Mianowanie na stopnie służbowe funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lutego 2003 r.
w sprawie mianowania na stopnie służbowe funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Na podstawie art. 78 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2023 r. poz. 1136, 1834 i 1860) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb mianowania na stopnie służbowe, zwane dalej "stopniami",
2)
wzory wniosków o mianowanie na stopnie,
3)
wzory aktów mianowania na stopnie

- funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"ustawa" - ustawę z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu;
2)
"ABW" - Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
3)
"Szef ABW" - Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
4)
"funkcjonariusz" - funkcjonariusza ABW;
5)
"przełożony" - kierownika jednostki organizacyjnej, zastępcę Szefa ABW, Szefa ABW;
6)
"bezpośredni przełożony" - przełożonego zajmującego stanowisko nie niższe niż kierownika sekcji lub inne równorzędne, któremu funkcjonariusz podlega bezpośrednio.
§  3. 
1. 
Wniosek o mianowanie funkcjonariusza na stopień starszego szeregowego oraz podoficerski składa do przełożonego posiadającego uprawnienia w sprawach osobowych bezpośredni przełożony tego funkcjonariusza.
2. 
Wniosek o mianowanie funkcjonariusza na stopień chorążego składa do Szefa ABW przełożony tego funkcjonariusza.
3. 
Wniosek o mianowanie funkcjonariusza na stopień oficerski składa przełożony tego funkcjonariusza do Szefa ABW, który po zaopiniowaniu przedstawia go Prezesowi Rady Ministrów.
4. 
Z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na pierwszy stopień oficerski oraz na stopień generała brygady Szef ABW występuje do Prezesa Rady Ministrów, który po zaopiniowaniu przedstawia te wnioski Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.
5. 
Wniosek o mianowanie funkcjonariusza na stopień, do stopnia kapitana włącznie, może być sporządzony w formie wniosku zbiorczego, z zastrzeżeniem ust. 6.
6. 
Przepisu ust. 5 nie stosuje się do wniosków o mianowanie funkcjonariusza na stopień, sporządzanych na podstawie art. 73 lub art. 101 pkt 4 ustawy.
7. 
Wzór wniosku o mianowanie na stopień w ABW określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
8. 
Wzór wniosku zbiorczego o mianowanie na stopień w ABW określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
W przypadku wniosku o mianowanie osoby przyjmowanej do służby w ABW posiadającej stopień wojskowy, policyjny, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej przepisy § 3 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
2. 
W przypadku wniosku o mianowanie osoby przyjmowanej do służby w ABW posiadającej stopień wojskowy podporucznika, stopień podkomisarza Policji, stopień podporucznika Urzędu Ochrony Państwa, stopień podporucznika Agencji Wywiadu, stopień podporucznika Straży Granicznej, stopień podporucznika Biura Ochrony Rządu, stopień podporucznika Służby Ochrony Państwa, stopień młodszego kapitana Państwowej Straży Pożarnej lub podporucznika Służby Więziennej przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
3. 
Szef ABW może uzależnić mianowanie osoby posiadającej stopień wojskowy, policyjny, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej od odbycia przeszkolenia zawodowego wymaganego w ABW.
§  5. 
1. 
Osobę przyjmowaną do służby w ABW posiadającą stopień wojskowy, policyjny, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej można mianować na równorzędny stopień w ABW z dniem mianowania na stanowisko służbowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
W przypadku gdy mianowanie, o którym mowa w ust. 1, uzależnione zostało od odbycia przeszkolenia zawodowego wymaganego w ABW, mianowanie następuje niezwłocznie po odbyciu tego przeszkolenia.
§  6. 
Mianowania funkcjonariusza na stopień w korpusie podoficerów i chorążych dokonuje się po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 68 ustawy.
§  7. 
Mianowania funkcjonariusza na pierwszy stopień oficerski dokonuje się po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 69 ustawy.
§  8. 
Mianowania na stopień zależnego od zdania egzaminu dokonuje się bezpośrednio po zdaniu tego egzaminu.
§  9. 
Mianowania funkcjonariusza na kolejny wyższy stopień dokonuje się w dniach świąt narodowych 3 maja i 11 listopada, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 72 lub art. 73 ust. 1 ustawy.
§  10. 
Przedterminowego mianowania funkcjonariusza na kolejny wyższy stopień w drodze wyróżnienia, na podstawie art. 101 pkt 4 ustawy, dokonuje się z dniem udzielenia tego wyróżnienia.
§  11. 
Mianowania na kolejny wyższy stopień w trybie art. 73 ust. 2 ustawy można dokonać z dniem zwolnienia funkcjonariusza ze służby w ABW.
§  12. 
1. 
Funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień wręcza się akt mianowania w sposób uroczysty. W przypadku, o którym mowa w § 9, wręczenie aktu mianowania następuje w połączeniu z obchodami świąt narodowych.
2. 
Akt mianowania podpisuje i wręcza Szef ABW lub właściwy przełożony mianowanego funkcjonariusza.
3. 
Wzór aktu mianowania:
1)
na pierwszy stopień oficerski w ABW określa załącznik nr 3 do rozporządzenia;
2)
na pozostałe stopnie w ABW, do stopnia pułkownika włącznie, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  13. 
1. 
Funkcjonariusza mianowanego na stopień, który nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania, powiadamia się o innym wyznaczonym terminie wręczenia aktu mianowania.
2. 
Funkcjonariuszowi, który nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania, w szczególności z powodu długotrwałej choroby, akt mianowania wręcza się w miejscu jego pobytu.
3. 
Jeżeli wskutek dokonania czynu świadczącego o szczególnym męstwie funkcjonariusz poniósł śmierć, mianowania na kolejny wyższy stopień dokonuje się pośmiertnie. Akt mianowania wręcza się w takim przypadku małżonkowi lub najbliższemu krewnemu.
§  14. 
W przypadku ujawnienia faktu podważającego zasadność mianowania funkcjonariusza na stopień bezpośredni przełożony lub przełożony, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na stopień, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym fakcie właściwego przełożonego uprawnionego do mianowania na wnioskowany stopień.
§  15. 
1. 
Funkcjonariuszowi, któremu obniżono stopień, okres służby w posiadanym stopniu, wymagany do mianowania na kolejny wyższy stopień, biegnie od dnia uprawomocnienia się decyzji administracyjnej o ukaraniu karą dyscyplinarną obniżenia stopnia.
2. 
Funkcjonariusza, któremu obniżono stopień, można mianować na kolejny wyższy stopień przed upływem okresu, o którym mowa w art. 72 ust. 2 ustawy, dopiero gdy zaistnieją przesłanki, o których mowa w art. 73 ust. 1 ustawy. Okres wysługi w stopniu, o którym mowa w art. 72 ust. 2 ustawy, może być skrócony nie więcej niż o połowę.
§  16. 
1. 
Utrata stopnia przez funkcjonariusza następuje w przypadkach, o których mowa w art. 74 ust. 3 ustawy.
2. 
Mianowanie na stopień oraz utrata lub pozbawienie stopnia następuje w formie rozkazu personalnego.
3. 
Jeżeli w rozkazie personalnym, o którym mowa w ust. 2, nie określono innego dnia mianowania na stopień, utraty lub pozbawienia stopnia, to dniem tym jest data wydania tego rozkazu personalnego.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O MIANOWANIE NA STOPIEŃ W AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSEK ZBIORCZY O MIANOWANIE NA STOPIEŃ W AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

AKT MIANOWANIA NA PIERWSZY STOPIEŃ OFICERSKI W AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

AKT MIANOWANIA NA STOPIEŃ W AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie mianowania funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa na stopnie obowiązujące w Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. poz. 1489), zachowanym w mocy na podstawie art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. poz. 676).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024