Szczegółowe warunki i tryb przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 2 - Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury, zawartą w programie operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 7 września 2009 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 2 - Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury, zawartą w programie operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"

Na podstawie art. 19 ustawy z dnia 3 kwietnia 2009 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego (Dz. U. Nr 72, poz. 619 i Nr 157, poz. 1241) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania, wypłaty oraz zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 2 - Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury, zawartą w programie operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013", zwanym dalej "programem operacyjnym", obejmującą następujące środki:
1)
inwestycje w chów i hodowlę ryb;
2)
działania wodno-środowiskowe;
3)
środki na rzecz zdrowia zwierząt;
4)
rybołówstwo śródlądowe;
5)
inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu.
§  2.
1.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w chów i hodowlę ryb przyznaje się na:
1)
rozwój i modernizację obiektów chowu lub hodowli ryb;
2)
dywersyfikację produkcji organizmów wodnych w kierunku perspektywicznych lub nowych ich gatunków i wprowadzanie nowych technologii w tym zakresie;
3)
rozwój zrównoważonego chowu lub hodowli organizmów wodnych.
2.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w chów i hodowlę ryb przysługuje, jeżeli:
1)
operacja dotyczy budynku, budowli, urządzenia wodnego lub urządzeń służących do prowadzenia działalności polegającej na wylęganiu, chowie lub hodowli organizmów wodnych, zwanych dalej "obiektem chowu lub hodowli", w których wykorzystuje się techniki zwiększające produkcję organizmów wodnych ponad naturalne możliwości środowiska, a organizmy te pozostają własnością beneficjenta przez cały okres chowu lub hodowli oraz w czasie odłowu;
2)
wartość netto operacji jest wyższa od 10.000 zł.
3.
Pomoc, o której mowa w ust. 1, nie obejmuje operacji w zakresie dotyczącym:
1)
ryb akwariowych;
2)
przetwórstwa produktów rybnych, z wyjątkiem ich sprzedaży bezpośredniej, do której stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej (Dz. U. z 2007 r. Nr 5, poz. 38) dotyczące sprzedaży bezpośredniej produktów rybołówstwa;
3)
operacji dotyczących budowy nowych obiektów chowu lub hodowli, w których będą wykorzystywane techniki zwiększające produkcję organizmów wodnych ponad naturalne możliwości środowiska, z wyjątkiem operacji mających na celu dywersyfikację prowadzonej dotychczas działalności w zakresie rybołówstwa morskiego, rybactwa śródlądowego, przetwórstwa produktów rybnych lub obrotu produktami rybnymi.
§  3.
1.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w chów i hodowlę ryb w zakresie rozwoju i modernizacji obiektów chowu lub hodowli ryb obejmuje:
1)
budowę i wyposażenie w maszyny i urządzenia techniczne nowego obiektu chowu lub hodowli oraz zakup środków transportu przeznaczonych do używania w transporcie wewnętrznym w danym obiekcie, zwanych dalej "środkami transportu wewnętrznego", i specjalistycznych środków transportu używanych do transportu zewnętrznego, przeznaczonych do przewozu ryb lub innych organizmów wodnych lub produktów rybnych, zwanych dalej "środkami transportu zewnętrznego",
2)
odbudowę, rozbudowę lub przebudowę istniejącego obiektu chowu lub hodowli lub
3)
adaptację lub remont istniejącego obiektu chowu lub hodowli, wymianę, naprawę lub wyposażenie obiektu chowu lub hodowli w maszyny i urządzenia techniczne oraz zakup środków transportu wewnętrznego i środków transportu zewnętrznego

- służące wzrostowi możliwości produkcyjnych obiektu chowu lub hodowli lub poprawie jakości chowu lub hodowli ryb, lub podniesieniu efektywności wykorzystania dostępnych zasobów wodnych, lub obniżeniu negatywnego wpływu lub zwiększeniu pozytywnego wpływu na środowisko, lub poprawie warunków socjalnych osób pracujących w danym obiekcie chowu lub hodowli.

2.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w chów i hodowlę ryb w zakresie rozwoju i modernizacji obiektów chowu lub hodowli ryb obejmuje również zakup ikry, ryb i innych organizmów wodnych przeznaczonych do dalszego chowu lub hodowli, zwanych dalej "materiałem obsadowym", na potrzeby pierwszego cyklu hodowlanego w danym obiekcie, w przypadku operacji, o której mowa w ust. 1:
1)
pkt 1 lub
2)
pkt 3, jeżeli:
a)
wykonano nakaz zabicia ryb określony w decyzji powiatowego lekarza weterynarii, o której mowa w art. 44 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342, z późn. zm.), lub
b)
wnioskodawca i inni uprawnieni do rybactwa, którzy posiadają obiekty chowu lub hodowli, korzystający z wód tego samego cieku wodnego, podjęli wspólne działania w celu wyeliminowania lub zmniejszenia zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt akwakultury określonej w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt akwakultury (Dz. U. Nr 30, poz. 198 oraz z 2014 r. poz. 771), zwanym dalej "rozporządzeniem w sprawie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt akwakultury".
3.
Ilość materiału obsadowego, który może być zakupiony na potrzeby pierwszego cyklu hodowlanego w danym obiekcie chowu lub hodowli, określa się zgodnie z formularzem, udostępnionym na stronie internetowej administrowanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwaną dalej "Agencją".
§  4.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w chów i hodowlę ryb w zakresie dywersyfikacji produkcji organizmów wodnych w kierunku perspektywicznych lub nowych ich gatunków i wprowadzanie nowych technologii w tym zakresie w danym obiekcie chowu lub hodowli obejmuje:
1)
odbudowę, rozbudowę lub przebudowę istniejącego obiektu chowu lub hodowli lub
2)
adaptację lub remont istniejącego obiektu chowu lub hodowli, wymianę, naprawę lub wyposażenie tego obiektu w maszyny i urządzenia techniczne oraz zakup środków transportu wewnętrznego i środków transportu zewnętrznego

- służące wprowadzeniu nowych gatunków w rozumieniu art. 10 ust. 1 lit. a rozporządzenia Komisji (WE) nr 498/2007 z dnia 26 marca 2007 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego (Dz. Urz. UE L 120 z 10.05.2007, str. 1), z dobrymi perspektywami rynkowymi w rozumieniu art. 10 ust. 1 lit. b tego rozporządzenia, oraz wykorzystaniu nowych technologii lub działań mających na celu zwiększenie wartości dodanej produktów rybnych.

§  5.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w chów i hodowlę ryb w zakresie rozwoju zrównoważonego chowu lub hodowli organizmów wodnych obejmuje zakup sprzętu, maszyn i urządzeń technicznych oraz montaż instalacji obniżających negatywny wpływ lub zwiększających pozytywny wpływ na środowisko w zakresie chowu lub hodowli organizmów wodnych związanych z produkcją w stawach typu:
1)
karpiowego - nieprzekraczającą 4 ton ryb z 1 ha powierzchni użytkowej stawu w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o dofinansowanie;
2)
pstrągowego - nieprzekraczającą 1 tony ryb w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o dofinansowanie, przy poborze wody w miejscu jej ujęcia wynoszącym litr na sekundę.
§  6.
1.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w chów i hodowlę ryb przyznaje się w formie zwrotu kosztów kwalifikowalnych w wysokości do:
1)
60% tych kosztów - w przypadku operacji realizowanej przez podmiot prowadzący przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 29 ust. 2 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego (Dz. Urz. UE L 223 z 15.08.2006, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1198/2006";
2)
30% tych kosztów - w przypadku operacji realizowanej przez podmiot prowadzący przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 29 ust. 2 lit. b rozporządzenia nr 1198/2006.
2.
W przypadku gdy o przyznanie pomocy ubiegają się wspólnicy spółki cywilnej, pomoc przyznaje się wszystkim wspólnikom łącznie albo jednemu ze wspólników, na którego wyrazili zgodę, w formie pisemnej, pozostali wspólnicy, w wysokości określonej w ust. 1:
1)
pkt 1, jeżeli przedsiębiorstwo prowadzone przez wspólników w ramach wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej jest przedsiębiorstwem, o którym mowa w art. 29 ust. 2 lit. a rozporządzenia nr 1198/2006, lub
2)
pkt 2, jeżeli przedsiębiorstwo prowadzone przez wspólników w ramach wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej jest przedsiębiorstwem, o którym mowa w art. 29 ust. 2 lit. b rozporządzenia nr 1198/2006.
§  7.
1.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w chów i hodowlę ryb przyznaje się podmiotowi:
1)
który jest uprawniony do rybactwa w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1471, z późn. zm.) lub
2)
któremu wydano zezwolenie na prowadzenie chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów morskich w polskich obszarach morskich na podstawie przepisów o rybołówstwie, lub
3)
który jest posiadaczem gruntów - gdy operacja dotyczy budowy nowego obiektu chowu lub hodowli.
2.
W przypadku gdy operacja w ramach środka inwestycje w chów i hodowlę ryb dotyczy obiektu chowu lub hodowli będącego przedmiotem współposiadania, pomoc przyznaje się łącznie wszystkim współposiadaczom albo jednemu ze współposiadaczy, na którego wyrazili zgodę, w formie pisemnej, pozostali współposiadacze.
§  8.
Pomoc na realizację środka działania wodno-środowiskowe przyznaje się na operacje w zakresie:
1)
wsparcia wykorzystania tradycyjnych lub przyjaznych środowisku praktyk i technik w chowie i hodowli ryb;
2)
ochrony zasobów genetycznych ryb.
§  9.
1.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka działania wodno-środowiskowe w zakresie wsparcia wykorzystania tradycyjnych lub przyjaznych środowisku praktyk i technik w chowie i hodowli ryb przyznaje się posiadaczowi obiektu chowu lub hodowli, który zobowiąże się do realizowania przez 5 lat, licząc od początku roku, w którym podpisano umowę o dofinansowanie, zobowiązań wykraczających poza podstawowe zasady dobrej praktyki rybackiej, w ramach co najmniej jednego z dwóch pakietów:
1)
pierwszego - gdy wypełnia łącznie wszystkie wymogi w nim określone;
2)
drugiego - gdy wypełnia co najmniej jeden z wymogów w nim określonych.
2.
Szczegółowe wymogi określone w pakietach, o których mowa w ust. 1, są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3.
W przypadku gdy obiekt chowu lub hodowli jest przedmiotem współposiadania, pomoc przyznaje się łącznie wszystkim współposiadaczom albo jednemu ze współposiadaczy, na którego wyrazili zgodę, w formie pisemnej, pozostali współposiadacze.
§  10.
1.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka działania wodno-środowiskowe w zakresie wsparcia wykorzystania tradycyjnych lub przyjaznych środowisku praktyk i technik w chowie i hodowli ryb:
1)
przysługuje, jeżeli zobowiązania określone w § 9 ust. 1 będą realizowane na powierzchni obejmującej powierzchnię obiektów chowu lub hodowli, a także grunty pod stawami w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454 oraz z 2013 r. poz. 1551), zwanej dalej "powierzchnią ewidencyjną", o powierzchni co najmniej 1 ha lub - w przypadku ryb łososiowatych - o produkcji rocznej nie mniejszej niż 5 ton;
2)
przyznaje się, jeżeli wnioskodawca zobowiązał się do realizacji operacji w całym obiekcie chowu lub hodowli lub co najmniej na jednym stawie, przy jednoczesnym stosowaniu podstawowych zasad dobrej praktyki rybackiej w całym obiekcie.
2.
Przez podstawowe zasady dobrej praktyki rybackiej rozumie się:
1)
prowadzenie wewnętrznej dokumentacji chowu lub hodowli ryb zawierającej daty obsad, odłowów, zestawienia masy ryb obsadzonych i odłowionych oraz ilości i rodzaju skarmianej paszy;
2)
terminową realizację, określonych w przepisach o statystyce publicznej, obowiązków statystycznych w zakresie sprawozdań dotyczących powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli;
3)
posiadanie:
a)
aktualnego pozwolenia wodnoprawnego, o którym mowa w przepisach prawa wodnego,
b)
weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego nadanego na podstawie przepisów w sprawie sposobu ustalania weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego,
c)
dokumentu potwierdzającego ukończenie kursu lub szkolenia dotyczącego dobrostanu ryb, obejmującego zagadnienia dotyczące:
tego dobrostanu, w tym metod jego określania, charakterystyki i objawów jego obniżenia, wpływu jakości wody na ten dobrostan, wpływu pogorszenia dobrostanu ryb na jakość surowca rybnego oraz przedstawienia stanu prawnego dotyczącego dobrostanu ryb,
warunków sprzedaży żywych ryb,
metod humanitarnego uśmiercania ryb.
§  11.
W trakcie realizacji operacji w ramach środka działania wodno-środowiskowe w zakresie wsparcia wykorzystania tradycyjnych lub przyjaznych środowisku praktyk i technik w chowie i hodowli ryb zmiana zobowiązań określonych w § 9 ust. 1 jest dopuszczalna wyłącznie wtedy, gdy polega na:
1)
zwiększeniu powierzchni ewidencyjnej objętej dofinansowaniem;
2)
zwiększeniu liczby wybranych do wypełniania wymogów w ramach pakietu drugiego lub przyjęciu do realizacji pakietu pierwszego.
§  12.
1.
(uchylony).
2.
(uchylony).
3.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka działania wodno-środowiskowe w zakresie wsparcia wykorzystania tradycyjnych lub przyjaznych środowisku praktyk i technik w chowie i hodowli ryb przyznaje się w formie rekompensaty wypłacanej jednorazowo za cały okres realizowania zobowiązań, o których mowa w § 9 ust. 1, określony w umowie o dofinansowanie.
4.
Wysokość stawek rekompensaty, o której mowa w ust. 3, w ramach poszczególnych pakietów wymienionych w § 9 ust. 1, jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
5.
W przypadku realizacji więcej niż jednego pakietu w tym samym obiekcie chowu lub hodowli, wysokość rekompensaty ustala się jako sumę stawek rekompensat przysługujących za realizację tych pakietów.
6.
Jeżeli beneficjent nie zrealizował w danym roku kalendarzowym zobowiązań określonych w § 9 ust. 1, rekompensatę wypłaca się w zmniejszonej wysokości:
1)
stanowiącej iloczyn stawki rekompensaty za pakiet pierwszy i powierzchni ewidencyjnej, na której nie były realizowane zobowiązania określone w § 9 ust. 1 pkt 1;
2)
stanowiącej iloczyn stawki rekompensaty określonej dla danego wymogu i powierzchni, na której nie był realizowany wymóg określony w § 9 ust. 1 pkt 2;
3)
proporcjonalnie za okres, w którym nie były realizowane wymagania określone w § 10.
§  13.
1.
Celem ochrony zasobów genetycznych ryb, o której mowa w § 8 pkt 2, jest zachowanie oryginalnych czystych linii genotypów ryb hodowlanych i populacji ryb dziko żyjących zagrożonych oraz budowanie właściwej polimorficzności gatunków restytuowanych.
2.
Ochrona zasobów genetycznych ryb ma na celu zachowanie oryginalnych czystych linii genotypów ryb i polega na:
1)
utrzymaniu stad zarodowych tarlaków dziko żyjących populacji ryb z gatunków wykorzystywanych w gospodarce rybackiej, liczących od 200 do 500 osobników w obiekcie chowu lub hodowli, oraz zachowaniu oryginalnych czystych linii genotypów ryb hodowlanych, jako żywego banku genów;
2)
konserwacji i przechowywaniu materiału biologicznego pochodzącego od ryb;
3)
prowadzeniu badań genetycznych ryb.
3.
Ochronie zasobów genetycznych ryb podlegają następujące gatunki ryb:
1)
karp linii: gołyska nr 2 (landecka), gołyska nr 3 (ochabska), gołyska nr 6, knyszyńska K, starzawska St, węgierska W, węgierska 7, węgierska 8, węgierska 0, węgierska T, francuska F, jugosłowiańska J, ukraińska Ur i Up, litewska B i BVP, izraelska Dor-70, niemiecka N, jaktorowska JK, sobieszyńska S, zatorska Z;
2)
pstrąg tęczowy: szczep wiosenny i jesienny tarła linii "Rutki";
3)
łosoś atlantycki;
4)
jesiotr ostronosy;
5)
troć: wiślana letnia, wiślana zimowa, jeziorowa;
6)
sieja: wędrowna (pomorska), szlachetna (jeziorowa);
7)
lipień;
8)
głowacica;
9)
certa.
§  14.
1.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka działania wodno-środowiskowe w zakresie ochrony zasobów genetycznych ryb przyznaje się, jeżeli instytut naukowo-badawczy prowadzący badania w zakresie ochrony zasobów genetycznych ryb, zwany dalej "instytutem", wydał pozytywną opinię w odniesieniu do celu, zakresu i warunków realizacji operacji.
2.
Wnioskodawca udostępnia miejsca, gdzie będą utrzymywane stada zarodowe, o których mowa w § 13 ust. 2 pkt 1, udziela dodatkowych informacji lub dostarcza dodatkowe dokumenty kierownikowi instytutu, jeżeli jest to niezbędne do wydania opinii.
3.
Opinia jest sporządzana na piśmie, na podstawie informacji i dokumentów dostarczonych przez wnioskodawcę oraz wyników przeprowadzonych oględzin, zgodnie z warunkami i w zakresie określonym w umowie zawartej przez wnioskodawcę z instytutem.
4.
Do wnioskodawcy, który jest instytutem, przepisów ust. 1-3 nie stosuje się.
§  15.
1.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka działania wodno-środowiskowe w zakresie ochrony zasobów genetycznych ryb przyznaje się posiadaczowi obiektu chowu lub hodowli, który zobowiąże się do realizowania przez 5 lat, licząc od początku roku, w którym podpisano umowę o dofinansowanie, zobowiązań z zakresu ochrony zasobów genetycznych ryb, wykraczających poza podstawowe zasady dobrej praktyki rybackiej, o których mowa w § 10 ust. 2.
2.
Pomoc, o której mowa w ust. 1, przyznaje się w formie rekompensaty wypłacanej jednorazowo za cały określony w umowie o dofinansowanie okres realizacji zobowiązań z zakresu ochrony zasobów genetycznych ryb, jeżeli wnioskodawca:
1)
zobowiązał się do realizacji operacji co najmniej na jednym stawie lub w obiekcie chowu lub hodowli;
2)
zobowiązał się do realizacji operacji, stosując podstawowe zasady dobrej praktyki rybackiej w całym obiekcie chowu lub hodowli.
3.
Zobowiązania oraz wysokość stawek rekompensaty, o której mowa w ust. 2, są określone w załączniku nr 1a do rozporządzenia.
4.
W przypadku gdy obiekt chowu lub hodowli jest przedmiotem współposiadania, § 9 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
5.
W przypadku realizacji więcej niż jednego zobowiązania w tym samym obiekcie chowu lub hodowli wysokość rekompensaty ustala się jako sumę stawek rekompensat przysługujących za realizację poszczególnych zobowiązań.
6.
Wysokość pomocy na realizację zobowiązań z zakresu ochrony zasobów genetycznych ryb w ramach środka działania wodno-środowiskowe nie może przekroczyć kwoty obliczonej zgodnie ze wzorem:

P ≤ 4.000 zł × ha × H × 5

gdzie:

P - oznacza wysokość pomocy za realizowanie przez 5 lat zobowiązań z zakresu ochrony zasobów genetycznych ryb,

ha - oznacza powierzchnię ewidencyjną wyrażoną w hektarach,

H - oznacza współczynnik zagęszczenia ryb w stadzie podlegającym ochronie w zakresie zasobów genetycznych na 1 ha powierzchni obiektu chowu lub hodowli, przy czym:

a) H = 1 - w przypadku gdy w obiekcie chowu lub hodowli w stadzie ryb podlegającym ochronie w zakresie zasobów genetycznych są utrzymywane tarlaki lub selekty w obsadach wynoszących do 500 sztuk/ha,

b)

- w przypadku gdy w obiekcie chowu lub hodowli w stadzie ryb podlegającym ochronie w zakresie zasobów genetycznych są utrzymywane tarlaki lub selekty w obsadach przekraczających 500 sztuk/ha.

§  16.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka na rzecz zdrowia zwierząt obejmuje wsparcie finansowe realizacji zatwierdzonych programów zwalczania chorób zakaźnych określonych w rozporządzeniu w sprawie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt akwakultury.
§  17.
Pomoc w ramach środka na rzecz zdrowia zwierząt przyznaje się podmiotom prowadzącym działalność w zakresie chowu lub hodowli ryb.
§  18.
Pomoc w ramach środka na rzecz zdrowia zwierząt przyznaje się w formie zwrotu poniesionych kosztów kwalifikowalnych w wysokości do 100% tych kosztów.
§  19.
1.
Pomoc w ramach środka rybołówstwo śródlądowe przyznaje się na realizację operacji polegającej na inwestycjach dotyczących:
1)
sprzętu pływającego służącego do połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych, obejmujących:
a)
modernizację tego sprzętu w celu poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy oraz higieny i jakości produktów rybnych,
b)
wymianę silnika tego sprzętu, z tym że moc nowego silnika nie może być większa niż moc silnika wymienianego,
c)
wymianę narzędzi połowowych, z uwzględnieniem ich selektywności;
2)
budowy, rozbudowy, wyposażenia i modernizacji urządzeń przeznaczonych do połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych, mających na celu poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy lub higieny i jakości produktów rybnych lub zdrowia ludzi lub organizmów wodnych, lub zmniejszenie negatywnego lub zwiększenie pozytywnego wpływu na środowisko;
3)
miejsc wyładunku i przystani, mających na celu:
a)
poprawę warunków postoju lub obsługi sprzętu pływającego służącego do połowu ryb,
b)
poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy,
c)
ograniczenie zanieczyszczania środowiska,
d)
poprawę jakości lub atrakcyjności produktów rybnych.
2.
Pomoc na realizację operacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, przyznaje się danemu podmiotowi w okresie objętym programem operacyjnym na jedną wymianę narzędzi połowowych.
§  20.
Operacje polegające na inwestycjach dotyczących miejsc wyładunku i przystani, mające na celu poprawę warunków postoju lub obsługi sprzętu pływającego służącego do połowu ryb, obejmują w szczególności:
1)
zakup, budowę, przebudowę, remont lub naprawę obiektów budowlanych lub urządzeń służących do:
a)
wyładunku i przechowywania produktów rybnych,
b)
konserwacji lub naprawy sprzętu pływającego służącego do połowu ryb,
c)
dostarczania wody i lodu;
2)
zakup, budowę, przebudowę lub remont magazynów sprzętu rybackiego;
3)
zakup, budowę lub remont zaplecza socjalnego dla osób pracujących w miejscach wyładunku i przystaniach;
4)
budowę, przebudowę lub remont nabrzeża lub miejsca postoju sprzętu pływającego służącego do połowu ryb;
5)
budowę, przebudowę lub remont dróg oraz innej infrastruktury technicznej na obszarze miejsca wyładunku lub przystani.
§  21.
Operacje polegające na inwestycjach dotyczących miejsc wyładunku i przystani, mające na celu poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, obejmują w szczególności wyposażenie miejsc wyładunku i przystani w urządzenia lub technologie poprawiające te warunki.
§  22.
Operacje polegające na inwestycjach dotyczących miejsc wyładunku i przystani, mające na celu ograniczenie zanieczyszczania środowiska, obejmują w szczególności:
1)
budowę obiektów służących do przechowywania i oczyszczania ścieków oraz unieszkodliwiania odpadów;
2)
wprowadzenie technik lub technologii zapewniających odbiór odpadów ze sprzętu pływającego służącego do połowu ryb przez urządzenia znajdujące się w miejscach wyładunku i przystaniach oraz przekazywanie tych odpadów do odzysku lub unieszkodliwienia;
3)
usunięcie lub unieszkodliwienie odpadów niebezpiecznych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243, z późn. zm.) 2 .
§  23.
Operacje polegające na inwestycjach dotyczących miejsc wyładunku i przystani, mające na celu poprawę jakości lub atrakcyjności produktów rybnych, obejmują w szczególności:
1)
poprawę warunków wstępnego przetwarzania, wyładunku, przewożenia, pakowania lub przechowywania produktów rybnych w miejscach wyładunku i przystaniach, w tym:
a)
zakup, budowę, przebudowę, adaptację lub remont budynków lub budowli służących do wstępnego przetwarzania produktów rybnych,
b)
zakup, budowę, przebudowę lub remont magazynów lub chłodni służących wyłącznie do przechowywania produktów rybnych,
c)
budowę, przebudowę lub remont wytwórni lodu oraz ich wyposażenie w niezbędne urządzenia techniczne,
d)
budowę, przebudowę lub remont obiektów budowlanych, w których odbywa się mycie skrzyń i innych pojemników służących do przechowywania produktów rybnych,
e)
zakup urządzeń służących do sortowania produktów rybnych,
f)
zakup środków transportu wewnętrznego w miejscach wyładunku i przystaniach oraz środków transportu zewnętrznego;
2)
zmianę warunków technicznych, technologicznych, sanitarnych, wymagań weterynaryjnych lub warunków organizacyjnych wstępnego przetwarzania, przechowywania lub przewożenia produktów rybnych, mającą na celu:
a)
poprawę jakości zdrowotnej produktów rybnych,
b)
wdrożenie dobrej praktyki higienicznej (GHP)

- o których mowa w przepisach o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

§  24.
1.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka rybołówstwo śródlądowe przyznaje się uprawnionemu do rybactwa w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym.
2.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka rybołówstwo śródlądowe przysługuje, jeżeli wartość netto operacji jest wyższa od 10.000 zł.
§  25.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka rybołówstwo śródlądowe na inwestycje, o których mowa w § 19 ust. 1:
1)
pkt 1 - przyznaje się w formie zwrotu poniesionych kosztów kwalifikowalnych w wysokości do 40% tych kosztów;
2)
pkt 2 i 3 - przyznaje się w formie zwrotu poniesionych kosztów kwalifikowalnych w wysokości do 60% tych kosztów.
§  26.
1.
Pomoc w ramach środka inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu przyznaje się na realizację operacji dotyczących:
1)
wzrostu potencjału przemysłu przetwórczego produktów rybnych i obrotu tymi produktami;
2)
zmniejszenia negatywnego oddziaływania zakładów przetwórstwa produktów rybnych lub obrotu tymi produktami na środowisko;
3)
poprawy jakości i konkurencyjności przetwarzanych i wprowadzanych do obrotu produktów rybnych;
4)
utrzymania lub wzrostu poziomu zatrudnienia w przemyśle przetwórczym produktów rybnych i obrotu tymi produktami.
2.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu przyznaje się również na inwestycje dotyczące odpadów, o których mowa w art. 34 ust. 4 rozporządzenia nr 1198/2006, i obrotu tymi odpadami.
3.
Pomoc w ramach środka inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu nie obejmuje:
1)
operacji dotyczących handlu detalicznego, o którym mowa w art. 35 ust. 6 rozporządzenia 1198/2006;
2)
działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 czerwca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków uznania działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (Dz. U. Nr 113, poz. 753);
3)
operacji dotyczących budowy nowych zakładów przetwórstwa produktów rybnych lub zakładów zajmujących się obrotem tymi produktami, z wyjątkiem operacji dotyczących budowy nowych zakładów w celu dywersyfikacji prowadzonej dotychczas działalności w zakresie rybołówstwa morskiego, rybactwa śródlądowego, przetwórstwa produktów rybnych lub obrotu produktami rybnymi.
§  27.
Operacje realizowane w ramach środka inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu, dotyczące wzrostu potencjału przemysłu przetwórczego produktów rybnych i obrotu tymi produktami, obejmują w szczególności:
1)
zakup, budowę, odbudowę, rozbudowę, przebudowę lub remont budynków lub budowli bezpośrednio związanych z procesami przetwórstwa produktów rybnych lub obrotem tymi produktami;
2)
budowę, rozbudowę, przebudowę lub remont infrastruktury zakładów przetwórstwa produktów rybnych lub obrotu tymi produktami;
3)
zakup lub wymianę urządzeń bezpośrednio związanych z procesem przetwórstwa produktów rybnych lub obrotem tymi produktami;
4)
budowę, rozbudowę, przebudowę lub remont zaplecza socjalnego dla pracowników zakładów przetwórstwa produktów rybnych lub obrotu tymi produktami;
5)
zakup środków transportu wewnętrznego w zakładach przetwórstwa produktów rybnych i obrotu tymi produktami oraz środków transportu zewnętrznego;
6)
wyposażenie zakładów przetwórstwa produktów rybnych lub obrotu tymi produktami w urządzenia lub technologie poprawiające warunki bezpieczeństwa i higieny pracy;
7)
budowę, modernizację lub inwestycje w wyposażenie przedsiębiorstw wprowadzających do obrotu produkty rybne.
§  28.
Operacje realizowane w ramach środka inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu, dotyczące zmniejszenia negatywnego oddziaływania zakładów przetwórstwa produktów rybnych lub obrotu tymi produktami na środowisko, obejmują w szczególności:
1)
zakup, budowę, odbudowę, rozbudowę, przebudowę, adaptację, remont, wymianę i naprawę urządzeń redukujących negatywne oddziaływanie na środowisko;
2)
budowę i modernizację oczyszczalni ścieków;
3)
zastosowanie technik lub technologii przetwarzania odpadów z produktów rybnych w celu ich wprowadzania do obrotu;
4)
wprowadzanie innowacyjnych i proekologicznych procesów technologicznych oraz rozwiązań technicznych;
5)
inwestycje w alternatywne źródła energii, gdy wartość inwestycji energetycznej jest mniejsza niż 50% łącznej wartości kosztów kwalifikowalnych operacji, a maksymalna wielkość energii, jaka może być wytworzona w pierwszym i każdym kolejnym roku w okresie 5 lat, licząc od dnia zakończenia realizacji operacji, będzie nie większa niż zapotrzebowanie w każdym kolejnym roku, podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo, o którym mowa w § 30 ust. 2 pkt 1 lub 2, na energię niezbędną do prowadzenia tego przedsiębiorstwa.
§  29.
Operacje realizowane w ramach środka inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu, dotyczące poprawy jakości i konkurencyjności przetwarzanych i wprowadzanych do obrotu produktów rybnych, obejmują w szczególności zmianę warunków technicznych, technologicznych, sanitarnych, wymagań weterynaryjnych lub warunków organizacyjnych przetwarzania, przechowywania, przewożenia lub wprowadzania do obrotu tych produktów lub nowe technologie, nowe wyposażenie i innowacyjne metody produkcji tych produktów, mające na celu:
1)
poprawę jakości zdrowotnej produktów rybnych wymaganej na podstawie przepisów o bezpieczeństwie żywności i żywienia;
2)
wdrożenie dobrej praktyki produkcyjnej (GMP) lub dobrej praktyki higienicznej (GHP), o których mowa w przepisach o bezpieczeństwie żywności i żywienia;
3)
uzyskanie certyfikatu lub innego dokumentu poświadczającego, że produkty rybne posiadają szczególną jakość lub pochodzenie;
4)
otrzymanie produktu rybnego o zwiększonej wartości dodanej.
§  30.
1.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu przyznaje się podmiotowi prowadzącemu przedsiębiorstwo, w którym jest zatrudnionych mniej niż 750 pracowników lub którego obrót jest mniejszy niż równowartość w złotych 200 milionów euro rocznie.
2.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu przyznaje się w formie zwrotu kosztów kwalifikowalnych w wysokości do:
1)
60% tych kosztów - w przypadku operacji realizowanej przez podmiot prowadzący przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 35 ust. 3 lit. a rozporządzenia nr 1198/2006;
2)
30% tych kosztów - w przypadku operacji realizowanej przez podmiot prowadzący przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 35 ust. 3 lit. b rozporządzenia nr 1198/2006.
2a.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu przyznaje się do wysokości limitu dostępnych środków finansowych, nie więcej jednak niż 10.000.000 zł na jednego beneficjenta w ramach jednego naboru wniosków o dofinansowanie.
3.
W przypadku gdy o przyznanie pomocy ubiegają się wspólnicy spółki cywilnej przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  31.
Pomoc w ramach środków, o których mowa w § 1 pkt 1, 4 i 5, jest przyznawana, jeżeli operacja:
1)
przyczyni się do powstania trwałych korzyści gospodarczych;
2)
będzie zrealizowana z zapewnieniem należytych gwarancji technicznych;
3)
ma zapewnioną gospodarczą trwałość;
4)
nie wpłynie negatywnie na środowisko oraz ochronę żywych zasobów wód.
§  32.
1.
Powstanie trwałych korzyści gospodarczych stwierdza się na podstawie informacji zawartych w:
1)
uproszczonym planie biznesowym operacji - w przypadku operacji o wartości netto do 1.000.000 zł;
2)
szczegółowym planie biznesowym operacji - w przypadku operacji o wartości netto powyżej 1.000.000 zł.
2.
Plany biznesowe operacji, o których mowa w ust. 1, wnioskodawca sporządza na podstawie wzoru opracowanego i udostępnionego przez instytucję zarządzającą.
3.
Trwałe korzyści gospodarcze powstaną, gdy proponowany przez wnioskodawcę sposób finansowania i realizacji operacji nie spowoduje utraty płynności finansowej tego wnioskodawcy w okresie 3 lat, licząc od roku, w którym wniosek o dofinansowanie został zaakceptowany, oraz przyczyni się do wzrostu dochodów beneficjenta lub wzrostu opłacalności prowadzenia działalności, której dotyczy planowana operacja.
4.
Trwałe korzyści gospodarcze w zakresie operacji dotyczących:
1)
obniżenia negatywnego wpływu lub zwiększenia pozytywnego wpływu na środowisko,
2)
poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy,
3)
poprawy warunków socjalnych osób pracujących w danym obiekcie chowu lub hodowli,
4)
zakupu, budowy lub remontu zaplecza socjalnego dla osób pracujących w miejscach wyładunku i przystaniach,
5)
budowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu zaplecza socjalnego dla pracowników zakładów przetwórstwa produktów rybnych lub obrotu tymi produktami

- powstaną, gdy proponowany przez wnioskodawcę sposób finansowania i realizacji operacji nie spowoduje utraty płynności finansowej tego wnioskodawcy w okresie 3 lat, licząc od początku roku, w którym wniosek o dofinansowanie został zaakceptowany.

§  33.
Zapewnienie należytych gwarancji technicznych operacji stwierdza się na podstawie:
1)
pozwolenia budowlanego albo zgłoszenia, o których mowa w przepisach prawa budowlanego;
2)
pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód, o którym mowa w przepisach prawa wodnego, jeżeli takie pozwolenie jest wymagane w związku z realizacją operacji.
§  34.
Realizacja operacji ma zapewnioną gospodarczą trwałość, jeżeli założono przynajmniej:
1)
10-letni okres użytkowania obiektu chowu lub hodowli oraz 5-letni okres prawidłowego działania urządzeń technicznych - w przypadku operacji w zakresie środka inwestycje w chów i hodowlę ryb;
2)
10-letni okres użytkowania budynków lub budowli bezpośrednio związanych z wykonywaniem rybactwa śródlądowego oraz 5-letni okres eksploatacji zmodernizowanego sprzętu pływającego służącego do połowu ryb lub użytkowania narzędzi i urządzeń bezpośrednio związanych z wykonywaniem rybactwa śródlądowego - w przypadku operacji w zakresie środka rybołówstwo śródlądowe;
3)
10-letni okres użytkowania budynków lub budowli bezpośrednio związanych z przetwórstwem produktów rybnych i obrotem tymi produktami oraz 5-letni okres prawidłowego działania urządzeń lub innego wyposażenia technicznego w przypadku operacji w zakresie środka inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu.
§  35.
Wpływ operacji na środowisko ustala się w postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć, jeżeli taki obowiązek wynika z przepisów o ochronie środowiska.
§  36.
(uchylony).
§  37.
1.
Do kosztów kwalifikowalnych operacji zalicza się koszty faktycznie poniesione od dnia przyznania pomocy przez beneficjenta z tytułu realizacji tej operacji, w tym także podatek od towarów i usług (VAT) na zasadach określonych w art. 55 ust. 5 rozporządzenia nr 1198/2006.
2.
W przypadku przyznania pomocy na realizację operacji w ramach środków, o których mowa w:
1)
§ 1 pkt 1, 4 i 5, do kosztów kwalifikowalnych i kosztów ogólnych operacji zalicza się również koszty poniesione przez wnioskodawcę przed dniem przyznania pomocy, lecz nie wcześniej niż od dnia 11 września 2009 r.,
2)
§ 1 pkt 3, do kosztów kwalifikowalnych operacji zalicza się również koszty kwalifikowalne poniesione przez wnioskodawcę przed dniem przyznania pomocy, lecz nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, a w przypadku kosztów ogólnych - poniesione nie wcześniej niż od dnia 11 września 2009 r.
§  38.
Do kosztów kwalifikowanych operacji nie zalicza się kosztów:
1)
zakupu używanych maszyn, urządzeń lub innego sprzętu, jeżeli:
a)
zostały zakupione z udziałem środków publicznych w okresie 5 lat poprzedzających rok ich nabycia,
b)
ich wartość rynkowa przewyższa wartość nowych maszyn, urządzeń lub innego sprzętu tego samego typu,
c)
nie spełniają wymagań technicznych dla tych maszyn, urządzeń lub sprzętu;
2)
nabycia gruntu, budynku, budowli lub prawa do dysponowania nimi:
a)
jeżeli ich nabycie nie miało bezpośredniego związku z realizacją operacji,
b)
jeżeli ich wartość przewyższa wartość rynkową lub odtworzeniową ustaloną w drodze wyceny nieruchomości w operacie szacunkowym sporządzonym zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami,
c)
jeżeli podmiot zbywający nieruchomość w okresie 5 lat poprzedzających jej zbycie beneficjentowi otrzymał pomoc na jej zakup ze środków publicznych,
d)
powyżej 10% wartości wszystkich kwalifikujących się wydatków na daną operację;
3)
nakładów rzeczowych niemających bezpośredniego związku z realizacją operacji;
4)
amortyzacji środków trwałych, jeżeli beneficjent nie przedstawił pisemnego oświadczenia, że dokonał odpisów amortyzacyjnych środków trwałych;
5)
pracy własnej wykonywanej przez beneficjenta będącego osobą fizyczną i pracy wolontariuszy;
6)
kosztów ogólnych realizacji operacji, w tym kosztów połączeń telefonicznych, opłat za zużytą wodę, energię elektryczną i nośniki energii, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne beneficjenta i osób przez niego zatrudnionych:
a)
powyżej 10% wartości netto operacji,
b)
które nie miały bezpośredniego związku z realizacją operacji,
c)
które zostały naliczone i wykazane niezgodnie ze sposobem określonym w umowie o dofinansowanie;
7)
zakupu materiału obsadowego na potrzeby pierwszego cyklu hodowlanego, powyżej ilości tego materiału niezbędnej do uruchomienia tego cyklu;
8)
budowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu pomieszczeń administracyjnych, w tym biurowych, stanowiących integralną część obiektów podstawowych, powyżej 10% wartości kosztów kwalifikowalnych;
9)
w przypadku umowy leasingu, w której brak postanowień przenoszących na beneficjenta własność rzeczy będących przedmiotem leasingu;
10)
odsetek, opłat ubezpieczeniowych, marży finansującego, kosztów ogólnych związanych z umową leasingu, w tym również podatku od towarów i usług (VAT);
11)
nakładu rzeczowego wniesionego w formie gruntu, budynku lub budowli lub prawa do dysponowania nimi powyżej 10% wartości kosztów kwalifikowalnych.
§  39.
1.
Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się tylko te nakłady rzeczowe faktycznie wniesione przez beneficjenta, które miały bezpośredni związek z realizacją operacji w ramach środków, o których mowa w § 1, a w przypadku budynku lub budowli wniesionych przez beneficjenta, gdy budynek ten lub budowla ta dodatkowo zmieniły swoje przeznaczenie w związku z realizacją operacji.
2.
Wartość nakładów rzeczowych zaliczanych do kosztów kwalifikowalnych ustala się:
1)
w drodze wyceny nieruchomości, dokonanej nie wcześniej niż w okresie 3 lat przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, w operacie szacunkowym sporządzonym zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami - w przypadku nakładów rzeczowych wniesionych w formie gruntu, budynku lub budowli lub prawa do dysponowania nimi;
2)
w kosztorysie powykonawczym - w przypadku nakładów rzeczowych wniesionych w formie robót budowlanych i prac konstrukcyjnych.
3.
Faktyczne wykonanie robót budowlanych i prac konstrukcyjnych, o których mowa w ust. 2 pkt 2, inspektor nadzoru inwestorskiego potwierdza w protokole odbioru.
§  39a.
(uchylony).
§  40.
1.
Wysokość poniesionych kosztów kwalifikowalnych, innych niż nakłady rzeczowe, ustala się na podstawie umowy, faktury lub innego równoważnego dokumentu.
2.
Do umowy, faktury lub innego równoważnego dokumentu, o których mowa w ust. 1, dołącza się dokument potwierdzający sposób, miejsce i termin:
1)
odbioru przedmiotu zamówienia podpisany przez strony umowy lub sprzedawcę i nabywcę - w przypadku faktury lub rachunku;
2)
dokonania zapłaty przez beneficjenta.
§  40a.
1.
Prezes Agencji najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o dofinansowanie podaje do publicznej wiadomości, na stronie internetowej administrowanej przez Agencję oraz co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym, informację o możliwości składania wniosków o dofinansowanie.
2.
Prezes Agencji określa w informacji, o której mowa w ust. 1, dzień rozpoczęcia oraz dzień zakończenia terminu składania wniosków o dofinansowanie, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 30 dni.
3.
Prezes Agencji może określić w informacji, o której mowa w ust. 1, że mogą być składane wyłącznie wnioski o dofinansowanie na realizację operacji we wskazanym przez Prezesa Agencji zakresie, w ramach środków, o których mowa w § 1.
§  41.
1.
Przyznanie pomocy w ramach środków, o których mowa w § 1, następuje na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej z Agencją.
2.
Wniosek o dofinansowanie w przypadku środków, o których mowa w § 1, zawiera w szczególności:
1)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy;
2)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania i adres osoby upoważnionej do reprezentowania wnioskodawcy - jeżeli pełnomocnictwo zostało udzielone;
3)
numer identyfikacji podatkowej (NIP) wnioskodawcy - jeżeli został nadany;
4)
informację o formie prawnej wnioskodawcy;
5)
charakterystykę prowadzonej działalności;
6)
opis planowanej operacji, w tym określenie miejsca jej realizacji, celów, zakresu i kosztów;
7)
zestawienie rzeczowo-finansowe operacji;
8)
oświadczenia lub zobowiązania wnioskodawcy związane z pomocą;
9)
informację o załącznikach dołączonych do wniosku.
3.
Do wniosku o dofinansowanie dołącza się dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku o dofinansowanie, które są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4.
Wnioskodawca przekazuje Agencji informacje o zmianach w zakresie danych objętych wnioskiem o dofinansowanie niezwłocznie po ich zaistnieniu.
§  42.
1.
Wniosek o dofinansowanie składa się do oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce położenia obiektu chowu lub hodowli, zakładu przetwórstwa produktów rybnych lub obrotu tymi produktami lub obwodu rybackiego, w którym będzie realizowana operacja.
2.
Wniosek o dofinansowanie jest składany osobiście lub przez upoważnioną osobę albo przesyłką rejestrowaną nadaną w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego lub przesyłką kurierską.
3.
Złożenie wniosku o dofinansowanie osobiście albo przez upoważnioną osobę jest potwierdzane na piśmie. Potwierdzenie, które zawiera datę i godzinę jego wpływu, jest opatrzone pieczęcią Agencji oraz podpisane przez osobę przyjmującą wniosek.
4.
Jeżeli wniosek o dofinansowanie został złożony przesyłką rejestrowaną, dniem złożenia wniosku jest data stempla pocztowego.
5.
Jeżeli wniosek o dofinansowanie został dostarczony przesyłką kurierską, dniem złożenia wniosku jest dzień dostarczenia tej przesyłki do Agencji.
§  43.
1.
Jeżeli we wniosku o dofinansowanie nie wskazano adresu wnioskodawcy i nie można ustalić tego adresu na podstawie posiadanych danych, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.
2.
Jeżeli wniosek o dofinansowanie nie został wypełniony we wszystkich wymaganych pozycjach lub nie dołączono do niego co najmniej jednego z dokumentów, o których mowa w § 41 ust. 3, wnioskodawca jest wzywany do usunięcia braków lub złożenia wyjaśnień, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
3.
Jeżeli wnioskodawca, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 2, nie usunął braków lub nie złożył wyjaśnień w wyznaczonym terminie, Agencja ponownie wzywa wnioskodawcę do usunięcia braków lub złożenia wyjaśnień, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
4.
Jeżeli wnioskodawca pomimo ponownego wezwania, o którym mowa w ust. 3, do usunięcia braków lub złożenia wyjaśnień nie dokonał ich w terminie, Agencja nie przyznaje pomocy; przepisy art. 14 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 3 kwietnia 2009 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego, zwanej dalej "ustawą", stosuje się odpowiednio.
5.
W przypadku wystąpienia we wniosku o dofinansowanie oczywistych omyłek pisarskich lub rachunkowych Agencja może dokonać ich poprawy, informując jednocześnie wnioskodawcę o wprowadzonych zmianach.
6.
Jeżeli wniosek o dofinansowanie został złożony w terminie innym niż określony w informacji, o której mowa w § 40a ust. 2, Agencja nie przyznaje pomocy; przepisy art. 14 ust. 4 i 5 ustawy stosuje się odpowiednio.
§  44.
1.
Wniosek o dofinansowanie rozpatruje się w terminie 3 miesięcy od dnia jego złożenia.
2.
W przypadku nierozpatrzenia wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 1, Agencja zawiadamia wnioskodawcę o przyczynach zwłoki, określając nowy termin rozpatrzenia wniosku.
3.
Wezwanie przez Agencję wnioskodawcy do wykonania określonych czynności w toku postępowania w sprawie przyznania pomocy wstrzymuje bieg terminu rozpatrywania wniosku o dofinansowanie do czasu wykonania przez wnioskodawcę tych czynności.
4.
Jeżeli w trakcie rozpatrywania wniosku o dofinansowanie jest niezbędne uzyskanie dodatkowych wyjaśnień lub opinii innego podmiotu lub zajdą nowe okoliczności budzące wątpliwości co do możliwości przyznania pomocy, termin rozpatrywania wniosku o dofinansowanie wydłuża się o czas niezbędny do uzyskania wyjaśnień lub opinii, o czym Agencja informuje wnioskodawcę na piśmie.
5.
(uchylony).
§  45.
1.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie Agencja niezwłocznie wyznacza wnioskodawcy, w formie pisemnej, termin zawarcia umowy o dofinansowanie, nie dłuższy niż 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.
2.
W przypadku gdy wnioskodawca nie stawił się w wyznaczonym przez Agencję terminie w celu zawarcia umowy o dofinansowanie albo odmówił jej podpisania, Agencja nie przyznaje pomocy, chyba że wnioskodawca stawił się w celu podpisania umowy i ją podpisał w innym terminie:
1)
uzgodnionym z Agencją przed upływem wyznaczonego w zawiadomieniu terminu, nie dłuższym niż miesiąc, albo
2)
wyznaczonym przez Agencję, nie dłuższym niż 21 dni od dnia, na który został wyznaczony poprzedni termin zawarcia umowy.
3.
W przypadku nieprzyznania pomocy na podstawie ust. 2 przepisy art. 14 ust. 4 i 5 ustawy stosuje się odpowiednio.
§  46.
1.
Pomoc w ramach środka, o którym mowa w § 1 pkt 3, może być również przyznana, bez konieczności składania wniosku o dofinansowanie, podmiotowi wyłonionemu w konkursie ofert, o którym mowa w art. 11 ustawy.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, instytucja zarządzająca zawiera z podmiotem wyłonionym w konkursie ofert umowę o dofinansowanie, spełniającą wymagania określone w § 47, niezwłocznie po rozstrzygnięciu tego konkursu, jednak nie później niż w terminie 21 dni od dnia jego rozstrzygnięcia.
§  47.
1.
Umowa o dofinansowanie, poza postanowieniami określonymi w art. 15 ustawy:
1)
zawiera:
a)
wskazanie terminu i warunków składania wniosku o płatność,
b)
szczegółowe warunki zwrotu pomocy w przypadku naruszenia przez beneficjenta przepisów o zamówieniach publicznych;
2)
może zawierać zobowiązania beneficjenta dotyczące:
a)
osiągnięcia celu operacji i zachowania tego celu przez 5 lat,
b)
niefinansowania realizacji operacji z udziałem innych środków publicznych,
c)
ograniczeń lub warunków obowiązujących przez 5 lat w zakresie:
-
przenoszenia własności lub posiadania rzeczy nabytych w ramach realizacji operacji lub sposobu ich wykorzystania,
-
sposobu lub miejsca prowadzenia działalności związanej z przyznaną pomocą,
d)
umożliwienia przeprowadzenia kontroli związanych z przyznaną pomocą przez 5 lat,
e)
przechowywania dokumentów związanych z przyznaną pomocą przez 5 lat,
f)
informowania Agencji o okolicznościach mogących mieć wpływ na wykonanie umowy przez 5 lat.
2.
Pięcioletni okres, którego dotyczą zobowiązania wymienione w ust. 1 pkt 2:
1)
lit. a, liczy się od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie;
2)
lit. c-f, liczy się od dnia dokonania przez Agencję płatności końcowej.
3.
Przepisu ust. 1 pkt 1 lit. a nie stosuje się do umów o dofinansowanie dotyczących realizacji operacji w ramach środka działania wodno-środowiskowe.
§  48.
1.
Zabezpieczeniem należytego wykonania przez beneficjenta zobowiązań określonych w umowie o dofinansowanie jest:
1)
weksel niezupełny (in blanco) wraz z deklaracją wekslową sporządzoną na formularzu udostępnionym przez Agencję;
2)
(uchylony).
2.
Weksel wraz z deklaracją wekslową, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są:
1)
podpisywane przez beneficjenta w obecności upoważnionego pracownika Agencji;
2)
składane we właściwym oddziale regionalnym Agencji w dniu zawarcia umowy o dofinansowanie.
3.
Beneficjent będący osobą fizyczną dołącza do umowy o dofinansowanie:
1)
oświadczenie małżonka o wyrażeniu zgody na zawarcie umowy albo o ustanowionej rozdzielności majątkowej albo oświadczenie o niepozostawaniu w związku małżeńskim;
2)
oświadczenie współwłaściciela albo współwłaścicieli przedsiębiorstwa oraz ich małżonków o wyrażeniu zgody na zawarcie umowy albo o ustanowionej rozdzielności majątkowej albo oświadczenie o niepozostawaniu w związku małżeńskim - w przypadku gdy operacja dotyczy wyłącznie przedsiębiorstwa stanowiącego współwłasność osób fizycznych.
§  49.
1.
Wypłaty pomocy w ramach środka, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 3-5, Agencja dokonuje na podstawie wniosku o płatność.
2.
Wniosek o płatność składa się na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję, osobiście albo przez upoważnioną osobę, bezpośrednio w oddziale regionalnym Agencji właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji.
3.
Wniosek o płatność może dotyczyć płatności pośredniej. Wniosek składa się po zrealizowaniu danego etapu operacji, określonego w umowie o dofinansowanie.
4.
Do wniosku o płatność dołącza się dokumenty określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
5.
Jeżeli wniosek o płatność nie został złożony w terminie określonym w umowie o dofinansowanie, Agencja wzywa beneficjenta, w formie pisemnej, do złożenia wniosku o płatność, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
6.
Jeżeli wniosek o płatność nie został złożony w terminie, o którym mowa w ust. 5, Agencja nie wypłaca pomocy.
7.
Jeżeli wniosek o płatność nie został prawidłowo wypełniony lub nie dołączono do niego co najmniej jednego z dokumentów, o których mowa w ust. 4, Agencja wzywa beneficjenta do usunięcia braków lub złożenia wyjaśnień, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
8.
Jeżeli beneficjent, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 7, nie usunął braków lub nie złożył wyjaśnień w wyznaczonym terminie, Agencja ponownie wzywa beneficjenta do usunięcia braków lub złożenia wyjaśnień, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
9.
Jeżeli beneficjent, pomimo ponownego wezwania, o którym mowa w ust. 8, nie usunął braków lub nie złożył wyjaśnień w wyznaczonym terminie, Agencja:
1)
rozpatruje wniosek o płatność w zakresie, w jakim został prawidłowo wypełniony i udokumentowany, albo
2)
nie wypłaca pomocy, jeżeli wniosek o płatność nie może zostać rozpatrzony w zakresie poniesionych kosztów.
10.
Do rozpatrywania wniosku o płatność przepis § 41 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§  49a.
1.
Wypłaty pomocy w ramach środka, o którym mowa w § 1 pkt 2, Agencja dokonuje na podstawie umowy o dofinansowanie.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, beneficjent osobiście albo przez upoważnioną przez niego osobę dostarcza do Agencji, raz w roku, za każdy rok realizacji zobowiązań określonych w § 9 ust. 1 albo w § 15 ust. 1, w terminie do dnia 31 maja roku następującego po każdym roku realizacji operacji, dokumenty określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
3.
Jeżeli beneficjent nie dostarczył żadnego z dokumentów wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia w terminie, o którym mowa w ust. 2, Agencja wzywa beneficjenta, w formie pisemnej, do dostarczenia tych dokumentów w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
4.
Jeżeli beneficjent pomimo wezwania nie dostarczył żadnego z dokumentów wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia w terminie, o którym mowa w ust. 3, pomoc podlega zwrotowi w całości.
5.
Jeżeli beneficjent nie dostarczył co najmniej jednego z dokumentów wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, Agencja wzywa beneficjenta do dostarczenia brakujących dokumentów lub złożenia wyjaśnień, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
6.
Jeżeli beneficjent, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 5, nie dostarczył brakujących dokumentów lub nie złożył wyjaśnień w wyznaczonym terminie, Agencja ponownie wzywa beneficjenta do dostarczenia dokumentów lub złożenia wyjaśnień, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
7.
Jeżeli beneficjent, pomimo ponownego wezwania, o którym mowa w ust. 6, nie dostarczył brakujących dokumentów lub nie złożył wyjaśnień w wyznaczonym terminie, Agencja weryfikuje realizację zobowiązań na podstawie dostarczonej przez beneficjenta dokumentacji potwierdzającej ich realizację, przy czym jeżeli:
1)
weryfikacja realizacji zobowiązań jest możliwa jedynie w części - żąda zwrotu wypłaconej pomocy na realizację tych zobowiązań, co do których weryfikacja nie była możliwa, albo
2)
nie jest możliwa weryfikacja realizacji ani jednego zobowiązania - żąda zwrotu wypłaconej pomocy w całości.
§  50.
Pomoc na realizację operacji w ramach środka inwestycje w chów i hodowlę ryb może być wypłacona podmiotowi, w stosunku do którego została wydana decyzja, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, albo decyzja, o której mowa w art. 5 ust. 9 tej ustawy, albo który dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, w zakresie dotyczącym operacji.
§  51.
Pomoc w ramach środków, o których mowa w § 1, jest przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego i udokumentowanego wniosku o dofinansowanie.
§  51a.
(uchylony).
§  52.
1.
Pomoc podlega zwrotowi w całości, jeżeli beneficjent:
1)
nie wypełnił zobowiązań, o których mowa w § 47 ust. 1 pkt 2 lit. a lub lit. d;
2)
zaprzestał realizacji operacji.
2.
Pomoc podlega zwrotowi w całości albo w części, jeżeli beneficjent naruszył przepisy o zamówieniach publicznych w sposób, który miał albo mógłby mieć wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówienia.
3.
Jeżeli beneficjent po otrzymaniu rekompensaty, o której mowa w § 12 ust. 3 albo w § 15 ust. 2, nie realizował zobowiązań wskazanych w umowie o dofinansowanie, pomoc podlega zwrotowi:
1)
w wysokości stanowiącej iloczyn stawki rekompensaty określonej dla wymogów, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia, i powierzchni ewidencyjnej, na której nie były wypełniane te wymogi;
2)
w wysokości stanowiącej iloczyn stawki rekompensaty określonej dla danego wymogu i powierzchni, na której nie był wypełniany wymóg wskazany przez beneficjenta w umowie o dofinansowanie;
3)
w wysokości stanowiącej iloczyn stawki rekompensaty i ilości ryb, w stosunku do których nie wypełniono zobowiązań określonych w załączniku nr 1a do rozporządzenia;
4)
proporcjonalnie do okresu, w którym nie były realizowane wymagania określone w § 10 albo w § 15 ust. 1 i 2.
§  53.
1.
W przypadku operacji realizowanych w ramach środków, o których mowa w § 1, następca prawny wnioskodawcy albo nabywca przedsiębiorstwa lub jego części albo gospodarstwa rolnego przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych lub jego części, zwany dalej "następcą prawnym wnioskodawcy", może wstąpić do toczącego się postępowania na miejsce wnioskodawcy, jeżeli:
1)
są spełnione warunki określone w art. 18 ust. 1 ustawy;
2)
na następcę prawnego wnioskodawcy przeszły prawa i obowiązki niezbędne do zrealizowania operacji;
3)
złoży wniosek o dofinansowanie w terminie 30 dni od dnia wystąpienia zdarzenia prawnego, w wyniku którego zaistniało następstwo prawne.
2.
Następca prawny wnioskodawcy składa wniosek o dofinansowanie w oddziale regionalnym Agencji, w którym wnioskodawca złożył wniosek o dofinansowanie.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, następca prawny wnioskodawcy dołącza oprócz dokumentu potwierdzającego fakt zaistnienia następstwa prawnego także:
1)
dokument potwierdzający, że jest uprawnionym do rybactwa w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym - w przypadku środka, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 4;
2)
kopię zezwolenia na prowadzenie chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów morskich w polskich obszarach morskich na podstawie przepisów o rybołówstwie - w przypadku środka, o którym mowa w § 1 pkt 1;
3)
kopię dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością na cele związane z realizacją operacji - w przypadku środka, o którym mowa w § 1 pkt 2.
4.
W przypadku następstwa prawnego będącego wynikiem śmierci wnioskodawcy przepisy § 54 ust. 3-6 stosuje się odpowiednio.
5.
(uchylony).
6.
W przypadku złożenia przez następcę prawnego wnioskodawcy wniosku o dofinansowanie po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, Agencja nie przyznaje pomocy; przepisy art. 14 ust. 4 i 5 ustawy stosuje się odpowiednio.
7.
Do wniosku o dofinansowanie następcy prawnego wnioskodawcy i trybu jego rozpatrywania stosuje się odpowiednio przepisy § 41 ust. 2 pkt 1-5 i pkt 8 i 9 oraz ust. 3 i 4, § 42 ust. 2-5 oraz § 43-45.
§  54.
1.
W przypadku operacji realizowanych w ramach środków, o których mowa w § 1, następcy prawnemu beneficjenta albo nabywcy przedsiębiorstwa lub jego części albo gospodarstwa rolnego przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych lub jego części, zwanemu dalej "następcą prawnym beneficjenta", może być przyznana pomoc na operację, którą realizował beneficjent, jeżeli:
1)
są spełnione warunki określone w art. 18 ust. 2 ustawy;
2)
na następcę prawnego beneficjenta przeszły prawa i obowiązki nabyte w ramach realizacji tej operacji oraz inne prawa i obowiązki beneficjenta niezbędne do jej zrealizowania.
2.
Wniosek o dofinansowanie następca prawny beneficjenta składa w oddziale regionalnym Agencji, w którym beneficjent złożył wniosek o dofinansowanie, w terminie 2 miesięcy od dnia wystąpienia zdarzenia prawnego, w wyniku którego zaistniało następstwo prawne.
3.
Do wniosku następca prawny beneficjenta dołącza dokument potwierdzający fakt zaistnienia następstwa prawnego, a w przypadku następstwa prawnego będącego wynikiem śmierci beneficjenta - kopię prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo kopię zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza.
4.
W przypadku następstwa prawnego będącego wynikiem śmierci beneficjenta, jeżeli nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku, spadkobierca dołącza do wniosku następcy prawnego beneficjenta zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku albo kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku:
1)
potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez sąd albo
2)
potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji, wraz z potwierdzeniem nadania tego wniosku w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo kopią tego potwierdzenia poświadczoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, spadkobierca przekazuje Agencji prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia.
6.
Jeżeli z postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo z zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza wynika, że uprawnionych do nabycia spadku jest więcej niż jeden spadkobierca albo zapisobierca windykacyjny, spadkobierca albo zapisobierca windykacyjny, który złożył wniosek o dofinansowanie, dołącza do tego wniosku oświadczenia pozostałych spadkobierców albo zapisobierców windykacyjnych, że wyrażają zgodę na przyznanie pomocy temu spadkobiercy albo zapisobiercy.
7.
W przypadku złożenia przez następcę prawnego beneficjenta wniosku o dofinansowanie po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2, Agencja nie przyznaje pomocy; przepisy art. 14 ust. 4 i 5 ustawy stosuje się odpowiednio.
8.
Wniosek następcy prawnego beneficjenta o dofinansowanie rozpatruje się w terminie miesiąca od dnia jego złożenia.
9.
W przypadku nierozpatrzenia wniosku następcy prawnego beneficjenta o dofinansowanie w terminie, o którym mowa w ust. 8, Agencja zawiadamia wnioskodawcę o przyczynach zwłoki, wskazując nowy termin rozpatrzenia wniosku, nie dłuższy niż miesiąc.
10.
Do wniosku o dofinansowanie następcy prawnego beneficjenta i trybu jego rozpatrywania stosuje się odpowiednio przepisy § 41 ust. 2 pkt 1-5 i pkt 8 i 9 oraz ust. 3 i 4, § 42 ust. 2-5, § 43, § 44 ust. 3 i 4 oraz § 45.
11.
(uchylony).
§  55.
1.
W ramach środków, o których mowa w § 1 pkt 1, 4 i 5, pomoc może zostać przyznana również na operacje, które zostały zrealizowane w całości przed dniem wejścia w życie rozporządzenia lub których realizacja rozpoczęła się przed tym dniem, nie wcześniej jednak niż w dniu 1 stycznia 2007 r., zgodnie z warunkami i w trybie określonym w rozporządzeniu, z tym że:
1)
do kosztów kwalifikowanych zalicza się również koszty poniesione przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, nie wcześniej jednak niż od dnia 1 stycznia 2007 r.;
2)
wniosek o dofinansowanie zawiera w szczególności opis zrealizowanej operacji lub zrealizowanej części operacji i opis planowanej części operacji, w tym określenie miejsca realizacji, celów, zakresu i kosztów tej operacji lub jej części;
3)
umowa o dofinansowanie zawiera oświadczenia beneficjenta o:
a)
osiągnięciu celu operacji lub zobowiązanie do jego osiągnięcia oraz zobowiązanie do zachowania tego celu,
b)
niefinansowaniu realizacji operacji z udziałem innych środków publicznych i zobowiązanie do nieubiegania się o takie finansowanie

- przez 5 lat od dnia dokonania przez Agencję płatności końcowej.

2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, wnioski o dofinansowanie składa się do dnia 30 czerwca 2010 r.
§  56.
1.
W ramach środka, o którym mowa w § 1 pkt 2, pomoc może zostać przyznana na operacje rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, nie wcześniej jednak niż przed dniem 1 stycznia 2012 r.
2.
W przypadku gdy wypełnianie wymogów, o których mowa w § 9 ust. 1, albo realizacja zobowiązań określonych w § 15 ust. 1, została rozpoczęta nie wcześniej niż przed dniem 1 stycznia 2012 r.:
1)
wniosek o dofinansowanie zawiera, poza elementami, o których mowa w § 41 ust. 2, oświadczenie wnioskodawcy o wypełnianiu wymogów, o których mowa w § 9 ust. 1, albo o realizacji zobowiązań określonych w § 15 ust. 1, wskazanych we wniosku o dofinansowanie, w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia złożenia tego wniosku;
2)
umowa o dofinansowanie zawiera, poza elementami, o których mowa w § 47 ust. 1, oświadczenie wnioskodawcy o wypełnianiu wymogów, o których mowa w § 9 ust. 1, albo o realizacji zobowiązań określonych w § 15 ust. 1, wskazanych we wniosku o dofinansowanie, w okresie od dnia złożenia tego wniosku do dnia zawarcia umowy o dofinansowanie.
§  57.
Wnioski o dofinansowanie w ramach środka, o którym mowa w § 1 pkt 3, można składać z dniem podania do publicznej wiadomości na stronie internetowej administrowanej przez instytucję zarządzającą informacji w tym zakresie.
§  58.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 SZCZEGÓŁOWE WYMOGI OBJĘTE PAKIETEM 1 I 2 W RAMACH ŚRODKA DZIAŁANIA WODNO-ŚRODOWISKOWE

I. Pakiet 1 *

1. Wymogi:

1) roczny przyrost poniżej 1500 kg/ha powierzchni ewidencyjnej dla stawów typu karpiowego, natomiast w przypadku chowu i hodowli ryb łososiowatych, gdy ilość i rodzaj substancji zawartych w wodzie poprodukcyjnej odprowadzanej z obiektów chowu lub hodowli ryb nie przekroczy wartości określonych w przepisach w sprawie warunków wprowadzania ścieków do wód lub nie pogorszy istniejącego stanu wód, do których jest wprowadzana;

2) prowadzenie pełnej dokumentacji przebiegu produkcji obejmującej księgi stawowe;

3) bieżąca konserwacja rowów (doprowadzalników i odprowadzalników, rowów opaskowych); w przypadku gdy pozwolenie wodnoprawne określa sposób konserwacji rowów - w sposób określony w tym pozwoleniu;

4) wykaszanie nie mniej niż 1/3 powierzchni koron grobli.

2. Księga stawowa, o której mowa w ust. 1 pkt 2, zawiera następujące wpisy:

1) nazwę stawu i jego powierzchnię ewidencyjną;

2) dotyczące obsady - datę obsady, gatunek ryb, wiek ryb, ilość wpuszczonych ryb (liczba w sztukach i masa w kilogramach), średnią jednostkową masę w dniu obsady, pochodzenie obsady (numer stawu, jeżeli produkcja własna lub informacja o pochodzeniu obsady);

3) dotyczące odłowu - datę odłowu, gatunek ryb, wiek ryb, ilość odłowionych ryb (liczba w sztukach i masa w kilogramach), średnią masę jednostkową w dniu odłowu, informację, gdzie obsada została przeniesiona (numer stawu lub informacja, że obsada została sprzedana);

4) rodzaje i ilość pasz;

5) wielkość powierzchni, którą nawieziono obornikiem, i ilość użytego obornika;

6) wielkość powierzchni, którą nawieziono nawozami organicznymi i ich sumaryczną ilość, jaka została zużyta;

7) wielkość powierzchni, którą nawieziono NPK (azotem, fosforem, potasem), i ilość czystego składnika, jaka została zużyta;

8) wyliczony przyrost jednostkowy, przyrost gospodarczy brutto, przyrost gospodarczy z paszy, przyrost gospodarczy netto;

9) przeżywalność (współczynnik przeżywalności) obsady obiektu chowu lub hodowli;

10) ilość zastosowanego wapna, soli potasowej lub innych substancji o podobnym działaniu (sumarycznie dla każdej z substancji);

11) wykaszanie roślinności - datę, szacunkową powierzchnię wykoszoną.

3. Stawka rekompensaty wynosi 360 zł/ha powierzchni ewidencyjnej gospodarstwa rolnego przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych, na której jest realizowany środek.

II. Pakiet 2 3

Wymogi oraz stawka rekompensaty:

1) utrzymywanie powierzchni zarośniętej roślinnością wynurzoną na niezmienionym poziomie - 160 zł/ha powierzchni stawów wraz z groblami, na której beneficjent utrzymuje powierzchnię zarośniętą roślinnością wynurzoną na niezmienionym poziomie (przy 3% tolerancji tej powierzchni);

2) produkcja dodatkowa cennych rodzimych gatunków ryb w ilości co najmniej 1% masy rocznej produkcji - 300 zł/ha powierzchni stawów wraz z groblami, w których są produkowane dodatkowe cenne rodzime gatunki ryb;

3) wapnowanie wapnem tlenkowym w ilości co najmniej 0,5 t/ha - 160 zł/ha powierzchni stawów wraz z groblami, które są wapnowane;

4) przestrzeganie zasady "stałych nurtów", przez co rozumie się prowadzenie chowu i hodowli ryb w tych samych stawach na tym samym etapie wieloletniego cyklu produkcyjnego. Nurt rozpoczyna się od przesadki II i kończy na stawie towarowym (z pominięciem tarlisk i przesadek I oraz magazynów) - 300 zł/ha powierzchni stawów wraz z groblami, w których jest przestrzegana zasada "stałych nurtów";

5) przestrzeganie zasady niemieszania obsad, poprzez wprowadzenie do stawu ryb pochodzących od tego samego producenta lub własnych pochodzących z tego samego obiektu chowu lub hodowli - 160 zł/ha powierzchni stawów wraz z groblami, w których jest przestrzegana zasada niemieszania obsad; powierzchnia ta nie może być jednocześnie zgłoszona do zasady "stałych nurtów";

6) utrzymywanie i udostępnianie ścieżek edukacyjnych nie krótszych niż 2 tys. m, zawierających co najmniej 5 przystanków edukacyjnych - 1.000 zł/ha powierzchni ewidencyjnej objętej dofinansowaniem, nie więcej niż 10.000 zł;

7) utrzymywanie wysp, skarp, grobli wraz z ławami oraz innych nieużytków (pokrytych trawą, roślinnością zielną, krzewami lub drzewami) lub zakładanie sztucznych siedlisk - 130 zł/ha powierzchni ewidencyjnej objętej dofinansowaniem;

8) położenie stawów danego gospodarstwa rolnego przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych na obszarze Natura 2000 w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627 z późn. zm.) lub obszarze objętym inną formą ochrony przyrody - 600 zł/ha powierzchni ewidencyjnej objętej formą ochrony przyrody;

9) brak zalewu stawów, z których dokonano odłowu ryb przez miesiąc w okresie od dnia 15 lipca do dnia 15 września - 160 zł/ha powierzchni stawów wraz z groblami, które nie zostały zalane;

10) utrzymywanie co najmniej 1 stawu napełnionego wodą przez cały rok - 160 zł/ha powierzchni stawu wraz z groblami napełnionego wodą przez cały rok kalendarzowy;

11) racjonalne wykorzystywanie zasobów wodnych - wtórny obieg wody - 250 zł/ha powierzchni stawów wraz z groblami, na której funkcjonuje wtórny obieg wody, nie więcej niż 5.000 zł;

12) stosowanie zaawansowanych technik oczyszczania wód odprowadzanych z obiektów chowu lub hodowli (w tym filtrów, biofiltrów, napowietrzania, mikrosit lub lagun) - 2.000 zł/ha powierzchni ewidencyjnej obiektu chowu lub hodowli, na której są stosowane zaawansowane techniki oczyszczania wód odprowadzanych z tych obiektów, nie więcej niż 2.000 zł;

13) posiadanie niezależnego systemu rozprowadzania wody w gospodarstwie rolnym przeznaczonym do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych - 100 zł/ha powierzchni stawu wraz z groblami, na której funkcjonuje taki system.

ZAŁĄCZNIK Nr  1a

ZOBOWIĄZANIA ORAZ WYSOKOŚĆ STAWEK REKOMPENSATY W RAMACH ŚRODKA DZIAŁANIA WODNO-ŚRODOWISKOWE W ZAKRESIE OCHRONY ZASOBÓW GENETYCZNYCH RYB

1)
utrzymywanie jednego tarlaka lub selekta w stadzie podlegającym ochronie zasobów genetycznych - 40 zł na dany rok kalendarzowy;
2)
jednorazowe znakowanie ryby w stadzie podlegającym ochronie zasobów genetycznych - 5 zł;
3)
pobranie porcji nasienia o objętości 12,5 mikrolitra od ryb łososiowatych w celu przechowywania w stanie zamrożonym - 3,5 zł;
4)
pobranie porcji nasienia o objętości 70 mikrolitrów od ryb karpiowatych w celu przechowywania w stanie zamrożonym - 21 zł;
5)
przeprowadzenie, nie częściej niż raz na trzy pokolenia w obrębie tego samego stada, testu genetycznego jednego tarlaka lub selekta - 200 zł.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 ZAŁĄCZNIKI, KTÓRE DOŁĄCZA SIĘ DO WNIOSKU O DOFINANSOWANIE

1.
W przypadku środka inwestycje w chów i hodowlę ryb:
1)
aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, jeżeli ubiegający się o dofinansowanie podlega obowiązkowi wpisu do tego rejestru;
2)
pełnomocnictwo - w przypadku gdy zostało udzielone;
3)
kopia dokumentu tożsamości - w przypadku gdy ubiegający się o dofinansowanie jest osobą fizyczną;
4)
kopia dokumentu stwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością na cel związany z realizacją operacji - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
5)
dokumenty potwierdzające planowane koszty operacji, w tym kosztorys inwestorski albo otrzymane przez ubiegającego się o dofinansowanie oferty związane z realizacją operacji - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
6)
wypełniony formularz określający ilość materiału obsadowego na potrzeby pierwszego cyklu hodowlanego w danym obiekcie chowu lub hodowli - w przypadku gdy jest planowany zakup materiału obsadowego;
7)
uproszczony plan biznesowy operacji - w przypadku operacji o wartości netto do 1.000.000 zł;
8)
szczegółowy plan biznesowy operacji - w przypadku operacji o wartości netto powyżej 1.000.000 zł;
9)
pozwolenie budowlane albo zgłoszenie, o których mowa w przepisach prawa budowlanego - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
10)
pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód, o którym mowa w przepisach prawa wodnego - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
11)
zezwolenie na prowadzenie chowu lub hodowli w polskich obszarach morskich wydane na podstawie przepisów o rybołówstwie, jeżeli takie zezwolenie jest wymagane w związku z realizacją operacji;
12)
kosztorys inwestorski - w przypadku gdy ubiegający się o dofinansowanie zalicza do kosztów kwalifikowalnych wniesione nakłady rzeczowe;
13)
(uchylony);
14)
operat szacunkowy sporządzony zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami - w przypadku gdy ubiegający się o dofinansowanie zalicza do kosztów kwalifikowalnych wniesione nakłady rzeczowe w formie nieruchomości.
2.
W przypadku środka działania wodno-środowiskowe:
1)
aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, jeżeli ubiegający się o dofinansowanie podlega obowiązkowi wpisu do tego rejestru;
2)
pełnomocnictwo - w przypadku gdy zostało udzielone;
3)
kopia dokumentu tożsamości - w przypadku gdy ubiegający się o dofinansowanie jest osobą fizyczną;
4)
kopia dokumentu stwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością na cel związany z realizacją operacji - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
5)
decyzja powiatowego lekarza weterynarii, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, albo decyzja, o której mowa w art. 5 ust. 9 tej ustawy, albo zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii, że ubiegający się o dofinansowanie dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 tej ustawy;
6)
zestawienie dokumentów potwierdzających roczną produkcję ryb łososiowatych w danym obiekcie chowu lub hodowli - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
7)
aktualne pozwolenie wodnoprawne, o którym mowa w przepisach prawa wodnego - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
8)
dokument potwierdzający ukończenie kursu lub szkolenia dotyczącego dobrostanu ryb, o którym mowa w § 10 ust. 2 pkt 3 lit. c rozporządzenia;
9)
potwierdzenie złożenia formularza sprawozdania dotyczącego powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli, o którym mowa w przepisach o statystyce publicznej, za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o dofinansowanie - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
10)
wyciąg z wewnętrznej dokumentacji prowadzenia chowu lub hodowli ryb, o której mowa w § 10 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
11)
pozytywna opinia instytutu - w przypadku realizacji operacji dotyczącej ochrony zasobów genetycznych ryb;
12)
dokumenty potwierdzające planowane koszty operacji, w tym kosztorys inwestorski, albo otrzymane przez ubiegającego się o dofinansowanie oferty związane z realizacją operacji - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji.
3.
W przypadku środka rybołówstwo śródlądowe:
1)
aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, jeżeli ubiegający się o dofinansowanie podlega obowiązkowi wpisu do tego rejestru;
2)
pełnomocnictwo - w przypadku gdy zostało udzielone;
3)
kopia dokumentu tożsamości - w przypadku gdy ubiegający się o dofinansowanie jest osobą fizyczną;
4)
kopia dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością na cel związany z realizacją operacji - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
5)
uproszczony plan biznesowy operacji - w przypadku operacji o wartości netto do 1.000.000 zł;
6)
szczegółowy plan biznesowy operacji - w przypadku operacji o wartości netto powyżej 1.000.000 zł;
7)
dokumenty potwierdzające planowane koszty operacji, w tym kosztorys inwestorski, albo otrzymane przez ubiegającego się o dofinansowanie oferty związane z realizacją operacji - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
8)
decyzja powiatowego lekarza weterynarii, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, albo decyzja, o której mowa w art. 5 ust. 9 tej ustawy, albo zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii, że ubiegający się o dofinansowanie dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 tej ustawy;
9)
pozwolenie budowlane albo zgłoszenie, o których mowa w przepisach prawa budowlanego - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
10)
pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód, o którym mowa w przepisach prawa wodnego - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
11)
kosztorys inwestorski - w przypadku gdy ubiegający się o dofinansowanie zalicza do kosztów kwalifikowalnych wniesione nakłady rzeczowe;
12)
(uchylony);
13)
operat szacunkowy sporządzony zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami - w przypadku gdy ubiegający się o dofinansowanie zalicza do kosztów kwalifikowalnych wniesione nakłady rzeczowe w formie nieruchomości.
4.
W przypadku środka inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu:
1)
aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, jeżeli ubiegający się o dofinansowanie podlega obowiązkowi wpisu do tego rejestru;
2)
pełnomocnictwo - w przypadku gdy zostało udzielone;
3)
kopia dokumentu tożsamości - w przypadku gdy ubiegający się o dofinansowanie jest osobą fizyczną;
4)
kopia dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością na cel związany z realizacją operacji - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
5)
uproszczony plan biznesowy operacji - w przypadku operacji o wartości netto do 1.000.000 zł;
6)
szczegółowy plan biznesowy operacji - w przypadku operacji o wartości netto powyżej 1.000.000 zł.
7)
decyzja powiatowego lekarza weterynarii o zatwierdzeniu projektu technologicznego zakładu albo decyzja o nadaniu weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego zakładowi lub decyzja państwowego powiatowego inspektora sanitarnego zatwierdzająca zakład - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
8)
dokumenty potwierdzające planowane koszty operacji, w tym kosztorys inwestorski, albo otrzymane przez ubiegającego się o dofinansowanie oferty związane z realizacją operacji - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
9)
pozwolenie budowlane albo zgłoszenie, o których mowa w przepisach prawa budowlanego - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
10)
pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód, o którym mowa w przepisach prawa wodnego - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
11)
kosztorys inwestorski - w przypadku gdy ubiegający się o dofinansowanie zalicza do kosztów kwalifikowalnych wniesione nakłady rzeczowe;
12)
(uchylony);
13)
operat szacunkowy sporządzony zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami - w przypadku gdy ubiegający się o dofinansowanie zalicza do kosztów kwalifikowalnych wniesione nakłady rzeczowe w formie nieruchomości;
14)
opinia o możliwościach produkcyjnych danego urządzenia wydana przez instytut prowadzący badania naukowe i prace rozwojowe w obszarze infrastruktury technicznej wsi i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
15)
oświadczenie podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo zawierające określenie zapotrzebowania na energię niezbędną do prowadzenia tego przedsiębiorstwa - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 ZAŁĄCZNIKI, KTÓRE DOŁĄCZA SIĘ DO WNIOSKU O PŁATNOŚĆ

1.
W przypadku środka inwestycje w chów i hodowlę ryb:
1)
poświadczone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kopie faktur lub dokumentów księgowych o równoważnej wartości dowodowej wraz z dowodami zapłaty, zgodnie z zestawieniem dokumentów potwierdzających poniesione wydatki;
2)
kosztorys powykonawczy - w przypadku gdy beneficjent zaliczył do kosztów kwalifikowalnych wniesione nakłady rzeczowe;
3)
kopia aktu notarialnego stwierdzającego przeniesienie własności nieruchomości - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
4)
poświadczone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kopie dokumentów potwierdzających odbiór lub wykonanie prac;
5)
pisemne oświadczenie beneficjenta, że dokonał odpisów amortyzacyjnych środków trwałych;
6)
certyfikat lub inny dokument potwierdzający poprawę jakości produktów rybnych - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
7)
pisemne oświadczenie beneficjenta, że używane maszyny, urządzenia lub inny sprzęt w okresie 5 lat poprzedzających rok ich nabycia nie zostały zakupione z udziałem środków publicznych;
8)
pisemne oświadczenie beneficjenta potwierdzające, że nieruchomość w okresie 5 lat poprzedzających jej nabycie nie była zakupiona z udziałem środków publicznych;
9)
decyzja powiatowego lekarza weterynarii, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, albo decyzja, o której mowa w art. 5 ust. 9 tej ustawy, albo zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii, że ubiegający się o dofinansowanie dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 tej ustawy;
10)
poświadczona za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji kopia umowy leasingu wraz z harmonogramem spłat - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji.
2.
W przypadku środka działania wodno-środowiskowe:
1)
poświadczone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kopie faktur lub dokumentów księgowych o równoważnej wartości dowodowej wraz z dowodami zapłaty, zgodnie z zestawieniem dokumentów potwierdzających poniesione wydatki - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
2)
wyciągi z księgi stawowej potwierdzone własnoręcznym podpisem beneficjenta;
3)
oświadczenia osób korzystających ze ścieżek edukacyjnych - w przypadku rekompensaty za użytkowanie ścieżek edukacyjnych;
4)
rysunek systemu rozprowadzania wody w gospodarstwie rolnym przeznaczonym do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych, wraz z opisem tego systemu, w przypadku:
a)
stosowania wtórnego obiegu wody,
b)
stosowania zaawansowanych technik oczyszczania wód odprowadzanych z obiektów chowu lub hodowli,
c)
posiadania niezależnego systemu rozprowadzania wody;
5)
potwierdzenie złożenia formularza sprawozdania dotyczącego powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli, o którym mowa w przepisach o statystyce publicznej, za rok, którego dotyczy wniosek o płatność;
6)
opis udostępnionych ścieżek edukacyjnych - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
7)
opis stosowania:
a)
zasady "stałych nurtów",
b)
wymogu "wykaszanie nie mniej niż 1/3 powierzchni koron grobli",
c)
wymogu "utrzymywanie wysp, skarp, grobli wraz z ławami oraz innych nieużytków (pokrytych trawą, roślinnością zielną, krzewami lub drzewami) lub zakładanie sztucznych siedlisk" - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
8)
dokumenty potwierdzające produkcję dodatkowych cennych rodzimych gatunków ryb w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
9)
mapa obiektu z zaznaczonym obszarem, na którym jest przestrzegany wymóg "utrzymywanie powierzchni zarośniętej roślinnością wynurzoną na niezmienionym poziomie";
10)
(uchylony);
11)
decyzja powiatowego lekarza weterynarii, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, albo decyzja, o której mowa w art. 5 ust. 9 tej ustawy - w przypadku gdy do wniosku o dofinansowanie dołączono zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii, że ubiegający się o dofinansowanie dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.
12)
kopię dokumentacji hodowlanej zawierającej w szczególności: kopie protokołów odłowów tarlaków lub selektów, kopie arkuszy pomiarowych cech morfometrycznych dla próby minimum 30 sztuk z każdego pokolenia oraz informacje dotyczące rodowodów linii hodowlanych przy realizacji operacji dotyczącej ochrony zasobów genetycznych ryb - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji.
3.
W przypadku środka środki na rzecz zdrowia zwierząt:
1)
poświadczone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kopie faktur lub dokumentów księgowych o równoważnej wartości dowodowej wraz z dowodami zapłaty, zgodnie z zestawieniem dokumentów potwierdzających poniesione wydatki;
2)
poświadczone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kopie dokumentów potwierdzających odbiór lub wykonanie prac.
4.
W przypadku środka rybołówstwo śródlądowe:
1)
poświadczone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kopie faktur lub dokumentów księgowych o równoważnej wartości dowodowej wraz z dowodami zapłaty, zgodnie z zestawieniem dokumentów potwierdzających poniesione wydatki;
2)
kosztorys powykonawczy - w przypadku gdy beneficjent zaliczył do kosztów kwalifikowalnych wniesione nakłady rzeczowe;
3)
kopia aktu notarialnego stwierdzającego przeniesienie własności nieruchomości - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
4)
poświadczone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kopie dokumentów potwierdzających odbiór lub wykonanie prac;
5)
pisemne oświadczenie beneficjenta, że dokonał odpisów amortyzacyjnych środków trwałych;
6)
certyfikat lub inny dokument potwierdzający poprawę jakości produktów rybnych - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
7)
pisemne oświadczenie beneficjenta, że używane maszyny, urządzenia lub inny sprzęt w okresie 5 lat poprzedzających rok ich nabycia nie zostały zakupione z udziałem środków publicznych;
8)
pisemne oświadczenie beneficjenta potwierdzające, że nieruchomość w okresie 5 lat poprzedzających jej nabycie nie została zakupiona z udziałem środków publicznych;
9)
dokumenty potwierdzające, że moc nowego silnika nie jest większa niż moc silnika wymienionego - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
10)
poświadczona za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji kopia umowy leasingu wraz z harmonogramem spłat - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
11)
decyzja powiatowego lekarza weterynarii, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, albo decyzja, o której mowa w art. 5 ust. 9 tej ustawy - w przypadku gdy do wniosku o dofinansowanie dołączono zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii, że ubiegający się o dofinansowanie dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.
5.
W przypadku środka inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu:
1)
poświadczone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kopie faktur lub dokumentów księgowych o równoważnej wartości dowodowej wraz z dowodami zapłaty, zgodnie z zestawieniem dokumentów potwierdzających poniesione wydatki;
2)
kosztorys powykonawczy - w przypadku gdy beneficjent zaliczył do kosztów kwalifikowalnych wniesione nakłady rzeczowe;
3)
kopia aktu notarialnego stwierdzającego przeniesienie własności nieruchomości - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
4)
poświadczone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kopie dokumentów potwierdzających odbiór lub wykonanie prac;
5)
pisemne oświadczenie beneficjenta, że dokonał odpisów amortyzacyjnych środków trwałych;
6)
certyfikat lub inny dokument potwierdzający poprawę jakości produktów rybnych - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
7)
pisemne oświadczenie beneficjenta, że używane maszyny, urządzenia lub inny sprzęt w okresie 5 lat poprzedzających rok ich nabycia nie zostały zakupione z udziałem środków publicznych;
8)
pisemne oświadczenie beneficjenta potwierdzające, że nieruchomość w okresie 5 lat poprzedzających jej nabycie nie została zakupiona z udziałem środków publicznych;
9)
decyzja powiatowego lekarza weterynarii o zatwierdzeniu projektu technologicznego zakładu albo decyzja o nadaniu weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego zakładowi lub decyzja państwowego powiatowego inspektora sanitarnego zatwierdzająca zakład - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji;
10)
poświadczona za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji kopia umowy leasingu wraz z harmonogramem spłat - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rybołówstwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U.2011.248.1486).
2 Ustawa utraciła moc na podstawie art. 252 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, 888 i 1238 oraz z 2014 r, poz. 695), która weszła w życie z dniem 23 stycznia 2013 r.
* Podane stawki dotyczą wielkości rekompensat za rok kalendarzowy.
3 Podane stawki dotyczą wielkości rekompensat za rok kalendarzowy.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.1073 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 2 - Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury, zawartą w programie operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".
Data aktu: 07/09/2009
Data ogłoszenia: 12/08/2014
Data wejścia w życie: 11/09/2009