Dotacja przedmiotowa do krajowych kolejowych przewozów pasażerskich

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 września 2010 r.
w sprawie dotacji przedmiotowej do krajowych kolejowych przewozów pasażerskich

Na podstawie art. 130 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa stawkę dotacji przedmiotowej do krajowych przewozów pasażerskich, wyrównującej przewoźnikom kolejowym oraz operatorom publicznego kolejowego transportu zbiorowego utracone przychody z tytułu honorowania ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów, zwanej dalej "dotacją", szczegółowy sposób i tryb udzielania i rozliczania dotacji, w tym formę składania wniosków, informowania o ich przyjęciu lub odrzuceniu, warunki przekazywania i rozliczania dotacji oraz termin zwrotu dotacji.
§  2. 
Dotowaniem są objęte przejazdy osób uprawnionych do ulgowych przejazdów na podstawie przepisów ustawy, z wyłączeniem ulg przysługujących przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej.
§  3. 
1. 
Podstawę obliczenia należnej dotacji stanowi wartość utraconych wpływów taryfowych z tytułu stosowania ulg przejazdowych, przy zrealizowanej, udokumentowanej i zewidencjonowanej sprzedaży biletów:
1)
jednorazowych z ulgą 33%, 37%, 49%, 51%, 78%, 93%, 95% i 100%,
2)
miesięcznych imiennych z ulgą 33%, 37%, 49%, 51%, 78%, 93%

- skorygowanej o zwroty biletów niewykorzystanych i anulowanych.

2. 
Z podstawy obliczenia należnej dotacji wyłącza się wartość pobranych przez przewoźnika kolejowego lub operatora publicznego kolejowego transportu zbiorowego:
1)
dopłat za zmianę przez podróżnego klasy wagonu lub kategorii pociągu, wydanych w przypadku braku uprawnień do ulgi ustawowej;
2)
jednorazowych dopłat do pociągów objętych dopłatą;
3)
innych należności związanych z wykonaniem usług przewozu osób, inkasowanych przez konduktorów w pociągach.
§  4. 
Ustala się stawkę dotacji w wysokości 100% podstawy obliczenia należnej dotacji.
§  5. 
Ogólna kwota dotacji, stanowiąca iloczyn stawki dotacji określonej w § 4 oraz łącznej wartości utraconych wpływów taryfowych przy sprzedaży ulgowych biletów jednorazowych i miesięcznych imiennych, o której mowa w § 3, nie może przekroczyć kwoty określonej w ustawie budżetowej w danym roku.
§  6. 
Przewoźnik kolejowy i operator publicznego kolejowego transportu zbiorowego sporządzają rozliczenie dotacji na formularzu, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
W przypadku zaniechania w ciągu roku działalności objętej dotowaniem przewoźnik kolejowy i operator publicznego kolejowego transportu zbiorowego powiadamiają właściwy urząd skarbowy i ministra właściwego do spraw transportu oraz dokonują ostatecznego rozliczenia dotacji, w tym pobranej raty dotacji, przy rozliczeniu dotacji za ostatni miesiąc, w którym dotacja przysługiwała.
2. 
Właściwym urzędem skarbowym jest urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce wykonywania przewozów, które są podstawą rozliczeń z tytułu dotacji przedmiotowej, a jeżeli przewozy te są wykonywane na terenie właściwości dwóch lub więcej urzędów skarbowych - urząd skarbowy właściwy ze względu na siedzibę albo miejsce zamieszkania przewoźnika kolejowego lub operatora publicznego kolejowego transportu zbiorowego.
§  8. 
W sprawach dotyczących szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji, w tym formy składania wniosków, informowania o ich przyjęciu lub odrzuceniu, warunków przekazywania i rozliczania dotacji oraz terminu zwrotu dotacji stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 września 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 960).
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. 1

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

ROZLICZENIE DOTACJI PRZEDMIOTOWEJ

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 6 lutego 2007 r. w sprawie dotacji przedmiotowej do krajowych przewozów pasażerskich (Dz.U.2007.27.179).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024