Przyznawanie funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 grudnia 2010 r.
w sprawie przyznawania funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie

Na podstawie art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154 i Nr 182, poz. 1228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wysokość i warunki przyznawania funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie, zwanego dalej "równoważnikiem", kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego oraz termin wypłaty równoważnika.
§  2.
1.
Funkcjonariuszowi, któremu nie wydano umundurowania, przyznaje się równoważnik albo kwotę na zakup ubrania typu cywilnego.
2.
Wysokość równoważnika określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Wysokość kwoty na zakup ubrania typu cywilnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Równoważnik oraz kwota przeznaczona na zakup ubrania typu cywilnego są przyznawane jednorazowo za okres od dnia 1 kwietnia danego roku kalendarzowego do dnia 31 marca następnego roku, zwanego dalej "rokiem zaopatrzeniowym".
2.
Funkcjonariuszowi za dany rok zaopatrzeniowy przyznaje się tylko jedno ze świadczeń, o których mowa w ust. 1.
§  4.
1.
W przypadku funkcjonariusza przyjętego do służby w trakcie roku zaopatrzeniowego, któremu nie wydano umundurowania, przyznaje się równoważnik proporcjonalnie za okres od pierwszego miesiąca służby do końca roku zaopatrzeniowego.
2.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 1, oddelegowanemu do wykonywania zadań służbowych poza Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwaną dalej "ABW", przyznaje się kwotę na zakup ubrania typu cywilnego proporcjonalnie za okres ustalony w ust. 1.
3.
W celu ustalenia wysokości równoważnika albo kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego jako pierwszy miesiąc służby albo oddelegowania przyjmuje się:
1)
do 15. dnia miesiąca - ten miesiąc;
2)
po 15. dniu miesiąca - miesiąc następny.
§  5.
1.
Funkcjonariuszowi przyjętemu do służby, który otrzymał po raz pierwszy umundurowanie, równoważnik przyznaje się po upływie 12 miesięcy od dnia otrzymania umundurowania, w wysokości odpowiadającej pełnym miesiącom pozostającym do końca roku zaopatrzeniowego.
2.
Funkcjonariuszowi pozostającemu w służbie, który otrzymał po raz pierwszy umundurowanie, nie przyznaje się równoważnika za następny rok zaopatrzeniowy.
3.
Funkcjonariuszowi pozostającemu w służbie, który otrzymał po raz kolejny umundurowanie, przyznaje się równoważnik pomniejszony o koszt całkowity wydanego składnika umundurowania.
§  6.
Funkcjonariuszowi, któremu wydano umundurowanie ćwiczebne i reprezentacyjne, przyznaje się równoważnik w pełnej wysokości.
§  7.
Funkcjonariuszowi mianowanemu na wyższy stopień służbowy w roku zaopatrzeniowym przyznaje się dodatkowo, z dniem mianowania, równoważnik z tytułu uzupełnienia umundurowania i oznak służbowych, którego wysokość określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  8.
1.
Funkcjonariuszowi, który korzysta z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego, nie przysługuje równoważnik albo kwota przeznaczona na zakup ubrania typu cywilnego za okres odpowiadający pełnym miesiącom trwania tego urlopu.
2.
W przypadku wypłaty jednego ze świadczeń, o których mowa w ust. 1, przed wykorzystaniem urlopu wychowawczego lub bezpłatnego, ich nadpłaconą część zalicza się na poczet należności przy wypłacie następnego równoważnika albo kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego, odliczając liczbę miesięcy, za które nastąpiła nadpłata.
§  9.
1.
Funkcjonariuszowi zawieszonemu w czynnościach służbowych lub tymczasowo aresztowanemu nie przyznaje się równoważnika albo kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego za okres pełnych miesięcy trwania zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania. Przepis § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 1, przyznaje się równoważnik albo kwotę przeznaczoną na zakup ubrania typu cywilnego w pełnej wysokości w przypadku:
1)
uchylenia zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach służbowych;
2)
umorzenia postępowania karnego wszczętego przeciwko funkcjonariuszowi, nawet gdy umorzenie nastąpiło po zwolnieniu funkcjonariusza ze służby;
3)
uniewinnienia funkcjonariusza prawomocnym wyrokiem sądu, nawet gdy uniewinnienie nastąpiło po zwolnieniu funkcjonariusza ze służby.
§  10.
Świadczenia, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, wypłacają jednostka organizacyjna lub komórki organizacyjne ABW właściwe w sprawach finansowych, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku kalendarzowego, na podstawie imiennych wykazów sporządzonych przez jednostkę organizacyjną lub komórki organizacyjne ABW właściwe w sprawach administracyjno-gospodarczych.
§  11.
Funkcjonariuszom, którym za okres od dnia 1 kwietnia 2010 r. do dnia 31 marca 2011 r. wypłacono równoważnik, równoważnik pieniężny z tytułu uzupełnienia umundurowania i oznak służbowych albo kwotę przeznaczoną na zakup ubrania typu cywilnego w wysokości określonej w przepisach dotychczasowych, wypłaca się wyrównanie do wysokości określonej w niniejszym rozporządzeniu.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 września 2003 r. w sprawie przyznawania funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie oraz kwoty przeznaczonej na zakup ubrania typu cywilnego (Dz. U. Nr 174, poz. 1685 oraz z 2005 r. Nr 36, poz. 317).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE

Lp. Wyszczególnienie Wysokość równoważnika w złotych
kobieta mężczyzna
1 Generał 2.799,45 2.843,45
2 Oficer 2.529,58 2.552,91
3 Chorąży 2.487,09 2.541,09
4 Podoficer, szeregowy 2.486,66 2.535,66

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WYSOKOŚĆ KWOTY PRZEZNACZONEJ NA ZAKUP UBRANIA TYPU CYWILNEGO

Lp. Wyszczególnienie Wysokość kwoty w złotych
kobieta mężczyzna
1 Ubranie typu cywilnego 2.406,25 2.450,25

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA Z TYTUŁU UZUPEŁNIENIA UMUNDUROWANIA I OZNAK SŁUŻBOWYCH

Lp. Wyszczególnienie Wartość w złotych
1 Oficerom na stopień generała 3.345,00
2 Kapitanom na stopień majora 201,00
3 Chorążym, podoficerom i szeregowym na pierwszy stopień w korpusie oficerów 201,00
4 Podoficerom i szeregowym na pierwszy stopień w korpusie chorążych 192,00

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024