Regulamin konkursu na kandydatów na członków zarządu spółki "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna", spółki "Polskie Radio - Spółka Akcyjna" oraz spółek radiofonii regionalnej.

ROZPORZĄDZENIE
KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 18 listopada 2010 r.
w sprawie regulaminu konkursu na kandydatów na członków zarządu spółki "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna", spółki "Polskie Radio - Spółka Akcyjna" oraz spółek radiofonii regionalnej

Na podstawie art. 27 ust. 5 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2531, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa regulamin konkursu na kandydatów na członków zarządu spółek publicznej radiofonii i telewizji, w tym:
1)
sposób ogłaszania, organizację i tryb przeprowadzania konkursu na kandydatów na członków zarządu spółki "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna", spółki "Polskie Radio - Spółka Akcyjna" oraz spółek radiofonii regionalnej, zwanych dalej "kandydatami";
2)
sposób ogłaszania wyników konkursu.
§  2.
1.
Rady nadzorcze spółki "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna", spółki "Polskie Radio - Spółka Akcyjna" oraz poszczególnych spółek radiofonii regionalnej, zwane dalej "radą nadzorczą", przeprowadzają konkursy na kandydatów.
2.
Rada nadzorcza podaje do publicznej wiadomości ogłoszenie o konkursie, o którym mowa w ust. 1, zwanym dalej "konkursem", na stronie Biuletynu Informacji Publicznej spółki.
3.
Ogłoszenie o konkursie na kandydatów na członków zarządu spółki "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna" oraz spółki "Polskie Radio - Spółka Akcyjna" rady nadzorcze tych spółek zamieszczają w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim.
4.
Ogłoszenie o konkursie na kandydatów na członków zarządu spółek radiofonii regionalnej rady nadzorcze poszczególnych spółek zamieszczają w dzienniku o zasięgu regionalnym, odpowiednim ze względu na obszar rozpowszechniania programu danej spółki.
5.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 3 i 4, może być ponadto podane do publicznej wiadomości w inny sposób określony przez rady nadzorcze spółek.
6.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 3 i 4, określa w szczególności liczbę członków zarządu wyłanianych w konkursie, termin, miejsce i sposób zgłaszania kandydatów oraz informacje, oświadczenia i dokumenty, jakie powinny być zawarte w zgłoszeniu.
7.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 3 i 4, może zawierać informacje dodatkowe, istotne dla prawidłowego przebiegu i osiągnięcia celów konkursu.
§  3.
Zgłoszenie kandydata uważa się za dostarczone w terminie, jeżeli wpłynęło na adres i w terminie określonym w ogłoszeniu, o którym mowa w § 2 ust. 3 i 4.
§  4.
1.
Kandydat powinien:
1)
posiadać obywatelstwo polskie;
2)
korzystać z pełni praw publicznych;
3)
posiadać pełną zdolność do czynności prawnych;
4)
posiadać wykształcenie wyższe;
5) 1
posiadać co najmniej trzyletni staż w zarządzaniu na stanowiskach kierowniczych lub w prowadzeniu działalności gospodarczej;
6)
nie być karany za przestępstwo popełnione z winy umyślnej lub umyślne przestępstwo skarbowe.
2.
Zgłoszenie kandydata dokonywane jest w formie pisemnej i zawiera:
1)
imię (imiona) i nazwisko kandydata;
2)
imiona rodziców;
3)
datę i miejsce urodzenia;
4)
adres zamieszkania, adres do korespondencji, kontakt telefoniczny i adres poczty elektronicznej;
5)
serię i numer dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz numer PESEL;
6)
wskazanie spółki, do zarządu której zgłoszona jest kandydatura.
3.
Do zgłoszenia dołącza się następujące dokumenty:
1)
list motywacyjny kandydata;
2)
życiorys kandydata z przebiegiem nauki i pracy zawodowej;
3)
krótką notę biograficzną kandydata do wykorzystania w komunikatach o przebiegu konkursu;
4)
kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz kopie innych dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie, kwalifikacje, uprawnienia zawodowe oraz znajomość języka obcego;
5) 2
oświadczenie kandydata o co najmniej trzyletnim stażu w zarządzaniu na stanowiskach kierowniczych z określeniem wielkości zespołów ludzkich i wielkości budżetu, jakimi kandydat zarządzał, lub w prowadzeniu działalności gospodarczej;
6)
oświadczenie kandydata według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia;
7)
oświadczenie kandydata złożone na podstawie art. 7 w związku z art. 4 pkt 19 i art. 8 pkt 18 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 425, z późn. zm.2)), według wzoru określonego we właściwym załączniku do wymienionej ustawy.
§  5.
Konkurs składa się z:
1)
pierwszego etapu - obejmującego formalną ocenę zgłoszeń;
2)
drugiego etapu - obejmującego merytoryczną ocenę zgłoszeń;
3)
trzeciego etapu - obejmującego rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami wskazanymi przez radę nadzorczą.
§  6.
1.
Otwarcie zgłoszeń następuje w ciągu 3 dni od upływu terminu do zgłaszania kandydatów określonego w ogłoszeniu.
2.
Jeżeli zgłoszenie nie zawiera informacji lub dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, rada nadzorcza wzywa kandydata telefonicznie lub drogą elektroniczną do usunięcia braków w terminie 3 dni.
3.
Rada nadzorcza nie będzie rozpatrywać w drugim etapie konkursu zgłoszeń kandydatów, jeżeli:
1)
zgłoszenie zostało złożone po terminie wskazanym w ogłoszeniu o konkursie;
2)
zgłoszenie nie zawiera wszystkich dokumentów wskazanych w ogłoszeniu o konkursie, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 2.
§  7.
Rada nadzorcza w drodze uchwały wskazuje kandydatów dopuszczonych do drugiego etapu konkursu oraz wskazuje, które zgłoszenia nie będą rozpatrywane w drugim etapie konkursu z powodów określonych w § 6 ust. 3.
§  8.
1.
W drugim etapie konkursu rada nadzorcza dokonuje merytorycznej oceny zgłoszeń po analizie spełnienia wymogów i treści dokumentów określonych w § 4.
2.
Rada nadzorcza dokonuje oceny, o której mowa w ust. 1, uwzględniając następujące kryteria:
1)
doświadczenie zawodowe kandydata w dziedzinie zarządzania oraz radiofonii i telewizji;
2)
wykształcenie i uprawnienia zawodowe kandydata w dziedzinie, o której mowa w pkt 1;
3)
motywację kandydata do ubiegania się o funkcję członka zarządu.
3.
Rada nadzorcza w drodze uchwały wskazuje kandydatów dopuszczonych do trzeciego etapu postępowania, przy czym liczba tych kandydatów nie powinna pięciokrotnie przekraczać liczby miejsc w zarządzie objętych konkursem, oraz wskazuje, które zgłoszenia nie będą rozpatrywane w trzecim etapie konkursu.
§  9.
1.
W trzecim etapie konkursu rada nadzorcza przeprowadza z wybranymi kandydatami rozmowy kwalifikacyjne, których przedmiotem są w szczególności:
1)
wiedza w dziedzinie zarządzania ze szczególnym uwzględnieniem spółek z udziałem Skarbu Państwa;
2)
wiedza w zakresie mediów elektronicznych ze szczególnym uwzględnieniem odpowiednio radiofonii lub telewizji oraz realizacji interesu publicznego w mediach;
3)
wiedza ogólna w zakresie kultury, szczególnie kultury współczesnej oraz zagadnień życia społecznego, gospodarczego i politycznego;
4)
dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydata.
2.
Rada nadzorcza dokonuje oceny kompetencji kandydatów, uwzględniając następujące kryteria:
1)
doświadczenie zawodowe kandydata w dziedzinie zarządzania oraz radiofonii i telewizji;
2)
wykształcenie i uprawnienia zawodowe kandydata w dziedzinie, o której mowa w pkt 1;
3)
dotychczasową rzetelność zawodową kandydata dającą rękojmię należytego wykonywania zadań mediów publicznych;
4)
motywację kandydata do ubiegania się o funkcję członka zarządu.
3.
Jeżeli o stanowisko członka zarządu ubiega się kandydat będący dotychczas członkiem zarządu spółki, która ogłosiła konkurs, rada nadzorcza dokonuje oceny działalności kandydata za cały okres zajmowania przez niego tego stanowiska.
§  10.
1.
Kandydaci zakwalifikowani do trzeciego etapu konkursu są powiadamiani o jego terminie i miejscu telefonicznie lub drogą elektroniczną.
2.
Rozmowa kwalifikacyjna składa się z:
1)
krótkiego przedstawienia przez kandydata koncepcji jego działania w zarządzie spółki;
2)
odpowiedzi na pytania zadawane przez członków rady nadzorczej.
3.
Niezgłoszenie się kandydata na rozmowę kwalifikacyjną uznaje się za rezygnację kandydata z udziału w konkursie.
§  11.
1.
Rada nadzorcza dołoży najwyższej staranności w celu zapewnienia jawności przebiegu konkursu.
2.
Przebieg rozmów kwalifikacyjnych jest protokołowany oraz jest utrwalany przez radę nadzorczą za pomocą urządzeń rejestrujących obraz wraz z dźwiękiem lub dźwięk. Rada nadzorcza może udostępnić nagrania z przebiegu rozmów w całości lub w części po zakończeniu konkursu.
3.
Rada nadzorcza może zezwolić na obecność akredytowanych przez radę nadzorczą dziennikarzy podczas rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami. Szczegółowe zasady obecności dziennikarzy określi rada nadzorcza.
§  12.
1.
Rada nadzorcza ustala w uchwale kandydatów wyłonionych w konkursie.
2.
Jeżeli wyłoniony kandydat nie wyraził zgody na powołanie w skład zarządu, rada nadzorcza może złożyć ofertę powołania na stanowisko członka zarządu kolejnemu najwyżej ocenionemu kandydatowi albo powtórzyć postępowanie kwalifikacyjne.
3.
Rada nadzorcza może podjąć uchwałę o zakończeniu konkursu bez wyłonienia kandydatów na członków zarządu.
4.
Uchwała, o której mowa w ust. 1 i 3, zawiera uzasadnienie dotyczące oceny wszystkich kandydatów.
§  13.
1.
Uchwała, o której mowa w § 12 ust. 1 i 3, podlega ogłoszeniu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej spółki oraz może być podana do publicznej wiadomości w inny sposób, określony przez radę nadzorczą.
2.
Uchwałę, o której mowa w § 12 ust. 1, wraz z wnioskiem o powołanie kandydatów wyłonionych w konkursie na członków zarządu, w tym prezesa zarządu, rada nadzorcza przekazuje Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
§  14.
1.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powołuje w drodze uchwały członków zarządu, w tym prezesa zarządu.
2.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powiadamia o powołaniu członków zarządów, w tym prezesa zarządu, ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§  15.
Zgłoszenie, które nie będzie rozpatrywane w drugim i trzecim etapie, może być odebrane przez kandydata w terminie trzech miesięcy od dnia rozstrzygnięcia konkursu. Po upływie tego terminu zgłoszenia nieodebrane zostaną zniszczone.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 85, poz. 728 i Nr 267, poz. 2258, z 2006 r. Nr 51, poz. 377, Nr 83, poz. 574 i Nr 133, poz. 935, z 2007 r. Nr 25, poz. 162 i Nr 61, poz. 411, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 115, poz. 965 i Nr 201, poz. 1540 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 127, poz. 857, Nr 152, poz. 1023 i Nr 182, poz. 1228.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 83, poz. 561, Nr 85, poz. 571, Nr 115, poz. 789, Nr 165, poz. 1171 i Nr 176, poz. 1242, z 2009 r. Nr 178, poz. 1375 oraz z 2010 r. Nr 79, poz. 522, Nr 96, poz. 620, Nr 127, poz. 857, Nr 155, poz. 1036 i Nr 182, poz. 1228.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

OŚWIADCZENIE KANDYDATA NA CZŁONKA ZARZĄDU

Ja, niżej podpisany/a:

1.
Imię i nazwisko .....................................................................................................................
2.
Numer PESEL .......................................................................................................................
3.
Adres korespondencyjny .......................................................................................................
4.
Nr telefonu/e-mail ....................................../..........................................................................

w związku z ogłoszeniem z dnia ................................... rady nadzorczej wyrażam zgodę na kandydowanie w konkursie na członka zarządu spółki .................................................. i oświadczam, że:

1) posiadam pełną zdolność do czynności prawnych;

2) nie zostałem/am skazany/a prawomocnym wyrokiem za przestępstwa określone w przepisach rozdziałów XXXIII-XXXVII ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) oraz art. 585, art. 587, art. 590 i art. 591 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.);

3) nie toczą się przeciwko mnie żadne postępowania karne na podstawie przepisów, o których mowa w pkt 2;

4) nie jestem zatrudniony/a w biurze poselskim, senatorskim, poselsko-senatorskim lub biurze posła do Parlamentu Europejskiego na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub innej umowy o podobnym charakterze;

5) nie wchodzę w skład organów partii politycznych reprezentujących partie polityczne na zewnątrz lub uprawnionych do zaciągania zobowiązań;

6) nie jestem zatrudniony/a przez partię polityczną na podstawie umowy o pracę;

7) przy wykonywaniu czynności nadzoru lub zarządu nie wyrządziłem/am żadnej szkody stwierdzonej prawomocnym wyrokiem sądu;

8) w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywałem/am czynności nadzoru lub zarządu w spółkach z większościowym udziałem Skarbu Państwa albo wykonywałem/am wspomniane czynności i w ciągu ostatnich 3 lat uzyskałem/am absolutorium z ich wykonywania;

9) nie jestem członkiem rady nadzorczej lub zarządu podmiotu powiązanego ze spółką;

10) w przypadku powołania na członka zarządu nie będę:

a) członkiem zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółek prawa handlowego*,

b) zatrudniony/a lub nie będę wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego, które mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność,

c) członkiem zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółdzielni, z wyjątkiem rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej,

d) członkiem zarządu fundacji prowadzącej działalność gospodarczą,

e) posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10 % akcji lub udziałów przedstawiających więcej niż 10 % kapitału zakładowego - w każdej z tych spółek,

f) prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością, lub nie będę przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności**.

Świadomy/a odpowiedzialności karnej za poświadczenie nieprawdy co do okoliczności mających znaczenie prawne (art. 271 k.k.) oświadczam, że dane zawarte w powyższych oświadczeniach są zgodne z prawdą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych do celów postępowania kwalifikacyjnego, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.).

...................................................................... ................................................................

(data i miejsce złożenia oświadczenia) (podpis składającego oświadczenie)

*
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 216, poz. 1584, z późn. zm.) powyższe ograniczenie nie dotyczy osób, które zostały zgłoszone do objęcia tych stanowisk w spółce prawa handlowego przez: Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 % kapitału zakładowego lub 50 % liczby akcji, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne osoby prawne jednostek samorządu terytorialnego; osoby te nie mogą zostać zgłoszone do więcej niż dwóch spółek prawa handlowego z udziałem podmiotów zgłaszających te osoby.

** Zgodnie z art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne powyższe ograniczenie nie dotyczy działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego.

1 § 4 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 2014 r. (Dz.U.2014.1784) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 grudnia 2014 r.
2 § 4 ust. 3 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 2014 r. (Dz.U.2014.1784) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 grudnia 2014 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.236.1565

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin konkursu na kandydatów na członków zarządu spółki "Telewizja Polska - Spółka Akcyjna", spółki "Polskie Radio - Spółka Akcyjna" oraz spółek radiofonii regionalnej.
Data aktu: 18/11/2010
Data ogłoszenia: 14/12/2010
Data wejścia w życie: 14/12/2010