Gromadzenie i udostępnianie informacji geologicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 15 grudnia 2011 r.
w sprawie gromadzenia i udostępniania informacji geologicznej

Na podstawie art. 98 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb gromadzenia i udostępniania informacji geologicznej;
2)
organizację i sposób przechowywania informacji geologicznej;
3)
zakres ochrony informacji geologicznej.
2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, rozumie się przez to ustawę z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze.
§  2. 
1. 
Organy administracji geologicznej, stosownie do zakresu swojej właściwości, gromadzą informację geologiczną pochodzącą z bieżącego dokumentowania przebiegu robót geologicznych i ich wyników oraz przekazywaną przez podmioty wykonujące prace geologiczne przedstawione w formie dokumentacji geologicznych.
2. 
Organy administracji geologicznej gromadzą informację geologiczną jako:
1)
dokumentacje geologiczne, dokumentacje wynikowe otworów wiertniczych, dokumentacje wynikowe badań geofizycznych, mapy geologiczne oraz inne dokumenty zawierające informację geologiczną, zwane dalej "dokumentami geologicznymi";
2)
uporządkowane w określonej strukturze zestawienia danych geologicznych, w szczególności zawarte w częściach tabelarycznych dokumentów geologicznych oraz w cyfrowych zbiorach danych, zwane dalej "zbiorami danych geologicznych";
3)
próbki, o których mowa w art. 82 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 ustawy, zwane dalej "próbkami geologicznymi trwałego przechowywania".
3. 
Dokumenty geologiczne są gromadzone w postaci dokumentów papierowych oraz dokumentów elektronicznych.
4. 
Zbiory danych geologicznych są gromadzone w postaci zbiorów danych analogowych zawartych w dokumentach papierowych lub w ich cyfrowych kopiach zapisanych na informatycznych nośnikach danych oraz w postaci zbiorów danych cyfrowych zawartych w cyfrowych bazach danych lub zapisanych na informatycznych nośnikach danych.
§  3. 
1. 
Organy administracji geologicznej przechowują dokumenty geologiczne oraz zbiory danych geologicznych w wydzielonych pomieszczeniach, zwanych dalej "archiwami geologicznymi".
2. 
Dokumenty i zbiory danych geologicznych przekazane do archiwum geologicznego podlegają ewidencji.
3. 
Dokumenty geologiczne podlegają ewidencji, klasyfikacji, kwalifikowaniu i brakowaniu zgodnie z przepisami o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
§  4. 
1. 
Próbki geologiczne przechowuje się w wydzielonych pomieszczeniach zapewniających ochronę przed szkodliwymi wpływami atmosferycznymi, zwanych dalej "magazynami próbek".
2. 
Próbki geologiczne uzyskane w wyniku poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy, dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich oraz hydrogeologicznych, ustalania zasobów wód podziemnych oraz uzyskane z wierceń kartograficznych, zwane dalej "próbkami czasowego przechowywania", są przechowywane przez podmioty, które w ramach robót geologicznych pobierały próbki geologiczne.
3. 
Magazyny próbek trwałego przechowywania prowadzi państwowa służba geologiczna.
4. 
Próbki geologiczne trwałego przechowywania przekazuje się do magazynu próbek wskazanego przez państwową służbę geologiczną w terminie określonym odpowiednio w koncesji albo decyzji o zatwierdzeniu projektu robót geologicznych.
5. 
Z przekazania próbek, o którym mowa w ust. 3, sporządza się protokół, którego kopię przekazujący próbki przesyła organowi właściwemu odpowiednio do udzielenia koncesji albo decyzji o zatwierdzeniu projektu robót geologicznych.
§  5. 
Próbki geologiczne przekazane do magazynu próbek ewidencjonuje się w księdze ewidencyjnej, której wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Próbki geologiczne umieszcza się w opakowaniach lub skrzynkach zabezpieczających je przed zanieczyszczeniem i zniszczeniem.
2. 
Na opakowaniach, w których znajdują się próbki, czytelnie i w sposób trwały opisuje się metrykę próbki, określając:
1)
nazwę, symbol, numer wyrobiska oraz miejsce i sposób pobrania;
2)
głębokość pobrania;
3)
kolejny numer ewidencyjny;
4)
nazwę wykonawcy opróbowania;
5)
datę pobrania, a dla próbek kopaliny płynnej, gazowej lub wody podziemnej - również godzinę ich pobrania; dla wody podziemnej należy podać temperaturę w wyrobisku i na powierzchni.
3. 
Skrzynki z próbkami geologicznymi opisuje się, określając:
1)
na górnej podłużnej krawędzi dane określone w ust. 2 pkt 2 i 3;
2)
na ścianie czołowej dane określone w ust. 2 pkt 1-3;
3)
na ścianie bocznej dane określone w ust. 2 pkt 1, 2, 4 i 5.
§  7. 
1. 
Próbki geologiczne przechowuje się przez okres ich przydatności do wykorzystania.
2. 
Próbki geologiczne czasowego przechowywania przechowuje się co najmniej do czasu zatwierdzenia dokumentacji geologicznej przez właściwy organ administracji geologicznej lub opracowania arkusza mapy.
3. 
Próbki geologiczne trwałego przechowywania przechowuje się wieczyście, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. 
Jeżeli przekazanie do magazynu próbek geologicznych trwałego przechowywania spowoduje utratę przydatności próbek dotychczas przechowywanych w magazynie, próbki dotychczas przechowywane, za zgodą ministra właściwego do spraw środowiska, podlegają likwidacji.
5. 
Likwidacji próbek dokonuje prowadzący magazyn próbek w miejscu ich dotychczasowego przechowywania. Z przeprowadzonej likwidacji próbek sporządza się protokół likwidacji, który zawiera:
1)
numer ewidencyjny zlikwidowanej próbki oraz dane z jej metryki;
2)
przyczynę likwidacji próbki.
§  8. 
Organy administracji geologicznej są obowiązane do ochrony gromadzonych dokumentów, zbiorów danych oraz próbek geologicznych przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą, a także przed niekontrolowanym ujawnieniem ich treści osobom niepowołanym.
§  9. 
1. 
Organy administracji geologicznej umożliwiają nieodpłatne zapoznanie się ze zgromadzoną informacją geologiczną, bez prawa dokonywania reprodukcji, odpisu, odrysu, wydruku, fotokopii lub kopii w postaci elektronicznej dokumentów i zbiorów danych, a także bez prawa pobierania próbek, zwane dalej "wglądem", lub umożliwiają wykonywanie reprodukcji, odpisu, odrysu, wydruku, fotokopii lub kopii w postaci elektronicznej dokumentów i zbiorów danych oraz pobieranie próbek geologicznych, zwane dalej "udostępnieniem", z zastrzeżeniem ust. 5.
2. 
Wgląd i udostępnienie następuje na wniosek zainteresowanego podmiotu, skierowany do właściwego organu administracji geologicznej, w którym określa się:
1)
dane zainteresowanego podmiotu;
2)
nazwę dokumentu, zbioru danych lub informacje zawarte w metryce próbki, której dotyczy wniosek;
3)
sposób udostępnienia informacji geologicznej;
4)
cel wykorzystania informacji geologicznej.
3. 
W przypadku gdy prawo do informacji geologicznej określonej we wniosku przysługuje Skarbowi Państwa, a przedmiotem udostępnienia jest informacja geologiczna wykorzystywana w celu określonym w art. 100 ust. 2 ustawy lub informacja w postaci próbek oraz danych geologicznych zawartych w dokumentach oraz zbiorach danych geologicznych, do wniosku o udostępnienie dołącza się umowę na korzystanie z informacji geologicznej zawartą z właściwym organem, o którym mowa w art. 100 ust. 7 i 8 ustawy.
4. 
W przypadku gdy wyłączne prawo do korzystania z informacji geologicznej określonej we wniosku przysługuje podmiotom innym niż Skarb Państwa, do wniosku o udostępnienie dołącza się pisemną zgodę podmiotu, któremu takie prawo przysługuje.
5. 
Informacja geologiczna pochodząca z bieżącego dokumentowania przebiegu robót geologicznych i ich wyników nie podlega wglądowi i udostępnieniu do czasu zakończenia działalności będącej źródłem tej informacji.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.2)
______

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 248, poz. 1493).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie gromadzenia i udostępniania próbek i dokumentacji geologicznych (Dz. U. Nr 153, poz. 1780), które na podstawie art. 224 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

..........................................................

..........................................................

..........................................................

(nazwa i adres magazynu próbek)

Księga ewidencyjna próbek geologicznych

Lp. Nazwa

i numer

otworu wiertniczego

Numer

ewidencyjny

dokumentacji/

karty otworu

Data

zakończenia

wiercenia

otworu

Lokalizacja

otworu

na arkuszu

mapy

Przyjęto do magazynu Przekazano do innego magazynu/

zlikwidowano

Stan magazynu
data ilość

skrzynek

ilość

metrów

rdzenia

nazwa

i adres

ilość

skrzynek

ilość

metrów

rdzenia

ilość

skrzynek

ilość

metrów

rdzenia

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.282.1657

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Gromadzenie i udostępnianie informacji geologicznej.
Data aktu: 15/12/2011
Data ogłoszenia: 28/12/2011
Data wejścia w życie: 01/01/2012