Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 20 września 2011 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe

Na podstawie art. 116 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675, Nr 117, poz. 677, Nr 170, poz. 1015 i Nr 171, poz. 1016) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 maja 2002 r. w sprawie warunków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe (Dz. U. Nr 74, poz. 685) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o podstawie wynagrodzenia, należy przez to rozumieć wysokość kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej dla funkcjonariuszy, odnoszącej się do funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami".";

2)
uchyla się § 3;
3)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Przepisów § 1, 2 i 5c nie stosuje się do funkcjonariuszy kierujących pojazdami służbowymi przekazanymi im do eksploatacji na podstawie umowy użyczenia samochodu osobowego lub motocykla.";

4)
po § 5 dodaje się § 5a-5c w brzmieniu:

"§ 5a. 1. Funkcjonariuszowi sprawującemu opiekę nad psem służbowym w ramach zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości:

1) 0,60% podstawy wynagrodzenia - za dobę sprawowania opieki nad psem służbowym, w której funkcjonariusz nie pełni służby;

2) 0,30% podstawy wynagrodzenia - za dobę sprawowania opieki nad psem służbowym, w której funkcjonariusz pełni służbę na zmiany trwające co najmniej 6 godzin.

2. Funkcjonariuszowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w ust. 1 pkt 2 za okres uczestnictwa psa służbowego w kursie doskonaląco-atestacyjnym.

3. W przypadku sprawowania opieki nad więcej niż jednym psem służbowym funkcjonariusz otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie za każdego psa.

4. W przypadku sprawowania opieki przez kilku funkcjonariuszy nad tym samym psem służbowym funkcjonariusze ci otrzymują dodatkowe wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu sprawowania opieki.

5. Wymiar opieki sprawowanej nad psem służbowym dokumentuje się na piśmie, w formie wykazu czasu sprawowania opieki nad psem służbowym, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

6. Zakres czynności wykonywanych w ramach opieki nad psem służbowym, w ramach zadań wykraczających poza zakres obowiązków służbowych, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

7. Opiekę nad psem służbowym zleca na piśmie, na okres jednego roku, kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej.

§ 5b. Funkcjonariusz, któremu w ramach zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych zlecono wykonywanie zadań określonych w programie lub projekcie realizowanym przez Straż Graniczną z wykorzystaniem środków finansowych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub innych źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie oraz inne należności w wysokości przewidzianej w umowie wykonawczej do tego programu lub projektu albo w umowie o zarządzaniu tym programem lub projektem.

§ 5c. Wysokość dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie czynności, o których mowa w § 2, 5 i 5a, ustala:

1) dla funkcjonariuszy pełniących służbę w Komendzie Głównej Straży Granicznej - Komendant Główny Straży Granicznej lub upoważniona przez niego osoba;

2) dla funkcjonariuszy pełniących służbę w oddziałach Straży Granicznej i ośrodkach szkolenia Straży Granicznej - kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub upoważniona przez niego osoba.";

5)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w:

1) § 2, 5 i 5a, wypłaca się za każdy miesiąc, na podstawie imiennej listy zatwierdzonej przez przełożonego, nie wcześniej niż w najbliższym terminie wypłaty uposażenia funkcjonariusza i nie później niż w kolejnym terminie wypłaty tego uposażenia; kwotę tego wynagrodzenia zaokrągla się do 10 groszy w górę;

2) § 5b, oraz inne należności, o których mowa w tym przepisie, wypłaca się niezwłocznie, po otrzymaniu przez Straż Graniczną środków finansowych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub innych źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, po dokonaniu potrąceń wydatków poniesionych przez Straż Graniczną.";

6)
dodaje się załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załącznikach nr 1 i 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Przepis § 1 pkt 5, w zakresie dotyczącym wypłaty dodatkowego wynagrodzenia z tytułu opieki nad psem służbowym, ma zastosowanie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozporządzenie weszło w życie.
2.
Dodatkowe wynagrodzenie z tytułu opieki nad psem służbowym w miesiącu, w którym rozporządzenie weszło w życie, wypłaca się zaliczkowo w terminie i wysokości wypłaty zwiększenia dodatku służbowego z tytułu opieki nad psem służbowym, przysługującego na podstawie przepisów dotychczasowych.
3.
W przypadku gdy wysokość dodatkowego wynagrodzenia z tytułu opieki nad psem służbowym, wypłaconego funkcjonariuszowi w miesiącu, w którym rozporządzenie weszło w życie, jest inna niż jego wysokość ustalona w sposób, o którym mowa w § 5a rozporządzenia zmienionego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, rozliczenia dokonuje się w miesiącu następnym. Podstawę rozliczenia wypłaconej zaliczki stanowi wymiar opieki sprawowanej nad psem służbowym, ustalony w sposób, o którym mowa w § 5a rozporządzenia zmienionego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WYKAZ CZASU SPRAWOWANIA OPIEKI NAD PSEM SŁUŻBOWYM

ZATWIERDZAM

(stanowisko i podpis osoby zajmującej stanowisko kierownicze*))

…………………………………….

(stopień, imię i nazwisko**))

…………………………………….

(miejsce pełnienia służby)

…………………………………….

(nr telefonu służbowego)

…………………………………….

(miejsce zamieszkania, adres)

W WYMIARZE:

W miesiącu ………………………………...... sprawowałem/am opiekę nad psem służbowym

(nazwa miesiąca)

…………………………. nr ewidencyjny …………………………………

Dzień miesiąca 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.
Dobowy wymiar czasu sprawowania opieki nad psem służbowym***) 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA
Dzień miesiąca 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31.
Dobowy wymiar czasu sprawowania opieki nad psem służbowym***) 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA

Objaśnienia:

KDA oznacza kurs doskonaląco-atestacyjny.

*) Komendant placówki Straży Granicznej, naczelnik wydziału, kierownik grupy w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej.

**) Funkcjonariusz - przewodnik psa służbowego.

***) Zaznaczyć dni sprawowania opieki nad psem służbowym oraz wymiar sprawowania opieki:

1 - w dniu, w którym funkcjonariusz nie pełnił służby,

0,5 - w dniu, w którym funkcjonariusz pełnił służbę,

wpisując znak "x" w odpowiednie miejsce tabeli.

………………………………………………...

(data i własnoręczny podpis funkcjonariusza**))

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 ZAKRES CZYNNOŚCI WYKONYWANYCH W RAMACH OPIEKI NAD PSEM SŁUŻBOWYM

1) Opieka poranna w wymiarze 30 minut:

a) utrzymywanie w czystości miejsca przebywania psa służbowego oraz wyposażenia tego miejsca,

b) podanie wody,

c) przygotowanie i wyprowadzenie psa służbowego oraz zapewnienie mu aktywności ruchowej, w sposób umożliwiający sprawowanie kontroli nad nim (minimum 15 minut),

d) usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psa służbowego, stosownie do wymagań określonych w przepisach prawa miejscowego,

e) pielęgnacja i zabiegi higieniczne, w zakresie wynikającym z bieżących potrzeb,

f) obserwacja kondycji i stanu psa służbowego,

g) przygotowanie karmy - w razie potrzeby studzenie karmy,

h) podanie karmy.

2) Opieka główna:

w dobie wykorzystania psa w służbie w wymiarze 60 minut,

w dobie, w której pies nie jest wykorzystywany w służbie, w wymiarze 90 minut,

a) utrzymywanie w czystości miejsca przebywania psa służbowego oraz wyposażenia tego miejsca,

b) podanie wody,

c) przygotowanie karmy - w razie potrzeby studzenie karmy,

d) przygotowanie i wyprowadzenie psa oraz zapewnienie mu aktywności ruchowej, w sposób umożliwiający sprawowanie kontroli nad nim:

- w dniu pełnienia służby (minimum 30 minut),

- w dniu wolnym od pełnienia służby (minimum 60 minut),

e) usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psa służbowego, stosownie do wymagań określonych w przepisach prawa miejscowego,

f) pielęgnacja i zabiegi higieniczne: czesanie, higiena uszu, pielęgnacja oczu, obcinanie pazurów oraz inne zabiegi wykonywane stosownie do potrzeb,

g) kąpiele - minimum 2 razy w roku,

h) strzyżenie, stosownie do rasy psa służbowego i jego wieku,

i) podanie karmy,

j) przegląd i konserwacja sprzętu do tresury,

k) zakup produktów niezbędnych do sporządzenia karmy, stosownie do potrzeb.

3) Opieka wieczorna w wymiarze 30 minut:

a) utrzymywanie w czystości miejsca przebywania psa służbowego i wyposażenia tego miejsca,

b) podanie wody,

c) przygotowanie i wyprowadzenie psa służbowego oraz zapewnienie mu aktywności ruchowej, w sposób umożliwiający sprawowanie kontroli nad nim (minimum 15 minut),

d) usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psa służbowego, stosownie do wymagań określonych w przepisach prawa miejscowego,

e) pielęgnacja i zabiegi higieniczne, w zakresie wynikającym z bieżących potrzeb,

f) obserwacja kondycji i stanu psa służbowego.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.210.1259

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe.
Data aktu: 20/09/2011
Data ogłoszenia: 04/10/2011
Data wejścia w życie: 01/11/2011