Stypendia za osiągnięcia i inicjatywy podejmowane na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 10 października 2011 r.
w sprawie stypendiów za osiągnięcia i inicjatywy podejmowane na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (Dz. U. Nr 76, poz. 408) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz pozbawiania stypendiów za osiągnięcia i inicjatywy podejmowane na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich, zwane dalej "stypendiami", oraz rodzaje i wysokość tych stypendiów.
§  2.
Ustanawia się następujące rodzaje stypendiów:
1)
stypendia na realizację badań naukowych;
2)
stypendia na utrzymywanie kontaktów z ośrodkami akademickimi, eksperckimi, naukowymi, kulturalnymi i politycznymi w Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej w zakresie stosunków polsko-rosyjskich;
3)
stypendia na przygotowanie publikacji mających znaczenie dla rozwoju stosunków polsko-rosyjskich.
§  3.
Dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, zwanego dalej "Centrum", publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Centrum:
1)
informacje o miejscu i terminie składania oraz treści wniosków o przyznanie stypendium;
2)
informacje o warunkach i trybie przyznawania stypendiów;
3)
treść rozstrzygnięć Dyrektora Centrum w sprawie przyznania albo odmowy przyznania stypendium.
§  4.
1.
Dyrektor Centrum przyznaje stypendium na wniosek osoby ubiegającej się o jego przyznanie, zwanej dalej "wnioskodawcą".
2.
Wniosek o przyznanie stypendium powinien zawierać:
1)
imię lub imiona, nazwisko i adres wnioskodawcy;
2)
informacje o osiągnięciach naukowych, popularyzatorskich i artystycznych wnioskodawcy mających znaczenie dla polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia, wraz z dokumentacją;
3)
program stypendium obejmujący zadania, na które ma być przeznaczone stypendium, plan wydatków pokrywanych ze stypendium oraz harmonogram prac w okresie wypłacania stypendium;
4)
opinię opiekuna naukowego w przypadku wniosku uczestnika studiów doktoranckich.
§  5.
1.
Wniosek o przyznanie stypendium opiniuje komisja ekspertów.
2.
Komisję ekspertów powołuje i odwołuje Dyrektor Centrum spośród pracowników Centrum i osób niebędących pracownikami Centrum posiadających znaczącą wiedzę i doświadczenie z zakresu stosunków polsko-rosyjskich.
3.
Komisja ekspertów proponuje wysokość stypendium.
4.
Komisja ekspertów, proponując wysokość stypendium, kieruje się:
1)
proponowanym programem stypendium;
2)
planem wydatków pokrywanych ze stypendium;
3)
oceną zasadności kosztów wykazanych w planie wydatków, ich rynkową ceną i efektywnością gospodarowania środkami finansowymi w ramach stypendium.
5.
Komisja ekspertów opiniuje wniosek w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
6.
Dyrektor Centrum nie jest zobowiązany do zapoznania się z opinią komisji ekspertów wydaną po terminie, o którym mowa w ust. 5.
§  6.
1.
Eksperci oceniający wnioski, którzy jednocześnie są pracownikami Centrum, nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia z tytułu wykonywania obowiązków eksperta.
2.
Eksperci oceniający wnioski niebędący pracownikami Centrum otrzymują za ocenę wniosków wynagrodzenie w wysokości nieprzekraczającej minimalnego wynagrodzenia przewidzianego w przepisach o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę:
1)
w ramach jednego terminu naboru wniosków;
2)
w danym miesiącu, w przypadku ciągłego trybu naboru wniosków.
§  7.
1.
Dyrektor Centrum przyznaje albo odmawia przyznania stypendium, po zapoznaniu się z opinią komisji ekspertów, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
1)
osiągnięcia naukowe wnioskodawcy z zakresu spraw polsko-rosyjskich, w tym publikacje i badania naukowe;
2)
znaczenie proponowanego programu stypendium dla dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich;
3)
adekwatność wysokości stypendium do proponowanego programu stypendium.
2.
Dyrektor Centrum przyznaje albo odmawia przyznania stypendium w terminie 90 dni:
1)
od ostatniego dnia naboru wniosków albo
2)
od dnia złożenia wniosku w przypadku naboru wniosków w trybie ciągłym.
3.
Stypendysta jest powiadamiany o przyznaniu stypendium w formie pisemnej w terminie 7 dni od dnia przyznania stypendium.
§  8.
1.
Stypendium przyznaje się w formie ustalonej kwoty wypłacanej jednorazowo albo świadczenia miesięcznego przyznanego na czas określony.
2.
Stypendium może zostać przyznane na okres od jednego do dwunastu miesięcy.
§  9.
1.
Wysokość stypendium nie może być niższa niż jednokrotność i wyższa niż dwunastokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, z późn. zm. 2 ).
2.
Miesięczna wysokość stypendium wypłacanego w formie świadczenia okresowego nie może być wyższa niż trzykrotność wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.
3.
Stypendium nie można łączyć z dofinansowaniem przedsięwzięcia podejmowanego na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich, o którym mowa w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
§  10.
1.
Osoba, której przyznano stypendium, zwana dalej "stypendystą", jest obowiązana do:
1)
wykonania programu stypendium;
2)
przedstawiania bieżących wyników realizacji programu stypendium, w każdym czasie, na żądanie Dyrektora Centrum;
3)
przedstawiania okresowych sprawozdań z wykonania programu stypendium oraz z wykorzystania kwoty stypendium w terminach określonych w umowie o przyznanie stypendium, zwanej dalej "umową".
2.
W przypadkach uzasadnionych stypendysta może ubiegać się o przedłużenie terminu wykonania zobowiązań określonych w ust. 1 oraz może wystąpić o zwiększenie kwoty przyznanego stypendium.
§  11.
Podstawę wypłaty stypendium stanowi umowa, która określa:
1)
działanie, na które ma być przeznaczone stypendium;
2)
program stypendium - plan pracy w okresie pobierania stypendium;
3)
harmonogram realizacji programu stypendium;
4)
wysokość stypendium oraz termin i sposób płatności;
5)
tryb kontroli wykonania umowy;
6)
termin i sposób rozliczenia stypendium.
§  12.
1.
Dyrektor Centrum może pozbawić stypendystę stypendium, jeżeli stypendysta nie realizuje zobowiązań określonych w § 10 ust. 1 lub w umowie.
2.
O pozbawieniu stypendium Dyrektor Centrum zawiadamia stypendystę w terminie 7 dni od dnia pozbawienia stypendium.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 216, poz. 1595).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. Nr 118, poz. 561, Nr 139, poz. 647 i Nr 147, poz. 686, z 1997 r. Nr 82, poz. 518 i Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 75, poz. 486 i Nr 113, poz. 717, z 2002 r. Nr 135, poz. 1146, z 2003 r. Nr 213, poz. 2081, z 2005 r. Nr 249, poz. 2104, z 2007 r. Nr 69, poz. 467 i Nr 89, poz. 589, z 2008 r. Nr 86, poz. 522 i Nr 237, poz. 1654 i 1656, z 2009 r. Nr 157, poz. 1241 oraz z 2011 r. Nr 45, poz. 235.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.223.1334

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stypendia za osiągnięcia i inicjatywy podejmowane na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich.
Data aktu: 10/10/2011
Data ogłoszenia: 18/10/2011
Data wejścia w życie: 18/10/2011