Kryteria, warunki i tryb ubiegania się o nadanie statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 18 sierpnia 2011 r.
w sprawie kryteriów, warunków i trybu ubiegania się o nadanie statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego

Na podstawie art. 84b ust. 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa kryteria, warunki oraz tryb ubiegania się o nadanie statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, zwanego dalej "KNOW", przez:
1)
podstawową jednostkę organizacyjną uczelni,
2)
centrum naukowe utworzone przez uczelnię na podstawie umowy z innymi uczelniami i instytutami naukowymi Polskiej Akademii Nauk oraz instytutami badawczymi, w tym również z zagranicznymi jednostkami naukowymi, i instytutami międzynarodowymi prowadzącymi działalność naukowo-badawczą,
3)
centrum naukowe działające w strukturze uczelni,
4)
konsorcjum naukowe w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615 oraz z 2011 r. Nr 84, poz. 455 i Nr 185, poz. 1092)

- zwane dalej "jednostkami".

§  2.
1.
Warunkami ubiegania się o nadanie statusu KNOW przez podstawową jednostkę organizacyjną uczelni są:
1)
prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie, potwierdzone posiadaniem kategorii A lub A+, w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki;
2)
posiadanie uprawnień do nadawania stopni naukowych lub stopni w zakresie sztuki;
3)
prowadzenie studiów doktoranckich powiązanych z prowadzonymi badaniami naukowymi;
4)
zapewnianie wysokiej jakości kształcenia, potwierdzonej oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej;
5)
prowadzenie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym;
6)
prowadzenie działań na rzecz rozwoju kadry naukowej.
2.
W przypadku ubiegania się o nadanie statusu KNOW przez jednostki, o których mowa w § 1 pkt 2-4, warunki, o których mowa w ust. 1, musi spełniać każda:
1)
podstawowa jednostka organizacyjna uczelni wchodząca w skład centrum naukowego, o którym mowa w § 1 pkt 3,
2)
jednostka naukowa wchodząca w skład centrum naukowego, o którym mowa w § 1 pkt 2,
3)
jednostka naukowa wchodząca w skład konsorcjum naukowego

- zwana dalej "podmiotem".

3.
W przypadku ubiegania się o nadanie statusu KNOW przez centrum naukowe, o którym mowa w § 1 pkt 2, oraz konsorcjum naukowe:
1)
warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, uważa się za spełnione, jeżeli centrum lub konsorcjum prowadzi studia doktoranckie wspólnie z jednostką organizacyjną uczelni;
2)
warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, uważa się za spełniony, jeżeli wysoką jakość kształcenia zapewnia jednostka organizacyjna uczelni, o której mowa w pkt 1.
§  3.
Status KNOW nadaje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, zwany dalej "ministrem", na wniosek jednostki, po przeprowadzeniu konkursu.
§  4.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu minister powołuje odrębne komisje konkursowe dla każdej dziedziny nauki albo sztuki w obszarze wiedzy i kształcenia.
2.
W skład komisji konkursowej wchodzą eksperci z dyscyplin naukowych albo artystycznych należących do dziedziny nauki albo sztuki, w której konkurs jest przeprowadzany, z udokumentowanym dorobkiem naukowym albo artystycznym, w tym eksperci zagraniczni.
3.
W skład komisji konkursowej nie mogą wchodzić pracownicy jednostki, która ubiega się o nadanie statusu KNOW, lub podmiotu, o którym mowa w § 2 ust. 2, oraz członkowie:
1)
Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych;
2)
Komitetu Polityki Naukowej;
3)
Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
4)
Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju;
5)
Rady Narodowego Centrum Nauki;
6)
Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.
4.
Liczba członków komisji konkursowej odpowiada liczbie dyscyplin naukowych albo artystycznych należących do dziedziny nauki albo sztuki, w której konkurs jest przeprowadzany, ale nie może być mniejsza niż 3.
5.
Komisja konkursowa dokonuje wyboru kategorii, o których mowa w § 7 ust. 2 pkt 1, dla poszczególnych dziedzin nauki albo sztuki, w których konkurs jest przeprowadzany. Wybrane kategorie minister ogłasza w drodze komunikatu zamieszczanego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra.
6.
Komisje konkursowe powołane w poszczególnych dziedzinach nauki albo sztuki w obszarze wiedzy i kształcenia współpracują ze sobą w celu określenia jednolitych wytycznych dotyczących oceny merytorycznej wniosków oraz metodologii tworzenia końcowej listy rankingowej, o której mowa w § 9 ust. 2.
7.
Obsługę komisji konkursowych zapewnia urząd obsługujący ministra.
§  5.
1.
Konkurs ogłasza się w terminie 30 dni od dnia powołania komisji konkursowych.
2.
W ogłoszeniu o konkursie wskazuje się:
1)
dziedzinę nauki albo sztuki w obszarze wiedzy i kształcenia;
2)
miejsce i termin składania wniosków;
3)
informacje o komunikacie, o którym mowa w § 4 ust. 5.
3.
Termin składania wniosków nie może być krótszy niż 2 miesiące od dnia ogłoszenia konkursu.
4.
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra oraz ministra właściwego do spraw nauki.
§  6.
1.
Jednostka sporządza wniosek w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565, z późn. zm.3)) doręczanego środkami komunikacji elektronicznej, w języku polskim i angielskim.
2.
Wniosek zawiera informacje dotyczące:
1)
nazwy jednostki;
2)
nazw podmiotów - w przypadku wniosków składanych przez jednostki, o których mowa w § 1 pkt 2-4;
3)
danych teleadresowych jednostki albo podmiotu upoważnionego do reprezentowania jednostki w postępowaniu o nadanie statusu KNOW, w tym:
a)
adresu,
b)
numeru telefonu,
c)
numeru faksu,
d)
adresu poczty elektronicznej,
e)
adresu strony internetowej;
4)
numeru NIP i REGON jednostki albo podmiotu upoważnionego do reprezentowania jednostki w postępowaniu o nadanie statusu KNOW;
5)
osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku;
6)
numeru rachunku bankowego jednostki;
7)
spełniania kryteriów określonych w § 7 w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku.
3.
Do wniosku dołącza się program rozwoju naukowego jednostki w związku z nadaniem statusu KNOW, uwzględniający planowane działania na rzecz rozwoju młodej kadry naukowej oraz zakres planowanych badań naukowych, na okres 5 lat.
§  7.
1.
Przy ocenie wniosków uwzględnia się całkowitą liczbę cytowań oraz Index Hirscha opublikowanych prac w czasopismach znajdujących się na liście filadelfijskiej (Journal Citation Reports) dla każdego pracownika naukowego lub naukowo-dydaktycznego jednostki lub podmiotu.
2.
Przy ocenie wniosków w dziedzinach nauk z obszarów nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych oraz medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej uwzględnia się następujące kryteria:
1)
liczbę opublikowanych prac naukowych znajdujących się w grupie 25% najlepszych czasopism z aktualnej listy filadelfijskiej (Journal Citation Reports) dla danego obszaru nauki, według kategorii zaproponowanych przez Thomson Reuters Scientific;
2)
liczbę uzyskanych międzynarodowych grantów naukowych przyznawanych w Programach Ramowych Unii Europejskiej przez European Research Council oraz inne wiodące międzynarodowe instytucje finansujące badania naukowe;
3)
patenty udzielone jednostce lub podmiotowi za granicą;
4)
wynalazki, wzory użytkowe i wzory przemysłowe, które uzyskały ochronę i zostały wystawione na międzynarodowych wystawach lub targach;
5)
liczbę pracowników naukowych lub naukowo-dydaktycznych jednostki lub podmiotu będących redaktorami czasopism z listy filadelfijskiej (Journal Citation Reports);
6)
liczbę pracowników naukowych lub naukowo-dydaktycznych jednostki lub podmiotu będących autorami monografii naukowych o międzynarodowym zasięgu;
7)
nagrody międzynarodowe za działalność naukową lub naukowo-dydaktyczną;
8)
udział jednostki lub podmiotu w międzynarodowych konsorcjach naukowych lub międzynarodowych sieciach naukowych;
9)
udział jednostki lub podmiotu w międzynarodowych projektach naukowych, w których są wykorzystywane specjalne urządzenia badawcze;
10)
uczestnictwo jednostki lub podmiotu na polskiej lub międzynarodowej (ESFRI) mapie drogowej infrastruktury badawczej;
11)
współpraca finansowa jednostki lub podmiotu z przedsiębiorcami w realizacji badań naukowych lub w procesie uruchamiania i prowadzenia centrów szkoleniowych;
12)
zastosowania praktyczne badań naukowych prowadzonych przez pracowników naukowych lub naukowo-dydaktycznych jednostki lub podmiotu.
3.
Przy ocenie wniosków w dziedzinach nauk z obszaru nauk humanistycznych uwzględnia się kryteria określone w ust. 2 pkt 1, 2 i 5-7 oraz liczbę:
1)
opublikowanych prac naukowych znajdujących się w grupie 25% najlepszych czasopism z aktualnej listy European Reference Index for the Humanities (ERIH) oraz w bazie Web of Science;
2)
pracowników naukowych lub naukowo-dydaktycznych jednostki lub podmiotu będących redaktorami czasopism z listy European Reference Index for the Humanities (ERIH) oraz z bazy Web of Science.
4.
Przy ocenie wniosków w dziedzinach nauk z obszaru nauk społecznych uwzględnia się kryteria określone w ust. 2 pkt 1, 2 i 5-7 oraz liczbę pracowników naukowych lub naukowo-dydaktycznych jednostki lub podmiotu będących redaktorami czasopism z listy European Reference Index for the Humanities (ERIH).
5.
Przy ocenie wniosków w dziedzinach sztuki z obszaru sztuki uwzględnia się kryteria wymienione w ust. 3 oraz:
1)
autorstwo dzieł sztuki o międzynarodowym znaczeniu;
2)
publikacje utworów artystycznych i nagrania o międzynarodowym znaczeniu;
3)
recitale, udział w koncertach kameralnych lub role w spektaklach lub w filmach o międzynarodowym znaczeniu;
4)
role solistów podczas koncertów lub spektakli operowych, dyrekcje koncertów lub spektakli operowych;
5)
udział w wystawach plastycznych o międzynarodowym znaczeniu oraz monograficznych wystawach plastycznych.
§  8.
Komisja konkursowa dokonuje oceny formalnej wniosków w terminie:
1)
14 dni od dnia zakończenia ich naboru - jeżeli na konkurs wpłynie nie więcej niż 5 wniosków;
2)
30 dni od dnia zakończenia ich naboru - jeżeli na konkurs wpłynie co najmniej 6 wniosków.
§  9.
1.
Każdy z członków komisji konkursowej dokonuje indywidualnej oceny merytorycznej każdego wniosku, na podstawie kryteriów określonych w § 7 oraz programu rozwoju naukowego jednostki, o którym mowa w § 6 ust. 3, i przygotowuje, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosków do oceny merytorycznej, listę rankingową.
2.
Na podstawie list rankingowych, o których mowa w ust. 1, komisja konkursowa przygotowuje i przedkłada ministrowi końcową listę rankingową. Na podstawie tej listy minister wydaje decyzję o nadaniu albo odmowie nadania statusu KNOW.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2011 r.
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 marca 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 63, poz. 324).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 144, poz. 1043 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 80, poz. 542, Nr 120, poz. 818, Nr 176, poz. 1238 i 1240 i Nr 180, poz. 1280, z 2008 r. Nr 70, poz. 416, z 2009 r. Nr 68, poz. 584, Nr 157, poz. 1241, Nr 161, poz. 1278 i Nr 202, poz. 1553, z 2010 r. Nr 57, poz. 359, Nr 75, poz. 471, Nr 96, poz. 620 i Nr 127, poz. 857 oraz z 2011 r. Nr 45, poz. 235, Nr 84, poz. 455, Nr 112, poz. 654 i Nr 174, poz. 1039.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 12, poz. 65 i Nr 73, poz. 501, z 2008 r. Nr 127, poz. 817, z 2009 r. Nr 157, poz. 1241, z 2010 r. Nr 40, poz. 230, Nr 167, poz. 1131 i Nr 182, poz. 1228 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654 i Nr 185, poz. 1092.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.192.1142

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria, warunki i tryb ubiegania się o nadanie statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.
Data aktu: 18/08/2011
Data ogłoszenia: 14/09/2011
Data wejścia w życie: 01/10/2011