Czas pracy inspektorów i pracowników zatrudnionych w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej oraz w wywiadzie skarbowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 9 grudnia 2010 r.
w sprawie czasu pracy inspektorów i pracowników zatrudnionych w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej oraz w wywiadzie skarbowym

Na podstawie art. 42k ust. 6 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
rozkład i system czasu pracy inspektorów i pracowników zatrudnionych w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej, o których mowa w art. 11g ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej, oraz w wywiadzie skarbowym;
2)
tryb udzielania inspektorom i pracownikom, o których mowa w pkt 1, czasu wolnego w zamian za pracę w wymiarze przekraczającym średnio 40 godzin tygodniowo.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
komórkach realizacyjnych - rozumie się przez to wyodrębnione komórki organizacyjne kontroli skarbowej, o których mowa w art. 11g ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej;
2)
pracownikach - rozumie się przez to inspektorów i pracowników zatrudnionych w komórkach realizacyjnych albo w wywiadzie skarbowym;
3)
bezpośrednim przełożonym - rozumie się przez to:
a)
dla pracowników zatrudnionych w komórce realizacyjnej - kierownika tej komórki,
b)
dla pracowników zatrudnionych w wywiadzie skarbowym - kierownika komórki wywiadu skarbowego.
§  3.
1.
Pracownicy wykonują pracę w systemie czasu pracy podstawowym albo równoważnym, w którym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin w okresie rozliczeniowym.
2.
System czasu pracy wprowadza:
1)
dla pracowników zatrudnionych w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych - kierownik komórki wywiadu skarbowego w tym urzędzie;
2)
dla pracowników zatrudnionych w urzędzie kontroli skarbowej - dyrektor tego urzędu.
3.
System czasu pracy może być wprowadzony na czas realizacji przez pracownika sprawy lub zadania służbowego.
§  4.
1.
Pracownik wykonuje pracę w zmianowym rozkładzie czasu pracy na zmiany trwające po 8 godzin.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach bezpośredni przełożony może wprowadzić wykonywanie pracy na zmiany trwające po 12 godzin na dobę.
3.
W przypadku wykonywania pracy na stanowiskach związanych z ochroną mienia kierownik komórki wywiadu skarbowego może wprowadzić wykonywanie pracy na zmiany trwające do 24 godzin na dobę.
§  5.
1.
Godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy w zmianowym rozkładzie czasu pracy ustala bezpośredni przełożony.
2.
W zmianowym rozkładzie czasu pracy na zmiany trwające po 8 godzin - po 8 godzinach pracy udziela się 16 godzin czasu na wypoczynek.
3.
W zmianowym rozkładzie czasu pracy na zmiany trwające po 12 godzin - po 12 godzinach pracy pracownikowi udziela się 24 godzin czasu na wypoczynek.
4.
W zmianowym rozkładzie czasu pracy na zmiany trwające po 24 godziny - po 24 godzinach pracy pracownikowi udziela się 48 godzin czasu na wypoczynek.
§  6.
1.
Pracownicy wykonują pracę w podstawowym systemie czasu pracy przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku.
2.
Godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy pracowników wykonujących pracę w urzędzie kontroli skarbowej wprowadza dyrektor tego urzędu.
3.
Kierownik komórki organizacyjnej wywiadu skarbowego w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych może wprowadzić inne - od obowiązujących w urzędzie - godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy:
1)
w podległej komórce organizacyjnej,
2)
na niektórych stanowiskach służbowych

- jeżeli wymaga tego szczególny charakter wykonywanych zadań.

§  7.
1.
Kierownik komórki wywiadu skarbowego w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz dyrektor urzędu kontroli skarbowej, każdy w zakresie swojej właściwości, może ustalić dniem wolnym od pracy dzień pracy przypadający między dniami wolnymi od pracy, pod warunkiem zapewnienia płynności funkcjonowania podległych komórek organizacyjnych, wyznaczając w zamian inny dzień pracy.
2.
O ustaleniu dnia wolnego od pracy oraz o wyznaczonych dniach pracy należy poinformować pracownika co najmniej z 7-dniowym wyprzedzeniem, w sposób przyjęty w jednostce organizacyjnej.
3.
Kierownik komórki wywiadu skarbowego w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych informuje, co najmniej z 7-dniowym wyprzedzeniem, dyrektora generalnego tego urzędu o ustaleniu dnia wolnego od pracy oraz o wyznaczonych dniach pracy w podległych komórkach organizacyjnych.
§  8.
Czas pracy pracownika:
1)
wykonującego pracę na stanowisku, na którym występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych, określonych w przepisach odrębnych,
2)
kobiety w ciąży,
3)
opiekującego się dzieckiem do 4 lat, bez zgody pracownika,
4)
będącego jedynym opiekunem dziecka do 18 lat lub osoby wymagającej stałej opieki, bez zgody pracownika

- nie może przekraczać 8 godzin na dobę.

§  9.
Pracownik, do którego obowiązków należy kierowanie pojazdem samochodowym, może wykonywać pracę do 12 godzin na dobę, w tym kierować pojazdem nie więcej niż 10 godzin. Po 6 godzinach nieprzerwanego prowadzenia pojazdu pracownik jest obowiązany wykorzystać przerwę trwającą co najmniej 30 minut, która może zostać zastąpiona przerwami trwającymi co najmniej po 15 minut każda, wykorzystanymi w okresie prowadzenia pojazdu.
§  10.
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek pracownika albo za jego zgodą, bezpośredni przełożony może ustalić indywidualny rozkład czasu pracy pracownika w wymiarze czasu pracy przewidzianego dla danego systemu.
§  11.
Kierownik komórki wywiadu skarbowego w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub osoba przez niego upoważniona wprowadza harmonogram pracy w dni tygodnia niebędące dniami pracy, w niektórych komórkach organizacyjnych i na niektórych stanowiskach służbowych, jeżeli praca w te dni jest niezbędna ze względu na charakter wykonywanych zadań.
§  12.
1.
Bezpośredni przełożony pracownika może przedłużyć czas pracy pracownika ponad wymiar określony w § 4 ust. 1 i § 6 ust. 1, jednakże wykonywanie zadań służbowych nie może łącznie przekroczyć normy określonej w art. 42k ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej.
2.
Ustalenie wykonywania zadań służbowych w wymiarze przekraczającym czas pracy określony w § 4 ust. 1 i § 6 ust. 1 może nastąpić w szczególności ze względu na konieczność:
1)
wykonania rozpoczętych czynności operacyjno-rozpoznawczych, analityczno-informacyjnych oraz kontrolnych, jeżeli nie mogą one zostać przerwane;
2)
zapewnienia ciągłości pracy na stanowiskach, na których jest wymagane utrzymanie wykonywania pracy w sposób ciągły.
§  13.
1.
W przypadku skierowania pracownika na szkolenie, gdy czas trwania szkolenia jest dłuższy niż ustalony dla pracownika w tym dniu czas pracy, czas uczestnictwa w szkoleniu wykraczający poza ustalony w tym dniu czas pracy stanowi przedłużony czas pracy tego pracownika.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku skierowania pracownika na szkolenie w dniu wolnym od pracy.
§  14.
1.
Do czasu pracy trwającej:
1)
8 godzin wlicza się 20 minut przerwy;
2)
12 godzin wlicza się 45 minut przerwy;
3)
24 godziny wlicza się 60 minut przerwy.
2.
Pracownikowi, który wykonuje pracę przy odtwarzaniu zapisów magnetycznych w styczności ze zmiennym natężeniem i zakresem fal dźwiękowych lub w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, odpowiednio kierownik komórki realizacyjnej albo kierownik komórki wywiadu skarbowego może przedłużyć czas przerw do 45 minut w pracy trwającej 8 godzin oraz do 60 minut w pracy trwającej 12 godzin.
§  15.
1.
W każdym tygodniu pracownikowi udziela się czasu na nieprzerwany wypoczynek, nie krótszego niż 35 godzin, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego wypoczynku po zakończeniu pracy. W przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w § 12 ust. 1, czas udzielony na nieprzerwany wypoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny.
2.
W celu stosowania ust. 1 ustala się dwutygodniowy okres rozliczeniowy.
§  16.
1.
Czas wolny za przedłużony czas pracy może być wykorzystany w najbliższym tygodniu, nie później jednak niż w ciągu czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego.
2.
Pracownikowi, który w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym z uzasadnionych względów służbowych lub osobistych nie wykorzystał przysługującego mu czasu wolnego w wymiarze, o którym mowa w ust. 1, udziela się czasu wolnego w tym samym wymiarze nie później niż w następnym okresie rozliczeniowym.
3.
Czas wolny za przedłużony czas pracy, w przypadku braku możliwości zapewnienia 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w danej dobie, jest udzielany bezpośrednio po zakończeniu pracy wykonywanej w przedłużonym czasie pracy.
§  17.
1.
Czasu wolnego udziela się na wniosek pracownika, złożony do bezpośredniego przełożonego, w terminie wskazanym przez pracownika, jeżeli nie zakłóca to normalnego toku pracy.
2.
Na wniosek pracownika czas wolny może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 stycznia 2011 r.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 594, Nr 91, poz. 868, Nr 171, poz. 1800 i Nr 173, poz. 1808, z 2005 r. Nr 124, poz. 1042, Nr 132, poz. 1110 i Nr 183, poz. 1537, z 2006 r. Nr 66, poz. 470, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 157, poz. 1119, Nr 191, poz. 1413 i Nr 217, poz. 1590, z 2007 r. Nr 171, poz. 1207, z 2008 r. Nr 110, poz. 707, Nr 209, poz. 1318 i Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 85, poz. 716, Nr 166, poz. 1317 i Nr 201, poz. 1540 oraz z 2010 r. Nr 76, poz. 492, Nr 127, poz. 858, Nr 182, poz. 1228 i Nr 197, poz. 1309.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.238.1582

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Czas pracy inspektorów i pracowników zatrudnionych w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej oraz w wywiadzie skarbowym.
Data aktu: 09/12/2010
Data ogłoszenia: 17/12/2010
Data wejścia w życie: 16/01/2011