Zmiana rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 19 listopada 2010 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy

Na podstawie art. 122 ust. 1, art. 123 ust. 4, art. 125 ust. 6, art. 126 ust. 6, art. 129, art. 131 ust. 10, art. 132 ust. 5, art. 137, art. 138 ust. 5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 160, poz. 1074) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w załączniku nr 1:
a)
część II zawierająca wzór banderoli podatkowej na opakowania jednostkowe importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów tytoniowych (tytoniu) otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia,
b)
część VI zawierająca wzór banderoli podatkowej na opakowania jednostkowe wyprodukowanych na terytorium kraju wyrobów tytoniowych (tytoniu) otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia,
c)
w tabeli zawierającej opis wzorów banderol podatkowych na opakowania jednostkowe importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowanych na terytorium kraju wyrobów tytoniowych (papierosów, tytoniu), spirytusowych i winiarskich:
poz. II otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia,
poz. VI otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
2)
w załączniku nr 2:
a)
część II zawierająca wzór banderoli legalizacyjnej na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych (tytoniu) otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia,
b)
w tabeli zawierającej opis wzorów banderol legalizacyjnych na opakowania jednostkowe importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowanych na terytorium kraju wyrobów tytoniowych (papierosów, tytoniu), spirytusowych i winiarskich, poz. II otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia;
3)
w załączniku nr 7:
a)
tabela 3 otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 7 do rozporządzenia,
b)
dodaje się tabelę 4 w brzmieniu określonym w załączniku nr 8 do rozporządzenia;
4)
w załączniku nr 8 Tabela 1. Importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowane na terytorium kraju wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń) otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 9 do rozporządzenia;
5)
załączniki nr 9 i 10 otrzymują brzmienie określone odpowiednio w załącznikach nr 10 i 11 do rozporządzenia.
§  2.
Wzory banderol na wyroby tytoniowe, określone w części II i VI załącznika nr 1 oraz w części II załącznika nr 2 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, wprowadza się od dnia 1 stycznia 2011 r.
§  3.
1.
Do wniosków o wydanie decyzji w sprawie wydania, sprzedaży banderol na wyroby tytoniowe oraz wydania upoważnienia do odbioru banderol na wyroby tytoniowe, których wzory zostały określone w części II i VI załącznika nr 1 oraz w części II załącznika nr 2 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, nierozpatrzone do dnia 31 grudnia 2010 r., traktuje się jako wnioski o wydanie decyzji w sprawie wydania, sprzedaży banderol na wyroby tytoniowe oraz wydania upoważnienia do odbioru banderol na wyroby tytoniowe, których wzory zostały określone w części II i VI załącznika nr 1 oraz w części II załącznika nr 2 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§  4.
1.
Na wniosek podmiotu obowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy wydanie decyzji w sprawie wydania, sprzedaży banderol na wyroby tytoniowe, wydania upoważnienia do odbioru banderol na te wyroby oraz wydanie banderol na wyroby tytoniowe, których wzory zostały określone w części II i VI załącznika nr 1 oraz w części II załącznika nr 2 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem - może nastąpić przed dniem 1 stycznia 2011 r.
2.
Banderole, odbierane na zasadach określonych w ust. 1, mogą być nanoszone na wyroby tytoniowe przed dniem 1 stycznia 2011 r., natomiast wyprowadzenie tak oznaczonych wyrobów tytoniowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, importowanie albo nabywanie wewnątrzwspólnotowe wyrobów tytoniowych nie może nastąpić przed dniem 1 stycznia 2011 r.
§  5.
Podmiot, który złożył na rok 2011 wstępne zapotrzebowanie na banderole na wyroby tytoniowe, składa w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych aktualizację wstępnego zapotrzebowania na banderole na rok 2011, z wykorzystaniem wzorów, określonych w części II i VI załącznika nr 1 oraz w części II załącznika nr 2 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 pkt 5, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 98, poz. 819, Nr 168, poz. 1323 i Nr 215, poz. 1667 oraz z 2010 r. Nr 21, poz. 104 i Nr 151, poz. 1013.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 II. Wzór banderoli podatkowej na opakowania jednostkowe importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów tytoniowych (tytoniu)

1. Zawartość wyrobu w opakowaniu do 200 g włącznie

wzór

Rys. 1

2. Zawartość wyrobu w opakowaniu powyżej 200 g

wzór

Rys. 2

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 VI. Wzór banderoli podatkowej na opakowania jednostkowe wyprodukowanych na terytorium kraju wyrobów tytoniowych (tytoniu)

1. Zawartość wyrobu w opakowaniu do 200 g włącznie

wzór

Rys. 1

2. Zawartość wyrobu w opakowaniu powyżej 200 g

wzór

Rys. 2

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 

Pozycja Rysunek Cechy graficzne Wymiary w mm
długość szerokość
1 2 3 4 5
II.1 Rys. 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-IMP." oraz w trzech równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: zawartość wyrobu w opakowaniu jednostkowym, "TYTOŃ IMP. - 2010" ("2010" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą, oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru fioletowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
II.2 Rys. 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-IMP." oraz w trzech równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: zawartość wyrobu w opakowaniu jednostkowym, "TYTOŃ IMP. - 2010" ("2010" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą, oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru fioletowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
Objaśnienia:

2) Banderola każdego poszczególnego rodzaju ma w ramach roku kalendarzowego kolejny numer ewidencyjny przedstawiony przykładowo w postaci wyzerowanej. Cyfry numeru ewidencyjnego dla wszystkich banderol mają wysokość 1,9 mm.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 

Pozycja Rysunek Cechy graficzne Wymiary w mm
długość szerokość
1 2 3 4 5
VI.1 Rys. 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-KRAJ." oraz w trzech równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: zawartość wyrobu w opakowaniu jednostkowym "TYTOŃ KRAJ. - 2010" ("2010" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą, oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru fioletowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
VI.2 Rys. 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-KRAJ." oraz w trzech równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: zawartość wyrobu w opakowaniu jednostkowym "TYTOŃ KRAJ. - 2010" ("2010" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą, oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru fioletowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
Objaśnienia:

2) Banderola każdego poszczególnego rodzaju ma w ramach roku kalendarzowego kolejny numer ewidencyjny przedstawiony przykładowo w postaci wyzerowanej. Cyfry numeru ewidencyjnego dla wszystkich banderol mają wysokość 1,9 mm.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 II. Wzór banderoli legalizacyjnej na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych (tytoniu)

1. Zawartość wyrobu w opakowaniu do 200 g włącznie

wzór

Rys. 1

2. Zawartość wyrobu w opakowaniu powyżej 200 g

wzór

Rys. 2

ZAŁĄCZNIK Nr  6

 

Pozycja Rysunek Cechy graficzne Wymiary w mm
długość szerokość
1 2 3 4 5
II.1 Rys. 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGALIZACJA" oraz w trzech równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: zawartość wyrobu w opakowaniu jednostkowym "TYTOŃ 2010" ("2010" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru fioletowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
II.2 Rys. 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGALIZACJA" oraz w trzech równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: zawartość wyrobu w opakowaniu jednostkowym "TYTOŃ 2010" ("2010" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru fioletowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
Objaśnienia:

2) Banderola każdego poszczególnego rodzaju ma w ramach roku kalendarzowego kolejny numer ewidencyjny przedstawiony przykładowo w postaci wyzerowanej. Cyfry numeru ewidencyjnego dla wszystkich banderol mają wysokość 1,9 mm.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

 Tabela 3. Wyroby tytoniowe - papierosy

........................................................................ .......................................

pieczęć podmiotu obowiązanego do oznaczania miejscowość, data

z nazwą i adresem

......................................... Ministerstwo Finansów

REGON, PESEL, NIP*)Departament Podatku

Akcyzowego i Ekologicznego

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

..............................................

numer akcyzowy podatnika*)

............................................................................

właściwy urząd celny w sprawach znaków akcyzy

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE

na banderole1) ......................... na opakowania jednostkowe2) ............................

wyrobów tytoniowych - papierosów w ......... r. (......................)3).

Lp. Miejscowość

stosowania banderol4)

Liczba banderol w sztukach
jednorazowo5) miesięcznie rocznie

Objaśnienia:

1) Należy wpisać: podatkowe albo legalizacyjne.

2) Należy wpisać w przypadku banderol podatkowych: importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo albo wyprodukowanych na terytorium kraju.

3) Należy wpisać: zwiększające lub zmniejszające w razie składania w ciągu roku dodatkowego zapotrzebowania.

4) Należy podać miejscowość, w której będą nanoszone banderole.

5) Należy wypełnić przy wstępnym zapotrzebowaniu dla jednorazowego oznaczania wyrobów banderolami.

*) Niepotrzebne skreślić.

............................................................

podpis i imienna pieczątka podmiotu

obowiązanego do oznaczania

ZAŁĄCZNIK Nr  8

 Tabela 4. Wyroby tytoniowe - tytoń

........................................................................ ..........................................

pieczęć podmiotu obowiązanego do oznaczania miejscowość, data

z nazwą i adresem

..................................... Ministerstwo Finansów

REGON, PESEL, NIP*)Departament Podatku

Akcyzowego i Ekologicznego

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

...............................................

numer akcyzowy podatnika*)

.................................................................................

właściwy urząd celny w sprawach znaków akcyzy

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE

na banderole1) ......................... na opakowania jednostkowe2) .............................

wyrobów tytoniowych - tytoniu w ....... r. (.................)3).

Lp. Zawartość wyrobu w opakowaniu jednostkowym Miejscowość stosowania banderol4) Liczba banderol w sztukach
jednorazowo5) miesięcznie rocznie
1 do 200 g włącznie
2 powyżej 200 g

Objaśnienia:

1) Należy wpisać: podatkowe albo legalizacyjne.

2) Należy wpisać w przypadku banderol podatkowych: importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo albo wyprodukowanych na terytorium kraju.

3) Należy wpisać: zwiększające lub zmniejszające w razie składania w ciągu roku dodatkowego zapotrzebowania.

4) Należy podać miejscowość, w której będą nanoszone banderole.

5) Należy wypełnić przy wstępnym zapotrzebowaniu dla jednorazowego oznaczania wyrobów banderolami.

*) Niepotrzebne skreślić.

.............................................................

podpis i imienna pieczątka podmiotu

obowiązanego do oznaczania

ZAŁĄCZNIK Nr  9

 Tabela 1. Importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowane na terytorium kraju wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń)

Lp. Rodzaj i zawartość wyrobu w opakowaniu jednostkowym Kwota stanowiąca wartość banderol podatkowych w zł
1 Papierosy importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowane na terytorium kraju 0,15
2 Tytoń importowany, nabywany wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowany na terytorium kraju do 200 g włącznie 0,15
3 Tytoń importowany, nabywany wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowany na terytorium kraju powyżej 200 g 0,23

ZAŁĄCZNIK Nr  10

 WYSOKOŚĆ KWOT WPŁACANYCH NA POKRYCIE KOSZTÓW WYTWORZENIA BANDEROL PODATKOWYCH

Tabela 1. Importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowane na terytorium kraju wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń)
Lp. Wymiar banderoli w mm Wysokość kwot wpłacanych na pokrycie kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1 000 szt. w zł Wysokość kwot wpłacanych na pokrycie kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1 000 szt. w zł
1 45 x 22 12,10 14,12

Tabela 2. Importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowane na terytorium kraju wyroby spirytusowe

Lp. Wymiar banderoli w mm Wysokość kwot wpłacanych na pokrycie kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1 000 szt. w zł Wysokość kwot wpłacanych na pokrycie kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1 000 szt. w zł
1 50 x 12 14,12 19,61
2 90 x 16 24,00 29,14

Tabela 3. Importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowane na terytorium kraju wyroby winiarskie

Lp. Wymiar banderoli w mm Wysokość kwot wpłacanych na pokrycie kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1 000 szt. w zł Wysokość kwot wpłacanych na pokrycie kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1 000 szt. w zł
1 110 x 14 14,22 16,84
2 160 x 16 17,80 20,47

ZAŁĄCZNIK Nr  11

 WYSOKOŚĆ KOSZTÓW WYTWORZENIA BANDEROL LEGALIZACYJNYCH

Tabela 1. Importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowane na terytorium kraju wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń)
Lp. Wymiar banderoli w mm Wysokość kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1 000 szt. w zł Wysokość kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1 000 szt. w zł
1 45 x 22 14,76 16,61

Tabela 2. Importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowane na terytorium kraju wyroby spirytusowe

Lp. Wymiar banderoli w mm Wysokość kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1 000 szt. w zł Wysokość kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1 000 szt. w zł
1 50 x 12 17,64 24,45
2 90 x 16 29,96 36,42

Tabela 3. Importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowane na terytorium kraju wyroby winiarskie

Lp. Wymiar banderoli w mm Wysokość kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1 000 szt. w zł Wysokość kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1 000 szt. w zł
1 110 x 14 17,72 21,03
2 160 x 16 22,24 25,56

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.221.1450

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.
Data aktu: 19/11/2010
Data ogłoszenia: 24/11/2010
Data wejścia w życie: 01/01/2011, 02/12/2010