Warunki otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 27 maja 2002 r.
w sprawie warunków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe

Na podstawie art. 116 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489, 1723, 1860 i 2608) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o podstawie wynagrodzenia, należy przez to rozumieć wysokość kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej dla funkcjonariuszy, odnoszącej się do funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami".
§  2. 
1. 
Funkcjonariuszowi, któremu w ramach zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych zlecono na piśmie wykonywanie obsługi codziennej powierzonego mu do prowadzenia sprzętu transportowego, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości:
1)
0,50 % podstawy wynagrodzenia - za obsługę codzienną autobusu, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub samochodu specjalnego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony;
2)
0,30 % podstawy wynagrodzenia - za obsługę codzienną łodzi motorowej.
2. 
Wykonywanie obsługi codziennej sprzętu transportowego użytkowanego przez kilku funkcjonariuszy spoczywa na funkcjonariuszu, który w danej dobie pierwszy rozpoczął jego użytkowanie, i z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie przysługuje tylko temu funkcjonariuszowi.
3. 
Łączna kwota dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie obsługi codziennej sprzętu transportowego nie może przekroczyć na dobę kwoty ustalonej zgodnie z ust. 1, niezależnie od ilości funkcjonariuszy użytkujących daną jednostkę sprzętu.
4. 
Dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie przysługuje funkcjonariuszowi otrzymującemu dodatek za służbę na morzu, określony w przepisach w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej.
§  3. 
(uchylony).
§  4. 
(uchylony).
§  5. 
Funkcjonariuszowi posiadającemu ważne, wydane na podstawie odrębnych przepisów, świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do obsługi agregatów prądotwórczych i elektrowni oświetleniowych, któremu zlecono na piśmie wykonywanie zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych, polegających na konserwacji tego sprzętu, przysługuje miesięcznie dodatkowe wynagrodzenie w następującej wysokości procentowej od podstawy wynagrodzenia:
1)
do 4,35 % - za bieżącą konserwację agregatu prądotwórczego lub osprzętu elektrowni oświetleniowej w zależności od jej mocy;
2)
do 75 % stawki przyjętej dla jednego urządzenia - za bieżącą konserwację każdego następnego agregatu prądotwórczego lub elektrowni oświetleniowej;
3)
do 5,25 % - za jednorazowe przygotowanie do pracy, uruchomienie, a następnie zakonserwowanie agregatu lub elektrowni oświetleniowej w zależności od jej mocy.
§  5a. 
1. 
Funkcjonariuszowi sprawującemu opiekę nad psem służbowym w ramach zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości:
1)
0,60 % podstawy wynagrodzenia - za dobę sprawowania opieki nad psem służbowym, w której funkcjonariusz nie pełni służby;
2)
0,30 % podstawy wynagrodzenia - za dobę sprawowania opieki nad psem służbowym, w której funkcjonariusz pełni służbę na zmiany trwające co najmniej 6 godzin.
2. 
Funkcjonariuszowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w ust. 1 pkt 2 za okres uczestnictwa psa służbowego w kursie doskonaląco-atestacyjnym albo innym szkoleniu.
3. 
W przypadku sprawowania opieki nad więcej niż jednym psem służbowym funkcjonariusz otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie za każdego psa.
4. 
W przypadku sprawowania opieki przez kilku funkcjonariuszy nad tym samym psem służbowym funkcjonariusze ci otrzymują dodatkowe wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu sprawowania opieki.
5. 
Wymiar opieki sprawowanej nad psem służbowym dokumentuje się na piśmie, w formie wykazu czasu sprawowania opieki nad psem służbowym, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6. 
Zakres czynności wykonywanych w ramach opieki nad psem służbowym, w ramach zadań wykraczających poza zakres obowiązków służbowych, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
7. 
Opiekę nad psem służbowym zleca na piśmie, na okres jednego roku, kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej.
§  5b. 
Funkcjonariusz, któremu w ramach zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych zlecono wykonywanie zadań określonych w programie lub projekcie realizowanym przez Straż Graniczną z wykorzystaniem środków finansowych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub innych źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie oraz inne należności w wysokości przewidzianej w umowie wykonawczej do tego programu lub projektu albo w umowie o zarządzaniu tym programem lub projektem.
§  5c. 
Wysokość dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie czynności, o których mowa w § 2, 5 i 5a, ustala:
1)
dla funkcjonariuszy pełniących służbę w Komendzie Głównej Straży Granicznej - Komendant Główny Straży Granicznej lub upoważniona przez niego osoba;
2)
dla funkcjonariuszy pełniących służbę w Wyższej Szkole Straży Granicznej, Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oddziałach Straży Granicznej, ośrodkach szkolenia Straży Granicznej i ośrodkach Straży Granicznej - kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub upoważniona przez niego osoba.
§  6. 
Dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w:
1)
§ 2, 5 i 5a, wypłaca się za każdy miesiąc, na podstawie imiennej listy zatwierdzonej przez przełożonego, nie wcześniej niż w najbliższym terminie wypłaty uposażenia funkcjonariusza i nie później niż w kolejnym terminie wypłaty tego uposażenia; kwotę tego wynagrodzenia zaokrągla się do 10 groszy w górę;
2)
§ 5b, oraz inne należności, o których mowa w tym przepisie, wypłaca się niezwłocznie, po otrzymaniu przez Straż Graniczną środków finansowych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub innych źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, po dokonaniu potrąceń wydatków poniesionych przez Straż Graniczną.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 czerwca 2002 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

WYKAZ CZASU SPRAWOWANIA OPIEKI NAD PSEM SŁUŻBOWYM

W WYMIARZE:

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

ZAKRES CZYNNOŚCI WYKONYWANYCH W RAMACH OPIEKI NAD PSEM SŁUŻBOWYM

1)
Opieka poranna w wymiarze 30 minut:
a)
utrzymywanie w czystości miejsca przebywania psa służbowego oraz wyposażenia tego miejsca,
b)
podanie wody,
c)
przygotowanie i wyprowadzenie psa służbowego oraz zapewnienie mu aktywności ruchowej, w sposób umożliwiający sprawowanie kontroli nad nim (minimum 15 minut),
d)
usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psa służbowego, stosownie do wymagań określonych w przepisach prawa miejscowego,
e)
pielęgnacja i zabiegi higieniczne, w zakresie wynikającym z bieżących potrzeb,
f)
obserwacja kondycji i stanu psa służbowego,
g)
przygotowanie karmy - w razie potrzeby studzenie karmy,
h)
podanie karmy.
2)
Opieka główna:

w dobie wykorzystania psa w służbie w wymiarze 60 minut,

w dobie, w której pies nie jest wykorzystywany w służbie, w wymiarze 90 minut,

a)
utrzymywanie w czystości miejsca przebywania psa służbowego oraz wyposażenia tego miejsca,
b)
podanie wody,
c)
przygotowanie karmy - w razie potrzeby studzenie karmy,
d)
przygotowanie i wyprowadzenie psa oraz zapewnienie mu aktywności ruchowej, w sposób umożliwiający sprawowanie kontroli nad nim:
w dniu pełnienia służby (minimum 30 minut),
w dniu wolnym od pełnienia służby (minimum 60 minut),
e)
usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psa służbowego, stosownie do wymagań określonych w przepisach prawa miejscowego,
f)
pielęgnacja i zabiegi higieniczne: czesanie, higiena uszu, pielęgnacja oczu, obcinanie pazurów oraz inne zabiegi wykonywane stosownie do potrzeb,
g)
kąpiele - minimum 2 razy w roku,
h)
strzyżenie, stosownie do rasy psa służbowego i jego wieku,
i)
podanie karmy,
j)
przegląd i konserwacja sprzętu do tresury,
k)
zakup produktów niezbędnych do sporządzenia karmy, stosownie do potrzeb.
3)
Opieka wieczorna w wymiarze 30 minut:
a)
utrzymywanie w czystości miejsca przebywania psa służbowego i wyposażenia tego miejsca,
b)
podanie wody,
c)
przygotowanie i wyprowadzenie psa służbowego oraz zapewnienie mu aktywności ruchowej, w sposób umożliwiający sprawowanie kontroli nad nim (minimum 15 minut),
d)
usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psa służbowego, stosownie do wymagań określonych w przepisach prawa miejscowego,
e)
pielęgnacja i zabiegi higieniczne, w zakresie wynikającym z bieżących potrzeb,
f)
obserwacja kondycji i stanu psa służbowego.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2708).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.703 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe.
Data aktu: 27/05/2002
Data ogłoszenia: 08/05/2024
Data wejścia w życie: 16/06/2002