Działanie wojskowego systemu telekomunikacyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 kwietnia 2022 r.
w sprawie działania wojskowego systemu telekomunikacyjnego

Na podstawie art. 17 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa sposób działania wojskowego systemu telekomunikacyjnego.
2. 
Określenia użyte w rozporządzeniu oznaczają:
1)
limit - kwotę wydatków o określonej wielkości za usługi telekomunikacyjne udostępniane w ramach wojskowego systemu telekomunikacyjnego przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, finansowaną z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej;
2)
punkt styku sieci - fizyczne i logiczne połączenie publicznych sieci telekomunikacyjnych z siecią telekomunikacyjną wojskowego systemu telekomunikacyjnego lub sieci telekomunikacyjnych jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 4 pkt 1, 2, 4, 5, 7 i 8 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2021 r. poz. 576 oraz z 2022 r. poz. 501), z siecią telekomunikacyjną wojskowego systemu telekomunikacyjnego;
3)
regulator krajowy - organ regulacyjny w dziedzinie rynku usług telekomunikacyjnych i pocztowych;
4)
urządzenie końcowe wojskowego systemu telekomunikacyjnego - urządzenie końcowe, zapewniające współpracę z wojskowym systemem telekomunikacyjnym, dołączane bezpośrednio lub pośrednio do zakończeń sieci tego systemu;
5)
ustawa - ustawę z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne;
6)
wydatki telekomunikacyjne - wydatki związane z wykonywaniem działalności telekomunikacyjnej ponoszone przez organizatora wojskowego systemu telekomunikacyjnego lub dysponenta środków budżetowych realizującego jego zlecenia.
§  2. 
Wykonywanie działalności telekomunikacyjnej w wojskowym systemie telekomunikacyjnym realizowane jest dla potrzeb osiągania celów i zadań resortu obrony narodowej, jest niekomercyjne i regulowane przez organizatora wojskowego systemu telekomunikacyjnego.
§  3. 
Działanie wojskowego systemu telekomunikacyjnego polega na:
1)
umożliwieniu jego wykorzystania przez podmioty określone w art. 17 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
2)
umożliwieniu jego wykorzystania przez podmioty określone w art. 17 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny - w przypadku posiadania możliwości technicznych przez ten system;
3)
umożliwieniu jego wykorzystania przez jednostki organizacyjne nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej działające na zasadach samofinansowania - w przypadku posiadania możliwości technicznych przez ten system;
4)
zapewnieniu współpracy z sieciami telekomunikacyjnymi przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w tym możliwości wykorzystania elementów wojskowego systemu telekomunikacyjnego niezbędnych do realizacji punktów styku sieci;
5)
zapewnieniu współpracy z sieciami telekomunikacyjnymi podmiotów, o których mowa w art. 4 pkt 1, 2, 4, 5, 7 i 8 ustawy, w tym możliwości wykorzystania elementów wojskowego systemu telekomunikacyjnego niezbędnych do realizacji punktów styku sieci.
§  4. 
Działanie wojskowego systemu telekomunikacyjnego zapewnia wykonywanie działalności telekomunikacyjnej w sposób ciągły, w tym również w sytuacjach szczególnych zagrożeń, o których mowa w art. 176a ust. 1 ustawy, przez wykorzystywanie sieci telekomunikacyjnych:
1)
własnych;
2)
innych działów administracji rządowej lub Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i instytucji Unii Europejskiej - na podstawie porozumień;
3)
przedsiębiorców telekomunikacyjnych - na podstawie:
a)
umów,
b)
zasad określonych w planach działań, o których mowa w art. 176a ust. 2 ustawy,
c)
decyzji regulatora krajowego, o której mowa w art. 178 ust. 1 ustawy.
§  5. 
1. 
Współpraca wojskowego systemu telekomunikacyjnego z sieciami przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz jednostkami organizacyjnymi administracji państwowej prowadzącymi działalność telekomunikacyjną na potrzeby własne z wykorzystaniem posiadanej infrastruktury telekomunikacyjnej realizowana jest zgodnie z wytycznymi określanymi przez organizatora wojskowego systemu telekomunikacyjnego, przy uwzględnieniu możliwości technicznych oraz potrzeb resortu obrony narodowej.
2. 
Użytkowanie urządzeń końcowych wojskowego systemu telekomunikacyjnego, przyznawanie uprawnień do realizacji połączeń w sieciach telekomunikacyjnych, w tym w sieciach przedsiębiorców telekomunikacyjnych, oraz rozliczanie wydatków telekomunikacyjnych realizowane jest zgodnie z wytycznymi określanymi przez organizatora wojskowego systemu telekomunikacyjnego, przy uwzględnieniu możliwości technicznych, potrzeb resortu obrony narodowej i limitów.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 kwietnia 2022 r.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024