united kingdom
ukraine

Przekazywanie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej i informacji o nieudzieleniu takiej pomocy z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 grudnia 2009 r.
w sprawie przekazywania sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej i informacji o nieudzieleniu takiej pomocy z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP

Na podstawie art. 32 ust. 11 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 362) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wykaz podmiotów zobowiązanych do przekazywania, z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP, sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej albo informacji o nieudzieleniu takiej pomocy w danym okresie sprawozdawczym, o których mowa w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, zwanej dalej "ustawą", oraz sposób udostępniania tej aplikacji odpowiednio przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwanego dalej "Prezesem Urzędu", lub przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zwanego dalej "Ministrem Finansów".
§  2. 
1. 
Sprawozdania albo informacje, o których mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, przekazują z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP, udostępnionej przez Prezesa Urzędu:
1)
organy administracji publicznej oraz podmioty im podległe lub przez nie nadzorowane;
2)
przedsiębiorcy publiczni w rozumieniu ustawy z dnia 22 września 2006 r. o przejrzystości stosunków finansowych pomiędzy organami publicznymi a przedsiębiorcami publicznymi oraz o przejrzystości finansowej niektórych przedsiębiorców (Dz. U. poz. 1411 i 1775 oraz z 2014 r. poz. 1662);
3)
inne podmioty.
2. 
Sprawozdania albo informacje, o których mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, przekazują z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP, udostępnionej przez Ministra Finansów, Minister Finansów, naczelnicy urzędów skarbowych oraz dyrektorzy izb administracji skarbowej.
§  3. 
Przekazywanie sprawozdań albo informacji, o których mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP, następuje od momentu otrzymania identyfikatora (loginu) i hasła dostępu umożliwiających korzystanie z aplikacji SHRIMP.
§  4. 
1. 
Prezes Urzędu udostępnia aplikację SHRIMP w powszechnie dostępnej sieci teleinformatycznej, udostępniając identyfikator (login) i hasło dostępu umożliwiające korzystanie z tej aplikacji podmiotom, o których mowa w § 2 ust. 1.
2. 
Podmioty, o których mowa w § 2 ust. 1, występują do Prezesa Urzędu, w terminie 7 dni od dnia objęcia wykazem określonym w § 2, z wnioskiem o udostępnienie identyfikatora (loginu) i hasła dostępu umożliwiających korzystanie z aplikacji SHRIMP, w którym przedstawiają informacje identyfikujące te podmioty i użytkownika tej aplikacji. Wniosek przekazuje się na formularzu zgłoszeniowym, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Prezes Urzędu, w terminie 40 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 2, przekazuje wnioskodawcy identyfikator (login) i hasło dostępu.
4. 
Podmioty, o których mowa w § 2 ust. 1, w przypadku zmiany danych identyfikujących te podmioty lub użytkownika aplikacji SHRIMP, przekazują Prezesowi Urzędu aktualizację informacji zawartych we wniosku, o którym mowa w ust. 2, w terminie 7 dni od dnia wystąpienia tych zmian. Aktualizację przekazuje się na formularzu zgłoszeniowym, o którym mowa w ust. 2.
§  5. 
1. 
Minister Finansów udostępnia aplikację SHRIMP w wydzielonej sieci resortu finansów, udostępniając identyfikator (login) i hasło dostępu umożliwiające korzystanie z tej aplikacji użytkownikom wyznaczonym przez podmioty, o których mowa w § 2 ust. 2.
2. 
Podmioty, o których mowa w § 2 ust. 2, zgłaszają Ministrowi Finansów, w terminie 7 dni od dnia objęcia wykazem określonym w § 2, indywidualnie, co najmniej jednego wyznaczonego użytkownika aplikacji SHRIMP, przedstawiając informacje identyfikujące tego użytkownika. Wzór formularza zgłoszeniowego SH1 określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Minister Finansów w terminie 45 dni od dnia otrzymania zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, przekazuje wnioskodawcy identyfikator (login) i hasło dostępu.
4. 
W przypadku wycofania danego użytkownika aplikacji SHRIMP lub zmiany danych identyfikujących tego użytkownika podmioty, o których mowa w § 2 ust. 2, przekazują Ministrowi Finansów aktualizację zgłoszenia w terminie 7 dni od dnia wystąpienia tych zmian. Aktualizację zgłoszenia przekazuje się na formularzu zgłoszeniowym, o którym mowa w ust. 2.
§  5a. 
W przypadku podmiotów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1-3 i ust. 2, którym zostały przyznane kompetencje do udzielania pomocy publicznej, w tym podmiotów nowo utworzonych, za dzień objęcia wykazem określonym w § 2 uważa się dzień, w którym dany podmiot uzyskał kompetencje do udzielania pomocy publicznej.
§  6. 
1. 
Obowiązek określony w § 4 ust. 2 nie dotyczy podmiotów, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia posiadają identyfikator (login) i hasło dostępu udostępnione przez Prezesa Urzędu.
2. 
Podmioty, o których mowa w § 2 ust. 1, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie posiadają identyfikatora (loginu) i hasła dostępu udostępnionych przez Prezesa Urzędu, występują z wnioskiem o ich udostępnienie w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  7. 
Obowiązek określony w § 5 ust. 2 nie dotyczy podmiotów, o których mowa w § 2 ust. 2, w odniesieniu do użytkowników, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia posiadają identyfikator (login) i hasło dostępu udostępnione przez Ministra Finansów.
§  8. 
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2009 r. w sprawie przekazywania sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej i informacji o nieudzieleniu takiej pomocy z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP (Dz. U. poz. 522).
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  2

(uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO

Zmiany w prawie

Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.712 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazywanie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej i informacji o nieudzieleniu takiej pomocy z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP.
Data aktu: 23/12/2009
Data ogłoszenia: 11/04/2018
Data wejścia w życie: 30/01/2010