Rekrutacja na stanowiska dyrektora i zastępcy dyrektora izby celnej oraz naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 5 lutego 2010 r.
w sprawie rekrutacji na stanowiska dyrektora i zastępcy dyrektora izby celnej oraz naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb rekrutacji na stanowiska dyrektora i zastępcy dyrektora izby celnej oraz naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego, zwanej dalej "rekrutacją";
2)
sposób badania zdolności organizatorskich i predyspozycji do kierowania zespołami ludzkimi;
3)
zakres tematyczny testu wiedzy.
§  2.
1.
Informacja o wolnych stanowiskach służbowych, o których mowa w § 1 pkt 1, zwana dalej "informacją", jest podawana do publicznej wiadomości przez:
1)
Szefa Służby Celnej - w przypadku rekrutacji na stanowisko dyrektora izby celnej;
2)
dyrektora izby celnej - w przypadku rekrutacji na stanowisko zastępcy dyrektora izby celnej, naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego.
2.
Informacja zawiera:
1)
stanowisko służbowe, na które jest prowadzona rekrutacja, wraz z określeniem jednostki organizacyjnej, do której jest prowadzona;
2)
zakres zadań wykonywanych na stanowisku służbowym, na które jest prowadzona rekrutacja;
3)
kryteria wymagane na stanowisku, na które jest prowadzona rekrutacja, określone w art. 27 ust. 9 i 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej;
4)
wykaz dokumentów, które należy złożyć, oraz termin i miejsce ich składania.
3.
Informację zamieszcza się w miejscu powszechnie dostępnym w:
1)
siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz na stronie intranetowej tego urzędu - w przypadku informacji o wolnym stanowisku dyrektora izby celnej;
2)
siedzibach izb celnych oraz na stronach intranetowych tych izb - w przypadku informacji o wolnym stanowisku zastępcy dyrektora izby celnej, naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego.
4.
Termin składania dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt 4, nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zamieszczenia informacji w miejscach, o których mowa w ust. 3.
§  3.
1.
W rekrutacji stosuje się:
1)
testy wiedzy opracowane dla stanowiska, na które jest prowadzona rekrutacja;
2)
test badający zdolności organizatorskie i predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi, zawierający kryteria dokonywania oceny badanych zdolności i predyspozycji;
3)
jednolite formularze dokumentujące przebieg rekrutacji.
2.
Testy i formularze, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, opracowuje 6-osobowy centralny zespół do spraw rekrutacji, powoływany przez Szefa Służby Celnej na okres trzech lat spośród osób, których wiedza i doświadczenie zawodowe oraz autorytet dają rękojmię prawidłowego wykonywania zadań.
3.
Wyboru testu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dokonuje centralny zespół do spraw rekrutacji.
4.
Testy, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, zatwierdza Szef Służby Celnej.
§  4.
1.
Rekrutację przeprowadza 4-osobowy zespół powoływany przez:
1)
Szefa Służby Celnej - w przypadku rekrutacji na stanowisko dyrektora izby celnej;
2)
dyrektora izby celnej - w przypadku rekrutacji na stanowisko zastępcy dyrektora izby celnej, naczelnika urzędu celnego i jego zastępcy.
2.
Zespół, o którym mowa w ust. 1, analizuje pod względem formalnym dokumenty określone w § 2 ust. 2 pkt 4 i w przypadku zakwalifikowania kandydata do testu wiedzy zawiadamia go w formie pisemnej o terminie i miejscu przeprowadzenia tego testu.
§  5.
1.
Test wiedzy obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa administracyjnego, prawa celnego i podatkowego, prawa karnego skarbowego, finansów publicznych, funkcjonowania Służby Celnej oraz aktualnych zagadnień społeczno-gospodarczych.
2.
Test wiedzy trwa 40 minut i zawiera 100 pytań jednokrotnego wyboru. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymuje się 1 punkt.
3. 2
Udział kandydata w teście wiedzy jest warunkiem zakwalifikowania się do kolejnego etapu rekrutacji.
§  6.
1.
Zdolności organizatorskie oraz predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi badane są za pomocą pisemnego testu.
2. 3
Z testu kandydat może uzyskać wynik:
1)
pozytywny;
2)
negatywny.
3. 4
Udział kandydata w teście jest warunkiem dopuszczenia do rozmowy kwalifikacyjnej.
4.
Wynik testu zachowuje ważność przez rok od dnia jego przeprowadzenia i w przypadku uzyskania wyniku ponadprzeciętnego funkcjonariusz celny przystępujący do kolejnej rekrutacji nie przystępuje do testu w okresie roku od dnia jego przeprowadzenia.
§  7.
1.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dokonywana jest ocena kompetencji:
1)
komunikowania się;
2)
podejmowania decyzji;
3)
odporności na stres.
2.
Oceny kompetencji dokonuje się za pomocą:
1)
pytań, w tym pytań sytuacyjnych;
2)
tekstu i pytań do tekstu.
3.
Oceny kompetencji dokonuje się z zastosowaniem następującej skali punktów:
1)
0 punktów - brak kompetencji;
2)
1 punkt - poziom kompetencji poniżej przeciętnej;
3)
2 punkty - przeciętny poziom kompetencji;
4)
3 punkty - poziom kompetencji powyżej przeciętnej;
5)
4 punkty - bardzo wysoki poziom kompetencji.
4.
Oceny kompetencji dokonuje każdy z członków zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 1. Wynik oceny kompetencji stanowi suma punktów przyznanych przez poszczególnych członków zespołu.
§  8.
1. 5
W wyniku rekrutacji wyłania się nie więcej niż trzech kandydatów, którzy z testu badającego zdolności organizatorskie i predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi otrzymali wynik pozytywny, natomiast z testu wiedzy oraz rozmowy kwalifikacyjnej uzyskali łącznie nie mniej niż 60% prawidłowych wyników. Przez prawidłowy wynik należy rozumieć średnią arytmetyczną wyników uzyskanych na tych etapach rekrutacji, których wyniki są podawane w formie punktowej.
2.
W przypadku uzyskania przez kandydatów równej liczby punktów z oceny, o której mowa w ust. 1, o wyłonieniu kandydata lub kandydatów decyduje wynik testu wiedzy.
3.
Listę wyłonionych kandydatów wraz z wynikami poszczególnych etapów rekrutacji zespół, o którym mowa w § 4 ust. 1, przekazuje odpowiednio Szefowi Służby Celnej, dyrektorowi izby celnej lub naczelnikowi urzędu celnego.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).
2 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 marca 2016 r. (Dz.U.2016.375) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2016 r.
3 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 marca 2016 r. (Dz.U.2016.375) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2016 r.
4 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 marca 2016 r. (Dz.U.2016.375) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2016 r.
5 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 marca 2016 r. (Dz.U.2016.375) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2016 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.27.136

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rekrutacja na stanowiska dyrektora i zastępcy dyrektora izby celnej oraz naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego.
Data aktu: 05/02/2010
Data ogłoszenia: 22/02/2010
Data wejścia w życie: 09/03/2010