united kingdom
ukraine

Podejmowanie decyzji dotyczącej zwiększenia ogólnej liczby osób, które uczelnia publiczna może przyjąć na studia stacjonarne na dany rok akademicki, powyżej 2% liczby studentów przyjętych na studia stacjonarne na poprzedni rok akademicki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 24 września 2014 r.
w sprawie podejmowania decyzji dotyczącej zwiększenia ogólnej liczby osób, które uczelnia publiczna może przyjąć na studia stacjonarne na dany rok akademicki, powyżej 2% liczby studentów przyjętych na studia stacjonarne na poprzedni rok akademicki

Na podstawie art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2183 i 2201 oraz z 2018 r. poz. 138) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb podejmowania decyzji dotyczącej zwiększenia ogólnej liczby osób, które uczelnia publiczna może przyjąć na studia stacjonarne na dany rok akademicki, powyżej 2% liczby studentów przyjętych na studia stacjonarne na po przedni rok akademicki, zwanego dalej "zwiększeniem liczby studentów";
2)
termin składania wniosków o wyrażenie zgody na zwiększenie liczby studentów, zwanych dalej "wnioskami";
3)
zakres danych zawartych we wnioskach.
§  2. 
Rektor uczelni publicznej składa wniosek do ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego albo właściwego ministra nadzorującego uczelnię, o którym mowa w art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, zwanego dalej "ministrem nadzorującym", w terminie do dnia 28 lutego roku akademickiego poprzedzającego rok akademicki, którego wniosek dotyczy.
§  3. 
1. 
Wniosek zawiera:
1)
oznaczenie wnioskodawcy;
2)
wskazanie podstawowych jednostek organizacyjnych i kierunków studiów, na których planuje się zwiększenie liczby studentów;
3)
określenie planowanego zwiększenia liczby studentów - w ujęciu procentowym i liczbowym, ze wskazaniem liczby studentów przyjętych na studia stacjonarne na poprzedni rok akademicki i z określeniem liczby miejsc dla studentów, dla których poszczególne kierunki studiów, na których planuje się zwiększenie liczby studentów, będą kolejnymi kierunkami studiów stacjonarnych w uczelni publicznej;
4)
informacje o strukturze kształcenia oraz o planowanych zmianach w strukturze kształcenia uwzględniające zmianę liczby i nazw dotychczas prowadzonych kierunków studiów;
5)
informacje o zapewnieniu udziału studentów w badaniach naukowych - w przypadku kierunków studiów o profilu ogólnoakademickim;
6)
dane dotyczące liczby miejsc przewidzianych dla studentów biorących udział w obowiązkowych praktykach zawodowych - w przypadku kierunków studiów o profilu praktycznym.
2. 
Uzasadnienie wniosku zawiera:
1)
określenie wpływu zwiększenia liczby studentów na:
a)
warunki kształcenia, w tym aktualną i planowaną liczebność grup zajęciowych (wykładowych lub ćwiczeniowych), przy uwzględnieniu możliwości uczelni publicznej i konieczności zapewnienia wysokiej jakości kształcenia,
b)
spełnianie wymagań w zakresie minimum kadrowego,
c)
wykorzystanie infrastruktury uczelni publicznej;
2)
wskazanie podjętych i planowanych działań na rzecz restrukturyzacji uczelni publicznej, z uwzględnieniem zmian w zakresie funkcjonowania kierunków studiów wynikających ze zwiększenia liczby studentów;
3)
informacje o wnioskach wynikających z wdrożenia wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia;
4)
wyniki monitoringu karier zawodowych absolwentów, jeżeli jest prowadzony w uczelni publicznej.
§  4. 
Wnioski składa się w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez elektroniczną skrzynkę podawczą ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego albo ministra nadzorującego.
§  5. 
Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski spełniające wymagania określone w rozporządzeniu. W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu, uczelnię publiczną wzywa się do uzupełnienia braków w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, z pouczeniem, że ich nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
§  6. 
1. 
Minister nadzorujący, w terminie 45 dni od dnia otrzymania wniosku rektora uczelni publicznej, występuje do ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego o uzgodnienie zwiększenia liczby studentów, przekazując swoje stanowisko w tej sprawie.
2. 
Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wystąpienia, o którym mowa w ust. 1, uzgadnia z ministrem nadzorującym stanowisko dotyczące zwiększenia liczby studentów.
§  7. 
Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego albo minister nadzorujący podejmuje decyzję dotyczącą zwiększenia liczby studentów w terminie do dnia 31 maja roku akademickiego poprzedzającego rok akademicki, którego wniosek dotyczy.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2014 r. 2
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz.U.2017.2317).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie trybu podejmowania decyzji o zwiększeniu ogólnej liczby studentów studiów stacjonarnych w uczelni publicznej powyżej 2% ogólnej liczby studentów studiów stacjonarnych studiujących w poprzednim roku akademickim (Dz.U.2011.191.1137), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 56 pkt 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.1198).

Zmiany w prawie

Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.298 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podejmowanie decyzji dotyczącej zwiększenia ogólnej liczby osób, które uczelnia publiczna może przyjąć na studia stacjonarne na dany rok akademicki, powyżej 2% liczby studentów przyjętych na studia stacjonarne na poprzedni rok akademicki.
Data aktu: 24/09/2014
Data ogłoszenia: 02/02/2018
Data wejścia w życie: 01/10/2014