Gwarantowana dostępność oraz pojemność skrzynek doręczeń dla podmiotów publicznych oraz podmiotów niepublicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA CYFRYZACJI 1
z dnia 24 czerwca 2021 r.
w sprawie gwarantowanej dostępności oraz pojemności skrzynek doręczeń dla podmiotów publicznych oraz podmiotów niepublicznych

Na podstawie art. 38 ust. 6 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. poz. 2320 oraz z 2021 r. poz. 72, 802, 1135 i 1163) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Gwarantowana dostępność skrzynek doręczeń dla podmiotów publicznych oraz podmiotów niepublicznych wynosi 97,852% - przy założeniu braku wysyłania i odbierania korespondencji.
2. 
Dostępność skrzynek doręczeń, o której mowa w ust. 1, oblicza się według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia.
3. 
Dostępność skrzynek doręczeń jest obliczana z wyłączeniem czasu niedostępności nieplanowanej, która nastąpiła z przyczyn nieleżących po stronie operatora wyznaczonego.
§  2. 
1. 
Operator wyznaczony może wykonywać planowane prace serwisowe. Planowane prace serwisowe, które powodują niedostępność skrzynek doręczeń, mogą odbywać się:
1)
w godzinach 0.30-6.00 w dni powszednie i soboty;
2)
w godzinach 15.00-20.00 w niedziele.
2. 
Planowane prace serwisowe są zgłaszane organowi sprawującemu nadzór nad publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego co najmniej z 24-godzinnym wyprzedzeniem, a w przypadku prac serwisowych planowanych w okresie dłuższym niż miesiąc - z 7-dniowym wyprzedzeniem.
3. 
Łączny czas planowanej niedostępności skrzynek doręczeń w przypadku prac, o których mowa w ust. 2, nie może przekroczyć 5 godzin i 30 minut tygodniowo.
§  3. 
1. 
Gwarantowana pojemność skrzynek doręczeń wynosi:
1)
30 GB dla podmiotów publicznych;
2)
3 GB dla podmiotów niepublicznych.
2. 
Operator wyznaczony, zapewniając gwarantowaną pojemność skrzynek doręczeń, umożliwia pobranie na skrzynkę doręczeń korespondencji, w tym z wykorzystaniem reguł przekazywania w sposób automatyczny korespondencji do innych systemów teleinformatycznych.
3. 
Do gwarantowanej pojemności skrzynek doręczeń nie wlicza się pojemności na korespondencję oczekującą na pobranie w ramach publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego na skrzynkę doręczeń.
4. 
Operator wyznaczony zapewnia gwarantowaną pojemność skrzynek doręczeń od momentu ich aktywacji.
§  4. 
1. 
Operator wyznaczony monitoruje na bieżąco stopień zapełnienia każdej skrzynki doręczeń.
2. 
Operator wyznaczony po zapełnieniu 90% gwarantowanej pojemności skrzynki doręczeń jednorazowo informuje podmiot o skutkach zapełnienia skrzynki doręczeń, o których mowa w ust. 3.
3. 
Po zapełnieniu 98% gwarantowanej pojemności skrzynki doręczeń operator wyznaczony umożliwia użytkownikowi jedynie odczytywanie i usuwanie korespondencji. W tym przypadku użytkownik traci możliwość pobierania na skrzynkę, wysyłania oraz tworzenia nowej korespondencji.
4. 
W przypadku zapełnienia przekraczającego 98% gwarantowanej pojemności skrzynki doręczeń, w celu zapewnienia gwarantowanej pojemności skrzynki doręczeń, operator wyznaczony każdorazowo informuje użytkownika o konieczności usunięcia korespondencji.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Dostępność skrzynek doręczeń dla podmiotów publicznych oraz podmiotów niepublicznych oblicza się według wzoru:
OCD-DON
dostępność rzeczywista = --------------------------------- x 100
OCD-(WWxWO)

gdzie:

Współczynnik wzoru Definicja
OCD Oczekiwana liczba godzin działania usługi tygodniowo.

Przyjmuje się dla podmiotu publicznego oraz podmiotu niepublicznego wartość OCD wynoszącą 96,73% tygodniowego czasu, tj. 162 godziny i 30 minut.

DON Dopuszczalny okres niedostępności nieplanowanej tygodniowo.

Przyjmuje się dla podmiotu publicznego oraz podmiotu niepublicznego wartość DON wynoszącą 2,08% tygodniowego czasu, tj. 3 godziny i 30 minut.

WW Współczynnik wiadomości wysłanych tygodniowo.

Stosunek liczby wiadomości, dla których czynność wysyłania zakończyła się powodzeniem, do liczby wszystkich prób wysyłania oraz wartości wagowe 0,01 i 0,1.

Współczynnik WW oblicza się za pomocą wzoru:

liczba wiadomości wysłanych - 0,01
--------------------------------------------------------

liczba wszystkich prób wysyłania - 0,1

WO Współczynnik wiadomości odebranych tygodniowo.

Stosunek liczby wiadomości, dla których czynność odbierania zakończyła się powodzeniem, do liczby wszystkich prób odbioru oraz wartości wagowe 0,01 i 0,1.

Współczynnik WO oblicza się za pomocą wzoru:

liczba wiadomości odebranych- 0,01
--------------------------------------------------------

liczba wszystkich prób odbioru - 0,1

1 Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 1716).

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024