Określenie trybu przeprowadzania procedury określającej predyspozycje funkcjonariuszy do służby na określonych stanowiskach lub w określonych komórkach organizacyjnych w Służbie Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 29 lipca 2010 r.
w sprawie określenia trybu przeprowadzania procedury określającej predyspozycje funkcjonariuszy do służby na określonych stanowiskach lub w określonych komórkach organizacyjnych w Służbie Więziennej

Na podstawie art. 114 ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb przeprowadzania procedury określającej predyspozycje funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", do służby, właściwość komórek organizacyjnych w tych sprawach, a także predyspozycje wymagane na określonych stanowiskach służbowych lub w określonych komórkach jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi".
§  2.
1.
Wykaz stanowisk służbowych lub komórek organizacyjnych w jednostkach organizacyjnych, na których funkcjonariusze mogą być poddani badaniom psychologicznym, zwanym dalej "badaniami", lub testowi sprawności fizycznej, zwanemu dalej "testem", w celu określenia ich predyspozycji do służby na określonych stanowiskach lub w określonych jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, zwany dalej "wykazem", określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Kierownik jednostki organizacyjnej, zwany dalej "przełożonym", może zarządzić przeprowadzenie badań lub testu w stosunku do funkcjonariuszy pełniących służbę na wszystkich albo na niektórych stanowiskach lub w komórkach organizacyjnych, określonych w wykazie.
3.
Badania lub test mogą zostać zarządzone w stosunku do funkcjonariuszy przewidywanych do podjęcia służby lub pełniących już służbę na stanowiskach służbowych lub w komórkach organizacyjnych, określonych w wykazie.
§  3.
1.
Zarządzenie przeprowadzenia badań lub testu może nastąpić z inicjatywy przełożonego albo na pisemne polecenie wyższego przełożonego, albo na wniosek kierownika komórki organizacyjnej podległej mu jednostki organizacyjnej, zwanego dalej "wnioskodawcą".
2.
Wniosek o zarządzenie badań lub testu, zwany dalej "wnioskiem", powinien zawierać:
1)
stopień Służby Więziennej, imię i nazwisko badanego funkcjonariusza oraz numer identyfikacyjny PESEL;
2)
stanowisko służbowe zajmowane przez badanego funkcjonariusza oraz nazwę komórki i jednostki organizacyjnej;
3)
stanowisko służbowe przewidziane do objęcia przez badanego funkcjonariusza oraz nazwę komórki i jednostki organizacyjnej, albo nazwę komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz ma podjąć służbę, oraz nazwę jednostki organizacyjnej, w której ta komórka występuje;
4)
uzasadnienie zawierające szczegółowy zakres zadań oraz czynności wykonywanych;
5)
wskazanie potrzeby przeprowadzenia badania przez komórkę właściwą do jego przeprowadzenia poza pracownią badań, o której mowa w § 8 ust. 1 zdanie pierwsze, oraz miejsca takiego badania;
6)
informację o liczbie i rodzaju załączników;
7)
pieczęć i podpis wnioskodawcy;
8)
miejsce na dokonanie wpisu przez przełożonego, potwierdzającego zarządzenie, lub miejsce na odmowę zarządzenia badań lub testu oraz miejsce na potwierdzenie miejsca badania w przypadku, o którym mowa w pkt 5, a także na jego pieczęć i podpis.
§  4.
1.
Do wniosku dołącza się oświadczenie badanego funkcjonariusza o dacie i miejscu przeprowadzenia badań lub testu w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie tego oświadczenia albo oświadczenie, że w tym okresie nie był poddany badaniom lub testowi.
2.
Wnioskodawca przesyła kopię pozytywnie rozpatrzonego przez przełożonego wniosku wraz z załącznikami do komórki właściwej do przeprowadzenia badań lub testu, o których mowa w § 6 ust. 1 lub 2.
3.
Badania lub test powinny zostać przeprowadzone w terminie 30 dni od daty ich wyznaczenia.
§  5.
1.
Komórki właściwe do przeprowadzenia badań lub testu, o których mowa w § 6 ust. 1 i 2, po ustaleniu daty oraz miejsca badań lub testu informują o nich wnioskodawcę i badanego funkcjonariusza.
2.
Jeżeli badania lub test były przeprowadzone w okresie, o którym mowa w § 4 ust. 1, ich wynik zachowuje ważność.
3.
W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na badaniach lub teście oraz uzasadnionej odmowy poddania się im w ustalonym terminie, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
4.
Badania lub test powinny być przeprowadzone w czasie służby.
5.
Można odstąpić od badań lub testu w wyznaczonym terminie, jeżeli stan psychofizyczny skierowanego funkcjonariusza miałby wpływ na rzetelność wyników.
§  6.
1.
Badania lub test przeprowadzają:
1)
badania psychologiczne - jednostki służby medycyny pracy Służby Więziennej, z zastrzeżeniem że badania mogą przeprowadzać osoby posiadające wykształcenie wyższe z tytułem zawodowym magistra psychologii, przeszkolone w zakresie metod stosowanych w tych badaniach w Służbie Więziennej;
2)
test sprawności fizycznej - komórki organizacyjne właściwe w sprawach kadr jednostek organizacyjnych, z zastrzeżeniem że test mogą przeprowadzać funkcjonariusze lub pracownicy posiadający uprawnienia do prowadzenia z funkcjonariuszami zajęć z zakresu sprawności fizycznej.
2.
W przeprowadzaniu testu uczestniczą lekarz lub pielęgniarka oraz może uczestniczyć, w charakterze obserwatora, przedstawiciel wnioskodawcy.
§  7.
Badania lub test rozpoczynają się od zapoznania badanego funkcjonariusza z celem, zakresem i sposobem ich przeprowadzenia oraz po przyjęciu od niego pisemnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na badania lub test, a także na przetwarzanie danych osobowych w celu rejestracji badanych i uzyskanych przez nich w badaniach lub teście wyników wyrażanych w sposób określony w § 14 ust. 1 i 2, a w szczególności na ich przechowywanie przez okres 12 miesięcy.
§  8.
1.
Badania psychologiczne przeprowadza się w pracowniach wyposażonych w sprzęt i narzędzia umożliwiające ich prawidłowy i zgodny z metodyką przebieg. W przypadkach uzasadnionych celem i charakterem badania psychologicznego, a w szczególności gdy konieczne jest przeprowadzenie analizy i opisu zachowań osoby poddanej badaniu psychologicznemu w działaniu praktycznym, badanie może obejmować obserwację w warunkach symulowanych przeprowadzoną w miejscach innych niż pracownia.
2.
Szczegółowe warunki, dobór metod i technik badania psychologicznego określa każdorazowo psycholog prowadzący badanie w zależności od celu badania.
3.
Czas trwania badania psychologicznego jest uzależniony od zastosowanej metody, jednak nie jest dłuższy niż 120 minut.
4.
Zakres badań predyspozycji obejmuje w szczególności: radzenie sobie w sytuacjach trudnych, komunikatywność, kreatywność, etykę, empatyczność, motywowanie innych, autentyczność, otwartość, kompetencje i rozwój osobisty.
§  9.
1.
Przeprowadzenie badania psychologicznego poprzedza rozmowa wstępna, w której trakcie psycholog:
1)
ustala tożsamość osoby poddanej badaniu psychologicznemu na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, lub na podstawie legitymacji służbowej;
2)
informuje osobę poddaną badaniu psychologicznemu o zakresie i celu badania, sposobie jego przeprowadzania, a także o skutkach niewyrażenia zgody na badanie;
3)
odbiera od osoby poddanej badaniu psychologicznemu pisemne oświadczenie:
a)
o zgodzie albo niewyrażeniu zgody na badanie psychologiczne,
b)
o aktualnym stanie psychofizycznym, przyjmowaniu środków lub substancji mogących mieć wpływ na wynik badania, ewentualnym leczeniu psychiatrycznym lub odwykowym, korzystaniu z pomocy psychologa, dacie ostatniego badania psychologicznego.
2.
Badanie psychologiczne składa się z następujących etapów:
1)
przeprowadzenia testów psychologicznych wraz z wywiadem i obserwacją psychologiczną albo innych czynności w oparciu o wybrane metody i techniki badawcze;
2)
analizy i interpretacji wyników, w tym porównania ich z profilem wymagań obowiązującym dla danego stanowiska służbowego lub komórki organizacyjnej.
3.
Badanie psychologiczne kończy się rozmową z osobą poddaną badaniu na temat uzyskanych wyników.
§  10.
1.
Psycholog wykonujący badania sporządza ocenę psychologiczną zawierającą:
1)
datę i miejsce przeprowadzonego badania psychologicznego oraz sporządzenia opinii psychologicznej;
2)
wskazanie imienia, nazwiska i numeru identyfikacyjnego PESEL osoby poddanej badaniu psychologicznemu;
3)
wyniki badania psychologicznego;
4)
wnioski psychologa, w których występuje jedno z następujących określeń dotyczących badanego na stanowisko lub do komórki organizacyjnej:
a)
"spełnia wymagania psychologiczne w stopniu wysokim",
b)
"spełnia wymagania psychologiczne w stopniu powyżej przeciętnego",
c)
"spełnia wymagania psychologiczne w stopniu przeciętnym",
d)
"spełnia wymagania psychologiczne w stopniu poniżej przeciętnego",
e)
"nie spełnia wymagań psychologicznych";
5)
stanowisko, imię i nazwisko oraz pieczęć i podpis psychologa.
2.
Ocenę, o której mowa w ust. 1, psycholog sporządza w terminie 14 dni od daty badania psychologicznego.
§  11.
Test przeprowadza się w obiektach sportowych wyposażonych w sprzęt i narzędzia umożliwiające ich prawidłowy i zgodny z metodyką przebieg.
§  12.
1.
Test służy do ustalenia predyspozycji fizycznych badanego do służby na stanowisku służbowym lub w komórce organizacyjnej wymienionej w wykazie oraz jego możliwości adaptacyjnych do zwiększonego wysiłku fizycznego.
2.
Badany przystępuje do testu po uzyskaniu zaświadczenia o zdolności do ćwiczeń fizycznych wystawionego przez lekarza medycyny pracy Służby Więziennej na podstawie badania wykonanego w dniu testu.
3.
Sposób wykonania i kryteria oceny prób testu określają przepisy w sprawie wymagań w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do służby.
4.
Po zakończeniu testu, w ciągu 14 dni, sporządza się ocenę, o której mowa w § 13.
§  13.
Ocena testu powinna zawierać:
1)
stopień Służby Więziennej, imię i nazwisko badanego oraz numer identyfikacyjny PESEL;
2)
stanowisko służbowe, którego badanie dotyczyło, oraz nazwę komórki i jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której ono występuje;
3)
wyniki prób składających się na test oraz ogólną ocenę;
4)
pieczęć i podpis przeprowadzającego test albo czytelny podpis lub pieczęcie i podpisy osób przeprowadzających oraz uczestniczących w przeprowadzeniu testu.
§  14.
1.
Wynik przeprowadzonych badań lub testu zachowuje ważność przez okres 12 miesięcy od daty badań lub testu i stanowi podstawę do sporządzenia opinii końcowej, zwanej dalej "opinią".
2.
Wynik badań lub testu dotyczy wskazanych we wniosku stanowiska służbowego lub komórki organizacyjnej.
§  15.
Ocenę psychologiczną lub ocenę testu niezwłocznie przekazuje się przełożonemu. Przesyłkę, pod adresem, opatruje się dopiskiem: "W sekretariacie nie otwierać - do rąk własnych adresata".
§  16.
1.
Na podstawie ocen, o których mowa w § 10 ust. 1 i § 13, wnioskodawca sporządza opinię końcową dotyczącą predyspozycji do służby na określonym stanowisku służbowym lub w określonych komórkach organizacyjnych, zwaną dalej "opinią końcową".
2.
Wnioskodawca, sporządzając opinię, może wystąpić z wnioskiem, do psychologa wykonującego badania, o analizę i interpretację wyników badania psychologicznego.
3.
Opinia końcowa zawiera:
1)
datę i miejsce sporządzenia oraz nazwę komórki organizacyjnej, w której sporządzono opinię;
2)
określenie celu zarządzonych czynności oceniających zdolność fizyczną i psychiczną;
3)
wskazanie stopnia, imienia, nazwiska oraz numeru identyfikacyjnego PESEL funkcjonariusza poddanego czynnościom oceniającym;
4)
wskazanie rodzaju przeprowadzonych czynności oceniających i ich wyniki;
5)
stwierdzenie predyspozycji albo braku predyspozycji do służby na określonych stanowiskach służbowych lub w określonych komórkach organizacyjnych.
4.
Opinia może dodatkowo zawierać informacje o przebiegu służby i kwalifikacjach funkcjonariusza poddawanego czynnościom oceniającym.
§  17.
Przełożony, po zapoznaniu się z opinią, o której mowa w § 16, rozstrzyga o dalszym postępowaniu w odniesieniu do funkcjonariusza, który był poddany czynnościom oceniającym.
§  18.
Opinię końcową z badań lub testu włącza się do akt osobowych funkcjonariusza.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 sierpnia 2010 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ STANOWISK SŁUŻBOWYCH LUB KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH

W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH, NA KTÓRYCH FUNKCJONARIUSZE MOGĄ BYĆ PODDANI BADANIOM PSYCHOLOGICZNYM LUB TESTOWI SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ W CELU OKREŚLENIA ICH PREDYSPOZYCJI DO SŁUŻBY NA OKREŚLONYCH STANOWISKACH LUB W OKREŚLONYCH JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

Lp. Komórki organizacyjne Badanie psychologiczne Test sprawności fizycznej
1 2 3 4
1 Komórka organizacyjna właściwa do spraw penitencjarnych tak tak
2 Komórka organizacyjna właściwa do spraw obrony i ochrony tak tak
3 Komórka organizacyjna właściwa do ochrony zdrowia osób pozbawionych wolności tak nie
Stanowiska służbowe
1 Stanowiska, na których są wykonywane zadania z bronią tak tak
2 Stanowiska w wyspecjalizowanej grupie interwencyjnej zabezpieczającej bezpieczeństwo jednostek organizacyjnych i konwojów tak tak
3 Stanowiska wymagające pozostawania w ciągłym i bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności tak tak
4 Stanowiska związane z działalnością wychowawczą, terapeutyczną i dydaktyczną tak tak
5 Stanowiska związane z realizacją zadań ochrony zdrowia osób pozbawionych wolności tak tak
6 Stanowiska związane z dostępem do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "tajne" i "ściśle tajne" tak nie
7 Stanowiska związane z pracą monotypową i tworzeniem baz danych tak nie
8 Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych nie tak
9 Stanowiska związane z kontrolowaniem, nadzorowaniem i kierowaniem ludźmi tak nie
10 Stanowiska związane z realizacją zadań rzecznika prasowego Służby Więziennej tak tak

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.143.966

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie trybu przeprowadzania procedury określającej predyspozycje funkcjonariuszy do służby na określonych stanowiskach lub w określonych komórkach organizacyjnych w Służbie Więziennej.
Data aktu: 29/07/2010
Data ogłoszenia: 10/08/2010
Data wejścia w życie: 13/08/2010