united kingdom
ukraine

Pomoc finansowa na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 23 lipca 2018 r.
w sprawie pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą

Na podstawie art. 191 ust. 3 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci będących na utrzymaniu funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa, zwanego dalej "funkcjonariuszem", którego śmierć nastąpiła w związku ze służbą.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu skróty oznaczają:
1)
pomoc - należy przez to rozumieć pomoc finansową, o której mowa w art. 191 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa, zwanej dalej "ustawą";
2)
wniosek - należy przez to rozumieć wniosek o przyznanie pomocy.
§  3. 
1. 
Pomoc przyznaje Komendant Służby Ochrony Państwa na wniosek dziecka albo jego przedstawiciela ustawowego.
2. 
Wniosek składa się w terminie do dnia 30 września roku kalendarzowego, w którym pomoc ma być przyznana.
3. 
Wniosek zawiera:
1)
imię, nazwisko, adres zamieszkania dziecka oraz podpis;
2)
wskazanie numeru rachunku bankowego właściwego do dokonania wypłaty świadczenia.
4. 
Do wniosku dołącza się:
1)
kopię aktu zgonu funkcjonariusza;
2)
kopię orzeczenia komisji lekarskiej ustalającej związek zgonu funkcjonariusza ze służbą;
3)
informację, w jakiej szkole, w jakim zakładzie kształcenia nauczycieli, w jakim kolegium pracowników służb społecznych lub w jakiej uczelni dziecko zamierza rozpocząć lub kontynuować naukę, wraz ze wskazaniem liczby semestrów nauki w danym roku szkolnym lub akademickim;
4)
kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka;
5)
kopię dokumentów potwierdzających spełnienie warunków do uzyskania renty rodzinnej przez dziecko.
5. 
W przypadku gdy wniosek składa przedstawiciel ustawowy dziecka, wniosek zawiera jego imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz podpis.
§  4. 
1. 
Wysokość pomocy w roku szkolnym lub akademickim wynosi:
1)
dla uczniów szkół ponadpodstawowych - dwukrotność przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, o którym mowa w art. 162 ust. 14 ustawy, obowiązującego w roku poprzedzającym datę złożenia wniosku;
2)
dla słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych oraz studentów uczelni - trzykrotność przeciętnego uposażenia funkcjonariusza, o którym mowa w art. 162 ust. 14 ustawy, obowiązującego w roku poprzedzającym datę złożenia wniosku.
2. 
Pomoc jest wypłacana w dwóch równych ratach:
1)
pierwsza rata, za okres od września do stycznia, jest wypłacana w terminie do dnia 30 listopada roku, w którym został złożony wniosek;
2)
druga rata, za okres od lutego do czerwca, jest wypłacana w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek.
3. 
Jeżeli w danym roku szkolnym lub akademickim nauka obejmuje tylko jeden semestr, pomoc jest przyznawana i wypłacana w wysokości odpowiadającej jednej racie.
4. 
Pomoc wypłaca się na rachunek bankowy dziecka albo jego przedstawiciela ustawowego.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 stycznia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą (Dz. U. poz. 72), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 389 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138, 650 i 730).

Zmiany w prawie

Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1469

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pomoc finansowa na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.
Data aktu: 23/07/2018
Data ogłoszenia: 01/08/2018
Data wejścia w życie: 16/08/2018