united kingdom
ukraine

Sposób składania zgłoszeń, sposób i tryb komunikacji ze zgłaszającym oraz sposób i tryb weryfikacji dołączonych do zgłoszenia dokumentów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 19 marca 2018 r.
w sprawie sposobu składania zgłoszeń, sposobu i trybu komunikacji ze zgłaszającym oraz sposobu i trybu weryfikacji dołączonych do zgłoszenia dokumentów

Na podstawie art. 19e ust. 10 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 700, 1089 i 1133 oraz z 2018 r. poz. 398) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób składania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego zgłoszeń dokumentów, o których mowa w art. 69 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395 i 398), zwanych dalej "dokumentami finansowymi", oraz oświadczenia o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego do repozytorium dokumentów finansowych;
2)
sposób i tryb komunikacji ze zgłaszającym;
3)
sposób i tryb weryfikacji przez system teleinformatyczny dołączonych do zgłoszenia dokumentów finansowych.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
zgłoszeniu - należy przez to rozumieć zgłoszenie dokumentów finansowych albo zgłoszenie oświadczenia, o którym mowa w art. 70a ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości;
2)
zgłaszającym - rozumie się przez to użytkownika, z którego konta jest składane zgłoszenie;
3)
repozytorium - rozumie się przez to repozytorium dokumentów finansowych, o którym mowa w art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.
§  3. 
Zgłaszający, dokonując zgłoszenia, podaje:
1)
numer KRS podmiotu, którego dokumenty finansowe są zgłaszane lub dla którego składa oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego;
2)
okres, za który zgłaszane są dokumenty finansowe, albo okres, w którym podmiot nie miał obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego;
3)
osobę lub osoby podpisujące zgłoszenie, o których mowa w art. 19e ust. 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym;
4)
rodzaj zgłaszanych dokumentów finansowych;
5)
język, w jakim dokument finansowy został sporządzony.
§  4. 
Każdy zgłaszany dokument finansowy powinien być zamieszczony w oddzielnym załączniku.
§  5. 
1. 
Dokumenty finansowe dołączone do zgłoszenia podlegają automatycznej weryfikacji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
2. 
Weryfikacja obejmuje wymogi określone odpowiednio w art. 45 ust. 1g i art. 63c ust. 2b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
§  6. 
1. 
Niezwłocznie po zgłoszeniu system teleinformatyczny przesyła na konto zgłaszającego elektroniczne potwierdzenie zgłoszenia, które zawiera dane jednoznacznie wskazujące zgłaszane dokumenty finansowe, użytkownika, który je zgłosił, oraz datę zgłoszenia.
2. 
Niezwłocznie po automatycznym zamieszczeniu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego wzmianki o złożeniu dokumentów finansowych albo o braku obowiązku sporządzenia i złożenia sprawozdania finansowego system teleinformatyczny przesyła na konto zgłaszającego elektroniczne powiadomienie o ujawnieniu wzmianki.
3. 
Niezwłocznie po zamieszczeniu złożonych dokumentów finansowych w repozytorium, system teleinformatyczny przesyła na konto zgłaszającego elektroniczne powiadomienie o zamieszczeniu dokumentów w repozytorium.
§  7. 
System teleinformatyczny niezwłocznie informuje zgłaszającego o negatywnej weryfikacji zgłoszenia i jednocześnie o możliwości złożenia zgłoszenia po usunięciu wskazanych przeszkód uniemożliwiających złożenie zgłoszenia albo o możliwości złożenia dokumentów finansowych wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, wraz z wnioskiem o wpis wzmianek, o których mowa w art. 40 pkt 2-5a ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, albo z wnioskiem o przyjęcie dokumentów finansowych do repozytorium.
§  8. 
Do dnia 30 września 2018 r., jeżeli dołączone do zgłoszenia kopie dokumentów, o których mowa w art. 69 ust. 1, 1b, 1f, 1g, 3 i 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, nie zostały opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zgłoszenie łącznie z tymi kopiami dokumentów opatruje się podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
§  9. 
Do dnia 30 września 2018 r. weryfikacja, o której mowa w § 5 ust. 1, obejmuje porównanie danych identyfikacyjnych osoby podpisującej dokumenty finansowe z jej danymi ujawnionymi w Rejestrze.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem § 5 ust. 2, który wchodzi w życie z dniem 1 października 2018 r.

Zmiany w prawie

Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.596

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób składania zgłoszeń, sposób i tryb komunikacji ze zgłaszającym oraz sposób i tryb weryfikacji dołączonych do zgłoszenia dokumentów.
Data aktu: 19/03/2018
Data ogłoszenia: 22/03/2018
Data wejścia w życie: 23/03/2018, 01/10/2018