Uprawnienia funkcjonariuszy Służby Więziennej do wyżywienia podczas pełnienia służby.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 10 grudnia 2010 r.
w sprawie uprawnień funkcjonariuszy Służby Więziennej do wyżywienia podczas pełnienia służby

Na podstawie art. 119 ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523, Nr 182, poz. 1228 i Nr 238, poz. 1578) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
normy wyżywienia przysługujące funkcjonariuszom Służby Więziennej, zwanym dalej "funkcjonariuszami", podczas pełnienia służby oraz formy ich realizacji;
2)
wysokość dziennej pieniężnej wartości normy wyżywienia, jej waloryzację oraz dopuszczalne przekroczenia;
3)
inne przypadki, w których wyżywienie przysługuje.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ośrodku - należy przez to rozumieć Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej, ośrodek szkolenia Służby Więziennej albo ośrodek doskonalenia kadr;
2)
stawce budżetowej - należy przez to rozumieć dzienną pieniężną wartość normy wyżywienia;
3)
zakładzie żywienia zbiorowego - należy przez to rozumieć zakład wykonujący działalność w zakresie zorganizowanego żywienia konsumentów.
§  3.
Ustala się następujące normy wyżywienia:
1)
podstawową normę wyżywienia, zwaną dalej "normą "Fs"";
2)
promocyjną normę wyżywienia, zwaną dalej "normą "Fo"";
3)
posiłek profilaktyczny, zwany dalej "normą "Pf"";
4)
dominującą normę wyżywienia, oznaczającą normę wyżywienia, według której przygotowana jest większość posiłków wydawanych w danej jednostce organizacyjnej Służby Więziennej, zwanej dalej "jednostką", w danym dniu.
§  4.
1.
Funkcjonariuszom wykonującym czynności służbowe, o których mowa w art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, przysługuje wyżywienie według normy "Fs".
2.
Norma wyżywienia, o której mowa w ust. 1, składa się z trzech posiłków odpowiadających procentowej wartości stawki budżetowej normy wyżywienia "Fs", w następujących proporcjach:
1)
śniadanie - ok. 25 % stawki;
2)
obiad - ok. 50 % stawki;
3)
kolacja - ok. 25 % stawki.
§  5.
1.
Norma wyżywienia "Fs" realizowana jest w formie:
1)
gotowych posiłków, w tym jeden posiłek gorący, albo
2)
suchego prowiantu.
2.
Funkcjonariuszom wykonującym czynności służbowe w warunkach uniemożliwiających korzystanie z gotowych posiłków wydaje się suchy prowiant o wartości stawki budżetowej normy "Fs".
3.
W przypadku braku możliwości przygotowania posiłków dla funkcjonariuszy na terenie jednostki kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, zwany dalej "kierownikiem jednostki", może wyrazić zgodę na żywienie za pośrednictwem zakładów żywienia zbiorowego. Za podstawę rozliczeń przyjmuje się stawkę budżetową normy "Fs" podwyższoną nie więcej niż o 50 %.
4.
Niepobrane przez funkcjonariusza wyżywienie, przysługujące mu w danym dniu, nie podlega wydaniu w dniu następnym.
5.
Funkcjonariusze opuszczający jednostkę w związku z udzieloną przepustką trwającą dłużej niż 8 godzin otrzymują wyżywienie do czasu faktycznego opuszczenia jednostki.
§  6.
1.
Wysokość stawki budżetowej normy "Fs" wynosi 21,10 zł.
2.
Wysokość stawki budżetowej, o której mowa w ust. 1, podlega corocznej waloryzacji o ustalony w ustawie budżetowej na dany rok średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Podstawę waloryzacji stanowi kwota stawki budżetowej normy "Fs" w roku poprzedzającym rok, w którym waloryzacja nastąpiła.
3.
Zmiana wysokości stawki budżetowej normy "Fs", o której mowa w ust. 2, następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została ogłoszona ustawa budżetowa.
4.
Kwotę stawki budżetowej normy "Fs" zaokrągla się do dziesiętnej części złotego w górę.
§  7.
1.
Funkcjonariuszom, którzy ukończyli szkolenie zawodowe odpowiednie dla oficerów, chorążych lub podoficerów, oraz innym zaproszonym funkcjonariuszom przysługuje uroczysty obiad promocyjny według normy wyżywienia "Fo". Łączna ilość obiadów wydanych zaproszonym funkcjonariuszom nie może przekraczać liczby absolwentów szkoły.
2.
Wysokość stawki budżetowej normy "Fo" ustala się w kwocie stanowiącej 80 % stawki budżetowej normy "Fs".
3.
Kwotę stawki budżetowej normy "Fo" zaokrągla się do dziesiętnej części złotego w górę.
§  8.
Funkcjonariuszom wykonującym czynności służbowe, o których mowa w art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, trwające:
1)
nie dłużej niż dobę i wynoszące:
a)
od 8 do 12 godzin - przysługuje wyżywienie w wymiarze 50 % wysokości stawki budżetowej normy "Fs",
b)
ponad 12 godzin - przysługuje pełne wyżywienie;
2)
dłużej niż jedną dobę - za każdą dobę przysługuje pełne wyżywienie, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę przysługuje wyżywienie do czasu faktycznego zakończenia tych czynności, w ustalonych przez kierownika jednostki godzinach wydawania poszczególnych posiłków.
§  9.
1.
Funkcjonariuszom wykonującym czynności służbowe:
1)
związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w czasie wykonywania czynności służbowych efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet,
2)
związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w czasie wykonywania czynności służbowych efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywanych w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10 °C lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 25 °C,
3)
związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w czasie wykonywania czynności służbowych efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywanych na otwartej przestrzeni w okresie zimowym; za okres zimowy uważa się okres od dnia 1 listopada do dnia 31 marca

- przysługuje norma "Pf" w dniach wykonywania tych czynności.

2.
Posiłki sporządzone według normy "Pf" powinny zawierać około 50-55 % węglowodanów, 30-35 % tłuszczów, 15 % białek oraz posiadać wartość kaloryczną około 1000 kcal.
§  10.
1.
Funkcjonariuszom wykonującym czynności służbowe:
1)
w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25 °C,
2)
w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
3)
przy pracach na otwartej przestrzeni w temperaturze otoczenia poniżej 10 °C lub powyżej 25 °C,
4)
przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w czasie wykonywania czynności służbowych efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
5)
na stanowiskach służby, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 °C

- zapewnia się napoje według normy "Pf" w dniach wykonywania tych czynności.

2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, funkcjonariusze otrzymują napoje w niezbędnej ilości, w temperaturze odpowiedniej do warunków wykonywania czynności służbowych, a w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, napoje wzbogacone o sole mineralne i witaminy.
§  11.
Wysokość stawki budżetowej normy "Pf" wynosi 3,20 zł.
§  12.
1.
Funkcjonariuszom, w czasie wykonywania czynności służbowych szefa kuchni w ośrodku, przysługują posiłki wydawane w godzinach pełnienia służby, według dominującej normy wyżywienia.
2.
Funkcjonariuszom, w czasie wykonywania czynności służbowych szefa kuchni w zakładach karnych i aresztach śledczych, przysługują posiłki wydawane w godzinach pełnienia służby, według dominującej normy wyżywienia przygotowanej dla osadzonych.
§  13.
1.
Dopuszcza się przekroczenia dziennej stawki budżetowej każdej z norm wyżywienia do (+/-) 10 %.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, związanych z sezonowością występowania artykułów spożywczych na rynku i zróżnicowaniem cen w zależności od pory roku, dopuszcza się przekroczenia stawki budżetowej każdej z norm wyżywienia do (+/-) 25 %, pod warunkiem niepogorszenia jakości wyżywienia. Decyzję w tym zakresie podejmuje kierownik jednostki, na wniosek funkcjonariusza nadzorującego służbę żywnościową.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Dyrektor Generalny Służby Więziennej, na wniosek kierownika jednostki, może wyrazić zgodę na podwyższenie stawki budżetowej norm wyżywienia "Fs" i "Fo" nie więcej niż o 80 %.
4.
Przekroczenia dziennych stawek budżetowych każdej z norm wyżywienia rozlicza się w tej samej normie.
5.
Przekroczenia stawki dziennej, o których mowa w ust. 3, na koniec roku sprawozdawczego uważa się za szkodę w majątku Służby Więziennej.
§  14.
Funkcjonariuszom wykonującym czynności służbowe - w czasie przekraczającym ustawowy wymiar czasu służby - w ramach:
1)
grup interwencyjnych, polegające na wykonywaniu następujących zadań:
a)
zmierzających do zapobiegania wypadkom nadzwyczajnym lub likwidowania ich skutków,
b)
konwojowania osadzonych wymagających wzmożonych działań ochronnych,
c)
związanych z przeprowadzaniem kontroli wykonywanych w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej,
2)
wykonywania obowiązków służbowych poza miejscem stałego pełnienia służby

- przysługuje wyżywienie na zasadach określonych w rozporządzeniu.

§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie uprawnień funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej do wyżywienia podczas pełnienia służby (Dz. U. Nr 62, poz. 572), które na podstawie art. 272 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523, Nr 182, poz. 1228 i Nr 238, poz. 1578) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.238.1587

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uprawnienia funkcjonariuszy Służby Więziennej do wyżywienia podczas pełnienia służby.
Data aktu: 10/12/2010
Data ogłoszenia: 17/12/2010
Data wejścia w życie: 01/01/2011