do przekazania ministrowi właściwemu, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy:
1)
wszelkich informacji i materiałów dotyczących instytucji certyfikującej wytworzonych lub pozyskanych w ramach wykonywania zadań objętych tą umową;
2)
protokołu, o którym mowa w § 4 ust. 6 załącznika nr 2 do rozporządzenia, obejmującego działania zrealizowane w danym roku obowiązywania tej umowy do dnia jej rozwiązania albo wygaśnięcia.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

REGULAMIN PRACY KOMISJI DO OCENY WNIOSKÓW O WPIS NA LISTĘ PODMIOTÓW UPRAWNIONYCH DO PEŁNIENIA FUNKCJI ZEWNĘTRZNEGO ZAPEWNIANIA JAKOŚCI

1. Przewodniczący komisji, o której mowa w art. 57 ust. 1 ustawy, zwanej dalej "komisją", zwołuje pierwsze posiedzenie komisji nie później niż w ciągu tygodnia od dnia upływu terminu składania wniosków ogłoszonego przez ministra koordynatora Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy.

2. Na pierwszym posiedzeniu komisji przewodniczący komisji:

1) przydziela wnioski, o których mowa w art. 53 ust. 2 ustawy, zwane dalej "wnioskami", do oceny poszczególnym członkom komisji według grup kwalifikacji wolnorynkowych lub kwalifikacji sektorowych z określonych działów administracji rządowej, o których mowa w art. 54 ust. 1 pkt 2 ustawy;

2) ustala termin sporządzenia oceny wniosków przez poszczególnych członków komisji.

3. Wnioski są oceniane odrębnie według grup kwalifikacji wolnorynkowych lub kwalifikacji sektorowych z określonych działów administracji rządowej, o których mowa w art. 54 ust. 1 pkt 2 ustawy, przez:

1) wchodzącego w skład komisji przedstawiciela ministra właściwego dla grupy kwalifikacji wolnorynkowych lub kwalifikacji sektorowych z określonego działu administracji rządowej;

2) jednego przedstawiciela Rady Interesariuszy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji;

3) przewodniczącego komisji.

4. Poszczególni członkowie komisji sporządzają uzasadnione oceny wniosków i przekazują je przewodniczącemu komisji.

5. Przewodniczący komisji w ciągu tygodnia od dnia upływu terminu oceny wniosków zwołuje podsumowujące posiedzenie komisji, w trakcie którego:

1) przedstawia informację o ocenach wniosków, o których mowa w ust. 4;

2) członkowie komisji, o których mowa w ust. 3, w drodze głosowania, ustalają oceny wniosków.

6. Obsługę administracyjno-techniczną komisji zapewnia pracownik urzędu obsługującego ministra koordynatora Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, który nie jest członkiem komisji i któremu nie przysługuje prawo głosu.

7. Osoba, o której mowa w ust. 6, sporządza protokół z przebiegu głosowania, o którym mowa w ust. 5 pkt 2. Do protokołu dołącza się oceny wniosków, o których mowa w ust. 4.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

Umowa nr ...

wzór

1 Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz.U.2023.2717).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.333 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin pracy komisji do oceny wniosków o wpis na listę podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji zewnętrznego zapewniania jakości, wzoru umowy z podmiotem, któremu powierzono funkcję zewnętrznego zapewniania jakości, oraz sposób ustalania wysokości wynagrodzenia z tytułu tej umowy.
Data aktu: 10/10/2016
Data ogłoszenia: 08/03/2024
Data wejścia w życie: 14/10/2016