Przekazywanie i rozliczanie wpływów z podatku dochodowego na rachunek Funduszu Strefowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 lutego 2005 r.
w sprawie przekazywania i rozliczania wpływów z podatku dochodowego na rachunek Funduszu Strefowego

Na podstawie art. 7 ust. 9 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. poz. 1840, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i terminy przekazywania i rozliczania wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych od podatników, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw, zwanych dalej "podatnikami", w części, w jakiej wpływy te przeznacza się na Fundusz Strefowy;
2)
wzór informacji, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy wymienionej w pkt 1, wraz z objaśnieniami co do sposobu jej wypełniania, terminu i miejsca składania.
§  2. 
1. 
Naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach podatku dochodowego dla danego podatnika, po otrzymaniu pierwszej informacji składanej na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1 oraz dokonaniu przez podatnika, w terminach określonych ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) lub ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm.), wpłat podatku dochodowego, powiadamia pisemnie Bank Gospodarstwa Krajowego o otrzymaniu tej informacji oraz o dokonaniu tych wpłat, w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji.
2. 
Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji od naczelnika urzędu skarbowego wyodrębnia na rachunku Funduszu Strefowego rachunek dla danego podatnika oraz informuje pisemnie naczelnika urzędu skarbowego o numerze tego rachunku.
3. 
Naczelnik urzędu skarbowego, o którym mowa w ust. 1, po otrzymaniu od Banku Gospodarstwa Krajowego numeru rachunku, o którym mowa w ust. 2, przekazuje na ten rachunek środki pochodzące z tytułu wpłat na podatek dochodowy, w wysokości określonej w art. 7 ust. 2 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1, odpowiednio w terminach i trybie określonych w przepisach w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa.
§  3. 
1. 
Informacja, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1, składa się z:
1)
części A - SSE/A Wykaz udziałów w spółkach;
2)
części B - SSE-R Rozliczenie podatku dochodowego od dochodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;
3)
części C - SSE-R/A Rozliczenie zdyskontowanej wartości udzielonej pomocy publicznej i kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą.
2. 
Wzór informacji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
(uchylony).
4. 
Podatnicy osiągający dochody z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, składając deklarację o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), w terminach określonych ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dołączają do tej deklaracji informację, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1.
§  4. 
W przypadku zmiany właściwości naczelnika urzędu skarbowego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym, ostatnio właściwy naczelnik urzędu skarbowego, dokonujący czynności, o których mowa w § 2, powiadamia pisemnie o tej zmianie Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie 14 dni od dnia uzyskania informacji o zmianie właściwości.
§  5. 
1. 
Rozliczenia wpływów z podatku dochodowego na rachunek Funduszu Strefowego dokonuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.
2. 
Rozliczenie, o którym mowa w ust. 1, podlega przekazaniu do ministra właściwego do spraw finansów publicznych w terminie dwóch miesięcy od dnia, w którym upływa termin złożenia deklaracji.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

INFORMACJA O ROZLICZENIU PODATKU DOCHODOWEGO Z TYTUŁU PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ NA TERENIE SPECJALNYCH STREF EKONOMICZNYCH

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA SSE-R i jego załączników

Formularze przeznaczone są dla podatników podatku dochodowego będących beneficjentami pomocy w rozumieniu przepisów o pomocy publicznej oraz będących wspólnikami spółek osobowych, w tym spółek cywilnych, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej zgodnie z ustawą z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 282), na podstawie zezwolenia wydanego przed dniem 1 stycznia 2001 r. i zmienionego stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. poz. 1840, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".

Terminy odnoszące się do formularzy informacyjnych mają następujące znaczenia:

Rok podatkowy - rok podatkowy wskazany w deklaracji, do której załączana jest informacja.

Kod strefy ekonomicznej - właściwe dla danej strefy oznaczenie wg następującej klasyfikacji:

Nazwa specjalnej strefy ekonomicznej Kod strefy
Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości 01
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna 02
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna 03
Krakowski Park Technologiczny 04
Legnicka specjalna strefa ekonomiczna 05
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna 06
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna 07
Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec 08
Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna 09
Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" 10
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna 11
Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN 12
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK 13
Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna 14

Dzień udzielenia pomocy w podatku dochodowym - dzień, w którym zgodnie z odrębnymi przepisami upływa termin złożenia deklaracji.

Część C.1 i C.2 formularza SSE-R - wspólnicy spółek osobowych, w tym spółek cywilnych, podają dane o pomocy, jaką uzyskali indywidualnie z tytułu prowadzenia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej oraz z tytułu prowadzenia takiej działalności w formie spółki - po przeliczeniu wartości proporcjonalnie do procentowego udziału w tej spółce. Natomiast podając wartość kosztów związanych z inwestycją, wspólnicy spółek osobowych, w tym spółek cywilnych, podają w pełnej wysokości kwotę kosztów poniesionych przez spółkę.

Część C.3 formularza SSE-R - przy ustalaniu dopuszczalnej wielkości pomocy publicznej uwzględnia się całkowitą wielkość pomocy publicznej, jaką uzyskał przedsiębiorca od dnia 1 stycznia 2001 r., z wyłączeniem pomocy publicznej wynikającej z deklaracji złożonej za rok 2000.

SSE/A

WYKAZ UDZIAŁÓW W SPÓŁKACH

wzór

SSE-R

ROZLICZENIE PODATKU DOCHODOWEGO OD DOCHODÓW OSIĄGANYCH Z TYTUŁU PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI NA TERENIE SPECJALNEJ STREFY EKONOMICZNEJ NA PODSTAWIE ZEZWOLENIA

wzór

SSE-R/A

ROZLICZENIE ZDYSKONTOWANEJ WARTOŚCI UDZIELONEJ POMOCY PUBLICZNEJ I KOSZTÓW KWALIFIKUJĄCYCH SIĘ DO OBJĘCIA TĄ POMOCĄ

wzór

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.763 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazywanie i rozliczanie wpływów z podatku dochodowego na rachunek Funduszu Strefowego.
Data aktu: 22/02/2005
Data ogłoszenia: 02/06/2016
Data wejścia w życie: 08/03/2005