Przekazywanie i rozliczanie wpływów z podatku dochodowego na rachunek Funduszu Strefowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 lutego 2005 r.
w sprawie przekazywania i rozliczania wpływów z podatku dochodowego na rachunek Funduszu Strefowego

Na podstawie art. 7 ust. 9 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. poz. 1840, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i terminy przekazywania i rozliczania wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych od podatników, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw, zwanych dalej "podatnikami", w części, w jakiej wpływy te przeznacza się na Fundusz Strefowy;
2)
wzór informacji, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy wymienionej w pkt 1, wraz z objaśnieniami co do sposobu jej wypełniania, terminu i miejsca składania.
§  2. 
1. 
Naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach podatku dochodowego dla danego podatnika, po otrzymaniu pierwszej informacji składanej na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1 oraz dokonaniu przez podatnika, w terminach określonych ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) lub ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm.), wpłat podatku dochodowego, powiadamia pisemnie Bank Gospodarstwa Krajowego o otrzymaniu tej informacji oraz o dokonaniu tych wpłat, w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji.
2. 
Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji od naczelnika urzędu skarbowego wyodrębnia na rachunku Funduszu Strefowego rachunek dla danego podatnika oraz informuje pisemnie naczelnika urzędu skarbowego o numerze tego rachunku.
3. 
Naczelnik urzędu skarbowego, o którym mowa w ust. 1, po otrzymaniu od Banku Gospodarstwa Krajowego numeru rachunku, o którym mowa w ust. 2, przekazuje na ten rachunek środki pochodzące z tytułu wpłat na podatek dochodowy, w wysokości określonej w art. 7 ust. 2 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1, odpowiednio w terminach i trybie określonych w przepisach w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa.
§  3. 
1. 
Informacja, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1, składa się z:
1)
części A - SSE/A Wykaz udziałów w spółkach;
2)
części B - SSE-R Rozliczenie podatku dochodowego od dochodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;
3)
części C - SSE-R/A Rozliczenie zdyskontowanej wartości udzielonej pomocy publicznej i kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą.
2. 
Wzór informacji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
(uchylony).
4. 
Podatnicy osiągający dochody z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, składając deklarację o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), w terminach określonych ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dołączają do tej deklaracji informację, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1.
§  4. 
W przypadku zmiany właściwości naczelnika urzędu skarbowego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym, ostatnio właściwy naczelnik urzędu skarbowego, dokonujący czynności, o których mowa w § 2, powiadamia pisemnie o tej zmianie Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie 14 dni od dnia uzyskania informacji o zmianie właściwości.
§  5. 
1. 
Rozliczenia wpływów z podatku dochodowego na rachunek Funduszu Strefowego dokonuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.
2. 
Rozliczenie, o którym mowa w ust. 1, podlega przekazaniu do ministra właściwego do spraw finansów publicznych w terminie dwóch miesięcy od dnia, w którym upływa termin złożenia deklaracji.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

INFORMACJA O ROZLICZENIU PODATKU DOCHODOWEGO Z TYTUŁU PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ NA TERENIE SPECJALNYCH STREF EKONOMICZNYCH

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA SSE-R i jego załączników

Formularze przeznaczone są dla podatników podatku dochodowego będących beneficjentami pomocy w rozumieniu przepisów o pomocy publicznej oraz będących wspólnikami spółek osobowych, w tym spółek cywilnych, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej zgodnie z ustawą z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 282), na podstawie zezwolenia wydanego przed dniem 1 stycznia 2001 r. i zmienionego stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. poz. 1840, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".

Terminy odnoszące się do formularzy informacyjnych mają następujące znaczenia:

Rok podatkowy - rok podatkowy wskazany w deklaracji, do której załączana jest informacja.

Kod strefy ekonomicznej - właściwe dla danej strefy oznaczenie wg następującej klasyfikacji:

Nazwa specjalnej strefy ekonomicznej Kod strefy
Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości 01
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna 02
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna 03
Krakowski Park Technologiczny 04
Legnicka specjalna strefa ekonomiczna 05
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna 06
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna 07
Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec 08
Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna 09
Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" 10
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna 11
Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN 12
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK 13
Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna 14

Dzień udzielenia pomocy w podatku dochodowym - dzień, w którym zgodnie z odrębnymi przepisami upływa termin złożenia deklaracji.

Część C.1 i C.2 formularza SSE-R - wspólnicy spółek osobowych, w tym spółek cywilnych, podają dane o pomocy, jaką uzyskali indywidualnie z tytułu prowadzenia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej oraz z tytułu prowadzenia takiej działalności w formie spółki - po przeliczeniu wartości proporcjonalnie do procentowego udziału w tej spółce. Natomiast podając wartość kosztów związanych z inwestycją, wspólnicy spółek osobowych, w tym spółek cywilnych, podają w pełnej wysokości kwotę kosztów poniesionych przez spółkę.

Część C.3 formularza SSE-R - przy ustalaniu dopuszczalnej wielkości pomocy publicznej uwzględnia się całkowitą wielkość pomocy publicznej, jaką uzyskał przedsiębiorca od dnia 1 stycznia 2001 r., z wyłączeniem pomocy publicznej wynikającej z deklaracji złożonej za rok 2000.

SSE/A

WYKAZ UDZIAŁÓW W SPÓŁKACH

wzór

SSE-R

ROZLICZENIE PODATKU DOCHODOWEGO OD DOCHODÓW OSIĄGANYCH Z TYTUŁU PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI NA TERENIE SPECJALNEJ STREFY EKONOMICZNEJ NA PODSTAWIE ZEZWOLENIA

wzór

SSE-R/A

ROZLICZENIE ZDYSKONTOWANEJ WARTOŚCI UDZIELONEJ POMOCY PUBLICZNEJ I KOSZTÓW KWALIFIKUJĄCYCH SIĘ DO OBJĘCIA TĄ POMOCĄ

wzór

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024