Tryb udostępniania danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokość opłat za przetworzenie tych danych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 12 lutego 2018 r.
w sprawie trybu udostępniania danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokości opłat za przetworzenie tych danych

Na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 422, z późn. zm 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb udostępniania danych uzyskanych w wyniku wykonywania zadań wynikających z przepisów prawa Unii Europejskiej regulujących statystykę dotyczącą obrotu towarowego pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej (INTRASTAT) oraz obrotu towarowego państw członkowskich Unii Europejskiej z pozostałymi państwami (EXTRASTAT), zwanych dalej "danymi";
2)
wysokość opłaty za przetworzenie danych, o których udostępnienie występuje wnioskodawca, zwanej dalej "opłatą".
§  2. 
Dane udostępniane są przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, zwanego dalej "jednostką udostępniającą dane".
§  3. 
1. 
Osoba występująca o udostępnienie danych, zwana dalej "wnioskodawcą", występuje do jednostki udostępniającej dane, składając w formie pisemnej lub elektronicznej wniosek, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
informacje dotyczące wnioskodawcy;
2)
informacje dotyczące osoby wyznaczonej do kontaktów;
3)
zakres wnioskowanych danych z określeniem:
a)
zakresu zbiorów,
b)
wyboru zakresu (towaru lub grupy towarowej),
c)
wyboru poziomu agregacji,
d)
częstotliwości generowania zbiorów (jednorazowo bądź cyklicznie),
e)
sposobu przedstawienia danych w zbiorze wynikowym,
f)
formatu zbioru wynikowego,
g)
danych w zbiorze wynikowym wraz ze wskazaniem:
kolejności w tabeli wynikowej,
parametru i kolejności sortowania,
wyboru sposobu sortowania,
h)
sposobu odbioru zbiorów,
i)
informacji dodatkowych.
3. 
Wniosek o cykliczne udostępnianie danych może dotyczyć maksymalnie okresu 12 miesięcy. Przez cykliczne udostępnianie danych rozumie się udostępnianie danych w okresach miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub innych wskazanych przez wnioskodawcę.
4. 
Ograniczenie okresu, którego może dotyczyć cykliczne udostępnianie danych, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy naczelnych organów administracji rządowej, centralnych organów administracji rządowej, agencji wykonawczych oraz Narodowego Banku Polskiego.
§  4. 
1. 
Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 1, jednostka udostępniająca dane przekazuje wnioskodawcy, w formie pisemnej lub elektronicznej, informację o wysokości opłaty.
2. 
Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
wysokość opłaty z wyszczególnieniem kosztów:
a)
pracy merytorycznej,
b)
opłaty eksploatacyjnej systemu teleinformatycznego,
c)
materiałów eksploatacyjnych i ekspedycji;
2)
wysokość opłaty za jeden cykl udostępniania danych - w przypadku wniosku dotyczącego cyklicznego udostępniania danych o niezmiennym zakresie i okresie;
3)
wskazanie zakresu udostępnianych danych w odniesieniu do zakresu wyszczególnionego we wniosku;
4)
numer rachunku bankowego, na który należy wpłacić opłatę.
3. 
Wnioskodawca wpłaca opłatę na rachunek bankowy, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, w terminie 45 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1.
4. 
W przypadku gdy wniosek dotyczy cyklicznego udostępniania danych o niezmiennym zakresie i okresie, wnioskodawca dokonuje jednorazowej opłaty.
§  5. 
Do ustalenia wysokości opłaty ustala się jednostkową stałą kosztową w wysokości 1/160 kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1896, z późn. zm. 3  ).
§  6. 
Opłatę ustala się według następującego wzoru:

O = K · (A + B + M)

gdzie:

O - oznacza opłatę,

K - oznacza współczynnik wnioskodawcy, który jest równy:

0 - dla naczelnych organów administracji rządowej, centralnych organów administracji rządowej, agencji wykonawczych, ambasad Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowego Banku Polskiego,

1 - dla pozostałych osób i jednostek,

A - oznacza wysokość opłaty za prace merytoryczne wyliczanej według wzoru:

A = 2 · Ha · Z + 10 · Hb · Z + 6 · Hc · Z

gdzie:

Z - oznacza jednostkową stałą kosztową, o której mowa w § 5,

Ha - oznacza liczbę godzin przeznaczonych na wybór parametrów z gotowych modułów oprogramowania,

Hb - oznacza liczbę godzin przeznaczonych na opracowanie nowego programu,

Hc - oznacza liczbę godzin przeznaczonych na opracowanie dokumentacji merytorycznej i programowej,

B - oznacza wysokość opłaty eksploatacyjnej systemu teleinformatycznego wyliczanej według wzoru:

B = 20 · Hd · Z + 2 · He · Z

gdzie:

Hd - oznacza liczbę godzin przeznaczonych na generowanie podzbioru z bazy danych,

He - oznacza liczbę godzin przeznaczonych na przetwarzanie i przygotowanie danych wynikowych oraz utrwalanie pobranych danych,

M - oznacza koszty materiałów eksploatacyjnych użytych do utrwalenia przekazywanych danych wnioskodawcy i ich ekspedycji; doliczane są w przypadku, gdy ich wartość przekroczy 10 zł.

§  7. 
1. 
Dane udostępniane są w terminie 30 dni od dnia wpływu opłaty na rachunek bankowy, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 4.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin, o którym mowa w ust. 1, może ulec przedłużeniu. Przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, jednostka udostępniająca dane powiadamia wnioskodawcę o przedłużeniu terminu udostępnienia danych.
3. 
W przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 4, terminy udostępniania danych jednostka udostępniająca dane ustala z wnioskodawcą.
§  8. 
Dane są udostępniane wnioskodawcy w formie pisemnej lub elektronicznej. Dane w formie elektronicznej przekazuje się na informatycznym nośniku danych lub przy użyciu systemów teleinformatycznych, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).
§  9. 
Do:
1)
wniosków złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
2)
ustalenia wysokości opłaty za przetworzenie danych w przypadku wniosków, o których mowa w pkt 1

- stosuje się przepisy dotychczasowe.

§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2018 r. 4

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

wzór

1 Obecnie działem administracji rządowej – finanse publiczne kieruje Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, na podstawie § 1 ust.2 pkt2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 464, 694, 802, 815, 954, 1003 i 1005.
3 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2020 r. 2320 i 2419 oraz z 2021 r. poz. 432, 680, 815 i 1177.
4 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 października 2011 r. w sprawie trybu udostępniania danych oraz wysokości opłat (Dz. U. poz. 1399 oraz z 2017 r. poz. 620), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 256 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379, 1537, 1926 i 2409).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.1272 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb udostępniania danych INTRASTAT i EXTRASTAT oraz wysokość opłat za przetworzenie tych danych.
Data aktu: 12/02/2018
Data ogłoszenia: 12/07/2021
Data wejścia w życie: 01/03/2018