PRZEPISY OGÓLNE
Zakres regulacji i definicje
przepisy ustawy stosuje się odpowiednio.
W rozumieniu przepisów ustawy:
- na warunkach określonych zgodnie z niniejszą ustawą;
Umowy i przepisy międzynarodowe
Zwierzchnictwo w przestrzeni powietrznej i właściwość prawa
W czasie lotu w polskiej przestrzeni powietrznej i w czasie przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wszystkie statki powietrzne oraz osoby i rzeczy na tych statkach podlegają prawu polskiemu, chyba że prawo to stanowi inaczej.
W czasie lotu poza granicami polskiej przestrzeni powietrznej i w czasie przebywania na obszarze niepodlegającym zwierzchnictwu żadnego państwa polskie statki powietrzne oraz osoby i rzeczy na tych statkach podlegają prawu polskiemu, chyba że prawo to stanowi inaczej.
Lot i manewrowanie statku powietrznego odbywają się zgodnie z przepisami obowiązującymi w granicach danego terytorium, a na obszarze niepodlegającym zwierzchnictwu żadnego państwa - zgodnie z przepisami międzynarodowymi.
Polską ustawę karną stosuje się do obywateli polskich i cudzoziemców, którzy popełnili za granicą:
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
Prawo właściwe dla oceny stosunków cywilnoprawnych powstałych na skutek zdarzenia na statku powietrznym w czasie lotu lub w czasie przebywania na obszarze niepodlegającym zwierzchnictwu żadnego państwa ustala się tak, jak gdyby zdarzenie to nastąpiło w miejscu, w którym statek jest zarejestrowany.
ADMINISTRACJA LOTNICTWA CYWILNEGO
Minister właściwy do spraw transportu
Do członków Komisji stosuje się odpowiednio przepisy art. 21-24, 26, 28 i 421 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 765 i 1195).
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego
- mogą być składane w języku angielskim.
- mogą być kopiami.
(uchylony).
Prezes Urzędu udziela dofinansowania zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w tym zakresie na wniosek podmiotu niezaliczanego do sektora finansów publicznych, w formie dotacji celowej na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji.
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, z uwzględnieniem zasad udzielania i rozliczania dotacji oraz przepisów międzynarodowych i przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy publicznej:
(uchylony).
(uchylony).
Opłata lotnicza i wpłata lotnicza
- chyba, że są objęte obowiązkiem opłaty pobieranej przez EASA albo uiszczenia wpłaty, o której mowa w art. 26d.
Wysokość opłaty lotniczej za czynności urzędowe polegające na wydaniu licencji lub świadectwa kwalifikacji po raz pierwszy w sytuacji, gdy licencję lub świadectwo kwalifikacji wydaje się z co najmniej jednym uprawnieniem, kategorią lub podkategorią, stanowi wyłącznie równowartość opłaty przewidzianej za wydanie danej licencji lub świadectwa kwalifikacji, niepowiększoną dodatkowo o opłatę lotniczą za uprawnienie, kategorię lub podkategorię, które muszą być wpisane do licencji lub świadectwa kwalifikacji.
Opłata lotnicza za sprawowanie bieżącego nadzoru pokrywa, w szczególności koszty związane z przeprowadzaniem okresowych i doraźnych kontroli mających na celu w szczególności utrzymanie ważności certyfikatu.
Przepisy art. 26b-26m stosuje się do pobierania opłat lotniczych za czynności urzędowe dokonywane przez podmioty upoważnione przez Prezesa Urzędu na podstawie art. 22 ust. 3 niniejszej ustawy lub art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
Kontrola i postępowanie pokontrolne
W przypadku kontroli wykonywanej w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji uprawnienia, o których mowa w art. 27 ust. 3, przysługują również przedstawicielom Komisji Europejskiej oraz przedstawicielom innych państw członkowskich Unii Europejskiej, wykonującym tę kontrolę zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 72/2010 z dnia 26 stycznia 2010 r. ustanawiającego procedury przeprowadzania inspekcji Komisji w zakresie ochrony lotnictwa (Dz. Urz. UE L 23 z 27.01.2010, str. 1).
(uchylony).
(uchylony).
Protokół kontroli nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 902).
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki i sposób wykonywania kontroli, stosowane przy tym dokumenty i ich wzory oraz sposób planowania kontroli, w tym opracowania planu kontroli, z uwzględnieniem zachowania wymogów bezpieczeństwa działalności lotniczej oraz dążąc do uproszczenia procedur kontrolnych.
STATKI POWIETRZNE I INNY SPRZĘT LOTNICZY
Postanowienia ogólne
Rejestry statków powietrznych
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia:
Zdatność statków powietrznych do lotów
Zabrania się używania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej statku powietrznego, który nie posiada ważnego świadectwa zdatności do lotu, pozwolenia na wykonywanie lotów dla statków powietrznych kategorii specjalnej, zwanego dalej "pozwoleniem na wykonywanie lotów", albo innego równoważnego dokumentu lub nie spełnia warunków określonych w certyfikacie typu, uzupełniającym certyfikacie typu, pozwoleniu na wykonywanie lotów lub innym równoważnym dokumencie.
Obowiązki użytkowników statków powietrznych i podmiotów wykonujących czynności w zakresie ciągłej zdatności do lotu statków powietrznych lub obsługi technicznej i napraw oraz warunki przeprowadzania modyfikacji i napraw określają przepisy wydane na podstawie art. 53c ust. 3.
– przez wydanie eksportowego świadectwa zdatności do lotu.
– przez wydanie eksportowego świadectwa zdatności do lotu.
LOTNISKA, LĄDOWISKA I LOTNICZE URZĄDZENIA NAZIEMNE
Postanowienia ogólne, zakładanie i rejestrowanie lotnisk
- stanowi to świadczenie usług w ogólnym interesie gospodarczym w rozumieniu prawa Unii Europejskiej.
- podlega zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw transportu w zakresie zgodności z polityką transportową kraju.
- jeżeli lotnisko spełnia warunki określone w art. 59a i art. 80a, a w przypadku lotniska, o którym mowa w art. 59a ust. 1 pkt 1 i 2 - również w art. 174 ust. 2 i 3, a w przypadku lotniska, o którym mowa w art. 54 ust. 7 i art. 59a ust. 1 pkt 3 - również w art. 55 ust. 2.
Jeżeli zarządzający lotniskiem nie dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 61 ust. 3, Prezes Urzędu po jednorazowym bezskutecznym wezwaniu może dokonać stosownego wpisu z urzędu, zaznaczając tę okoliczność w rejestrze lotnisk lub zamknąć lotnisko dla ruchu ze względu na możliwość wystąpienia zagrożenia ruchu lotniczego.
Minister właściwy do spraw transportu, z uwzględnieniem przepisów międzynarodowych, określi, w drodze rozporządzenia:
Eksploatacja lotnisk
(uchylony).
Zarządzający lotniskiem w porozumieniu z koordynatorem lub organizatorem rozkładów lotów przed każdym sezonem rozkładowym wyznacza parametry koordynacyjne, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia nr 95/93/WE, i przekazuje je koordynatorowi lub organizatorowi rozkładów lotów.
Prezes Urzędu może zarezerwować czasy na start lub lądowanie w przypadkach, o których mowa w art. 9 rozporządzenia nr 95/93/WE.
– oraz dokumenty niezbędne nowemu koordynatorowi albo organizatorowi rozkładów lotów w celu skutecznej koordynacji albo organizacji rozkładów lotów. Forma przekazania i format danych oraz dokumentów powinny uwzględniać możliwość przetwarzania i dalszego udostępniania tych danych oraz dokumentów przez nowego koordynatora albo organizatora rozkładów lotów.
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, sposób:
Do lotnisk, o których mowa w art. 59a ust. 1 pkt 1, nie stosuje się art. 69 ust. 1, 3 i 4 oraz wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 63 pkt 4 i 5 oraz art. 83 ust. 1, z wyjątkiem przepisów dotyczących udzielania niezbędnej pomocy medycznej na lotnisku.
Minister właściwy do spraw transportu, mając na względzie potrzebę ograniczenia lub zmniejszenia uciążliwości hałasu w porcie lotniczym, określi, w drodze rozporządzenia:
– zarządzający lotniskiem może ustalić dopłaty do opłat lotniskowych, o których mowa w ust. 1, albo wyodrębnić opłatę środowiskową. W takim przypadku zarządzający lotniskiem ma obowiązek utworzenia funduszu celowego w wysokości pobieranych dopłat albo opłat związanych z ochroną środowiska, którego środki są przeznaczane wyłącznie na pokrycie kosztów ochrony środowiska związanych z prowadzeniem działań zapobiegawczych, kosztów usuwania drzew lub krzewów oraz kosztów opinii biegłych, usług prawnych i zasądzonych odszkodowań z tym związanych.
- mając na uwadze konieczność realizacji zasad niedyskryminacji oraz uwzględniając istniejące programy, strategie i decyzje w zakresie polityki transportowej dotyczącej lotnictwa cywilnego.
- minister właściwy do spraw transportu, nie później niż na miesiąc przed dniem wyrażenia zgody na zastosowanie wspólnego systemu opłat lotniskowych, przesyła do Komisji Europejskiej informację o planowanym wyrażeniu tej zgody.
- pod warunkiem zachowania zasad niedyskryminacji i równego traktowania.
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia:
- kierując się zasadami niedyskryminacji, przejrzystości, powiązania opłat z kosztami udostępniania obiektów i urządzeń oraz usług, a także mając na uwadze konieczność zapewnienia efektywnego nadzoru nad opłatami lotniskowymi.
Zarządzający lotniskiem odpowiada za bezpieczną eksploatację lotniska, w tym za nałożone na niego zadania związane z ochroną lotniska.
Zarządzający lotniskiem opracowuje i przedstawia do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu, w drodze decyzji administracyjnej, program ochrony lotniska.
Ratownictwo i ochrona przeciwpożarowa lotnisk
Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, z uwzględnieniem przepisów międzynarodowych:
Otoczenie lotniska i lotnicze urządzenia naziemne
- jeżeli uzna - po zasięgnięciu opinii odpowiednio zarządzającego lotniskiem albo jednostki organizacyjnej zarządzającej lotniskiem wpisanym wyłącznie do rejestru lotnisk i lądowisk wojskowych albo wpisanym wyłącznie do rejestru lotnisk i lądowisk lotnictwa służb porządku publicznego i instytucji zapewniającej służbę ruchu lotniczego, o ile taka służba funkcjonuje na lotnisku - że obiekt ten nie stanowi niedopuszczalnego zagrożenia dla ruchu statków powietrznych oraz zostaną spełnione warunki określone w przepisach wydanych na podstawie art. 92 ust. 2.
Decyzja starosty staje się wykonalna nie wcześniej niż w dniu, w którym można przystąpić do użytkowania obiektu lotniskowego zgodnie z art. 54 albo art. 55 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682, z późn. zm.).
Zabrania się:
Prezes Urzędu może w drodze decyzji administracyjnej wykreślić lotnicze urządzenie naziemne z rejestru urządzeń naziemnych:
Lądowiska i inne miejsca startów i lądowań
PERSONEL LOTNICZY
Kwalifikacje personelu
Prezes Urzędu odmawia wpisania podmiotu do rejestru podmiotów szkolących, jeżeli nie zostały spełnione wymagania określone w art. 95a ust. 2 i 3 oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 95a ust. 4.
Prezes Urzędu wykreśla przedsiębiorcę z rejestru podmiotów szkolących na jego wniosek, a także po uzyskaniu informacji z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo Krajowego Rejestru Sądowego o wykreśleniu przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca jest obowiązany przechowywać, przez okres wykonywanej działalności szkoleniowej, wszystkie dokumenty niezbędne do wykazania, że spełnia warunki do wykonywania działalności objętej obowiązkiem wpisu do rejestru podmiotów szkolących.
Uprawnienia podmiotu szkolącego wynikające z dokonanego wpisu do rejestru nie przechodzą na podmioty powstałe w wyniku jego podziału albo łączenia się z innymi podmiotami.
– licencji, świadectw kwalifikacji lub uprawnień do nich wpisywanych w drodze decyzji administracyjnej.
(uchylony).
Prezes Urzędu prowadzi rejestr personelu lotniczego.
Minister właściwy do spraw transportu, w celu zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa operacji lotniczych oraz zapobieżenia skutkom skumulowanego zmęczenia członków załóg, określi, w drodze rozporządzenia, w odniesieniu do członków załóg statków powietrznych, o których mowa w art. 103a:
W sprawach dotyczących czasu pracy członków załóg statków powietrznych, nieuregulowanych w przepisach art. 102a-103ca, stosuje się przepisy Kodeksu pracy.
Badania lotniczo-lekarskie
- jest wydawany na czas nieokreślony.
Posiadanie orzeczenia o zdolności do wykonywania lotów i innych czynności lotniczych jest niezbędnym warunkiem wydania decyzji o przedłużeniu ważności licencji członka personelu lotniczego.
Naczelny Lekarz przedstawia corocznie sprawozdanie ze swej działalności Prezesowi Urzędu, który następnie przedstawia to sprawozdanie ministrowi właściwemu do spraw transportu oraz ministrowi właściwemu do spraw zdrowia.
Dowódca i załoga statku powietrznego
Jeżeli w celu opanowania sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu statku powietrznego, osobom lub mieniu znajdującym się na tym statku, członek załogi statku powietrznego podjął czynności naruszające przepisy lotnicze, dowódca statku powietrznego obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym zdarzeniu właściwy organ państwa, którego przepisy uległy naruszeniu. Jeżeli przepisy danego państwa tego wymagają, dowódca statku powietrznego powinien również niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 10 dni od wylądowania statku powietrznego, złożyć organowi, który otrzymał zawiadomienie, pisemne sprawozdanie o zdarzeniu.
ŻEGLUGA POWIETRZNA
Zasady korzystania z przestrzeni powietrznej i organizacji ruchu lotniczego
Żegluga powietrzna w polskiej przestrzeni powietrznej oraz w przestrzeni powietrznej, która, w oparciu o art. 5 ust. 2, znalazła się w obszarze odpowiedzialności Rzeczypospolitej Polskiej jest realizowana zgodnie z:
- nie zezwala na wlot statku powietrznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o ile odmowa wlotu nie spowoduje bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz bezpieczeństwa lotów.
(utracił moc).
- z uwzględnieniem bezpieczeństwa lotów, osób zamieszkałych lub przebywających w osiedlach i skupiskach ludności, a także bezpieczeństwa mienia i osób przebywających na pokazach lotniczych, w zależności od rodzaju pokazu i liczby miejsc udostępnionych przez organizatora pokazów.
- na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej
Prezes Urzędu opracowuje zachęty dla obszaru przepustowości oraz ochrony środowiska, o których mowa w art. 12 ust. 3 i 4 rozporządzenia nr 390/2013/UE.
Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, dla realizacji przepisów prawa Unii Europejskiej, określi, w drodze rozporządzenia, sposób wyznaczania instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej, mając na uwadze w szczególności zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości ruchu lotniczego.
- mając na względzie zapewnienie bezpieczeństwa ruchu lotniczego oraz przepisy międzynarodowe.
Prezes Urzędu wydaje wytyczne w zakresie bezpieczeństwa, o których mowa w art. 13 rozporządzenia nr 1034/2011/UE, w drodze decyzji administracyjnej.
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
- jeżeli instytucja zapewniająca służby ruchu lotniczego zapewniała terminalowe służby żeglugi powietrznej na tych lotniskach;
- jeżeli instytucja zapewniająca służby ruchu lotniczego zapewniała terminalowe służby żeglugi powietrznej na tych lotniskach;
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia:
– wykonuje minister właściwy do spraw transportu.
(uchylony).
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, z uwzględnieniem przepisów międzynarodowych:
Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej oraz Ministrem Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki i sposób zapewniania osłony meteorologicznej lotnictwa cywilnego, mając na względzie umowy i przepisy międzynarodowe oraz bezpieczeństwo ruchu lotniczego.
Zarządzanie bezpieczeństwem lotów oraz badanie wypadków i incydentów lotniczych
- z wyłączeniem tych przypadków, kiedy obrażenia ciała powstały z przyczyn naturalnych bądź w wyniku obrażeń zadanych samemu sobie lub przez inne osoby albo kiedy obrażeń ciała doznały osoby odbywające lot bez pozwolenia albo ukrywające się w miejscach, do których zwykle zamknięty jest dostęp dla pasażerów i członków załogi;
- z wyłączeniem przypadków przerwy w pracy silnika statku powietrznego albo jego uszkodzenia, jeśli uszkodzeniu uległ tylko silnik, jego osłony albo agregaty wspomagające albo gdy uszkodzone zostały łopaty śmigła, końcówki skrzydła, anteny, ogumienie kół, urządzenia hamowania, owiewki albo gdy na pokryciu są niewielkie wgniecenia albo przebicia;
- Komisja może odstąpić od badania wypadku lub incydentu lotniczego, powiadamiając jednocześnie właściwe organy o podejrzeniu naruszenia przepisów karnych.
Użytkownicy statków powietrznych, które podlegają wpisowi do rejestru statków, składają Prezesowi Urzędu, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, w postaci papierowej lub elektronicznej, sprawozdania, za rok ubiegły, z wykonywania operacji lotniczych, z uwzględnieniem zaistniałych zdarzeń lotniczych, przyjętych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa i podjętych działań zapobiegawczych lub naprawczych.
Minister właściwy do spraw transportu, mając na względzie poprawę stanu bezpieczeństwa lotniczego, określi, w drodze rozporządzenia, z uwzględnieniem przepisów międzynarodowych i innych wymagań właściwych organizacji międzynarodowych:
- mając na uwadze przepisy międzynarodowe oraz uprawnienia i obowiązki właściwych podmiotów i jednostek.
Loty międzynarodowe
Do lotów międzynarodowych stosuje się przepisy rozdziałów 1, 2 i 3 niniejszego działu ze zmianami wynikającymi z przepisów niniejszego rozdziału, z zachowaniem umów międzynarodowych.
Przy wykonywaniu lotów międzynarodowych statek powietrzny jest obowiązany przestrzegać:
Międzynarodowe loty handlowe mogą być wykonywane przez polskiego przewoźnika lotniczego statkami powietrznymi, którymi dysponuje, zgodnie z przepisami działu X, z zastrzeżeniem umów międzynarodowych.
Międzynarodowe loty handlowe obcych przewoźników lotniczych z lądowaniem handlowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymagają uzyskania zezwolenia, o którym mowa w art. 193, z zastrzeżeniem art. 145 ust. 1 pkt 4.
- jeżeli wykonanie lotu przez ten statek nie zagrozi bezpieczeństwu.
Prezes Urzędu może odstąpić, w niezbędnym zakresie, od wymagań Prawa lotniczego dotyczących zezwalania na loty - a organ ruchu lotniczego, w niezbędnym zakresie - od wymagań dotyczących planowania lotów cywilnych statków powietrznych, jeżeli lot jest związany z prowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczej, ratownictwa medycznego, z zapobieganiem skutkom klęsk żywiołowych lub ich usuwaniem lub z pomocą w razie katastrofy przemysłowej i komunikacyjnej albo jeżeli statek powietrzny znajduje się w niebezpieczeństwie lub też takie odstąpienie jest konieczne dla uniknięcia niebezpieczeństwa.
W przypadkach lotów międzynarodowych, w których prawo państwa obcego wymaga drogi dyplomatycznej na przesłanie aplikacji o zgodę na wykonanie lotu, zgłoszenie zamiaru wykonania lotu cywilnego statku powietrznego wraz z wymaganą dokumentacją, na wniosek podmiotu polskiego przekazuje do właściwego organu w państwie obcym minister właściwy do spraw zagranicznych.
Wykonywanie lotów międzynarodowych przez obce cywilne statki powietrzne bezzałogowe wymaga zezwolenia udzielonego przez Prezesa Urzędu w porozumieniu z właściwymi organami wojskowymi. Kopię decyzji w przedmiocie zezwolenia Prezes Urzędu niezwłocznie przekazuje instytucji zapewniającej służby ruchu lotniczego.
Stały pobyt i eksploatację polskiego statku powietrznego za granicą lub stały pobyt i eksploatację obcego statku powietrznego w Rzeczypospolitej Polskiej należy zgłosić Prezesowi Urzędu.
W razie zaginięcia lub wypadku obcego cywilnego statku powietrznego upoważnione organy państwa przynależności statku oraz właściciel lub użytkownik tego statku mogą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej brać udział, za zgodą Prezesa Urzędu, w działaniach mających na celu odnalezienie statku lub udzielenie mu pomocy.
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, z uwzględnieniem umów i przepisów międzynarodowych, szczegółowe warunki dotyczące:
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
EKSPLOATACJA STATKÓW POWIETRZNYCH
Nadzór nad eksploatacją statków powietrznych
Certyfikacja
- z wyjątkiem wykonywanej przez przewoźników lotniczych obsługi naziemnej własnych statków powietrznych i ładunków;
(uchylony).
Nie wymaga uznania certyfikat wydany na podstawie przepisów Unii Europejskiej.
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, z uwzględnieniem przepisów prawa Unii Europejskiej w zakresie certyfikacji oraz w celu zapewnienia efektywności procesu certyfikacji:
Przepisy art. 160-162 nie naruszają uprawnień w zakresie certyfikacji działalności, jeżeli zostały one zastrzeżone do kompetencji EASA.
Zatwierdzenia szczególne, zezwolenia i zgłoszenia
Operator z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który zgłosił wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych lub posiada zezwolenie na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka, jest obowiązany zgłosić Prezesowi Urzędu zamiar wykonywania danej operacji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed jej rozpoczęciem.
LOTNICZA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
Koncesje
(uchylony).
W przypadku rozpoczęcia przez przedsiębiorcę sprzedaży przewozu lotniczego przed uzyskaniem koncesji, środki pochodzące z tej sprzedaży są gromadzone na wydzielonym rachunku bankowym i nie są uwzględniane dla celów oceny spełnienia warunku, o którym mowa w art. 5 ust. 1 lit. b rozporządzenia nr 1008/2008/WE.
– biorąc pod uwagę zakres wniosku oraz zakres certyfikatu przewoźnika lotniczego.
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
W celu dokonania szczegółowej oceny sytuacji finansowej, o której mowa w art. 9 ust. 2 rozporządzenia nr 1008/2008/WE, przewoźnik lotniczy przedstawia, na żądanie Prezesa Urzędu, dokumenty i informacje określone w treści żądania niezbędne dla oceny sytuacji finansowej przewoźnika, w szczególności informacje, o których mowa w załączniku I pkt 3 do rozporządzenia nr 1008/2008/WE.
Oświadczenia w postępowaniu o udzielenie albo zmianę koncesji składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Przewoźnik lotniczy posiadający koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego z wykorzystaniem statków powietrznych bez ograniczenia maksymalnej masy startowej (MTOM) lub liczby miejsc pasażerskich może wystąpić do Prezesa Urzędu z wnioskiem o zmianę koncesji przez ograniczenie uprawnień do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego obejmującego eksploatację statków powietrznych o maksymalnej masie startowej (MTOM) poniżej 10 ton lub o liczbie miejsc pasażerskich poniżej 20.
Przewoźnik lotniczy jest obowiązany zgłaszać Prezesowi Urzędu wszelkie zmiany danych, o których mowa w art. 166 ust. 2, w terminie 14 dni od ich powstania.
Minister właściwy do spraw transportu, w drodze rozporządzenia, określi:
– z uwzględnieniem zakresu działalności gospodarczej objętej koncesją, rodzaju i typu przewozu lotniczego oraz rodzaju statków powietrznych,
– mając na uwadze przejrzystość przedstawianych informacji oraz efektywność prowadzonego postępowania.
Zezwolenia
- o ile umowy międzynarodowe ratyfikowane przez Rzeczpospolitą Polską z państwami członkowskimi Unii Europejskiej nie stanowią inaczej.
- oraz dokument potwierdzający, że osobom zarządzającym działalnością przedsiębiorstwa nie cofnięto koncesji w okresie ostatnich 5 lat przed złożeniem wniosku oraz spełniają one wymóg dobrej reputacji, z tym że wymóg dobrej reputacji nie jest spełniony przez osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne karne skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, bezpieczeństwu powszechnemu, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, prawom osób wykonujących pracę zarobkową, wiarygodności dokumentów, a także dokumenty potwierdzające, że przedsiębiorstwo jest objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej za szkody związane z przewozem lotniczym i ruchem statków powietrznych;
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe wymagania w zakresie dokumentów oraz informacji, jakie jest obowiązany przedstawić przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie zarządzania lotniskiem użytku publicznego, z uwzględnieniem przepisów międzynarodowych.
Obsługa naziemna obejmuje następujące kategorie usług wykonywanych w porcie lotniczym na rzecz przewoźników lotniczych i innych użytkowników statków powietrznych, zwanych dalej "użytkownikami":
Prezes Urzędu wydaje zezwolenie na kategorie usług, o których mowa w art. 176, lub rodzaje usług w poszczególnych kategoriach, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 182.
(uchylony).
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia:
- mając na uwadze liczbę obsługiwanych w ciągu roku w danym porcie lotniczym pasażerów i ładunków, z uwzględnieniem umów i przepisów międzynarodowych.
Przepisy szczególne
W sprawach lotniczej działalności gospodarczej nieuregulowanych w ustawie stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.
W sprawach lotniczej działalności gospodarczej nie mają zastosowania przepisy art. 494, art. 531 i art. 553 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467, z późn. zm.) ani przepisy ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz. 170).
OCHRONA LOTNICTWA CYWILNEGO
Ochrona lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji zagrażającymi bezpieczeństwu lotnictwa oraz bezpieczeństwu osób i mienia w związku z jego działalnością podlega odrębnym ustawom, umowom i przepisom międzynarodowym oraz szczególnym przepisom Prawa lotniczego.
(uchylony).
Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych ustala, w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony i Ułatwień Lotnictwa Cywilnego, Krajowy Program Ochrony Lotnictwa Cywilnego, określający sposoby realizacji ochrony lotnictwa cywilnego, w tym dotyczące:
- z uwzględnieniem przepisów międzynarodowych oraz przepisów Unii Europejskiej dotyczących zasad ochrony lotnictwa cywilnego.
Kontrolę jakości w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego w odniesieniu do zespołu składającego się z psa do wykrywania materiałów wybuchowych i jego przewodnika prowadzi się w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 189 ust. 2.
- mając na uwadze przepisy Unii Europejskiej w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie ochrony lotnictwa cywilnego.
- z uwzględnieniem przepisów Załącznika 9 do Konwencji, o której mowa w art. 3 ust. 2, oraz przepisów międzynarodowych.
- z wyłączeniem osób podlegających rozszerzonemu sprawdzeniu przeszłości.
- zwani dalej "podmiotami sprawdzającymi", składają do komendanta oddziału Straży Granicznej właściwego miejscowo ze względu na siedzibę podmiotu sprawdzającego wniosek o udzielenie informacji o istnieniu negatywnych przesłanek albo o ich braku, zwany dalej "wnioskiem o sprawdzenie".
- jeżeli przestępstwo to zostało popełnione umyślnie i górna granica ustawowego zagrożenia karą pozbawienia wolności za to przestępstwo wynosi co najmniej 3 lata.
Do uzyskiwania przez Prezesa Urzędu informacji o braku negatywnych przesłanek w przypadkach określonych w art. 186c ust. 1, art. 186d ust. 1 i art. 186e ust. 1 przepisy art. 189d-189g stosuje się odpowiednio.
PRZEWÓZ LOTNICZY
Przepisy niniejszego działu stosuje się do przewozów lotniczych krajowych oraz, w zakresie nieuregulowanym odmiennie przez umowy międzynarodowe, do przewozów lotniczych międzynarodowych, wykonywanych przez przewoźników lotniczych, z zastrzeżeniem przepisów rozporządzenia nr 1008/2008/WE.
(uchylony).
Uprawnienia do wykonywania przewozu lotniczego, zwane dalej "prawami przewozowymi", przyznane przez Prezesa Urzędu w upoważnieniu, o którym mowa w art. 191 ust. 2 i 5, lub zezwoleniu, o którym mowa w art. 193 ust. 1 i 2, są niezbywalne.
W sprawach objętych zezwoleniami na przewóz lotniczy, o których mowa w art. 194 ust. 1 pkt 1 i 2, nie stosuje się art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.
– biorąc pod uwagę zakres wniosku, koncesji i certyfikatu przewoźnika lotniczego.
– chyba że ograniczenie wykonywania przewozów lotniczych było następstwem okoliczności, na które przewoźnik nie miał wpływu;
– chyba że niewykonywanie przewozów lotniczych było następstwem okoliczności, na które przewoźnik lotniczy nie miał wpływu;
– z uwzględnieniem umów międzynarodowych i porozumień stanowiących realizację tych umów lub przepisów międzynarodowych, przepisów Unii Europejskiej w zakresie negocjacji i wykonywania umów dotyczących usług lotniczych oraz z poszanowaniem zasady niedyskryminacji.
(uchylony).
Na żądanie Prezesa Urzędu przewoźnik lotniczy wykonujący przewozy lotnicze do, z lub w Rzeczypospolitej Polskiej przekazuje statystyczne dane przewozowe dotyczące wielkości ruchu lotniczego, przewozów pasażerów, towarów lub poczty, w ujęciu miesięcznym oraz sezonowym, w terminie określonym w żądaniu.
- z uwzględnieniem polityki państwa w zakresie rozwoju regionalnego oraz zasady niedyskryminacji między wspólnotowymi przewoźnikami lotniczymi.
Przewoźnik lotniczy oferujący publicznie swoje usługi nie może odmówić podjęcia przewozu pasażerowi i nadawcy, którzy poddali się obowiązującym przepisom i regulaminom przewozowym, chyba że:
Przewoźnik lotniczy obowiązany jest do podania do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty rozkładów lotów regularnych.
Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki udzielania zezwoleń, o których mowa w art. 193 ust. 1 i 2, z uwzględnieniem zakresu przewozów lotniczych oraz możliwości efektywnego wykorzystania przyznanych praw przewozowych.
OCHRONA PRAW PASAŻERÓW
Postępowanie w sprawach pozasądowego rozwiązywania sporów pasażerskich
– w przypadku lotów wykonywanych z lotnisk znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz lotów z krajów trzecich na te lotniska, obsługiwanych przez wspólnotowych przewoźników lotniczych.
– o czym informuje strony sporu.
Nadzór w zakresie praw pasażerów
– zwanych dalej "podmiotami nadzorowanymi".
Dochodzenie roszczeń
– przysługuje pasażerowi po wyczerpaniu postępowania reklamacyjnego.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA
Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez ruch statków powietrznych
Odpowiedzialność za szkody związane z przewozem lotniczym
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE
Podmiot nadzorowany:
– podlega karze pieniężnej w wysokości do 100 000 zł.
Kto wbrew art. 88 ust. 3 wykorzystuje niezarejestrowane lotnicze urządzenia naziemne, podlega karze pieniężnej w wysokości 40 000 zł.
Kto uniemożliwia lub utrudnia przeprowadzenie czynności, o których mowa w art. 27 ust. 3 i art. 28 ust. 1, podlega karze pieniężnej w wysokości od 500 do 50 000 zł.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie zarządzania lotniskiem użytku publicznego, który nie przedstawi w terminie określonym w art. 3 ust. 3 rozporządzenia nr 95/93/WE albo w terminie określonym przez Prezesa Urzędu w żądaniu, o którym mowa w art. 68 ust. 3 pkt 8, dokumentów stanowiących analizę przepustowości lotniska, o której mowa w art. 3 ust. 3 rozporządzenia nr 95/93/WE, podlega karze pieniężnej w wysokości zależnej od kodu referencyjnego lotniska:
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie zarządzania lotniskiem użytku publicznego, który nie udostępni Prezesowi Urzędu danych, o których mowa w art. 68 ust. 2 pkt 8, podlega karze pieniężnej w wysokości zależnej od liczby pasażerów obsłużonych w porcie lotniczym w roku poprzednim:
Przedsiębiorca wykonujący przewóz lotniczy bez wymaganej koncesji, o której mowa w art. 164, podlega karze pieniężnej w wysokości zależnej od rodzaju wykonywanego przewozu:
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie zarządzania lotniskiem użytku publicznego bez zezwolenia, o którym mowa w art. 173 ust. 1 pkt 1, podlega karze pieniężnej w wysokości zależnej od kodu referencyjnego lotniska:
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług obsługi naziemnej bez zezwolenia, o którym mowa w art. 173 ust. 1 pkt 2, podlega karze pieniężnej w wysokości zależnej od rodzaju usługi obsługi naziemnej:
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie:
- podlega karze pieniężnej w wysokości do 0,5% obrotu przedsiębiorstwa osiągniętego w roku poprzednim, nieprzekraczającej kwoty 50 000 zł.
Przewoźnik lotniczy wykonujący przewóz lotniczy bez zezwolenia, o którym mowa w art. 193 ust. 1 lub 2, lub upoważnienia, o którym mowa w art. 191 ust. 2 lub 5, podlega karze pieniężnej w wysokości zależnej od podmiotu wykonującego przewóz:
Użytkownik statku powietrznego, który działa z naruszeniem obowiązków dotyczących bezpiecznej eksploatacji statków powietrznych, podlega karze pieniężnej w zakresie określonym w załączniku nr 5 do ustawy.
Kto wykonuje loty statkami powietrznymi z napędem nad obszarami parków narodowych lub rezerwatami przyrody poniżej wysokości określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 119 ust. 4 pkt 1, podlega karze pieniężnej w wysokości 10 000 zł.
Kto organizuje pokazy lotnicze bez zgody Prezesa Urzędu, o której mowa w art. 123 ust. 1b, podlega karze pieniężnej w wysokości 5000 zł.
Kto wykonuje działalność w lotnictwie cywilnym bez:
– podlega karze w wysokości do 20 000 zł.
Kto wykonuje działalność w lotnictwie cywilnym z przekroczeniem uprawnień wynikających z posiadanego certyfikatu, o którym mowa w art. 160 ust. 1, wykazu zatwierdzeń szczególnych, zgłoszenia wykonywania zarobkowych operacji specjalistycznych, zgłoszenia wykonywania operacji niezarobkowych skomplikowanym statkiem powietrznym z napędem silnikowym, zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka lub zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych, podlega karze do 10 000 zł.
- za każdy lot, w którym odpowiednio nie przekazał informacji, przekazał informację nieprawdziwą lub przekazał informację niepełną.
Podmiot zarządzający przepływem ruchu lotniczego, o którym mowa w art. 2 pkt 5 rozporządzenia nr 255/2010/UE, który narusza obowiązek określony w art. 67fa ust. 1, podlega karze pieniężnej w wysokości do 50 000 zł.
Koordynator, o którym mowa w art. 67b, lub zarządzający lotniskiem, który narusza obowiązek określony w art. 67fa ust. 2, podlega karze pieniężnej w wysokości do 50 000 zł.
Zarządzający lotniskiem, który narusza obowiązek określony w art. 68 ust. 3 pkt 1a, podlega karze pieniężnej w wysokości do 50 000 zł.
Członek personelu lotniczego będący posiadaczem licencji wydanej zgodnie z wymaganiami rozporządzenia nr 1178/2011/UE, który wbrew obowiązkowi, o którym mowa w FCL.070 lit. b załącznika I Część FCL do rozporządzenia nr 1178/2011/UE, nie zwrócił Prezesowi Urzędu zawieszonej albo cofniętej licencji, podlega karze pieniężnej w wysokości 750 zł.
Podmiot inny niż wskazany w art. 28 ust. 5a i 5b, który nie usunął stwierdzonych nieprawidłowości w terminie określonym w protokole kontroli, podlega karze pieniężnej w wysokości od 1000 do 10 000 zł.
Użytkownik statku powietrznego użytkujący go na podstawie umowy, o której mowa w art. 41 ust. 1, bez zatwierdzenia, o którym mowa w art. 41, podlega karze pieniężnej w wysokości 10 000 zł.
Podmiot posiadający certyfikat, podmiot, o którym mowa w art. 163c, albo podmiot, o którym mowa w art. 163d, w razie bezskutecznego upływu terminu do przywrócenia stanu zgodnego z przepisami prawa, o którym mowa w art. 161 ust. 5, podlega karze pieniężnej w wysokości 10 000 zł.
Podmiot prowadzący działalność w zakresie lotnictwa cywilnego, który wbrew przepisom art. 135e ust. 1 pociągnął swojego pracownika do odpowiedzialności z tytułu naruszenia, niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy, albo wbrew przepisom art. 135e ust. 2 pociągnął osobę wykonującą dla niego czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej do odpowiedzialności z tytułu niewykonania albo nienależytego wykonania zobowiązania z tytułu umowy wzajemnej, w związku ze zgłoszeniem zdarzenia w ramach obowiązkowego lub dobrowolnego systemu zgłaszania zdarzeń, o których mowa w rozporządzeniu nr 376/2014/UE, podlega karze pieniężnej w wysokości 25 000 zł.
Członek załogi statku powietrznego, który podejmując się wykonywania czynności dla więcej niż jednego podmiotu, narusza obowiązki wynikające z przepisów CAT.GEN.MPA.100 lit. b pkt 4 i 5 załącznika IV, lub NCC.GEN.105 lit. f załącznika VI lub SPO.GEN.105 lit. f załącznika VIII do rozporządzenia nr 965/2012/UE, podlega karze pieniężnej w wysokości do 10 000 zł za każde stwierdzone naruszenie w zależności od liczby godzin przekroczenia limitów czasu pracy.
Podmiot, który nie usunął niezgodności stwierdzonych w ramach kontroli, o której mowa w art. 29b ust. 7, dotyczących wykonania obowiązków określonych w art. 188e ust. 1, podlega karze pieniężnej w wysokości do 5000 zł.
- podlegają karze pieniężnej w wysokości od 2000 do 20 000 zł.
- podlega karze pieniężnej w wysokości od 2000 do 20 000 zł.
Należności z tytułu kar pieniężnych stanowią dochód budżetu państwa.
PRZEPISY KARNE
- podlega karze grzywny.
- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.
- podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Nie podlega karze za przestępstwa nieumyślne określone w dziale XII ustawy oraz w art. 174 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks kamy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138, z późn. zm.) oraz wykroczenia nieumyślne określone w dziale XII ustawy, z wyjątkiem art. 210 ust. 1 pkt 1-3a. zgłaszający zdarzenie lotnicze w ramach obowiązkowego lub dobrowolnego systemu zgłaszania zdarzeń, o których mowa w art. 135a i art. 135c, lub osoba wymieniona w zgłoszeniu, jeżeli o przestępstwie albo o wykroczeniu organy ścigania zostały zawiadomione w związku z tym zgłoszeniem, zanim organy te dowiedziały się o tym przestępstwie lub wykroczeniu.
ZMIANY W PRZEPISACH OBOWIĄZUJĄCYCH, PRZEPISY PRZEJŚCIOWE, DOSTOSOWUJĄCE I KOŃCOWE
Zmiany w przepisach obowiązujących
W ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000 r. Nr 50, poz. 601, z 2001 r. Nr 125, poz. 1371 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079, Nr 100, poz. 1085, Nr 110, poz. 1189 i Nr 145, poz. 1623) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 3 kwietnia 1993 r. o badaniach i certyfikacji (Dz. U. Nr 55, poz. 250, z 1994 r. Nr 27, poz. 96, z 1997 r. Nr 104, poz. 661 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 70, poz. 776, z 2000 r. Nr 43, poz. 489 i Nr 89, poz. 991 oraz z 2001 r. Nr 111, poz. 1194) w art. 13 w ust. 5 w pkt 2 po wyrazie "cywilnego" dodaje się wyrazy "i działalności w zakresie lotnictwa cywilnego".
W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, Nr 41, poz. 412 i Nr 111, poz. 1279, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 14, poz. 124, Nr 100, poz. 1085, Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1804 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 113, poz. 984) w art. 40 w ust. 4 dodaje się pkt 8 w brzmieniu: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, Nr 102, poz. 1115 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 31, Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 93, poz. 820) w art. 53: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543, z 2001 r. Nr 129, poz. 1447 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 126, poz. 1070) w art. 6 w pkt 1 wyrazy "oraz kontroli ruchu lotniczego" zastępuje się wyrazami ", części lotniczych lotnisk oraz służących do kierowania, kontroli, nadzoru i zabezpieczania ruchu lotniczego, w tym rejonów podejść".
W ustawie z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 1999 r. Nr 82, poz. 928, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 489, Nr 48, poz. 550, Nr 62, poz. 718, Nr 70, poz. 816, Nr 73, poz. 852, Nr 109, poz. 1158 i Nr 122, poz. 1314 i 1321, z 2001 r. Nr 3, poz. 18, Nr 5, poz. 43 i 44, Nr 42, poz. 475, Nr 63, poz. 634, Nr 73, poz. 761, Nr 76, poz. 811 i Nr 87, poz. 954, Nr 102, poz. 1116, Nr 113, poz. 1207, Nr 115, poz. 1229, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1371, Nr 126, poz. 1382, Nr 129, poz. 1441, Nr 130, poz. 1450 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 41, poz. 365, Nr 71, poz. 655, Nr 74, poz. 676, Nr 89, poz. 804 i Nr 93, poz. 820) w art. 27 w ust. 2 po wyrazach "sprawuje nadzór nad" dodaje się wyrazy "Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego,".
W ustawie z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 86, poz. 958 i Nr 114, poz. 1193, z 2001 r. Nr 49, poz. 509, Nr 67, poz. 679, Nr 102, poz. 1115 i Nr 147, poz. 1634 oraz z 2002 r. Nr 1, poz. 2 i Nr 115, poz. 995) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
Przepisy przejściowe i dostosowujące
Akty wykonawcze wydane na podstawie ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 32, poz. 153, z 1984 r. Nr 53, poz. 272, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1996 r. Nr 45, poz. 199, z 1997 r. Nr 88, poz. 554, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i z 2000 r. Nr 120, poz. 1268) pozostają w mocy, o ile nie są sprzeczne z niniejszą ustawą, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
Do dnia 29 marca 2012 r., przepisów art. 71c ust. 1 nie stosuje się do obcych cywilnych samolotów zarejestrowanych we właściwych rejestrach państw rozwijających się spełniających łącznie następujące warunki:
(uchylony).
Przepisy końcowe
Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 226 ust. 3 i art. 228 ust. 1, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia ustawy.
Lp. | Wyszczególnienie naruszeń | Wysokość kary w zł | ||
I | II | III | ||
1. | Naruszenie przepisów rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2015/1998 z dnia 5 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego | |||
1.1. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 1.1.1, pkt 1.1.2.2 zdanie drugie, pkt 1.1.2.3 i pkt 1.1.3.3 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.2. | Naruszenie obowiązków o których mowa w pkt 1.2.1.1-1.2.2.6, pkt 1.2.3.1-1.1.2.3.4, pkt 1.2.3.7, pkt 1.2.6.3, pkt 1.2.6.7-1.2.7.5 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.3. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 1.3.1.1-1.3.1.6, pkt 1.3.2.1 i pkt 1.3.2.2 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.4. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 1.4.1.1, pkt 1.4.1.2, pkt 1.4.2.1 i pkt 1.4.4.1 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.5. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 1.5 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.6. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 3.1.1.1, pkt 3.1.1.3 i pkt 3.1.3 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.7. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 3.2.1.1, pkt 3.2.2.1-3.2.2.4 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.8. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 4.1.1.1-4.1.1.6, pkt 4.1.1.9, pkt 4.1.1.10 zdanie pierwsze, drugie i czwarte, pkt 4.1.1.11, pkt 4.1.2.1-4.1.2.9, pkt 4.1.2.11 i pkt 4.1.3.1 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.9. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 4.4 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.10. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 5.1.1-5.1.4 i pkt 5.1.7 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.11. | Naruszenie obowiązków o których mowa w pkt 5.2.1 i pkt 5.2.2 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.12. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 5.3.1.1-5.3.2.1 załącznika do rozporządzenia | 20 000 | ||
1.13. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 5.4 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.14. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 6.2.1.1, pkt 6.2.1.2, pkt 6.2.1.4-6.2.1.6 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.15. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 6.3.1.3, pkt 6.3.2.1-6.3.2.3, pkt 6.3.2.5, pkt 6.3.2.6 lit. a, b, d-g, pkt 6.3.2.7 zdanie pierwsze, pkt 6.3.2.8 i pkt 6.3.2.9 zdanie pierwsze załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.16. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 6.4.1.3, pkt 6.4.2.1 i pkt 6.4.2.2 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.17. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 6.5.1, pkt 6.5.3 i pkt 6.5.4 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.18. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 6.6 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.19. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 6.8.3 i pkt 6.8.5.4 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.20. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 7.1.1 i pkt 7.1.2 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.21. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 7.2 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.22. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 8.1.1.1, pkt 8.1.1.2, pkt 8.1.2.1, pkt 8.1.2.3, pkt 8.1.4.1-8.1.4.3, pkt 8.1.4.4 zdanie drugie i trzecie, pkt 8.1.4.5-8.1.4.7, pkt 8.1.5.1 i pkt 8.1.5.2 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.23. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 8.3.1 i pkt 8.3.2 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.24. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 9.1.1.1, pkt 9.1.1.3, pkt 9.1.2.1, pkt 9.1.2.3, pkt 9.1.3.1-9.1.3.3, pkt 9.1.3.4 zdanie drugie i trzecie, pkt 9.1.3.5-9.1.3.7 i pkt 9.1.4 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.25. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 9.3.1 i pkt 9.3.2 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.26. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 11.1.1-11.1.3, pkt 11.1.5-11.1.8 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.27. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 11.2.1.11, pkt 11.2.1.2, pkt 11.2.1.4, pkt 11.2.2-11.2.7 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.28. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 11.3 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.29. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 11.4 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.30. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 11.5.1 i pkt 11.5.2 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.31. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 12.1.1, pkt 12.1.2.2-12.1.4 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.32. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 12.2.2 i pkt 12.2.4 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.33. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 12.4.1, pkt 12.4.2.1, pkt 12.4.2.5-12.4.2.9 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.34. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 12.5.1.1 zdanie pierwsze, czwarte-siódme, pkt 12.5.1.2-12.5.1.4, pkt 12.5.2.1-12.5.2.4 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.35. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 12.6.1 i pkt 12.6.2 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.36 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 12.7.1, pkt 12.7.2.2 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
1.37. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 12.9.1.1, pkt 12.9.1.2, pkt 12.9.1.4-12.9.1.6, pkt 12.9.1.8, pkt 12.9.2.2-12.9.2.8, pkt 12.9.3.1, pkt 12.9.3.3-12.9.3.6, pkt 12.9.3.8-12.9.3.11, pkt 12.9.3.13 i pkt 12.9.3.15 załącznika do rozporządzenia | 30 000 | ||
1.38. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 12.11.1 akapity 3-5, pkt 12.11.2.1, pkt 12.12.1, pkt 12.12.2.2-12.12.211 załącznika do rozporządzenia | 50 000 | ||
2. | Naruszenie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 300/2008 z dnia 11 marca 2008 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie ochrony lotnictwa cywilnego i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 2320/2002 | |||
2.1. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w art. 12 | 10 000 | ||
2.2. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w art. 13 | 10 000 | ||
2.3. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w art. 14 | 10 000 | ||
Lp. | Wyszczególnienie naruszeń | Wysokość kary w zł |
I | II | III |
1 | Naruszenia przepisów rozporządzenia (WE) nr 550/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2004 r. w sprawie zapewniania służb nawigacji lotniczej w Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej | |
1.1 | Utrudnianie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej prac państwowej władzy nadzorującej polegających na weryfikowaniu spełniania przez tę instytucję wymogów rozporządzenia | 20 000 |
1.2 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej obowiązku, o którym mowa w art. 12 ust. 1 | 40 000 |
1.3 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej obowiązku, o którym mowa w art. 12 ust. 2 | 40 000 |
1.4 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej obowiązku, o którym mowa w art. 12 ust. 3 | 20 000 |
1.5 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej obowiązku, o którym mowa w art. 13 ust. 1 | 20 000 |
1.6 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej obowiązku, o którym mowa w art. 13 ust. 2 | 20 000 |
2 | Naruszenia przepisów rozporządzenia (WE) nr 552/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2004 r. w sprawie interoperacyjności Europejskiej Sieci Zarządzania Ruchem Lotniczym | |
2.1 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej obowiązku, o którym mowa w art. 6 ust. 2 | 20 000 |
3 | Naruszenia przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 255/2010 z dnia 25 marca 2010 r. ustanawiającego wspólne zasady zarządzania przepływem ruchu lotniczego | |
3.1 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej obowiązku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 | 20 000 |
3.2 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej obowiązku, o którym mowa w art. 6 ust. 4 | od 5000 do 10 000 |
3.3 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej obowiązku przekazania którejkolwiek z informacji, o których mowa w art. 6 ust. 5 | od 10 000 do 20 000 |
3.4 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej któregokolwiek z obowiązków, o których mowa w art. 6 ust. 6 | od 15 000 do 30 000 |
3.5 | Naruszenie przez użytkownika statku powietrznego obowiązku, o którym mowa w art. 9 ust. 2 | od 5000 do 50 000 |
3.6 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej lub zarządzającego lotniskiem obowiązku, o którym mowa w art. 10 ust. 2 | od 10 000 do 20 000 |
3.7 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej obowiązku przekazywania przez organ ATS informacji o braku zgodności przestrzegania przydziałów czasu na start wynikających z ATFM w porcie lotniczym odlotu na poziomie 80% lub poniżej w ciągu roku oraz o działaniach podjętych w celu zapewnienia przestrzegania przydziałów czasu na start wynikających z ATFM, o którym mowa w art. 11 ust. 1 | 10 000 |
3.8 | Naruszenie przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej obowiązku, o którym mowa w art. 11 ust. 2 | 10 000 |
3.9 | Naruszenie przez strony, o których mowa w art. 1 ust. 3 rozporządzenia Komisji (UE) nr 255/2010, obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 1 lit. a lub b, polegającego na zapoznaniu członków personelu zaangażowanych w ATFM z przepisami rozporządzenia, odpowiedniego ich przeszkolenia i zapewnienia posiadania przez nich odpowiednich kompetencji do wykonywania powierzonych im zadań | od 10 000 do 20 000 |
3.10 |
Naruszenie przez strony, o których mowa w art. 1 ust. 3 rozporządzenia Komisji (UE) nr 255/2010, obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 lit. a, b lub c, polegającego na: a) opracowaniu i przechowywaniu podręczników obsługi zawierających konieczne instrukcje i informacje umożliwiające ich personelowi stosowanie przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 255/2010, b) zagwarantowaniu, że podręczniki, o których mowa w lit. a, są spójne, dostępne i aktualizowane, a ich aktualizacja i dystrybucja podlega odpowiedniemu zarządzaniu w zakresie jakości i konfiguracji dokumentów, c) zagwarantowaniu, że metody pracy i procedury operacyjne są zgodne z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 255/2010 |
od 10 000 do 20 000 |
Lp. | Wyszczególnienie naruszeń | Wysokość kary w zł |
I | II | III |
1 | Naruszenie przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 1321/2014 z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie ciągłej zdatności do lotu statków powietrznych oraz wyrobów lotniczych, części i wyposażenia, a także w sprawie zatwierdzeń udzielanych organizacjom i personelowi zaangażowanym w takie zadania | |
1.1 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.202 załącznika Nr I | 500 |
1.2 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.301 załącznika Nr I | od 1000 do 5000 |
1.2a | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A. 302 (a), (b), (g) załącznika Nr I | 500 |
1.2b | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A. 303 załącznika Nr I | 1000 |
1.3 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.304 załącznika Nr I | od 2000 do 5000 |
1.4 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.305 (a), (e), (f) załącznika Nr I | 2000 |
1.4a | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A. 306 załącznika Nr I | 3000 |
1.5 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.401 (a) załącznika Nr I | 2000 |
1.6 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.402 (b) załącznika Nr I | 1000 |
1.7 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.501 załącznika Nr I | 3000 |
1.8 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.502 załącznika Nr I | 5000 |
1.9 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.503 załącznika Nr I | 5000 |
1.10 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.612 załącznika Nr I | 5000 |
1.11 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.613 (a) załącznika Nr I | 5000 |
1.12 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.614 załącznika Nr I | 2000 |
1.13 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.617 załącznika Nr I | 2000 |
1.14 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.619 (c) załącznika Nr I | 5000 |
1.15 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.709 (a) załącznika Nr I | 2000 |
1.16 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.710 (e), (h) załącznika Nr I | 10 000 |
1.17 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.713 załącznika Nr I | 2000 |
1.18 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.714 załącznika Nr I | 2000 |
1.19 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.716 (c) załącznika Nr I | 5000 |
1.20 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.803 (c) załącznika Nr I | 2000 |
1.21 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.902 (b) załącznika Nr I | 10 000 |
1.22 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt M.A.905 (c) załącznika Nr I | 5000 |
1.23 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 145.A.40 (b) załącznika Nr II | 1000 |
1.24 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 145.A.42 (b), (c) załącznika Nr II | 5000 |
1.25 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 145.A.45 (a) załącznika Nr II | 5000 |
1.26 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 145.A.50 (a), (d), (f) załącznika Nr II | 10 000 |
1.27 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 145.A.55 (a) załącznika Nr II | 10 000 |
1.28 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 145.A.60 (a) załącznika Nr II | 500 |
1.29 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 145.A.80 załącznika Nr II | 10 000 |
1.30 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 145.A.85 załącznika Nr II | 2000 |
1.31 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 145.A.95 (c) załącznika Nr II | 5000 |
1.32 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 66.A.20 (a) załącznika Nr III | 2000 |
1.33 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 66.A.20 (b) załącznika Nr III | 2000 |
1.34 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 66.A.45 (b) załącznika Nr III | 2000 |
1.35 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 147.A.100 (a) i (b) załącznika Nr IV | 5000 |
1.36 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.100 (e) załącznika Nr IV | 5000 |
1.37 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.100 (f) załącznika Nr IV | 5000 |
1.38 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.100 (i) załącznika Nr IV | 5000 |
1.39 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.105 (a) załącznika Nr IV | 5000 |
1.40 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.105 (b) załącznika Nr IV | 5000 |
1.41 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.105 (g) załącznika Nr IV | 5000 |
1.42 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.105 (h) załącznika Nr IV | 5000 |
1.43 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.110 (a) załącznika Nr IV | 5000 |
1.44 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.110 (b) załącznika Nr IV | 5000 |
1.45 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.125 załącznika Nr IV | 10 000 |
1.46 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.130 (a) załącznika Nr IV | 5000 |
1.47 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.130 (b) załącznika Nr IV | 10 000 |
1.48 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.135 (a) załącznika Nr IV | 10 000 |
1.49 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.140 (b) załącznika Nr IV | 5000 |
1.50 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.145 (b) i (c) załącznika Nr IV | 5000 |
1.51 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 147.A.145 (d) załącznika Nr IV | 10 000 |
1.52 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 147.A.150 załącznika Nr IV | 5000 |
1.53 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 147.A. załącznika Nr IV | 10 000 |
1.54 | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w pkt 147.A.300 załącznika Nr IV | 10 000 |
2 | Naruszenie przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 748/2012 z dnia 3 sierpnia 2012 r. ustanawiającego przepisy wykonawcze dotyczące certyfikacji statków powietrznych i związanych z nimi wyrobów, części i akcesoriów w zakresie zdatności do lotu i ochrony środowiska oraz dotyczące certyfikacji organizacji projektujących i produkujących | |
2.1 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 21.A.2 | od 1000 do 5000 |
2.2 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 21.A.3A | 1000 |
2.3 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 21.A.44 | od 1000 do 5000 |
2.4 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 212.A.61, 21.A.107, 21.A.120A, 21.A.120B lub 21.A.449 | 3000 |
2.5 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 21.A.129 | 5000 |
2.6 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 21.A.165 | 10 000 |
2.7 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 21.A.177 | 10 000 |
2.8 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 21.A.181 (a) ppkt 1 i 2 | 5000 |
2.9 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 21.A.265 | 10 000 |
2.10 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 21.A.723 (a), (b) | 10 000 |
2.11 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 21.A.727 | 5000 |
2.12 | Naruszenie obowiązków, o których mowa w pkt 21.A.804 lub 21.A.805 lub 21.A.807 | od 1000 do 5000 |
Lp. | Wyszczególnienie naruszeń | Wysokość kary w zł | |
I | II | III | |
Naruszenie przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 965/2012 z dnia 5 października 2012 r. ustanawiającego wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące się do operacji lotniczych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 | |||
1. | Użytkowanie statku powietrznego niezgodnie z zatwierdzonym wykazem wyposażenia Minimalnego (MEL) lub z przekroczeniem jego ograniczeń | 5000 | |
2. | Wykonywanie operacji lotniczych bez posiadania zatwierdzenia szczególnego wpisanego do specyfikacji operacyjnej AOC albo wykazu zatwierdzeń szczególnych | 10 000 | |
3. | (uchylona) | ||
4. | (uchylona) | ||
5. | (uchylona) | ||
6. | Skasowanie zapisów rejestratorów pokładowych, co stanowi naruszenie obowiązku, o którym mowa w CAT.GEN.MPA.105 lit. a pkt 10 załącznika IV | 10 000 | |
7. | Nieprzekazanie do Prezesa Urzędu informacji, o których mowa w CAT.OP.MPA.315 załącznika IV | 5000 | |
Lp. | Wyszczególnienie naruszeń | Wysokość kary w zł | |
I | II | III | |
Naruszenie przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 139/2014 ustanawiającego wymagania oraz procedury administracyjne dotyczące lotnisk zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 | |||
1. | Nieuzyskanie zatwierdzenia Prezesa Urzędu przed wprowadzeniem zmiany mającej wpływ na warunki certyfikatu, podstawę certyfikacji oraz wyposażenie lotniska o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa lub mającej wpływ na elementy systemu zarządzania wykorzystywanego przez zarządzającego lotniskiem, wbrew ADR.OR.13.040 lit. a i b załącznika III | 10 000 | |
2. | W przypadku wystąpienia na lotnisku stanu zagrażającego bezpieczeństwu niepodjęcie niezwłocznie wszelkich niezbędnych działań w celu zapewnienia, by części lotniska stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa nie były wykorzystywane przez statki powietrzne, wbrew obowiązkowi określonemu w ADR.OR.C.005 lit. d załącznika III | 20 000 | |
3. | Niewykazanie wdrożenia działań naprawczych w terminie uzgodnionym z Prezesem Urzędu, wbrew obowiązkowi określonemu w ADR.OR.C.20 lit. c załącznika III | 10 000 | |
4. | Niewdrożenie środków bezpieczeństwa, w tym wytycznych bezpieczeństwa wskazanych przez Prezesa Urzędu, wbrew obowiązkowi określonemu w ADR.OR.C.025 załącznika III | 20 000 | |
Lp. | Wyszczególnienie naruszeń | Wysokość kary w zł | |
I | II | III | |
Naruszenie przepisów rozporządzenia nr 1008/2008/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 września 2008 r. w sprawie wspólnych zasad wykonywania przewozów lotniczych na terenie Wspólnoty | |||
1. | Naruszenie obowiązku zawierania obowiązujących warunków przewozu lotniczego, o których mowa w art. 23 ust. 1 zdanie 1, w oferowanych lub opublikowanych taryfach lotniczych i stawkach lotniczych | do 12 000 | |
2. | Naruszenie obowiązku wskazywania w ofercie lub publikacji ostatecznej ceny, którą należy zapłacić, o której mowa w art. 23 ust. 1 zdanie 2 | do 20 000 | |
3. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w art. 23 ust. 1 lit. a-d, polegające na nieujawnianiu, o ile występują, kwot wymienionych w art. 23 ust. 1 lit. a-d | do 16 000 | |
4. | Naruszenie obowiązków, o których mowa w art. 23 ust. 1 lit. a-d, polegające na podawaniu informacji o poszczególnych częściach składowych ceny w sposób łączny, jako jedną kwotę należną | do 8000 | |
5. | Naruszenie obowiązku, o którym mowa w art. 23 ust. 1, polegające na nieprzekazywaniu informacji o dodatkowych dopłatach do ceny na początku procesu rezerwacji w sposób wyraźny, przejrzysty i umożliwiający wyrażenie przez klienta zgody na zasadzie opcjonalnej (opt-in) | do 8000 | |
" |
OBJAŚNIENIA TERMINÓW UŻYTYCH W ZAŁĄCZNIKU
OPŁATY LOTNICZE
Tabela nr 1 Wykaz czynności urzędowych i wysokość stawki opłaty lotniczej za koncesje, zezwolenia, promesy, licencje, certyfikaty, świadectwa, zaświadczenia i inne dokumenty | ||||||||||||||||||||||||||
Część I Koncesje i zezwolenia | ||||||||||||||||||||||||||
1.1. Koncesje | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | W zakresie koncesji na przewóz lotniczy: | |||||||||||||||||||||||||
1) | przyznanie uprawnień do wykonywania regularnego przewozu z wykorzystaniem statków powietrznych bez ograniczenia maksymalnej masy startowej (MTOM) i liczby miejsc pasażerskich | 6000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | przyznanie uprawnień do wykonywania regularnego przewozu z wykorzystaniem statków powietrznych o maksymalnej masie startowej (MTOM) poniżej 10 000 kg lub liczbie miejsc pasażerskich poniżej 20 | 4000 | ||||||||||||||||||||||||
3) | przyznanie uprawnień do wykonywania nieregularnego przewozu z wykorzystaniem statków powietrznych bez ograniczenia maksymalnej masy startowej (MTOM) i liczby miejsc pasażerskich | 5000 | ||||||||||||||||||||||||
4) | przyznanie uprawnień do wykonywania nieregularnego przewozu z wykorzystaniem statków powietrznych o maksymalnej masie startowej (MTOM) poniżej 10 000 kg lub liczbę miejsc pasażerskich poniżej 20 | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
5) | zmiana koncesji | 10% wynikającej z uprawnień stawki lub sumy stawek określonych w pkt 1-4 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Wydanie promesy koncesji na przewóz lotniczy | 50% stawki lub sumy stawek określonych w ust. 1 pkt 1-4, z uwzględnieniem zakresu uprawnień objętych promesą | ||||||||||||||||||||||||
3. | Związane z nadzorem nad koncesjonariuszami: | |||||||||||||||||||||||||
1) | wyrażenie zgody na prowadzenie operacji przez wspólnotowego przewoźnika lotniczego leasingującego od innego przedsiębiorstwa statek powietrzny z załogą zarejestrowany w państwie niebędącym członkiem Konfederacji Szwajcarskiej, państwem członkowskim UE lub państwem członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | zmiana decyzji w sprawie wyrażenia zgody na prowadzenie operacji przez wspólnotowego przewoźnika lotniczego leasingującego od innego przedsiębiorstwa statek powietrzny z załogą zarejestrowany w państwie niebędącym członkiem Konfederacji Szwajcarskiej, państwem członkowskim UE lub państwem członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, w zakresie: | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
a) | okresu na jaki została wyrażona zgoda | |||||||||||||||||||||||||
b) | przyznanych decyzją uprawnień | |||||||||||||||||||||||||
3) | inne czynności związane ze zmianą decyzji w sprawie wyrażenia zgody na prowadzenie operacji przez wspólnotowego przewoźnika lotniczego leasingującego od innego przedsiębiorstwa statek powietrzny z załogą zarejestrowany w państwie niebędącym członkiem Konfederacji Szwajcarskiej, państwem członkowskim UE lub państwem członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym) | 200 | ||||||||||||||||||||||||
1.2. Zezwolenia | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | W zakresie zezwolenia na zarządzanie lotniskiem użytku publicznego: | |||||||||||||||||||||||||
1) | przyznanie uprawnienia do zarządzania lotniskiem użytku publicznego | 6000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | czynności związane ze zmianą zezwolenia na zarządzanie lotniskiem użytku publicznego | 600 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Promesa zezwolenia na zarządzanie lotniskiem użytku publicznego | 3000 | ||||||||||||||||||||||||
3. | W zakresie zezwolenia na obsługę naziemną na lotnisku użytku publicznego: | |||||||||||||||||||||||||
1) | przyznanie uprawnień do wykonywania usług obsługi naziemnej na danym lotnisku użytku publicznego: | |||||||||||||||||||||||||
a) | w kat. 1 - ogólne usługi administracyjno-gospodarcze wykonywane w interesie użytkowników | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
b) | w kat. 2 - obsługa pasażerów | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
c) | w kat. 3 - obsługa bagażu | 600 | ||||||||||||||||||||||||
d) | w kat. 4 - obsługa ładunków (towarów i poczty) | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
e) | w kat. 5 - obsługa płytowa statków powietrznych | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
f) | w kat. 6 - obsługa kabinowa statków powietrznych | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
g) | w kat. 7 - obsługa w zakresie zaopatrzenia statków powietrznych w paliwo, smary i inne materiały techniczne | 6000 | ||||||||||||||||||||||||
h) | w kat. 8 - obsługa techniczno-administracyjna statków powietrznych | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
i) | w kat. 9 - obsługa operacyjna lotu i administracyjna załóg statków powietrznych | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
j) | w kat. 10 - transport naziemny | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
k) | w kat. 11 - obsługa w zakresie zaopatrzenia pokładowego statków powietrznych | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | przyznanie uprawnień do wykonywania własnej obsługi naziemnej na danym lotnisku użytku publicznego za każdą z kategorii określonych w ust. 3 pkt 1 | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
3) | czynności związane ze zmianą zezwolenia na obsługę naziemną na danym lotnisku użytku publicznego | 10% stawki lub sumy stawek określonych w pkt 1 i 2, z uwzględnieniem zakresu przyznanych uprawnień | ||||||||||||||||||||||||
4. | W zakresie zezwolenia na prawa sprzedaży: | |||||||||||||||||||||||||
1) | zezwolenie na prowadzenie przez obcego przewoźnika lotniczego sprzedaży przewozów lotniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej | 6000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | czynności związane ze zmianą zezwolenia na prowadzenie przez obcego przewoźnika lotniczego sprzedaży przewozów lotniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej | 600 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Rozpatrzenie wniosku o wydanie upoważnienia na wykonywanie przewozów lotniczych na określonych trasach lub obszarach polskiemu przewoźnikowi lotniczemu lub przewoźnikowi lotniczemu posiadającemu koncesję udzieloną przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym | 2093 | ||||||||||||||||||||||||
6. | (uchylony) | |||||||||||||||||||||||||
7. | Rozpatrzenie wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie przez przewoźnika lotniczego z państwa trzeciego przewozów lotniczych do, z lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: | |||||||||||||||||||||||||
1) | regularnych (zezwolenie eksploatacyjne) | 20 927 | ||||||||||||||||||||||||
2) | nieregularnych (10 lub więcej nieregularnych lotów handlowych w jednym sezonie rozkładowym - zezwolenie ogólne) | 15 695 | ||||||||||||||||||||||||
8. | Rozpatrzenie wniosku o wydanie zezwolenia pojedynczego na wykonywanie przez przewoźnika lotniczego z państwa trzeciego przewozów lotniczych do, z lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. | 0 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Rozpatrzenie wniosku o zmianę lub dokonanie z urzędu zmiany w upoważnieniu lub zezwoleniu, wskazanych w ust. 5-10 | 0 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Rozpatrzenie wniosku o wydanie zezwolenia pojedynczego na wykonanie dziesiątego lub kolejnych nieregularnych lotów handlowych, obejmujących lądowanie handlowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w danym sezonie rozkładowym dla przewoźnika lotniczego z państwa trzeciego. | 15 695 | ||||||||||||||||||||||||
Część II Licencje i świadectwa kwalifikacji | ||||||||||||||||||||||||||
2.1. Licencje i świadectwa kwalifikacji mechaników obsługi technicznej | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | Wydanie licencji mechanika lotniczego obsługi technicznej po raz pierwszy lub jej przywrócenie | 200 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Każde następne wydanie licencji, o której mowa w ust. 1, bez względu na zakres wpisanych kategorii lub podkategorii | 100 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Wpisanie nowego uprawnienia do licencji, o której mowa w ust. 1, za każde uprawnienie, wznowienie ważności uprawnienia lub przywrócenie jego ważności | 108 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Uznanie licencji, o której mowa w ust. 1, wydanej przez właściwy organ obcego państwa | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Wydanie licencji mechanika lotniczego obsługi technicznej Part-66 po raz pierwszy z wpisaną jedną kategorią lub podkategorią w zakresie: | |||||||||||||||||||||||||
1) | B1.1, B1.3, B2, C | 300 | ||||||||||||||||||||||||
2) | B1.2, B1.4 | 200 | ||||||||||||||||||||||||
3) | pozostałych kategorii lub podkategorii | 100 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Przedłużenie ważności licencji mechanika lotniczego obsługi technicznej Part-66, niezależnie od uprawnień wpisanych do licencji | 200 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Przywrócenie licencji mechanika lotniczego obsługi technicznej Part-66 bez względu na zakres wpisanych kategorii lub podkategorii | 200 | ||||||||||||||||||||||||
8. | Wpisanie do licencji mechanika lotniczego obsługi technicznej Part-66 uprawnienia, typu statku powietrznego lub grupy statków powietrznych: | |||||||||||||||||||||||||
1) | za każde uprawnienie | 100 | ||||||||||||||||||||||||
2) | za typ w każdej kategorii lub podkategorii | 100 | ||||||||||||||||||||||||
3) | za każdą grupę | 100 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Wpisanie drugiej i każdej kolejnej kategorii lub podkategorii do licencji mechanika lotniczego obsługi technicznej Part-66 w zakresie: | |||||||||||||||||||||||||
1) | B1.1, B1.3, B2, C | 100 | ||||||||||||||||||||||||
2) | B1.2, B1.4 | 100 | ||||||||||||||||||||||||
3) | innych kategorii lub podkategorii | 50 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Wydanie duplikatu licencji mechanika lotniczego obsługi technicznej Part-66 lub wprowadzenie w licencji zmian danych adresowych | 40 | ||||||||||||||||||||||||
11. | Zniesienie ograniczenia obsługowego w licencji mechanika lotniczego obsługi technicznej Part-66 | 100 | ||||||||||||||||||||||||
12. | Konwersja kwalifikacji krajowych do licencji mechanika lotniczego obsługi technicznej Part-66 | 100 | ||||||||||||||||||||||||
13. | Wydanie świadectwa kwalifikacji mechanika poświadczania obsługi statków powietrznych po raz pierwszy lub jego przywrócenie | 100 | ||||||||||||||||||||||||
14. | Każde następne wydanie świadectwa kwalifikacji mechanika poświadczania obsługi statków powietrznych | 100 | ||||||||||||||||||||||||
15. | Wpisanie nowego uprawnienia do świadectwa kwalifikacji mechanika poświadczania obsługi statków powietrznych, za każde uzyskane uprawnienie, wznowienie ważności uprawnienia, przywrócenie ważności uprawnienia | 100 | ||||||||||||||||||||||||
16. | Uznanie świadectwa kwalifikacji mechanika poświadczania obsługi statków powietrznych wydanego przez właściwy organ obcego państwa | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
17. | Wydanie duplikatu świadectwa kwalifikacji mechanika poświadczania obsługi statków powietrznych lub wprowadzenie do niego zmian danych adresowych | 40 | ||||||||||||||||||||||||
2.2. Licencje i świadectwa kwalifikacji pozostałych członków personelu lotniczego | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | Wydanie licencji po raz pierwszy lub jej przywrócenie dla: | |||||||||||||||||||||||||
1) | pilota samolotowego rekreacyjnego, pilota samolotowego turystycznego, pilota śmigłowcowego rekreacyjnego, pilota śmigłowcowego turystycznego, pilota wiatrakowcowego, pilota balonowego rekreacyjnego, pilota balonowego, pilota szybowcowego rekreacyjnego, pilota szybowcowego, pilota sterowcowego | 66 | ||||||||||||||||||||||||
2) | pilota samolotowego zawodowego, pilota śmigłowcowego zawodowego, pilota wiatrakowcowego zawodowego, pilota sterowcowego zawodowego, nawigatora lotniczego, mechanika pokładowego | 108 | ||||||||||||||||||||||||
3) | pilota samolotowego liniowego, pilota śmigłowcowego liniowego, dyspozytora lotniczego, praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego, kontrolera ruchu lotniczego | 215 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Każde następne wydanie licencji: | |||||||||||||||||||||||||
1) | pilota samolotowego rekreacyjnego, pilota samolotowego turystycznego, pilota śmigłowcowego rekreacyjnego, pilota śmigłowcowego turystycznego, pilota wiatrakowcowego, pilota balonowego rekreacyjnego, pilota balonowego, pilota szybowcowego rekreacyjnego, pilota sterowcowego | 44 | ||||||||||||||||||||||||
2) | pilota samolotowego zawodowego, pilota śmigłowcowego zawodowego, pilota wiatrakowcowego zawodowego, pilota sterowcowego zawodowego, nawigatora lotniczego, mechanika pokładowego | 108 | ||||||||||||||||||||||||
3) | pilota samolotowego liniowego, pilota śmigłowcowego liniowego, praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego, kontrolera ruchu lotniczego, dyspozytora lotniczego | 162 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Wpisanie nowego uprawnienia do licencji za każde uzyskane uprawnienie, wznowienie ważności uprawnienia, przywrócenie ważności uprawnienia: | |||||||||||||||||||||||||
1) | pilota balonowego rekreacyjnego, pilota balonowego, pilota szybowcowego rekreacyjnego, pilota szybowcowego | 44 | ||||||||||||||||||||||||
2) | pilota samolotowego rekreacyjnego, pilota samolotowego turystycznego, pilota śmigłowcowego rekreacyjnego, pilota śmigłowcowego turystycznego, pilota wiatrakowcowego, pilota sterowcowego | 44 | ||||||||||||||||||||||||
3) | pilota samolotowego zawodowego, pilota śmigłowcowego zawodowego, pilota wiatrakowcowego zawodowego, pilota sterowcowego zawodowego, nawigatora lotniczego, mechanika pokładowego | 108 | ||||||||||||||||||||||||
4) | pilota samolotowego liniowego, pilota śmigłowcowego liniowego, dyspozytora lotniczego, praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego, kontrolera ruchu lotniczego | 215 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Uznanie licencji wydanej przez właściwy organ obcego państwa: | |||||||||||||||||||||||||
1) | pilota samolotowego rekreacyjnego, pilota samolotowego turystycznego, pilota śmigłowcowego rekreacyjnego, pilota śmigłowcowego turystycznego, pilota wiatrakowcowego, pilota balonowego rekreacyjnego, pilota balonowego, pilota szybowcowego rekreacyjnego, pilota szybowcowego turystycznego, pilota sterowcowego | 108 | ||||||||||||||||||||||||
2) | pilota samolotowego zawodowego, pilota śmigłowcowego zawodowego, pilota wiatrakowcowego zawodowego, pilota sterowcowego zawodowego, nawigatora lotniczego, mechanika pokładowego | 1068 | ||||||||||||||||||||||||
3) | pilota samolotowego liniowego, pilota śmigłowcowego liniowego, dyspozytora lotniczego, praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego, kontrolera ruchu lotniczego | 1603 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Wydanie duplikatu licencji, o której mowa w ust. 1, lub wprowadzenie do niej zmian danych adresowych | 44 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Wydanie świadectwa kwalifikacji po raz pierwszy lub jego przywrócenie dla: | |||||||||||||||||||||||||
1) | pilota lotni, pilota paralotni, pilota motolotni, pilota statku powietrznego o maksymalnej masie startowej (MTOM) do 495 kg, skoczka spadochronowego, operatora bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe | 44 | ||||||||||||||||||||||||
2) | informatora służby informacji powietrznej lub informatora lotniskowej służby informacji powietrznej | 44 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Każde następne wydanie świadectwa kwalifikacji dla: | |||||||||||||||||||||||||
1) | pilota lotni, pilota paralotni, pilota motolotni, pilota statku powietrznego o maksymalnej masie startowej (MTOM) do 495 kg, skoczka spadochronowego, operatora bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe | 44 | ||||||||||||||||||||||||
2) | informatora służby informacji powietrznej lub informatora lotniskowej służby informacji powietrznej | 44 | ||||||||||||||||||||||||
8. | Wpisanie nowego uprawnienia do świadectwa kwalifikacji, za każde uzyskane uprawnienie, wznowienie ważności uprawnienia, przywrócenie ważności uprawnienia | 43 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Uznanie świadectwa kwalifikacji wydanego przez właściwy organ obcego państwa | 108 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Wydanie duplikatu świadectwa kwalifikacji lub wprowadzenie do niego zmian danych adresowych | 44 | ||||||||||||||||||||||||
Część III Certyfikaty, świadectwa, zaświadczenia i inne dokumenty | ||||||||||||||||||||||||||
3.1. Certyfikacja podmiotów w zakresie szkolenia lotniczego | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji i wydanie certyfikatu ATO lub CTO po raz pierwszy lub wznowienie ważności certyfikatu CTO nieważnego dłużej niż 12 miesięcy w zakresie: |
Opłata podstawowa 449 zwiększona o opłatę za poszczególne wskazane specjalności |
||||||||||||||||||||||||
1) | pilot samolotowy rekreacyjny | 148 | ||||||||||||||||||||||||
2) | pilot samolotowy turystyczny | 151 | ||||||||||||||||||||||||
3) | pilot samolotowy zawodowy | 300 | ||||||||||||||||||||||||
4) | pilot samolotowy liniowy | 748 | ||||||||||||||||||||||||
5) | pilot śmigłowcowy rekreacyjny | 148 | ||||||||||||||||||||||||
6) | pilot śmigłowcowy turystyczny | 151 | ||||||||||||||||||||||||
7) | pilot śmigłowcowy zawodowy | 300 | ||||||||||||||||||||||||
8) | pilot śmigłowcowy liniowy | 748 | ||||||||||||||||||||||||
9) | pilot wiatrakowcowy turystyczny | 151 | ||||||||||||||||||||||||
10) | pilot wiatrakowcowy zawodowy | 449 | ||||||||||||||||||||||||
11) | pilot sterowcowy turystyczny | 151 | ||||||||||||||||||||||||
12) | pilot sterowcowy zawodowy | 300 | ||||||||||||||||||||||||
13) | pilot balonowy rekreacyjny | 148 | ||||||||||||||||||||||||
14) | pilot balonowy | 151 | ||||||||||||||||||||||||
15) | pilot szybowcowy rekreacyjny | 148 | ||||||||||||||||||||||||
16) | pilot szybowcowy | 151 | ||||||||||||||||||||||||
17) | nawigator lotniczy | 300 | ||||||||||||||||||||||||
18) | mechanik pokładowy | 300 | ||||||||||||||||||||||||
19) | pilot ultralekkiego statku powietrznego | 151 | ||||||||||||||||||||||||
20) | pilot wiatrakowca ultralekkiego | 151 | ||||||||||||||||||||||||
21) | pilot motolotni | 151 | ||||||||||||||||||||||||
22) | instruktor | 300 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji i wydanie certyfikatu CTO, ATCO TO lub FISP TO w zakresie wymaganym dla uzyskania licencji lotniczej lub wznowienie ważności certyfikatu nieważnego dłużej niż 12 miesięcy w zakresie: |
Opłata podstawowa 300 zwiększona o opłatę za poszczególne specyfikacje |
||||||||||||||||||||||||
1) | kontroler ruchu lotniczego | 748 | ||||||||||||||||||||||||
2) | dyspozytor lotniczy | 449 | ||||||||||||||||||||||||
3) | informator służby informacji powietrznej | 449 | ||||||||||||||||||||||||
4) | praktykant-kontroler ruchu lotniczego | 748 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji na rozszerzenie zakresu certyfikatu ATO, CTO, ATCO TO lub FISP TO i wydanie nowego certyfikatu w zakresie: |
Opłata podstawowa 162 zwiększona o opłatę za poszczególne wskazane specjalności |
||||||||||||||||||||||||
1) | pilot samolotowy rekreacyjny | 108 | ||||||||||||||||||||||||
2) | pilot samolotowy turystyczny | 108 | ||||||||||||||||||||||||
3) | pilot samolotowy zawodowy | 269 | ||||||||||||||||||||||||
4) | pilot samolotowy liniowy | 535 | ||||||||||||||||||||||||
5) | pilot śmigłowcowy rekreacyjny | 108 | ||||||||||||||||||||||||
6) | pilot śmigłowcowy turystyczny | 108 | ||||||||||||||||||||||||
7) | pilot śmigłowcowy zawodowy | 269 | ||||||||||||||||||||||||
8) | pilot śmigłowcowy liniowy | 535 | ||||||||||||||||||||||||
9) | pilot wiatrakowcowy turystyczny | 108 | ||||||||||||||||||||||||
10) | pilot wiatrakowcowy zawodowy | 428 | ||||||||||||||||||||||||
11) | pilot sterowcowy turystyczny | 108 | ||||||||||||||||||||||||
12) | pilot sterowcowy zawodowy | 269 | ||||||||||||||||||||||||
13) | pilot balonowy rekreacyjny | 108 | ||||||||||||||||||||||||
14) | pilot balonowy | 108 | ||||||||||||||||||||||||
15) | pilot szybowcowy rekreacyjny | 108 | ||||||||||||||||||||||||
16) | pilot szybowcowy | 108 | ||||||||||||||||||||||||
17) | nawigator lotniczy | 162 | ||||||||||||||||||||||||
18) | mechanik pokładowy | 162 | ||||||||||||||||||||||||
19) | kontroler ruchu lotniczego | 696 | ||||||||||||||||||||||||
20) | dyspozytor lotniczy | 535 | ||||||||||||||||||||||||
21) | informator służby informacji powietrznej | 428 | ||||||||||||||||||||||||
22) | praktykant-kontroler ruchu lotniczego | 696 | ||||||||||||||||||||||||
23) | pilot ultralekkiego statku powietrznego | 108 | ||||||||||||||||||||||||
24) | pilot wiatrakowca ultralekkiego | 108 | ||||||||||||||||||||||||
25) | pilot motolotni | 108 | ||||||||||||||||||||||||
26) | instruktor | 215 | ||||||||||||||||||||||||
27) | informator lotniskowej służby informacji powietrznej | 428 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Przeprowadzenie procesu uznania certyfikatu organizacji szkoleniowej lotniczej albo dokumentu równoważnego wydanego przez inne państwo na podstawie wymagań ICAO w zakresie: |
Opłata podstawowa 5337 zwiększona o opłatę za poszczególne specjalności |
||||||||||||||||||||||||
1) | pilota paralotni, pilota lotni, uprawnienia na klasę samolotów jednosilnikowych, uprawnienia do wykonywania lotów nocnych VFR, uprawnienia na motoszybowiec, uprawnienia na klasę balonu, uprawnienia do wykonywania lotów z napędem, uprawnienia do wykonywania lotów na motoparalotni |
108 za każdą wskazaną specjalność lub uprawnienie |
||||||||||||||||||||||||
2) | pilota samolotowego, pilota sterowcowego, pilota ultralekkiego statku powietrznego, pilota śmigłowca o maksymalnej masie startowej (MTOM) nie większej niż 600 kg, pilota wiatrakowca ultralekkiego, pilota motolotni, pilota balonu wolnego, pilota szybowcowego |
215 za każdą wskazaną specjalność |
||||||||||||||||||||||||
3) | uprawnienia do lotów z pasażerem, uprawnienia do zarobkowego wykonywania czynności dowódcy balonu wolnego na gaz, uprawnienia do zarobkowego wykonywania czynności dowódcy balonu wolnego na ogrzane powietrze |
322 za każde wskazane uprawnienie |
||||||||||||||||||||||||
4) | specjalności nawigatora lotniczego, mechanika pokładowego, radiooperatora pokładowego, uprawnienia na klasę samolotów wielosilnikowych |
428 za każdą wskazaną specjalność lub uprawnienie |
||||||||||||||||||||||||
5) | specjalności instruktora |
535 za każde wskazane uprawnienie |
||||||||||||||||||||||||
6) | uprawnienia do lotów IFR, uprawnienia pilota doświadczalnego |
748 za każde wskazane uprawnienie |
||||||||||||||||||||||||
7) | specjalności pilota zawodowego, uprawnienia na typ samolotu z załogą jednoosobową (wpisywany do licencji), uprawnienia na typ śmigłowca jednosilnikowy z załogą jednoosobową |
855 za każdą wskazaną specjalność lub uprawnienie |
||||||||||||||||||||||||
8) | specjalności pilota liniowego, informatora służby informacji powietrznej, informatora lotniskowej służby informacji powietrznej, dyspozytora lotniczego, uprawnienia na typ śmigłowca wielosilnikowy z załogą jednoosobową |
1603 za każdą specjalność lub uprawnienie |
||||||||||||||||||||||||
9) | specjalności praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego i kontrolera ruchu lotniczego | 2135 | ||||||||||||||||||||||||
10) | uprawnienia na typ samolotu z załogą wieloosobową, uprawnienia na typ śmigłowca z załogą wieloosobową |
3202 za każdą specjalność lub uprawnienie |
||||||||||||||||||||||||
5. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji urządzenia do szkolenia lotniczego i wydanie certyfikatu po raz pierwszy albo przywrócenie ważności certyfikatu dla: | |||||||||||||||||||||||||
1) | BITD | 535 | ||||||||||||||||||||||||
2) | FNPT | 535 | ||||||||||||||||||||||||
3) | FTD | 855 | ||||||||||||||||||||||||
4) | FFS | 855 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Przeprowadzanie procesu certyfikacji na rozszerzenie zakresu certyfikatu FTD dla wszystkich uprawnień lub specjalności | 2135 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Wydanie certyfikatu kwalifikacji szkoleniowego urządzenia symulacji lotu (FSTD) |
535 za każde zatwierdzenie |
||||||||||||||||||||||||
8. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji MTO Part-147 po raz pierwszy i wydanie certyfikatu zatwierdzenia albo przywrócenie jego ważności w zakresie do prowadzenia szkoleń podstawowych i egzaminowania, za każdą kategorię lub podkategorię: | |||||||||||||||||||||||||
1) | B1.1, B1.3, B2 | 748 | ||||||||||||||||||||||||
2) | B1.2, B1.4 | 642 | ||||||||||||||||||||||||
3) | inne kategorie lub podkategorie | 535 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji MTO Part-147 po raz pierwszy i wydanie certyfikatu zatwierdzenia albo przywrócenie jego ważności w zakresie do prowadzenia szkoleń i egzaminowania, za każdy typ statku powietrznego w poszczególnych kategoriach lub podkategoriach: | |||||||||||||||||||||||||
1) | B1.1, B1.3, B2 | 375 | ||||||||||||||||||||||||
2) | B1.2, B1.4 | 322 | ||||||||||||||||||||||||
3) | inne kategorie lub podkategorie | 269 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Przeprowadzanie procesu certyfikacji MTO Part-147 po raz pierwszy i wydanie certyfikatu zatwierdzenia albo przywrócenie jego ważności w zakresie do prowadzenia egzaminów, za każdy typ statku powietrznego w poszczególnych kategoriach lub podkategoriach: | |||||||||||||||||||||||||
1) | B1.2, B1.4 | 647 | ||||||||||||||||||||||||
2) | innych kategoriach | 535 | ||||||||||||||||||||||||
11. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji MTO w zakresie obsługi technicznej statków powietrznych innych niż samoloty i śmigłowce oraz samolotów i śmigłowców, o których mowa w załączniku I do rozporządzenia nr 2018/1139/UE, i wydanie certyfikatu na: |
opłata podstawowa 322 zwiększona o opłatę za każdą specjalność |
||||||||||||||||||||||||
1) | 535 | 535 | ||||||||||||||||||||||||
2) | 269 | 269 | ||||||||||||||||||||||||
3) | 269 | 269 | ||||||||||||||||||||||||
4) | 269 | 269 | ||||||||||||||||||||||||
12. | Rozszerzenie zakresu certyfikatu MTO Part-147: | |||||||||||||||||||||||||
1) | za każdą kategorię | 215 | ||||||||||||||||||||||||
2) | za każdy typ statku powietrznego: | |||||||||||||||||||||||||
a) | 428 | 428 | ||||||||||||||||||||||||
b) | 322 | 322 | ||||||||||||||||||||||||
13. | Rozszerzenie zakresu certyfikatu MTO | 322 | ||||||||||||||||||||||||
14. | Wpisanie do rejestru podmiotów szkolących i wydanie zaświadczenia o wpisie | 162 | ||||||||||||||||||||||||
15. | Rozszerzenie wpisu do rejestru podmiotów szkolących i wydanie zaświadczenia o wpisie | 108 | ||||||||||||||||||||||||
16. | Przeprowadzenie procesu zaliczenia wiedzy i kwalifikacji lotniczych do egzaminów z modułów Part-66 za każdą kategorię i podkategorię licencji Part-66 | 50 | ||||||||||||||||||||||||
3.2. Rejestracja statków powietrznych | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | Rezerwacja znaków rozpoznawczych | 30 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Przedłużenie rezerwacji znaków rozpoznawczych | 20 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Przeprowadzenie postępowania o wpisanie statku powietrznego do rejestru cywilnych statków powietrznych lub ewidencji statków powietrznych i wydanie świadectwa rejestracji lub ewidencji: | |||||||||||||||||||||||||
1) | lotni, motolotni, paralotni, balonów, spadochronów | 50 | ||||||||||||||||||||||||
2) | szybowców, motoszybowców, statków powietrznych kategorii specjalnej | 70 | ||||||||||||||||||||||||
3) | samolotów i śmigłowców o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
a) | do 1000 kg | 100 | ||||||||||||||||||||||||
b) | od 1000 kg do 5700 kg | 300 | ||||||||||||||||||||||||
c) | od 5700 kg do 20 000 kg | 800 | ||||||||||||||||||||||||
d) | powyżej 20 000 kg | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Wydanie duplikatu lub wymiana świadectwa rejestracji lub świadectwa ewidencji dokonana na wniosek jego posiadacza | 30 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Wydanie zaświadczenia o wykreśleniu statku powietrznego z rejestru lub ewidencji albo wydanie zaświadczenia o niewpisaniu statku powietrznego do rejestru lub ewidencji | 50 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Wydanie wyciągu z rejestru cywilnych statków powietrznych lub z ewidencji statków powietrznych | 300 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Przeprowadzenie postępowania o wydanie zgody na wpis do rejestru cywilnych statków powietrznych zgodnie z art. 35 ustawy | 80 | ||||||||||||||||||||||||
8. | Zaakceptowanie umowy o czasowym oddaniu statku powietrznego do używania osobie innej niż właściciel | 100 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Przydział kodu adresowego transpondera MODE-S | 200 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Dokonanie wpisu zastawu cywilnego lub rejestrowego w świadectwie rejestracji lub świadectwie ewidencji | 100 | ||||||||||||||||||||||||
3.3. Certyfikacja sprzętu lotniczego (Type Certificate) | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość stawki w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji i wydanie dokumentu zdatności równoważnego certyfikatowi typu (nie obejmuje czynności, za które pobierane są opłaty wnoszone na rzecz EASA) dla: | |||||||||||||||||||||||||
1) | samolotów o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
a) | do 1000 kg (w tym ultralekkie) | 1500 | ||||||||||||||||||||||||
b) | od 1000 kg do 5700 kg | 3200 | ||||||||||||||||||||||||
c) | od 5700 kg do 20 000 kg | 8000 | ||||||||||||||||||||||||
d) | powyżej 20 000 kg | 18 000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | wiropłatów | jak dla samolotów | ||||||||||||||||||||||||
3) | sterowców | 4000 | ||||||||||||||||||||||||
4) | motoszybowców | 1500 | ||||||||||||||||||||||||
5) | szybowców | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
6) | balonów załogowych | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
7) | statków powietrznych kategorii specjalnej | 500-3000 | ||||||||||||||||||||||||
8) | spadochronów | 500 | ||||||||||||||||||||||||
9) | silników lotniczych o maksymalnej mocy startowej lub dopuszczalnym ciągu: | |||||||||||||||||||||||||
a) | do 75 kW | 800 | ||||||||||||||||||||||||
b) | od 75 kW do 375 kW lub 10 000 N | 1200 | ||||||||||||||||||||||||
c) | od 375 kW do 750 kW lub od 10 000 N do 50 000 N | 3500 | ||||||||||||||||||||||||
d) | powyżej 750 kW lub 50 000 N | 8000 | ||||||||||||||||||||||||
10) | silników do motoszybowców, samolotów ultralekkich lub motolotni | 300 | ||||||||||||||||||||||||
11) | śmigieł: | |||||||||||||||||||||||||
a) | o skoku stałym lub nastawnym na ziemi | 600 | ||||||||||||||||||||||||
b) | o skoku zmiennym | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
12) | motolotni | 400 | ||||||||||||||||||||||||
13) | lotni | 80 | ||||||||||||||||||||||||
14) | paralotni | 60 | ||||||||||||||||||||||||
15) | wydanie uzupełniającego certyfikatu typu (STC) dla samolotów i wiropłatów o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
a) | do 1000 kg (w tym ultralekkie) | 300 | ||||||||||||||||||||||||
b) | od 1000 kg do 5700 kg | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
c) | od 5700 kg do 20 000 kg | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
d) | powyżej 20 000 kg | 5000 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji i wydanie orzeczenia typu dla następującego sprzętu lotniczego: | |||||||||||||||||||||||||
1) | urządzenia ratownicze dla konstrukcji ultralekkich, lotni, motolotni i paralotni | 200-600 | ||||||||||||||||||||||||
2) | zaczepy do holowania szybowców i transparentów | 100 | ||||||||||||||||||||||||
3) | uprzęże do lotni i paralotni | 60 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Zmiany i uzupełnienia certyfikacji sprzętu lotniczego | 50% stawki określonej w ust. 1 lub 2 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Zatwierdzanie biuletynów zdatności lub dokumentacji technicznej statków powietrznych i wyposażenia istotnych dla bezpieczeństwa lotniczego: | |||||||||||||||||||||||||
1) | programów prób na ziemi oraz programów prób w locie dla: | |||||||||||||||||||||||||
a) | samolotów i wiropłatów o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
- | do 1000 kg (w tym ultralekkie) | 100 | ||||||||||||||||||||||||
- | od 1000 kg do 5700 kg | 300 | ||||||||||||||||||||||||
- | od 5700 kg do 20 000 kg | 500 | ||||||||||||||||||||||||
- | powyżej 20 000 kg | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
b) | pozostałych rodzajów statków powietrznych | 100 | ||||||||||||||||||||||||
2) | instrukcji użytkowania w locie dla: | |||||||||||||||||||||||||
a) | samolotów i śmigłowców o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
- | do 1000 kg (w tym ultralekkie) | 300 | ||||||||||||||||||||||||
- | od 1000 kg do 5700 kg | 500 | ||||||||||||||||||||||||
- | od 5700 kg do 20 000 kg | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
- | powyżej 20 000 kg | 8000 | ||||||||||||||||||||||||
b) | motoszybowców i szybowców | 200 | ||||||||||||||||||||||||
c) | sterowców i balonów załogowych | 500 | ||||||||||||||||||||||||
d) | statków powietrznych kategorii specjalnej | 50-800 | ||||||||||||||||||||||||
e) | spadochronów | 50 | ||||||||||||||||||||||||
f) | motolotni, lotni i paralotni | 50 | ||||||||||||||||||||||||
3) | instrukcji obsługi technicznej dla: | |||||||||||||||||||||||||
a) | samolotów i śmigłowców o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
- | do 1000 kg (w tym ultralekkie) | 200 | ||||||||||||||||||||||||
- | od 1000 kg do 5700 kg | 500 | ||||||||||||||||||||||||
- | od 5700 kg do 20 000 kg | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
- | powyżej 20 000 kg | 3000 | ||||||||||||||||||||||||
b) | pozostałych statków powietrznych i silników | 100 | ||||||||||||||||||||||||
4) | głównego wykazu wyposażenia minimalnego (MMEL) dla statków powietrznych o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
a) | do 5700 kg | 500 | ||||||||||||||||||||||||
b) | powyżej 5700 kg | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Zmiany w dokumentacji technicznej | 50% stawki określonej w ust. 4 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Szczególne przypadki certyfikacji: | |||||||||||||||||||||||||
1) | uznanie dokumentów zdatności wydanych przez władze lotnicze innych państw: | |||||||||||||||||||||||||
a) | dla samolotów i wiropłatów o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
- | do 1000 kg (w tym ultralekkie) | 200 | ||||||||||||||||||||||||
- | od 1000 kg do 5700 kg | 500 | ||||||||||||||||||||||||
- | od 5700 kg do 20 000 kg | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
- | powyżej 20 000 kg | 6000 | ||||||||||||||||||||||||
b) | dla pozostałych rodzajów statków powietrznych | 100 | ||||||||||||||||||||||||
2) | wydanie świadectw zgodności z normą hałasu, wibracji oraz zanieczyszczeniem ziemi, wody i powietrza dla: | |||||||||||||||||||||||||
a) | samolotów i wiropłatów o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
- | do 5700 kg | 500 | ||||||||||||||||||||||||
- | powyżej 5700 kg | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
b) | pozostałych rodzajów statków powietrznych | 300 | ||||||||||||||||||||||||
3) | wydanie świadectwa zgodności z normą hałasu, wibracji oraz zanieczyszczenia ziemi, wody i powietrza dla importowanych statków powietrznych | 300 | ||||||||||||||||||||||||
4) | certyfikacja statków powietrznych bezpilotowych, wszystkich rodzajów | 3000 | ||||||||||||||||||||||||
3.4. Zdatność do lotu statków powietrznych | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | Przeprowadzenie procesu oceny zdatności do lotu statku powietrznego i wydanie świadectwa zdatności do lotu lub dokumentu równoważnego po raz pierwszy dla: | |||||||||||||||||||||||||
1) | samolotów i wiropłatów o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
a) | do 1000 kg (w tym ultralekkie) | 300 | ||||||||||||||||||||||||
b) | od 1000 kg do 2730 kg | 900 | ||||||||||||||||||||||||
c) | od 2730 kg do 20 000 kg | 3000 | ||||||||||||||||||||||||
d) | powyżej 20 000 kg | 10 000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | sterowców i bezpilotowych | 400 | ||||||||||||||||||||||||
3) | szybowców | 120 | ||||||||||||||||||||||||
4) | motoszybowców | 250 | ||||||||||||||||||||||||
5) | balonów załogowych | 250 | ||||||||||||||||||||||||
6) | spadochronów osobowych | 120 | ||||||||||||||||||||||||
7) | spadochronów ratunkowych | 200 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Przedłużanie i odnawianie świadectw zdatności do lotu lub dokumentu równoważnego dla statków powietrznych, wykonanie przeglądu zdatności do lotu i wydanie poświadczenia ARC | 75% opłaty określonej w ust. 1 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Wydanie poświadczenia ARC w oparciu o rekomendację organizacji CAMO (wg Part-M/G z przywilejem M.A.711(b)) - obejmuje to kontrole Prezesa Urzędu, zatwierdzanie wszelkiego typu dokumentacji i ich zmian | 10% opłaty określonej w ust. 1 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Wystawienie eksportowego świadectwa zdatności do lotu statku powietrznego lub dokumentu równoważnego dla elementu wyposażenia: | |||||||||||||||||||||||||
1) | samoloty i wiropłaty o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
a) | do 2730 kg | 100 | ||||||||||||||||||||||||
b) | od 2730 kg do 5700 kg | 300 | ||||||||||||||||||||||||
c) | od 5700 kg do 20 000 kg | 500 | ||||||||||||||||||||||||
d) | powyżej 20 000 kg | 1500 | ||||||||||||||||||||||||
2) | sterowce | 200 | ||||||||||||||||||||||||
3) | motoszybowce | 100 | ||||||||||||||||||||||||
4) | szybowce | 50 | ||||||||||||||||||||||||
5) | balony załogowe | 50 | ||||||||||||||||||||||||
6) | spadochrony osobowe | 30 | ||||||||||||||||||||||||
7) | spadochrony ratunkowe | 80 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Wystawienie świadectw oględzin dla statków powietrznych będących w próbach: | |||||||||||||||||||||||||
1) | samoloty i wiropłaty o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
a) | do 1000 kg (w tym ultralekkie) | 200 | ||||||||||||||||||||||||
b) | od 1000 kg do 5700 kg | 300 | ||||||||||||||||||||||||
c) | od 5700 kg do 20 000 kg | 700 | ||||||||||||||||||||||||
d) | powyżej 20 000 kg | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | szybowce | 55 | ||||||||||||||||||||||||
3) | motoszybowce | 100 | ||||||||||||||||||||||||
4) | inne (w szczególności sterowce, balony) | 200 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Wydanie duplikatu dokumentów, o których mowa w ust. 1-5 i 7 | 55 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Wydanie zezwolenia na wykonanie lotu przez statek powietrzny niemający ważnego świadectwa zdatności do lotu o maksymalnej masie startowej (MTOM): | |||||||||||||||||||||||||
1) do 1000 kg | 100 | |||||||||||||||||||||||||
2) od 1000 kg do 5700 kg | 300 | |||||||||||||||||||||||||
3) od 5700 kg do 20 000 kg | 1000 | |||||||||||||||||||||||||
4) powyżej 20 000 kg | 3000 | |||||||||||||||||||||||||
8. | Zatwierdzenie personelu przeglądu zdatności do lotu statku powietrznego wykonującego przeglądy zdatności do lotu na podstawie rozporządzenia nr 1321/2014/UE pkt M.A.901 (g) | 300 | ||||||||||||||||||||||||
3.5. Certyfikacja jednostek produkujących wyroby, części i akcesoria | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Zakres prac | |||||||||||||||||||||||||
A1 Samoloty duże A3 Śmigłowce duże B1 Silniki turbinowe |
A2 Samoloty małe A4 Śmigłowce małe A5 Autożyra A6 Szybowce A7 Motoszybowce A8 Balony załogowe A9 Sterowce A11 Samoloty klasy VLA A12 Inne B2 Silniki tłokowe B3 APU D2 Wydawanie pozwolenia na lot |
B4 Śmigła C1 Akcesoria C2 Części D1 Czynności obsługowe |
||||||||||||||||||||||||
Wysokość stawki w zł | ||||||||||||||||||||||||||
1. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji i wydanie certyfikatu POA po raz pierwszy lub wznowienie ważności zatwierdzenia nieważnego dłużej niż 12 miesięcy | 2000 | 1000 | 500 | ||||||||||||||||||||||
2. | Rozszerzenie zakresu zatwierdzenia: | 840 | 420 | 140 | ||||||||||||||||||||||
1) | Rozszerzenie zakresu prac | |||||||||||||||||||||||||
2) | Rozszerzenie o inne typy wyrobów |
jak za zatwierdzenie zmiany znaczącej (ust. 3) |
||||||||||||||||||||||||
- | w zatwierdzonym zakresie prac | |||||||||||||||||||||||||
3. | Zatwierdzenie zmian znaczących w organizacji posiadającej zatwierdzenie |
25% wartości opłaty jak za certyfikację (ust. 1) |
||||||||||||||||||||||||
4. | Wydanie zgody na produkcję wyrobów, części lub akcesoriów bez przeprowadzenia procesu certyfikacji i wydania certyfikatu POA |
50% wartości opłaty jak za certyfikację (ust. 1) |
||||||||||||||||||||||||
3.6. Certyfikacja jednostek obsługi technicznej sprzętu lotniczego i zarządzania ciągłą zdatnością do lotu | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość stawki w zł | |||||||||||||||||||||||||
1. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji i wydanie certyfikatu AMO po raz pierwszy lub wznowienie certyfikatu nieważnego dłużej niż 12 miesięcy, dla jednostki: | |||||||||||||||||||||||||
1) | spełniającej wymagania PART-1451) | |||||||||||||||||||||||||
a) | w klasie statki powietrzne | A1 | A2 | A3 | A4 | |||||||||||||||||||||
3000 | 1500 | 1500 | 1100 | |||||||||||||||||||||||
b) | w klasie silniki | B1 | B2 | B3 | ||||||||||||||||||||||
2250 | 1100 | 750 | ||||||||||||||||||||||||
c) | w klasie podzespoły | 450 za każdą kategorię | ||||||||||||||||||||||||
d) | w klasie badania nieniszczące | 450 | ||||||||||||||||||||||||
2) | spełniającej wymagania PART M/F1) | |||||||||||||||||||||||||
a) | w klasie statki powietrzne | A1 | A2 | A3 | A4 | |||||||||||||||||||||
1100 | 1100 | 750 | ||||||||||||||||||||||||
b) | w klasie silniki | B1 | B2 | B3 | ||||||||||||||||||||||
1500 | 750 | 450 | ||||||||||||||||||||||||
c) | w klasie podzespoły | 300 za każdą kategorię | ||||||||||||||||||||||||
d) | w klasie badania nieniszczące | 300 | ||||||||||||||||||||||||
3) | spełniającej wymagania PL-61) | |||||||||||||||||||||||||
a) | w klasie statki powietrzne | A1 | A2 | A3 | A4 | |||||||||||||||||||||
750 | 750 | 450 | ||||||||||||||||||||||||
b) | w klasie silniki | B1 | B2 | B3 | ||||||||||||||||||||||
900 | 500 | 300 | ||||||||||||||||||||||||
c) | w klasie podzespoły | 200 za każdą kategorię | ||||||||||||||||||||||||
d) | w klasie badania nieniszczące | 200 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji jednostki zarządzania ciągłą zdatnością do lotu i wydanie certyfikatu CAMO po raz pierwszy lub wznowienie certyfikatu nieważnego dłużej niż 12 miesięcy: | |||||||||||||||||||||||||
1) | spełniającej wymagania PART M/G w zakresie uprawnień określonych w pkt M.A.711(a) | A1 | A2 | A3 | A4 | |||||||||||||||||||||
3000 | 1500 | 1500 | 500 | |||||||||||||||||||||||
2) | spełniającej wymagania PART M/G w zakresie uprawnień określonych w pkt M.A.711(b) | 2000 | 1000 | 700 | 400 | |||||||||||||||||||||
3) | spełniającej wymagania PART M/G w zakresie uprawnień określonych w pkt M.A.711(c) | 1500 | 700 | 500 | 250 | |||||||||||||||||||||
4) | spełniającej wymagania PL-6 | 600 | 400 | 200 | ||||||||||||||||||||||
A1 - samoloty o maksymalnej masie startowej (MTOM) powyżej 5700 kg A2 - samoloty o maksymalnej masie startowej (MTOM) 5700 kg i poniżej A3 - śmigłowce A4 - statki powietrzne inne niż kategoria A1, A2 i A3 B1- silniki turbinowe B2 - silniki tłokowe B3 - silniki pomocnicze APU | ||||||||||||||||||||||||||
3. | Rozszerzenie zakresu certyfikatu AMO o nową kategorię | Stawka jak w ust. 1 w zakresie dodanych kategorii | ||||||||||||||||||||||||
4. | Rozszerzenie zakresu certyfikatu CAMO o nową kategorię | Stawka jak w ust. 2 w zakresie dodanych kategorii | ||||||||||||||||||||||||
3.7. Uznawanie certyfikatów wydanych przez nadzory obcych państw | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość stawki w zł | |||||||||||||||||||||||||
Wielkość jednostki organizacyjnej2) | ||||||||||||||||||||||||||
M | Ś | D | ||||||||||||||||||||||||
1. | Uznanie certyfikatu AOC lub dokumentu równoważnego | 500 | 1500 | 4500 | ||||||||||||||||||||||
2. | Uznanie certyfikatu AMO lub dokumentu równoważnego | Opłata lotnicza jak w podczęści 3.6. ust. 1 pkt 3 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Uznanie certyfikatu CAMO lub dokumentu równoważnego | Opłata lotnicza jak w podczęści 3.6. ust. 2 pkt 4 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Uznanie certyfikatu symulatora lotu oraz urządzeń treningowych | 300 | 500 | 1000 | ||||||||||||||||||||||
3.8. Certyfikacja i rejestracja lotnisk3) | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | Przeprowadzenie postępowania o wydanie promesy zezwolenia na założenie lotniska użytku publicznego i wydanie promesy: | |||||||||||||||||||||||||
1) | o literze kodu A, B | 5000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | o literze kodu C, D, E | 25 000 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Przeprowadzenie postępowania o wydanie promesy zezwolenia na założenie lotniska użytku wyłącznego i wydanie promesy: | |||||||||||||||||||||||||
1) | o literze kodu A, B | 1500 | ||||||||||||||||||||||||
2) | o literze kodu C, D, E | 3000 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Przeprowadzenie postępowania o wydanie zezwolenia na założenie lotniska użytku publicznego i wydanie zezwolenia: | |||||||||||||||||||||||||
1) | o literze kodu A, B | 10 000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | o literze kodu C, D, E | 40 000 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Przeprowadzenie postępowania o wydanie zezwolenia na założenie lotniska użytku wyłącznego i wydanie zezwolenia: | |||||||||||||||||||||||||
1) | o literze kodu A, B | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | o literze kodu C, D, E | 4000 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Przeprowadzenie postępowania o wpisanie lotniska użytku publicznego do rejestru lotnisk cywilnych i wydanie zaświadczenia o wpisie: | |||||||||||||||||||||||||
1) | o literze kodu A, B | 7000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | o literze kodu C, D, E | 30 000 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Przeprowadzenie postępowania o wpisanie lotniska użytku wyłącznego do rejestru lotnisk cywilnych i wydanie zaświadczenia o wpisie: | |||||||||||||||||||||||||
1) | o literze kodu A, B | 2500 | ||||||||||||||||||||||||
2) | o literze kodu C, D, E | 5000 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Wydanie zaświadczenia o wpisie lotniska do rejestru lotnisk cywilnych | 100 | ||||||||||||||||||||||||
8. | Przeprowadzenie postępowania o dokonanie zmiany w rejestrze lotnisk cywilnych | 300 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Wydanie zmienionego zaświadczenia o wpisie lotniska do rejestru lotnisk cywilnych | 100 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Zatwierdzenie instrukcji operacyjnej nowo zakładanego lotniska użytku publicznego: | |||||||||||||||||||||||||
1) | o literze kodu A | 8000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | o literze kodu B | 16 000 | ||||||||||||||||||||||||
3) | o literze kodu C | 24 000 | ||||||||||||||||||||||||
4) | o literze kodu D | 32 000 | ||||||||||||||||||||||||
5) | o literze kodu E | 40 000 | ||||||||||||||||||||||||
11. | Zatwierdzenie instrukcji operacyjnej nowo zakładanego lotniska użytku wyłącznego: | |||||||||||||||||||||||||
1) | o literze kodu A | 500 | ||||||||||||||||||||||||
2) | o literze kodu B | 1600 | ||||||||||||||||||||||||
3) | o literze kodu C | 2700 | ||||||||||||||||||||||||
4) | o literze kodu D | 3800 | ||||||||||||||||||||||||
5) | o literze kodu E | 5000 | ||||||||||||||||||||||||
12. | Przeprowadzenie postępowania o wydanie zezwolenia na wprowadzenie pojedynczej zmiany eksploatacyjnej i technicznej cech lotniska użytku publicznego: | |||||||||||||||||||||||||
1) | o literze kodu A, B | 1300 | ||||||||||||||||||||||||
2) | o literze kodu C, D, E | 2600 | ||||||||||||||||||||||||
13. | Przeprowadzenie postępowania o wydanie zezwolenia na wprowadzenie pojedynczej zmiany eksploatacyjnej i technicznej cech lotniska użytku wyłącznego o literze kodu A, B, C, D, E | 200 | ||||||||||||||||||||||||
14. | Przeprowadzenie postępowania o wpisanie lądowiska do ewidencji lądowisk i wydanie zaświadczenia | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
15. | Wydanie zaświadczenia o wpisie lądowiska do ewidencji lądowisk | 100 | ||||||||||||||||||||||||
16. | Wydanie duplikatu zaświadczenia o wpisie lądowiska do ewidencji lądowisk lub o wpisie lotniczego urządzenia naziemnego do rejestru lotniczych urządzeń naziemnych | 300 | ||||||||||||||||||||||||
17. | Wydanie zgody na odstępstwo od wymogów dotyczących powierzchni ograniczających przeszkody | 2670 | ||||||||||||||||||||||||
18. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji lotniska: | |||||||||||||||||||||||||
1) | o literze kodu A | 10 000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | o literze kodu B | 20 000 | ||||||||||||||||||||||||
3) | o literze kodu C | 30 000 | ||||||||||||||||||||||||
4) | o literze kodu D | 40 000 | ||||||||||||||||||||||||
5) | o literze kodu E | 50 000 | ||||||||||||||||||||||||
19. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji rozszerzającego zakres uprawnień wynikających z procesu certyfikacji, o wykonywanie operacji: | |||||||||||||||||||||||||
1) | lądowania w warunkach ograniczonej widzialności (LVO) dla: | |||||||||||||||||||||||||
a) | kategorii II (CAT II) | 20 000 | ||||||||||||||||||||||||
b) | kategorii III A (CAT III A) | 30 000 | ||||||||||||||||||||||||
c) | kategorii III B (CAT III B) | 40 000 | ||||||||||||||||||||||||
d) | kategorii III C (CAT III C) | 55 000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | startów przy ograniczonej widzialności (LVTO) | 20 000 | ||||||||||||||||||||||||
20. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji lotniska przedłużającego ważność certyfikatu lotniska | 50% stawki określonej w ust. 18 | ||||||||||||||||||||||||
21. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji, o którym mowa w ust. 19, przedłużającego ważność uprawnień | 50% opłaty określonej w ust. 19 | ||||||||||||||||||||||||
22. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji wznawiającego ważność certyfikatu, który był nieważny dłużej niż 12 miesięcy | 50% stawki określonej w ust. 18 | ||||||||||||||||||||||||
23. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji, o którym mowa w ust. 19, wznawiającego ważność uprawnień, które były nieważne dłużej niż 12 miesięcy | 50% stawki określonej w ust. 19 | ||||||||||||||||||||||||
24. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji wznawiającego ważność certyfikatu, który był cofnięty, zawieszony lub nieważny dłużej niż 6 miesięcy, ale nie dłużej niż 12 miesięcy | 25% stawki określonej w ust. 18 | ||||||||||||||||||||||||
25. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji, o którym mowa w ust. 19, wznawiającego ważność uprawnień, które były cofnięte, zawieszone lub nieważne dłużej niż 6 miesięcy, ale nie dłużej niż 12 miesięcy | 25% stawki określonej w ust. 19 | ||||||||||||||||||||||||
26 | Przeprowadzenie postępowania w sprawie wydania odstępstwa, o którym mowa w ADR.OPS.B.029 lit. g załącznika IV do rozporządzenia nr 139/2014/UE | 15 000 | ||||||||||||||||||||||||
3.9. Certyfikacja zarobkowego transportu lotniczego | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji i wydanie certyfikatu AOC po raz pierwszy lub wznowienie ważności certyfikatu AOC nieważnego dłużej niż 12 miesięcy: | opłata podstawowa 5000 | ||||||||||||||||||||||||
zwiększona o opłatę za | ||||||||||||||||||||||||||
1) | przewóz pasażerów i ich bagażu | 5000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | przewóz towarów i poczty | 5000 | ||||||||||||||||||||||||
3) | przewóz sanitarny i medyczny | 5000 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Przeprowadzenie procesu wznowienia ważności certyfikatu AOC, który był cofnięty, zawieszony nie dłużej niż 12 miesięcy | 75% opłaty wyliczonej zgodnie z ust. 1 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Przeprowadzenie procesu związanego z wydaniem zatwierdzenia szczególnego - dla każdego egzemplarza statku powietrznego: | |||||||||||||||||||||||||
1) | na operacje przy ograniczonej widzialności (LVO): | |||||||||||||||||||||||||
a) | kategorii II (CAT II) | 2135 | ||||||||||||||||||||||||
b) | kategorii IIIA (CAT IIIA) | 2135 | ||||||||||||||||||||||||
c) | kategorii IIIB (CAT IIIB) | 2135 | ||||||||||||||||||||||||
d) | kategorii IIIC (CAT IIIC) | 4270 | ||||||||||||||||||||||||
e) | operacja poza standardem w kategorii II (OTS CAT II) | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
f) | operacja poniżej standardu w kategorii I (LTS CAT I) | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
g) | wykonywanie startów przy ograniczonej widzialności (LVTO) | 1068 | ||||||||||||||||||||||||
h) | operacja podejścia z wykorzystaniem systemów polepszających widzenie (EVS), dla której wykorzystuje się możliwość wykonywania operacji przy minimach widzialności wzdłuż drogi startowej (RVR) zmniejszonych o nie więcej niż jedną trzecią publikowanych RVR | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | na operacje z określonymi specyfikacjami minimalnych osiągów nawigacyjnych (MNPS) | 2135 | ||||||||||||||||||||||||
3) | na operacje o wydłużonym zasięgu samolotami dwusilnikowymi (ETOPS) | 4270 | ||||||||||||||||||||||||
4) | na operacje z nawigacją w oparciu o charakterystyki systemów (PBN) - za każdą wpisywaną specyfikację PBN | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
5) | na operacje w przestrzeni powietrznej ze zredukowanymi minimami separacji pionowej (RVSM) | 3202 | ||||||||||||||||||||||||
6) | na operacje śmigłowcowe z użyciem systemu noktowizyjnego (NVIS) | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
7) | na operacje śmigłowcowe z ładunkiem na zaczepie zewnętrznym (HHO) | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
8) | na każde inne zatwierdzenia szczególne, o których mowa w dodatku II do załącznika II (Part-ARO) rozporządzenia nr 965/2012/UE przypis 20 | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Przeprowadzenie procesu związanego z wydaniem zatwierdzenia szczególnego dla organizacji: | |||||||||||||||||||||||||
1) | na transport materiałów niebezpiecznych (DG) | 4270 | ||||||||||||||||||||||||
2) | na upoważnienie do prowadzenia szkoleń personelu pokładowego zgodnie z podczęścią CC (Part-CC) załącznika III do rozporządzenia nr 965/2012/UE | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
3) | na upoważnienie do wydawania świadectw dopuszczenia do pracy personelu pokładowego zgodnie z podczęścią CC (Part-CC) załącznika III do rozporządzenia nr 965/2012/UE | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
4) | na operacje śmigłowcowych służb ratownictwa medycznego (HEMS) | 5000 | ||||||||||||||||||||||||
3.10. (uchylona) | ||||||||||||||||||||||||||
3.11. Certyfikacja obsługi naziemnej w portach lotniczych | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
Wielkość jednostki organizacyjnej2) | ||||||||||||||||||||||||||
M | Ś | D | ||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||||||
1. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji i wydanie certyfikatu AHAC po raz pierwszy lub po upływie 12 miesięcy od daty wygaśnięcia certyfikatu lub jego zawieszenia w zakresie zaopatrywania statków powietrznych w materiały napędowe | 980 | 2100 | 3100 | ||||||||||||||||||||||
2. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji AHAC w zakresie obsługi towarów niebezpiecznych po raz pierwszy lub wznowienie ważności certyfikatu nieważnego dłużej niż 12 miesięcy (z prawem spedycji drogą lotniczą) | 1068 | 1603 | 2135 | ||||||||||||||||||||||
3.12. Certyfikacja służb żeglugi powietrznej | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | Przeprowadzenie procesu certyfikacji i wydanie certyfikatu instytucji zapewniającej służby żeglugi powietrznej, odpowiednio do: | 20 000 | ||||||||||||||||||||||||
1) | służby kontroli obszaru (ACC - Area Control Service) | 10 000 | ||||||||||||||||||||||||
2) | służby kontroli zbliżania (APP - Approach Control Service) | 10 000 | ||||||||||||||||||||||||
3) | służby kontroli lotniska (TWR - Aerodrome Control Service) | 10 000 | ||||||||||||||||||||||||
4) | służby informacji powietrznej (FIS - Flight Information Service) | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
5) | służby lotniskowej informacji powietrznej (AFIS - Aerodrome Flight Information Service) | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
6) | służby łączności (COM - Communication Service) | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
7) | służby nawigacji (NAV - Navigation Service) | 4000 | ||||||||||||||||||||||||
8) | służby dozorowania (SUR - Surveillance Service) | 10 000 | ||||||||||||||||||||||||
9) | służby przetwarzania i zobrazowania danych (DP - Data Processing) | 10 000 | ||||||||||||||||||||||||
10) | służby informacji lotniczej (AIS - Aeronautical Information Service) | 10 000 | ||||||||||||||||||||||||
11) | służby lub organu zapewniającego informacje meteorologiczne | 10 000 | ||||||||||||||||||||||||
2. | Przeprowadzenie procesu z wniosku o przedłużenie ważności certyfikatu | do 50% opłaty określonej w ust. 1, nie więcej niż 5000 | ||||||||||||||||||||||||
3.13. Inne certyfikaty, zaświadczenia, zatwierdzenia, zezwolenia oraz dokumenty | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | (uchylony) | |||||||||||||||||||||||||
2. | (uchylony) | |||||||||||||||||||||||||
2a |
Przeprowadzenie procesu certyfikacji i wydanie certyfikatu AOC (krajowego) po raz pierwszy lub wznowienie ważności certyfikatu AOC (krajowego) nieważnego dłużej niż 12 miesięcy |
5289 | ||||||||||||||||||||||||
2b | Przeprowadzenie procesu wznowienia ważności certyfikatu AOC (krajowego), który był cofnięty albo zawieszony nie dłużej niż 12 miesięcy | 75% opłaty określonej w ust. 2a | ||||||||||||||||||||||||
2c | Rozpatrzenie wniosku o przedłużenie ważności certyfikatu AOC (krajowego) | 75% opłaty określonej w ust. 2a | ||||||||||||||||||||||||
2d | Zmiana w certyfikacie lub specyfikacji AOC (krajowym albo wydanym zgodnie z rozporządzeniem nr 965/2012/UE), niezwiązana z dodaniem statku powietrznego | Wielkość jednostki organizacyjnej2) | ||||||||||||||||||||||||
M | Ś | D | ||||||||||||||||||||||||
115 | 227 | 453 | ||||||||||||||||||||||||
2e | Dodanie statku powietrznego i związana z tym zmiana w certyfikacie AOC (krajowym albo wydanym zgodnie z rozporządzeniem nr 965/2012/UE) | W zależności od maksymalnej masy startowej (MTOM) statku powietrznego | ||||||||||||||||||||||||
do 10 ton włącznie | więcej niż 10 ton | |||||||||||||||||||||||||
227 | 568 | |||||||||||||||||||||||||
3. | (uchylony) | |||||||||||||||||||||||||
4. | Akceptacja pilota do przeprowadzania kontroli typu line-check | 100 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Wydanie decyzji w sprawie zwolnień oraz odstępstw od przepisów art. 8 ust. 2 i 3 rozporządzenia 3922/91/EWG | 10 000 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Zatwierdzenie umowy o czasowym oddaniu statku powietrznego do używania w oparciu o art. 83 bis Konwencji i przekazanie nadzoru od lub do organu nadzoru innego państwa | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
7. | (uchylony) | |||||||||||||||||||||||||
8. | Wydanie zgody na wykonywanie lotów w strefach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 119 ust. 4 pkt 1 ustawy | 800 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Wydanie certyfikatu operatora kontroli bezpieczeństwa | 150 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Wydanie identyfikatora członka załogi (Crew Member Certificate - CMC) | 50 | ||||||||||||||||||||||||
10a. | Wydanie certyfikatu wewnętrznego audytora kontroli jakości w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego | 200 | ||||||||||||||||||||||||
11. | Wydanie certyfikatu centrum medycyny lotniczej | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
12. | Wydanie certyfikatu dla lekarza orzecznika medycyny lotniczej | 215 | ||||||||||||||||||||||||
13. | Przeprowadzenie procesu zatwierdzenia programu ochrony lotniska użytku publicznego | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
14. | Przeprowadzenie procesu zatwierdzenia programu ochrony lotniska użytku wyłącznego | 500 | ||||||||||||||||||||||||
15. | Przeprowadzenie procesu zatwierdzenia programu ochrony przewoźnika lotniczego wykonującego przewóz regularny | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
16. | Przeprowadzenie procesu zatwierdzenia programu ochrony przewoźnika lotniczego wykonującego przewóz nieregularny | 500 | ||||||||||||||||||||||||
17. | Przeprowadzenie procesu zatwierdzenia programu ochrony podmiotu świadczącego obsługę naziemną | 250 | ||||||||||||||||||||||||
18. | Przeprowadzenie procesu zatwierdzenia programu ochrony służby żeglugi powietrznej lub organu zapewniającego osłonę meteorologiczną | 450 | ||||||||||||||||||||||||
19. | Przeprowadzenie procesu zatwierdzenia programu ochrony podmiotu wykonującego inną działalność gospodarczą | 300 | ||||||||||||||||||||||||
20. | Przeprowadzenie procesu zatwierdzenia zmiany lub aktualizacji programu ochrony lotniska użytku publicznego | 600 | ||||||||||||||||||||||||
21. | Zatwierdzenie programu ochrony podmiotu zapewniającego osłonę meteorologiczną lotnictwa cywilnego | 500 | ||||||||||||||||||||||||
22. | Zatwierdzenie programu ochrony zarejestrowanego agenta | 450 | ||||||||||||||||||||||||
23. | Zatwierdzenie programu ochrony zarejestrowanego dostawcy zaopatrzenia pokładowego | 450 | ||||||||||||||||||||||||
24. | Wyznaczenie znanego nadawcy ładunków i poczty | 250 | ||||||||||||||||||||||||
25. | Kontrola w siedzibie zarejestrowanego agenta/zarejestrowanego dostawcy lub znanego nadawcy (w zakresie ładunków i poczty) | 250 | ||||||||||||||||||||||||
26. | Ponowne wyznaczenie znanego nadawcy w zakresie ładunków i poczty po upływie 5 lat od wyznaczenia, o którym mowa w ust. 24 | 120 | ||||||||||||||||||||||||
27. | Przeprowadzenie procesu zatwierdzenia zmiany lub aktualizacji programu ochrony innego lotniska | 150 | ||||||||||||||||||||||||
28. | Przeprowadzenie procesu zatwierdzenia zmiany lub aktualizacji programu ochrony przewoźnika wykonującego loty regularne | 300 | ||||||||||||||||||||||||
29. | Przeprowadzenie procesu zatwierdzenia zmiany lub aktualizacji programu ochrony przewoźnika wykonującego loty nieregularne | 150 | ||||||||||||||||||||||||
30. | Zatwierdzenie zmiany lub aktualizacji programu ochrony innych podmiotów prowadzących lotniczą działalność gospodarczą | 50 | ||||||||||||||||||||||||
31. | Przeprowadzenie procesu zatwierdzenia programu szkolenia z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego | 200 | ||||||||||||||||||||||||
32. | Wydanie opinii o możliwości lokalizacji inwestycji ze względu na wysokość zabudowy, o ile przepisy prawa nie nakładają obowiązku zajęcia stanowiska przez Prezesa Urzędu | 1068 | ||||||||||||||||||||||||
33. | Wydanie zezwolenia na przeprowadzenie pokazu lotniczego |
Opłata podstawowa 150 zwiększona o 50 za każdy dzień wykonywania pokazów dla każdego statku powietrznego używanego w pokazach |
||||||||||||||||||||||||
34. | Przeprowadzenie procesu wpisu lub zmiany do rejestru lotniczych urządzeń naziemnych i wydanie zaświadczenia o wpisie lub zmianie dla każdego z poniższych urządzeń: | |||||||||||||||||||||||||
1) | urządzenia łączności (w urządzeniach połączonych opłaty sumują się): | naziemne radiostacje lotnicze | ||||||||||||||||||||||||
a) | system łączności głosowej VCS | 800 | ||||||||||||||||||||||||
b) | system transmisji danych G/G | 800 | ||||||||||||||||||||||||
c) | 800 | |||||||||||||||||||||||||
2) | urządzenie radionawigacyjne (w urządzeniach połączonych opłaty sumują się): | ILS, MLS | ||||||||||||||||||||||||
a) | VOR/DVOR | 3000 | ||||||||||||||||||||||||
b) | NDB | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
c) | DME | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
d) | D/GPS (GBAS) | 500 | ||||||||||||||||||||||||
e) | 2000 | |||||||||||||||||||||||||
3) | urządzenia dozorowania (w urządzeniach połączonych opłaty sumują się) | radar pierwotny dozorowania (PSR) | ||||||||||||||||||||||||
a) | radar wtórny dozorowania (MSSR) | 1500 | ||||||||||||||||||||||||
b) | radar kontroli płyty lotniska | 1500 | ||||||||||||||||||||||||
c) | system multilateracyjny WAM | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
d) | system multilateracyjny LAM | 1500 | ||||||||||||||||||||||||
e) | 5000 | 1500 | ||||||||||||||||||||||||
4) | system przetwarzania i zobrazowania danych | 800-1000 | ||||||||||||||||||||||||
5) | wzrokowe pomoce nawigacyjne (systemy świetlne) | |||||||||||||||||||||||||
6) | automatyczne systemy pomiarowe parametrów meteorologicznych | AWOS dla I kat. precyzyjnego podejścia | ||||||||||||||||||||||||
a) | AWOS dla II kat. precyzyjnego podejścia | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
b) | AWOS dla III kat. precyzyjnego podejścia | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
c) | AWOS dla potrzeb AFIS | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
d) | AWOS dla potrzeb AFIS | 500 | ||||||||||||||||||||||||
35. |
Wydanie zaświadczenia o zmianie wpisu w rejestrze lotniczych urządzeń naziemnych każde z urządzeń lub systemów wymienionych w ust. 34 |
200 | ||||||||||||||||||||||||
36. |
Wydanie duplikatu zaświadczenia o zmianie wpisu w rejestrze lotniczych urządzeń naziemnych każde zaświadczenie |
100 | ||||||||||||||||||||||||
37. |
Wydanie zaświadczenia o wpisie do rejestru radiobikonów za każdy radiobikon |
|||||||||||||||||||||||||
38. | Wyznaczenie unijnego podmiotu zatwierdzającego do spraw ochrony lotnictwa cywilnego | 300 | ||||||||||||||||||||||||
39. | Przeprowadzenie przez Prezesa Urzędu wizji lokalnej w celu potwierdzenia wdrożenia w ramach zatwierdzenia unijnych środków ochrony lotnictwa w odniesieniu do odpowiednich przewozów ładunków wykonywanych przez przewoźnika lotniczego przewożącego ładunki i pocztę z krajów trzecich oraz do zarejestrowanych agentów z krajów trzecich | 20 000 | ||||||||||||||||||||||||
40. | Rozpatrzenie wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkiem powietrznym kategorii specjalnej, o którym mowa w art. 53a ust. 1, lub statkiem powietrznym, o którym mowa w art. 53a ust. 2 pkt 2 | 2116 | ||||||||||||||||||||||||
41. | Rozpatrzenie wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych | 2116 | ||||||||||||||||||||||||
42. | Wniosek o zmianę zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkiem powietrznym kategorii specjalnej, o którym mowa w art. 53a ust. 1, lub statkiem powietrznym, o którym mowa w art. 53a ust. 2 pkt 2, bez względu na ilość i zakres zmian | 1058 | ||||||||||||||||||||||||
43. | Wniosek o zmianę zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych, bez względu na ilość i zakres zmian | 1058 | ||||||||||||||||||||||||
3.14. Inne certyfikaty, zaświadczenia, zatwierdzenia oraz dokumenty wydane zgodnie z rozporządzeniem nr 965/2012/UE | ||||||||||||||||||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||
1. | Zmiana w certyfikacie AOC, specyfikacjach operacyjnych lub w wykazie zatwierdzeń szczególnych w zakresie wykazu statków powietrznych | W zależności od maksymalnej masy startowej (MTOM) statku powietrznego | ||||||||||||||||||||||||
do 10 ton włącznie | więcej niż 10 ton | |||||||||||||||||||||||||
215 | 535 | |||||||||||||||||||||||||
2. | Zmiana w certyfikacie AOC lub specyfikacjach operacyjnych, z wyjątkiem zmian, o których mowa w ust. 1 | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Zatwierdzenie szkoleniowego urządzenia symulacji lotu (FSTD) do prowadzenia szkoleń i sprawdzeń u posiadacza certyfikatu AOC | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Postępowanie w sprawie wydania zwolnienia na podstawie art. 71 ust. 1 rozporządzenia nr 2018/1139/UE w zakresie podmiotów objętych rozporządzeniem nr 965/2012/UE | 10 674 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Zatwierdzenie indywidualnego programu określającego czas lotu na podstawie ARO.OPS.235 rozporządzenia nr 965/2012/UE | 10 000 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Zatwierdzenie umowy leasingu statku powietrznego, o której mowa w ARO.OPS.110 albo w ARO.OPS.155 w podczęści OPS załącznika II do rozporządzenia nr 965/2012/UE (dry-lease, wet-lease) | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
7. | Zatwierdzenie w zakresie bezpieczeństwa umowy w sprawie dzielenia oznaczeń linii z przewoźnikiem z państwa trzeciego | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
8. | Przyjęcie zgłoszenia wykonywania operacji niezarobkowych skomplikowanym statkiem powietrznym z napędem silnikowym | 500 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Przyjęcie zgłoszenia wykonywania zarobkowych operacji specjalistycznych | 500 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Zgłoszenie zawierające zmiany w zgłoszeniu wykonywania operacji niezarobkowych skomplikowanym statkiem powietrznym z napędem silnikowym albo wykonywania zarobkowych operacji specjalistycznych | 200 | ||||||||||||||||||||||||
11. | Rozpatrzenie wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
12. | Wniosek o zmianę zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka, bez względu na ilość i zakres zmian | 1000 | ||||||||||||||||||||||||
13. | Zatwierdzenie alternatywnych sposobów spełnienia wymagań | 2000 | ||||||||||||||||||||||||
14. | Zatwierdzenie listy minimalnego wyposażenia lub zmiany tej listy, bez względu na ilość i zakres zmian | 2000 |
Tabela nr 2 Wykaz egzaminów na licencje i świadectwa kwalifikacji oraz wysokość stawek opłaty lotniczej związanej z egzaminami |
Część I Egzaminy | ||
1.1. Egzaminy teoretyczne oraz teoretyczno-praktyczne na licencje i świadectwa kwalifikacji oraz uprawnienia do nich wpisywane | ||
Rodzaj czynności urzędowej |
Wysokość opłaty lotniczej w zł |
|
1 | 2 | |
1. | Przeprowadzenie egzaminu teoretycznego kandydatów na członków personelu lotniczego oraz członków personelu lotniczego na licencję: | 215 |
1) | praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego | 322 |
2) | pilota samolotowego rekreacyjnego, pilota samolotowego turystycznego, pilota śmigłowcowego rekreacyjnego, pilota śmigłowcowego turystycznego, pilota wiatrakowcowego turystycznego, pilota balonowego rekreacyjnego, pilota balonowego, pilota szybowcowego rekreacyjnego, pilota szybowcowego, mechanika lotniczego obsługi technicznej | 428 |
3) | pilota samolotowego zawodowego, pilota śmigłowcowego zawodowego, pilota wiatrakowcowego zawodowego, pilota sterowcowego zawodowego, nawigatora lotniczego, mechanika pokładowego, dyspozytora lotniczego | 1068 |
4) | pilota samolotowego liniowego, pilota śmigłowcowego liniowego | |
2. | Przeprowadzenie egzaminu teoretycznego lub egzaminu teoretyczno-praktycznego kandydata na mechanika lotniczego obsługi technicznej Part-66: | |
1) | za egzamin z każdego modułu Part-66: od M1 do M17 | 215 |
2) | za każdy egzamin powtórkowy z niezaliczonego modułu Part-66 | 322 |
3) | za egzamin teoretyczno-praktyczny na typ statku powietrznego o maksymalnej masie startowej (MTOM) nieprzekraczającej 5700 kg | 322 |
- za każdą kategorię | ||
3. | Przeprowadzenie egzaminu teoretycznego kandydatów na członków personelu lotniczego oraz członków personelu lotniczego na dodatkowe uprawnienie w zakresie wykonywanych czynności lotniczych, za każde nowe uprawnienie wpisywane do licencji: | |
1) | zawodowej, liniowej | 215 |
2) | do pozostałych licencji | 162 |
4. | Przeprowadzenie egzaminu teoretycznego kandydatów na członków personelu lotniczego oraz członków personelu lotniczego na świadectwo kwalifikacji | 55 |
5. | Przeprowadzenie egzaminu teoretycznego kandydatów na członków personelu lotniczego oraz członków personelu lotniczego na dodatkowe uprawnienie w zakresie wykonywanych czynności lotniczych, za każde nowe uprawnienie wpisywane do świadectwa kwalifikacji | 162 |
6. | Przeprowadzenie cząstkowego egzaminu teoretycznego na uznanie licencji albo egzaminu wskazanego w decyzji o zawieszeniu lub ograniczeniu licencji albo świadectwa kwalifikacji | 108 |
7. | Przeprowadzenie komisyjnego egzaminu teoretycznego, za każdy przedmiot | 322 |
1.2. Egzaminy praktyczne na licencje, świadectwa kwalifikacji i uprawnienia wpisywane do licencji lub świadectw kwalifikacji oraz inne egzaminy praktyczne | ||
Rodzaj czynności urzędowej |
Wysokość opłaty lotniczej w zł |
|
1 | 2 | |
1. | Przeprowadzenie egzaminu praktycznego kandydatów na członków personelu lotniczego oraz członków personelu lotniczego na licencję: | |
1) | pilota samolotowego rekreacyjnego | 855 |
2) | pilota samolotowego turystycznego | 855 |
3) | pilota śmigłowcowego rekreacyjnego | 855 |
4) | pilota śmigłowcowego turystycznego | 855 |
5) | pilota wiatrakowcowego turystycznego | 855 |
6) | pilota samolotowego zawodowego | 2135 |
7) | pilota śmigłowcowego zawodowego | 2135 |
8) | pilota wiatrakowcowego zawodowego | 1068 |
9) | pilota sterowcowego zawodowego | 1068 |
10) | pilota samolotowego liniowego | 3202 |
11) | pilota śmigłowcowego liniowego | 3202 |
12) | pilota balonowego rekreacyjnego | 535 |
13) | pilota balonowego | 535 |
14) | pilota szybowcowego rekreacyjnego | 108 |
15) | pilota szybowcowego | 108 |
16) | nawigatora lotniczego | 1603 |
17) | mechanika pokładowego | 1068 |
18) | kontrolera ruchu lotniczego | 2670 |
19) | dyspozytora lotniczego | 1068 |
20) | mechanika lotniczego obsługi technicznej | 1068 |
21) | praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego | 1068 |
2. | Przeprowadzenie egzaminu praktycznego kandydatów na uprawnienia w zakresie znajomości lotniczego języka angielskiego, języka polskiego, egzaminu na przedłużenie ważności tego uprawnienia zgodnie z wymaganiami Załącznika 1 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. oraz egzaminu wykazującego biegłość językową, o której mowa w ADR.OPS.B.029 załącznika IV do rozporządzenia nr 139/2014/UE | 765 |
3. | Przeprowadzenie egzaminu praktycznego lub oceny kompetencji kandydatów na członków personelu lotniczego oraz członków personelu lotniczego na dodatkowe uprawnienie w zakresie wykonywanych czynności lotniczych, za każde nowe uprawnienie wpisywane do licencji | 322 |
4. | Przeprowadzenie egzaminu praktycznego kandydatów na członków personelu lotniczego oraz członków personelu lotniczego na świadectwo kwalifikacji dla: | |
1) | pilota lotni | 66 |
2) | pilota paralotni | 44 |
3) | pilota motolotni i motoparalotni | 66 |
4) | pilota statku powietrznego o maksymalnej masie startowej (MTOM) do 495 kg | 66 |
5) | pilota - operatora modelu latającego | 23 |
6) | skoczka spadochronowego | 44 |
7) | operatora bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe | 108 |
8) | pilota wiatrakowca ultralekkiego | 66 |
9) | mechanika poświadczenia obsługi statku powietrznego | 108 |
10) | informatora służby informacji powietrznej | 108 |
11) | informatora lotniskowej służby informacji powietrznej | 66 |
5. | Przeprowadzenie egzaminu praktycznego kandydatów na członków personelu lotniczego oraz członków personelu lotniczego na dodatkowe uprawnienie w zakresie wykonywanych czynności lotniczych, za każde nowe uprawnienie wpisywane do świadectwa kwalifikacji | 108 |
6. | Przeprowadzenie egzaminu praktycznego, kontroli umiejętności lub oceny kompetencji: | |
1) | na przedłużenie ważności uprawnienia wpisanego do licencji, za każde przedłużane uprawnienie | 108 |
2) | na wznowienie ważności uprawnienia wpisywanego do licencji, za każde wznawiane uprawnienie | 315 |
3) | w zakresie wykonywanych czynności egzaminacyjnych wymaganych przepisami rozporządzenia 1178/2011/UE | 315 |
7. | Przeprowadzenie egzaminu praktycznego na przedłużenie lub wznowienie ważności uprawnienia wpisywanego do świadectwa kwalifikacji, za każde przedłużane lub wznawiane uprawnienie | 55 |
Część II Zaświadczenia oraz poświadczenie zgodności dokumentu z oryginałem | ||
2.1. Zaświadczenia i poświadczenia | ||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | |
1 | 2 | |
1. | Wydanie zaświadczenia o zdanym egzaminie na licencję | 30 |
2. | Wydanie zaświadczenia potwierdzającego uczestnictwo kandydata w egzaminach | 15 |
Tabela nr 3 Wykaz czynności urzędowych i wysokość stawek opłaty lotniczej za sprawowanie bieżącego nadzoru nad lotnictwem cywilnym |
Część I Nadzór nad instytucjami zapewniającymi służby żeglugi powietrznej | |||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | ||||
1 | 2 | ||||
1. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad instytucją posiadającą certyfikat w zakresie poniższych obszarów: | ||||
1) | służby kontroli obszaru (ACC - Area Control Service) | 20 000 | |||
2) | służby kontroli zbliżania (APP - Approach Control Service) | 10 000 | |||
3) | służby kontroli lotniska (TWR - Aerodrome Control Service) | 10 000 | |||
4) | służby informacji powietrznej (FIS - Flight Information Service) | 10 000 | |||
5) | służby lotniskowej informacji powietrznej (AFIS - Aerodrome Flight Information Service) | 2000 | |||
6) | służby łączności (COM - Communication Service) | 1000 | |||
7) | służby nawigacji (NAV - Navigation Service) | 2000 | |||
8) | służby dozorowania (SUR - Surveillance Service) | 4000 | |||
9) | służby przetwarzania i zobrazowania danych (DP - Data Processing) | 10 000 | |||
10) | służby informacji lotniczej (AIS - Aeronautical Information Service) | 10 000 | |||
2. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad instytucją posiadającą certyfikat w zakresie służby meteorologicznej/organ służby | 5000 | |||
Część II | |||||
Nadzór nad eksploatacją lotnisk | |||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | ||||
1 | 2 | ||||
Sprawowanie bieżącego nadzoru nad bezpieczną eksploatacją posiadacza certyfikatu lotniska: | |||||
1) | o literze kodu A | 5000 | |||
2) | o literze kodu B | 15 000 | |||
3) | o literze kodu C | 30 000 | |||
4) | o literze kodu D | 40 000 | |||
5) | o literze kodu E | 55 000 | |||
Część III | |||||
Nadzór nad posiadaczami certyfikatu AOC, certyfikatu AHAC, zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkiem powietrznym kategorii specjalnej, o którym mowa w art. 53a ust. 1, lub statkiem powietrznym, o którym mowa w art. 53a ust. 2 pkt 2, oraz zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych | |||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | ||||
1 | 2 | ||||
1. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczem certyfikatu AOC i wpisanymi do niego zezwoleniami specjalnymi: | Opłata podstawowa w wysokości 100% opłaty określonej w tabeli nr 1 część III podczęść 3.9. ust. 1 zwiększona o opłatę za każde zezwolenie wpisane do certyfikatu | |||
1) | na operacje w każdych warunkach meteorologicznych AWO - od E1 do E5 | 1000 | |||
2) | na operacje w przestrzeniach MNPS - E6 | 800 | |||
3) | na operacje o wydłużonym zasięgu samolotami dwusilnikowymi - ETOPS - E7 | 3000 | |||
4) | na operacje nawigacji obszarowej - RNAV - E8 | 500 | |||
5) | na operacje w przestrzeniach RVSM - E9 | 600 | |||
6) | na przewóz materiałów niebezpiecznych - DGR - E11 | 800 | |||
7) | na śmigłowcowe operacje przybrzeżne - E12 | 1000 | |||
8) | na operacje transportu pilotów morskich - E13 | 1000 | |||
2. | Przeprowadzenie procesu uznania certyfikatu przewoźnika lotniczego wydanego przez państwa obce z wyłączeniem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Konfederacji Szwajcarskiej | 4000 | |||
3. | (uchylony) | ||||
4. | (uchylony) | ||||
5. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczem certyfikatu AHAC w zakresie: | ||||
1) | obsługi ładunków (towarów poczty) - kat. 4 (ogólne usługi administracyjno-gospodarcze wykonywane w interesie użytkowników) w portach lotniczych, w których ruch roboczy wynosi: | ||||
a) | do 1 000 000 pasażerów lub do 25 000 ton ładunku | 30 | |||
b) | od 1 000 000 do 2 000 000 pasażerów lub od 25 000 do 50 000 ton ładunku | 40 | |||
c) | od 2 000 000 do 5 000 000 pasażerów lub od 50 000 do 125 000 ton ładunku | 60 | |||
d) | od 5 000 000 do 10 000 000 pasażerów lub od 125 000 do 250 000 ton ładunku | 120 | |||
e) | powyżej 10 000 000 pasażerów lub powyżej 250 000 ton ładunku | 230 | |||
2) | obsługi dotyczącej zaopatrzenia statków powietrznych w paliwo, smary i inne materiały techniczne - kat. 7 (obsługa w zakresie zaopatrzenia statków powietrznych w paliwo, smary i inne materiały techniczne) w portach lotniczych, w których ruch roboczy wynosi: | ||||
a) | do 1 000 000 pasażerów lub do 25 000 ton ładunku | 60 | |||
b) | od 1 000 000 do 2 000 000 pasażerów lub od 25 000 do 50 000 ton ładunku | 120 | |||
c) | od 2 000 000 do 5 000 000 pasażerów lub od 50 000 do 125 000 ton ładunku | 230 | |||
d) | od 5 000 000 do 10 000 000 pasażerów lub od 125 000 do 250 000 ton ładunku | 580 | |||
e) | powyżej 10 000 000 pasażerów lub powyżej 250 000 ton ładunku | 700 | |||
6. |
Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczem zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkiem powietrznym kategorii specjalnej, o którym mowa w art. 53a ust. 1, lub statkiem powietrznym, o którym mowa w art. 53a ust. 2 pkt 2 |
5289 | |||
7. |
Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczem zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych |
5289 |
Część IIIa Nadzór nad rynkiem przewozów lotniczych oraz inną działalnością gospodarczą w lotnictwie cywilnym, zgodnie z rozporządzeniem nr 965/2012/UE | |
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł |
1 | 2 |
1. Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczem certyfikatu AOC |
Opłata podstawowa w wysokości 100% opłaty podstawowej określonej w tabeli nr 1 część III podczęść 3.9.1 ust. 1 |
2. Sprawowanie bieżącego nadzoru nad wydanymi zatwierdzeniami szczególnymi (dla przewoźników AOC oraz pozostałych użytkowników): | |
1) na operacje przy ograniczonej widzialności (LVO) - za każde zezwolenie | 1068 |
2) na operacje z określonymi specyfikacjami minimalnych osiągów nawigacyjnych (MNPS) | 1068 |
3) na operacje o wydłużonym zasięgu samolotami dwusilnikowymi - ETOPS | 3202 |
4) na operacje z nawigacją w oparciu o charakterystyki systemów (PBN) - za każdą specyfikację PBN | 500 |
5) na operacje w przestrzeni powietrznej ze zredukowanymi minimami separacji pionowej (RVSM) | 1000 |
6) na operacje śmigłowcowe z użyciem systemu noktowizyjnego (NVIS) | 1000 |
7) na operacje śmigłowcowe z ładunkiem na zaczepie zewnętrznym (HHO) | 1000 |
8) na operacje śmigłowcowych służb ratownictwa medycznego (HEMS) | 2000 |
9) na inne zatwierdzenia szczególne wpisywane do specyfikacji operacyjnej, o których mowa w Dodatku II w Part-ARO przypis 20 - za każde zezwolenie | 1000 |
10) na transport materiałów niebezpiecznych - DG | 1000 |
11) na upoważnienie do szkolenia personelu pokładowego zgodnie z podczęścią CC (Part-CC) załącznika III do rozporządzenia nr 965/2012/UE | 1000 |
12) na upoważnienie do wydawania świadectw dopuszczenia do pracy personelu pokładowego zgodnie z podczęścią CC (Part-CC) załącznika III do rozporządzenia nr 965/2012/UE | 1000 |
3. Sprawowanie bieżącego nadzoru nad zgłaszającymi wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych | 2000 |
4. Sprawowanie bieżącego nadzoru nad zgłaszającymi wykonywanie operacji niezarobkowych skomplikowanym statkiem powietrznym z napędem silnikowym | 2000 |
5. Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczami zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka, w tym wykonywania zarobkowych operacji specjalistycznych | 5000 |
Część IV Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczami certyfikatu ATO, CTO, ATCO TO, FISP TO oraz MTO | |||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | ||||||||||
1 | 2 | ||||||||||
1. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczem certyfikatu ATO, CTO, ATCO TO lub FISP TO: | ||||||||||
1) | ATO | 750 | |||||||||
2) | CTO, ATCO TO lub FISP TO | 428 | |||||||||
2. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczem certyfikatu MTO Part-147 szkolącego na kategorię lub podkategorię | 1047 | |||||||||
3. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad organizacjami szkoleniowymi mechaników lotniczych obsługi technicznej innych niż organizacje MTO Part-147 | 524 | |||||||||
Część V Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczami certyfikatu AMO, POA, CAMO | |||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | ||||||||||
1 | 2 | ||||||||||
1. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczami certyfikatu AMO: | ||||||||||
1) | spełniającymi wymagania PART-1451) | ||||||||||
a) | w klasie statki powietrzne | A1 | A2 | A3 | A4 | ||||||
1500 | 750 | 750 | 550 | ||||||||
b) | w klasie silniki | B1 | B2 | B3 | |||||||
1125 | 550 | 375 | |||||||||
c) | w klasie podzespoły | 225 za każdą kategorię | |||||||||
d) | w klasie badania nieniszczące | 225 | |||||||||
2) | spełniającymi wymagania PART M/F1) | ||||||||||
a) | w klasie statki powietrzne | A1 | A2 | A3 | A4 | ||||||
550 | 550 | 375 | |||||||||
b) | w klasie silniki | B1 | B2 | B3 | |||||||
750 | 375 | 225 | |||||||||
c) | w klasie podzespoły | 150 za każdą kategorię | |||||||||
d) | w klasie badania nieniszczące | 150 | |||||||||
3) | spełniającymi wymagania PL-61) | ||||||||||
a) | w klasie statki powietrzne | A1 | A2 | A3 | A4 | ||||||
375 | 375 | 225 | |||||||||
b) | w klasie silniki | B1 | B2 | B3 | |||||||
450 | 250 | 150 | |||||||||
c) | w klasie podzespoły | 110 | |||||||||
d) | w klasie badania nieniszczące | 110 | |||||||||
2. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczami certyfikatu CAMO: | ||||||||||
1) | spełniającymi wymagania PART M/G w zakresie uprawnień określonych w pkt M.A.711(a) | A1 | A2 | A3 | A4 | ||||||
1500 | 750 | 750 | 250 | ||||||||
2) | spełniającymi wymagania PART M/G w zakresie uprawnień określonych w pkt M.A.711(b) | 1000 | 500 | 350 | 200 | ||||||
3) | spełniającymi wymagania PART M/G w zakresie uprawnień określonych w pkt M.A.711(c) | 750 | 350 | 250 | 125 | ||||||
4) | spełniającymi wymagania PL-6 | 300 | 200 | 100 | |||||||
3. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczem certyfikatu POA |
50% wartości opłaty jak za certyfikację (tabela nr 1 część III podczęść 3.5.) |
|||||||||
4. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczem certyfikatu dotyczącego projektowania, produkcji i obsługi | 250 | |||||||||
5. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad budową w pojedynczym egzemplarzu: lotni, paralotni, spadochronu, motolotni lub ultralekkiego statku powietrznego | 250 | |||||||||
6. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad posiadaczem certyfikatu dotyczącego obsługi sprzętu spadochronowego, motolotni lub ultralekkich statków powietrznych | 150 | |||||||||
Część VI Sprawowanie bieżącego nadzoru nad działalnością centrów medycyny lotniczej i lekarzy orzeczników medycyny lotniczej | |||||||||||
Rodzaj czynności urzędowej | Wysokość opłaty lotniczej w zł | ||||||||||
1 | 2 | ||||||||||
1. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad działalnością centrum medycyny lotniczej | 1068 | |||||||||
2. | Sprawowanie bieżącego nadzoru nad działalnością lekarza orzecznika medycyny lotniczej | 215 |
Przypisy:
1) W przypadku zatwierdzenia w wielu klasach końcowa opłata jest sumą opłat w poszczególnych klasach.
2) Wielkość jednostki organizacyjnej, gdzie:
a) M - oznacza jednostkę organizacyjną zatrudniającą do 10 osób, w wymiarze min. 35 godzin tygodniowo, dla każdego zatrudnionego,
b) Ś - oznacza jednostkę organizacyjną zatrudniającą od 10 do 100 osób, w wymiarze min. 35 godzin tygodniowo, dla każdego zatrudnionego,
c) D - oznacza jednostkę organizacyjną zatrudniającą powyżej 100 osób, w wymiarze min. 35 godzin tygodniowo, dla każdego zatrudnionego.
3) Wyjaśnienia do kodu referencyjnego lotniska, zwanego "kodem" w tabeli nr 1 część III podczęść 3.8, znajdują się w Tomie 1 Załącznika 14 do Konwencji.
1) dyrektywy Rady 89/629/EWG z dnia 4 grudnia 1989 r. w sprawie ograniczenia emisji hałasu z cywilnych poddźwiękowych samolotów odrzutowych (Dz. Urz. WE L 363 z 13.12.1989, str. 27; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 1, str. 284);
2) dyrektywy Rady 96/67/WE z dnia 15 października 1996 r. w sprawie dostępu do rynku usług obsługi naziemnej w portach lotniczych Wspólnoty (Dz. Urz. WE L 272 z 25.10.1996, str. 36, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 2, str. 496, z późn. zm.);
3) dyrektywy Rady 2000/79/WE z dnia 27 listopada 2000 r. dotyczącej Europejskiego porozumienia w sprawie organizacji czasu pracy personelu pokładowego w lotnictwie cywilnym, zawartego przez Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych (AEA), Europejską Federację Pracowników Transportu (ETF), Europejskie Stowarzyszenie Cockpit (ECA), Stowarzyszenie Linii Lotniczych Regionów Europy (ERA) i Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych (IACA) (Dz. Urz. WE L 302 z 01.12.2000, str. 57; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 4, str. 75);
4) dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz. Urz. UE L 299 z 18.11.2003, str. 9; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 4, str. 381);
5) dyrektywy 2004/82/WE Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie zobowiązania przewoźników do przekazywania danych pasażerów (Dz. Urz. UE L 261 z 06.08.2004, str. 24; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 19, t. 7, str. 74);
6) dyrektywy 2006/93/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie określenia zasad wykonywania operacji przez samoloty objęte częścią II rozdział 3 tom I załącznika 16 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, wydanie 2 (1988 r.) (Dz. Urz. UE L 374 z 27.12.2006, str. 1);
7) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/12/WE z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie opłat lotniskowych (Dz. Urz. UE L 70 z 14.03.2009, str. 11);
8) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/11/UE z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie alternatywnych metod rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE (dyrektywy w sprawie ADR o sporach konsumenckich) (Dz. Urz. UE L 165 z 18.06.2013, str. 63).
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
Robert Horbaczewski 20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
Monika Pogroszewska 02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
Tomasz Ciechoński 31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
Beata Dązbłaż 28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap 12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.2023.2110 t.j. |
Rodzaj: | Ustawa |
Tytuł: | Prawo lotnicze. |
Data aktu: | 03/07/2002 |
Data ogłoszenia: | 03/10/2023 |
Data wejścia w życie: | 17/11/2002, 16/08/2002 |