Tryb nieodpłatnego udostępniania radiowych urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych stosowanych w służbach radiokomunikacyjnych przez podmioty niebędące przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lipca 2010 r.
w sprawie trybu nieodpłatnego udostępniania radiowych urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych stosowanych w służbach radiokomunikacyjnych przez podmioty niebędące przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi

Na podstawie art. 177 ust. 6 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb nieodpłatnego udostępniania radiowych urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, zwanych dalej "urządzeniami", stosowanych w służbach radiokomunikacyjnych przez podmioty niebędące przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, zwane dalej "podmiotami zobowiązanymi", podmiotom koordynującym działania ratownicze, podmiotom właściwym w sprawie zarządzania kryzysowego, służbom ustawowo powołanym do niesienia pomocy, a także innym podmiotom realizującym zadania na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwanym dalej "podmiotami uprawnionymi".
§  2.
1.
Urządzenie udostępnia się na podstawie pisemnego żądania podmiotu uprawnionego.
2.
W sprawach niecierpiących zwłoki, gdy wydanie żądania na piśmie nie jest możliwe, urządzenie udostępnia się na podstawie ustnego żądania przedstawiciela podmiotu uprawnionego.
§  3.
W przypadku gdy urządzenie pracuje w lokalnych lub ogólnokrajowych sieciach radiokomunikacyjnych zapewniających łączność na potrzeby bezpieczeństwa, podmiot zobowiązany informuje o tym przedstawiciela podmiotu uprawnionego.
§  4.
W przypadku odmowy udostępnienia urządzenia przez podmiot zobowiązany, przedstawiciel podmiotu uprawnionego sporządza notatkę służbową zawierającą w szczególności okoliczności i uzasadnienie odmowy, którą przedkłada przełożonemu.
§  5.
1.
Przedstawiciel podmiotu uprawnionego potwierdza na piśmie udostępnienie urządzenia.
2.
Potwierdzenie zawiera:
1)
oznaczenie podmiotu uprawnionego;
2)
imię i nazwisko, stanowisko służbowe oraz numer legitymacji służbowej przedstawiciela podmiotu uprawnionego;
3)
dane podmiotu zobowiązanego, w szczególności: imię, nazwisko lub nazwę oraz adres;
4)
dane identyfikacyjne urządzenia;
5)
informację, czy urządzenie pracuje w lokalnych lub ogólnokrajowych sieciach radiokomunikacyjnych zapewniających łączność na potrzeby bezpieczeństwa;
6)
datę i miejsce udostępnienia urządzenia;
7)
opis stanu technicznego udostępnianego urządzenia;
8)
podpisy przedstawiciela podmiotu uprawnionego oraz podmiotu zobowiązanego.
3.
Potwierdzenie sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
§  6.
1.
Podmiot uprawniony przekazuje podmiotowi zobowiązanemu niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie czternastu dni od dnia udostępnienia urządzenia:
1)
informację o terminie i miejscu zwrotu urządzenia;
2)
pisemne żądanie udostępnienia urządzenia - w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 2.
2.
Nie później niż na siedem dni przed ustalonym terminem zwrotu urządzenia podmiot uprawniony zawiadamia podmiot zobowiązany o braku możliwości zwrotu urządzenia w terminie lub miejscu określonych w informacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, wskazując jednocześnie nowy termin i miejsce zwrotu urządzenia.
§  7.
1.
Zwrot urządzenia następuje po ustaniu przyczyny udostępnienia, w terminie i miejscu określonych w informacji, o której mowa w § 6 ust. 1 pkt 1, albo wskazanych zgodnie z § 6 ust. 2.
2.
Z czynności zwrotu urządzenia przedstawiciel podmiotu uprawnionego sporządza protokół zwrotu, który zawiera:
1)
oznaczenie podmiotu uprawnionego;
2)
imię i nazwisko, stanowisko służbowe oraz numer legitymacji służbowej przedstawiciela podmiotu uprawnionego;
3)
dane podmiotu zobowiązanego, w szczególności: imię, nazwisko lub nazwę oraz adres;
4)
dane identyfikacyjne urządzenia;
5)
datę i miejsce udostępnienia i zwrotu udostępnionego urządzenia;
6)
opis stanu technicznego zwracanego urządzenia;
7)
podpisy przedstawiciela podmiotu uprawnionego oraz podmiotu zobowiązanego;
8)
informację o przysługującym roszczeniu, o której mowa w § 9.
3.
Odpis protokołu, o którym mowa w ust. 2, jest doręczany podmiotowi zobowiązanemu w terminie siedmiu dni od dnia jego sporządzenia.
4.
W przypadku odmowy podpisania protokołu przez podmiot zobowiązany, protokół podpisuje tylko przedstawiciel podmiotu uprawnionego, dokonując w nim adnotacji o odmowie podpisania protokołu oraz o przyczynie tej odmowy.
§  8.
1.
Jeżeli ze względu na utratę albo zniszczenie urządzenia niemożliwe jest jego zwrócenie podmiotowi zobowiązanemu, podmiot uprawniony niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie podmiot zobowiązany i sporządza protokół utraty albo zniszczenia urządzenia.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
oznaczenie podmiotu uprawnionego;
2)
dane podmiotu zobowiązanego, w szczególności: imię, nazwisko lub nazwę oraz adres;
3)
dane identyfikacyjne urządzenia;
4)
datę i miejsce udostępnienia urządzenia;
5)
informację o utracie albo zniszczeniu urządzenia;
6)
informację o przysługującym roszczeniu, o której mowa w § 9;
7)
podpis przedstawiciela podmiotu uprawnionego.
3.
Odpis protokołu, o którym mowa w ust. 1, jest doręczany podmiotowi zobowiązanemu w terminie siedmiu dni od dnia jego sporządzenia.
§  9.
W protokołach, o których mowa w § 7 ust. 2 i § 8 ust. 2, zamieszcza się pouczenie o roszczeniu o odszkodowanie w trybie przepisów:
1)
ustawy z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela (Dz. U. Nr 233, poz. 1955) - w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego;
2)
Kodeksu cywilnego - w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej lub bezpośrednich zagrożeń dla infrastruktury przedsiębiorcy.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 i Nr 267, poz. 2258, z 2006 r. Nr 12, poz. 66, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 170, poz. 1217, Nr 220, poz. 1600, Nr 235, poz. 1700 i Nr 249, poz. 1834, z 2007 r. Nr 23, poz. 137, Nr 50, poz. 331 i Nr 82, poz. 556, z 2008 r. Nr 17, poz. 101 i Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 11, poz. 59, Nr 18, poz. 97 i Nr 85, poz. 716 oraz z 2010 r. Nr 81, poz. 530, Nr 86, poz. 554 i Nr 106, poz. 675.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.130.875

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb nieodpłatnego udostępniania radiowych urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych stosowanych w służbach radiokomunikacyjnych przez podmioty niebędące przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi.
Data aktu: 01/07/2010
Data ogłoszenia: 20/07/2010
Data wejścia w życie: 04/08/2010