Szczegółowe warunki i tryb udzielania wsparcia finansowego z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 11 marca 2010 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania wsparcia finansowego z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych

Na podstawie art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U. Nr 97, poz. 799) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb:
1)
finansowania lub współfinansowania programów promocyjnych i informacyjnych;
2)
współfinansowania programów promocyjnych i informacyjnych kwalifikujących się do uzyskania na ich realizację wsparcia ze środków Unii Europejskiej;
3) 1
udzielania wsparcia finansowego na realizację zadań określonych w art. 2 ust. 2 pkt 1 lit. e, g i h, pkt 2 lit. e-g, pkt 3 lit. e-g, pkt 4 lit. e-g, pkt 5 lit. e-g, pkt 6 lit. e-g, pkt 7 lit. e-g, pkt 8 lit. e-g oraz pkt 9 lit. e-g ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych.
§  2.
Wsparcie finansowe, o którym mowa w § 1, zwane dalej "wsparciem", jest udzielane na niemające na celu promocji konkretnego znaku towarowego lub marki zadanie, które:
1)
jest zawarte w planie finansowym danego funduszu promocji produktów rolno-spożywczych, zwanego dalej "funduszem promocji";
2)
będzie realizowane:
a)
przez okres nie dłuższy niż 3 lata,
b)
w jednym etapie, jeżeli jego realizacja będzie trwać nie dłużej niż 6 miesięcy,
c)
w kilku etapach, jeżeli jego realizacja będzie trwać dłużej niż 6 miesięcy, a każdy z etapów będzie obejmować co najmniej 3 miesiące.
§  3.
Wsparcia udziela się w drodze decyzji Prezesa Agencji Rynku Rolnego, zwanej dalej "Agencją", w formie refundacji kosztów bezpośrednio związanych z realizacją zadania:
1)
określonych w załączniku do rozporządzenia - w przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 1 lub 3,
2)
w wysokości nieprzekraczającej poziomu wymaganego wkładu własnego wnioskodawcy przeznaczonego na realizację programów promocyjnych i informacyjnych realizowanych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich, zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 3/2008 z dnia 17 grudnia 2007 r. w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich (Dz. Urz. UE L 3 z 05.01.2008, str. 1, z późn. zm.) - w przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 2,
3) 2
poniesionych od dnia:
a)
złożenia wniosku o udzielenie wsparcia do dnia złożenia wniosku o płatność - w przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 1 lub 3,
b)
zawarcia umowy, o której mowa w art. 16 rozporządzenia Komisji (WE) nr 501/2008 z dnia 5 czerwca 2008 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 3/2008 w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich (Dz. Urz. UE L 147 z 06.06.2008, str. 3, z późn. zm.), do dnia złożenia wniosku o płatność - w przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 2

- zwanych dalej "kosztami kwalifikowalnymi".

§  4.
1.
Wsparcie stanowi równowartość kosztów kwalifikowalnych brutto zadania w przypadku:
1)
podmiotów niebędących podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.2));
2)
gdy naliczony podatek od towarów i usług związanych z realizacją zadania nie podlega odliczeniu od podatku należnego w rozumieniu ustawy wymienionej w pkt 1.
2.
W przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 2, wsparcie obejmuje koszty kwalifikowalne brutto od wartości całego zadania.
§  5.
1. 3
Wniosek o udzielenie wsparcia składa się w Centrali Agencji, na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na stronie internetowej administrowanej przez tę Agencję, w terminie:
1)
nie później niż na dzień przed dniem rozpoczęcia realizacji zadania - w przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 1 lub 3;
2)
od dnia zatwierdzenia przez Komisję Europejską projektów programów informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym lub w krajach trzecich do dnia zakończenia realizacji zadania - w przypadku wsparcia, o którym mowa w § 1 pkt 2.
2.
Wniosek o udzielenie wsparcia zawiera w szczególności:
1)
numer rejestracyjny wnioskodawcy w centralnym rejestrze przedsiębiorców, prowadzonym przez Agencję;
2)
zestawienie rzeczowo-finansowe zadania;
3)
wysokość zaliczki - w przypadku gdy wnioskodawca zamierza wystąpić o jej wypłatę.
3-5. 4
(uchylone).
6.
Do wniosku o udzielenie wsparcia dołącza się w szczególności dokumenty potwierdzające dane zawarte w tym wniosku, niezbędne do udzielenia wsparcia, których wykaz zawiera formularz tego wniosku.
§  6.
1.
Wsparcie jest udzielane według kolejności złożenia wniosków o udzielenie wsparcia.
2.
Wsparcie jest udzielane do wyczerpania środków finansowych poszczególnych funduszy promocji przeznaczonych na realizację danego zadania.
3.
Dniem złożenia wniosku o udzielenie wsparcia jest dzień jego wpływu do Centrali Agencji.
4. 5
Prezes Agencji wydaje decyzję w sprawie udzielenia wsparcia w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o udzielenie wsparcia.
5. 6
(uchylony).
§  7.
1.
Zaliczkę na realizację zadania, w wysokości do 40 % kwoty wsparcia określonej w decyzji o udzieleniu wsparcia, wypłaca się, jeżeli podmiot wystąpił o jej wypłatę we wniosku o udzielenie wsparcia.
2.
Zaliczkę wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o udzieleniu wsparcia stała się ostateczna, do wysokości środków finansowych dostępnych na dzień wydania tej decyzji, przeznaczonych na realizację danego zadania.
3.
W przypadku braku środków finansowych na wypłatę całej zaliczki w terminie, o którym mowa w ust. 2, niewypłaconą część zaliczki wypłaca się niezwłocznie po zgromadzeniu środków finansowych pozwalających na dokonanie wypłaty tej części.
§  8.
1.
Podmiot, któremu udzielono wsparcia:
1)
składa w Centrali Agencji informacje dotyczące zmian terminów lub miejsc realizacji zadania;
2)
umieszcza na wszystkich sporządzonych w związku z realizacją zadania materiałach, w tym przekazach audiowizualnych, w sposób czytelny i wyraźny, informację o udzieleniu wsparcia ze środków finansowych danego funduszu promocji na realizację tego zadania.
2.
Jeżeli wnioskodawca nie spełnił któregokolwiek z warunków określonych w ust. 1, wsparcie może być wypłacone tylko w części dotyczącej zadania lub jego etapu, która została zrealizowana zgodnie z tymi warunkami.
§  9.
Jeżeli zmiana wysokości poniesionych kosztów kwalifikowalnych określonych w zestawieniu rzeczowo-finansowym zadania w ramach udzielonego wsparcia wynosi nie więcej niż 10 % tych kosztów, przy obliczaniu kwoty wsparcia przysługującego do wypłaty koszty te uwzględnia się w wysokości faktycznie poniesionej, jednak nie wyższej niż wysokość wsparcia określona w decyzji o udzieleniu wsparcia.
§  10.
1.
Wsparcie jest wypłacane na wniosek o płatność składany po zakończeniu realizacji zadania albo etapu zadania, do wysokości faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowalnych.
2.
Wniosek o płatność składa się w Centrali Agencji:
1)
w terminie:
a)
przed końcem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym zakończyła się realizacja danego etapu zadania, jeżeli zadanie jest realizowane w etapach,
b)
4 miesięcy po upływie miesiąca, w którym zakończyła się realizacja zadania, jeżeli zadanie jest realizowane w jednym etapie, albo w którym zakończyła się realizacja ostatniego etapu zadania, w przypadku gdy zadanie jest realizowane w kilku etapach;
2)
na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na stronie internetowej administrowanej przez tę Agencję.
3.
Do wniosku o płatność dołącza się dokumenty potwierdzające zrealizowanie zadania lub jego etapu, w tym poniesienie kosztów kwalifikowalnych z nim związanych, z wyłączeniem dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów ogólnych określonych w załączniku do rozporządzenia w pkt 15.
4. 7
Prezes Agencji wydaje decyzję w sprawie wypłaty środków finansowych z tytułu wsparcia w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o wypłatę wsparcia.
5.
Prezes Agencji odmawia wypłaty środków finansowych z tytułu wsparcia, jeżeli zadanie nie zostało zrealizowane lub nie są spełnione warunki wypłaty wsparcia, o których mowa w ust. 3.
6.
Jeżeli wniosek o płatność nie został złożony w terminie, o którym mowa w ust. 2, Prezes Agencji stwierdza wygaśnięcie decyzji o udzieleniu wsparcia.
7.
Kwota wsparcia, w tym zaliczki, wypłacona przed zakończeniem realizacji zadania nie może przekroczyć 80 % całkowitej kwoty wsparcia określonej w decyzji o udzieleniu wsparcia.
8.
W przypadku braku środków finansowych na wypłatę wsparcia w terminie, o którym mowa w ust. 4, wsparcie wypłaca się niezwłocznie po zgromadzeniu tych środków w wysokości pozwalającej na dokonanie wypłaty.
§  11.
1.
W przypadku zadania, którego realizacja rozpoczęła się przed dniem 30 czerwca 2010 r., wniosek o udzielenie wsparcia składa się w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Do zadań, których realizacja rozpoczęła się przed dniem 30 czerwca 2010 r., przepisów § 3 pkt 3 nie stosuje się.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113, Nr 90, poz. 756, Nr 143, poz. 1199 i Nr 179, poz. 1484, z 2006 r. Nr 143, poz. 1028 i 1029, z 2007 r. Nr 168, poz. 1187 i Nr 192, poz. 1382, z 2008 r. Nr 74, poz. 444, Nr 130, poz. 826, Nr 141, poz. 888 i Nr 209, poz. 1320 oraz z 2009 r. Nr 3, poz. 11, Nr 116, poz. 979, Nr 195, poz. 1504, Nr 201, poz. 1540 i Nr 215, poz. 1666.

ZAŁĄCZNIK 

KOSZTY KWALIFIKOWALNE PODLEGAJĄCE REFUNDACJI

Koszty bezpośrednio związane z realizacją zadania, które obejmują koszty:
1)
reklamy w telewizji, radio, prasie lub innych mediach;
2)
promocji w punktach sprzedaży;
3)
przygotowania stoisk i materiałów informacyjno-promocyjnych;
4)
udziału w pokazach, wystawach i targach;
5)
organizacji szkoleń i konferencji;
6)
prowadzenia serwisu internetowego;
7)
najmu powierzchni informacyjno-promocyjnych;
8)
publikacji i dystrybucji broszur, ulotek, plakatów, zaproszeń i innych materiałów informacyjno-promocyjnych;
9)
wynagrodzenia dostawcy towarów lub usług, niezbędnych do realizacji zadania;
10)
zakupu rzeczowych aktywów obrotowych;
11)
najmu środków trwałych albo amortyzacji zakupionych środków trwałych, w przypadku gdy zakup jest bardziej opłacalny lub najem jest niemożliwy;
12)
badań naukowych i prac rozwojowych;
13)
w przypadku realizacji zadania poza siedzibą podmiotu wykorzystującego środki finansowe funduszu promocji:
a)
podróży samolotem w klasie ekonomicznej, koleją lub innym publicznym środkiem transportu w I lub II klasie,
b)
podróży samochodem, przy czym koszt podróży za 1 kilometr do wysokości stawki określonej w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy,
c)
zakwaterowania - do wysokości 480 zł na jeden dzień dla jednej osoby,
d)
pobytu w miejscu realizacji operacji, w tym wyżywienia, przejazdów, połączeń telefonicznych - do wysokości:
-
diety nie wyższej niż określona zgodnie z przepisami w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju - jeżeli operacja jest realizowana poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
-
160 zł na dzień - jeżeli zadanie jest realizowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
14)
działalności krajowych organizacji branżowych, w tym ich przedstawicieli, biorących udział w pracach specjalistycznych stałych i roboczych komitetów organizacji międzynarodowych lub będących członkami statutowych organów tych organizacji, zajmujących się problemami danej branży;
15)
ogólne - do wysokości 5 % kosztów poniesionych na realizację danego zadania.
1 § 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.292.1722) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2012 r.
2 § 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.292.1722) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2012 r.
3 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.292.1722) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2012 r.
4 § 5 ust. 3-5 uchylone przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.292.1722) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2012 r.
5 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.292.1722) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2012 r.
6 § 6 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.292.1722) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2012 r.
7 § 10 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.292.1722) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2012 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.54.327

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb udzielania wsparcia finansowego z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych.
Data aktu: 11/03/2010
Data ogłoszenia: 06/04/2010
Data wejścia w życie: 21/04/2010