Czechy-Polska. Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Czeskiej na lata 2008-2010. Warszawa.2008.09.29.

PROGRAM WSPÓŁPRACY
między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Czeskiej na lata 2008-2010,
podpisany w Warszawie dnia 29 września 2008 r.

Program współpracy

między

Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej

a

Ministerstwem Kultury Republiki Czeskiej

na lata 2008 - 2010

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, zwani dalej "Stronami",

kierując się pragnieniem pogłębienia współpracy w dziedzinie kultury i działając zgodnie z artykułem 15 ustęp 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w dziedzinie kultury, szkolnictwa i nauki, podpisanej w Pradze dnia 30 września 2003 r.,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Współpraca w zakresie kultury

1.
Strony będą rozwijały kontakty w dziedzinie kultury i sztuki oraz wspierały bezpośrednią współpracę między polskimi i czeskimi twórcami i stowarzyszeniami twórców, a także instytucjami i organizacjami działającymi w dziedzinie kultury i sztuki.
2.
Strony będą wspierały prezentowanie dzieł literackich, muzycznych, dramatycznych i sztuki plastycznej polskich i czeskich autorów, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł autorów współczesnych.
Artykuł  2

Teatr, muzyka i taniec

1.
Strony, w ramach swoich możliwości i zgodnie z planami organizatorów, wspierać będą na zasadach wzajemności udział polskich i czeskich solistów oraz zespołów artystycznych w znaczących imprezach teatralnych, muzycznych oraz tanecznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej. Swoją uwagę skierują przede wszystkim na następujące przedsięwzięcia:
1)
w Rzeczypospolitej Polskiej:
a)
Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi" w Lublinie,
b)
Festiwal Teatralny "BEZ GRANIC" w Cieszynie,
c)
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" w Toruniu,
d)
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku Białej,
e)
Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Kurorcie Duszniki (Duszniki Zdrój),
f)
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu,
g)
Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w Warszawie,
h)
Łódzkie Spotkania Baletowe,
i)
Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans",
j)
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień";
2)
w Republice Czeskiej:
a)
Międzynarodowy Festiwal "Divadlo" w Pilznie,
b)
Teatr regionów europejskich w Hradcu Kralowe,
c)
Festiwal Lalkarski "Skupova Plzeň" w Pilznie Skupach (w latach parzystych),
d)
Międzynarodowy Festiwal Lalkarski "Spectaculo interesse" w Ostrawie (w latach nieparzystych),
e)
Praskie Quadriennale,
f)
Międzynarodowy Festiwal Współczesnego Tańca i Teatru Ruchowego "Tanec Praha",
g)
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Janáčkův máj" w Ostrawie,
h)
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Etnicznej "Colours of Ostrava",
i)
Międzynarodowy Festiwal Pianina Jazzowego w Pradze,
j)
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach,
k)
Międzynarodowy Konkurs Muzyczny "Praska Wiosna",
l)
Świętowacławski Festiwal w Ostrawie.
2.
Strony będą, w miarę swoich możliwości, wspierały bezpośrednią współpracę między Instytutem Sztuki - Instytutem Teatralnym w Pradze a Instytutem Teatralnym Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, przede wszystkim w ramach projektu "Środkowoeuropejska architektura teatralna", którego celem jest mapowanie i prezentacja rozwoju architektury teatralnej jako swoistej formy architektonicznej.
Artykuł  3

Sztuki plastyczne

Strony będą wspierały bezpośrednią współpracę w zakresie sztuk plastycznych i przedstawiania twórczości czeskich artystów plastyków w Rzeczypospolitej Polskiej i polskich artystów plastyków w Republice Czeskiej. Szczególną uwagę skierują przy tym na projekty, przy których współpracują ze sobą Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej w Pradze.

Artykuł  4

Muzea i galerie

1.
Strony będą wspierały rozwój bezpośredniej współpracy między polskimi i czeskimi galeriami i muzeami oraz innymi instytucjami i organizacjami działającymi w dziedzinie tworzenia, przechowywania i prezentacji zbiorów muzealnych i galeryjnych jako integralnej części ruchomego dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej.
2.
Strony będą wspierały współpracę organizacji i instytucji, o których mowa w ust. 1, w przygotowaniu i realizacji wystaw, zapewnieniu uczestnictwa ekspertów w konferencjach, sympozjach, projektach naukowych i badawczych oraz w innych przedsięwzięciach specjalistycznych i kulturalnych. Swą uwagę skierują przede wszystkim na następujące przedsięwzięcia:
1)
projekt wystawowy "Międzynarodowe Triennale Sztuki Współczesnej", który odbędzie się w Pradze w 2008 roku;
2)
projekt wystawowy "Kolor i Kształt", przy którym współpracują Muzeum Narodowe w Pradze i Muzeum Narodowe we Wrocławiu (przewidywany termin realizacji - rok 2008 we Wrocławiu);
3)
projekt wystawowy "Świat Lalek Afrykańskich", przy którym współpracują Morawskie Ziemskie Muzeum w Brnie i Muzeum Narodowe w Szczecinie (przewidywany termin realizacji - lata 2008 - 2009);
4)
projekt wystawowy o badaniach Mezopotamii, nad którym współpracują Morawskie Ziemskie Muzeum w Brnie, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Uniwersytet Warszawski (przewidywany termin realizacji - lata 2009 - 2010);
5)
opracowanie i wydanie Leksykonu Muzealników Górnego Śląska, który opracowują i którego koordynatorami są Śląskie Ziemskie Muzeum w Opawie, Muzeum Śląskie w Katowicach i Śląsko-Opolskie Muzeum w Opolu;
6)
czeska ekspozycja narodowa "Więźniowie z Czech w KL Auschwitz", która jest zainstalowana w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu;
7)
ekspozycja "Modernismus Czeski", którą organizuje Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie;
8)
projekt wystawowy "Trzy rzeźbiarki. - Věra Janoušková, Eva Kmentová, Alina Szapocznikow", który organizuje Zarząd Zamku Praskiego w ramach cyklu Figura XX w 2008 roku;
9)
biennale designu graficznego w Brnie, które organizuje Morawska Galeria w Brnie.
3.
Strony będą wspierały bezpośrednią współpracę między polskim i czeskim Komitetem Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM).
Artykuł  5

Dziedzictwo kulturowe

1.
Strony będą, w ramach swoich kompetencji, współpracowały w zakresie ochrony ruchomego, nieruchomego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej.
2.
Strony będą się wzajemnie informowały o przepisach prawnych dotyczących dziedzictwa kulturowego w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Czeskiej oraz o swoich doświadczeniach w tym zakresie.
3.
Strony będą wspierały działania w zakresie ewidencji, dokumentacji i digitalizacji dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej oraz wzajemnie informowały się o poczynionych postępach.
4.
Strony będą, zgodnie z normami prawa międzynarodowego oraz prawem wewnętrznym Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej, na zasadach wzajemności i w ramach swoich kompetencji, zapobiegać nielegalnemu wywozowi dóbr kultury znajdujących się na terytorium tych państw, a także nielegalnemu handlowi tymi dobrami. Będą się również wymieniać informacjami i doświadczeniami w tej dziedzinie, ze szczególnym uwzględnieniem stosowania i efektywności odpowiednich przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą wywożenia dóbr kultury i oddawania dóbr kultury nielegalnie wywiezionych z terenu jakiegokolwiek państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Artykuł  6

Współpraca w ramach międzynarodowych organizacji kulturalnych

Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między polskimi i czeskimi ośrodkami Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), Międzynarodowej Unii Lalkarskiej (UNIMA), Międzynarodowej Organizacji Scenografów i Techników Teatralnych (OISTAT), Międzynarodowej Rady Organizatorów Festiwali Folklorystycznych oraz Sztuki Ludowej (CIOFF), Międzynarodowej Organizacji Muzyki na Instrumenty Dęte (CISM), Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Amatorskiego i Video (UNICA) oraz Międzynarodowej Organizacji Teatru Amatorskiego (AITA/IATA).

Artykuł  7

Prawa autorskie

Strony będą współpracować w dziedzinie prawa autorskiego i praw pokrewnych, w szczególności w zakresie zapobiegania naruszeniom tych praw.

Artykuł  8

Tradycyjna kultura ludowa, twórczość amatorska oraz twórczość dzieci i młodzieży

1.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę polskich i czeskich instytucji oraz organizacji działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej w dziedzinie tradycyjnej kultury ludowej, twórczości amatorskiej oraz twórczości dzieci i młodzieży.
2.
Strony zapewnią, w ramach swych kompetencji i zgodnie z programem organizatorów, udział polskich i czeskich zespołów, osób, członków jury i uczestników seminariów w znaczących imprezach odbywających się w danej dziedzinie kultury w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Czeskiej. Szczególną uwagę skierują na następujące przedsięwzięcia:
1)
w Rzeczypospolitej Polskiej:
a)
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem,
b)
Tydzień Kultury Beskidzkiej,
c)
Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zielonej Górze,
d)
Festiwal Regionalnych Chórów Dziewczęcych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu;
2)
w Republice Czeskiej:
a)
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Strážnice",
b)
Festiwal Czeskiego Teatru Amatorskiego "Jiráskův Hronov", z udziałem uczestników z zagranicy,
c)
Festiwal Amatorskich Teatrów Lalkarskich "Loutkářská Chrudim",
d)
Festiwal Sztuki Chóralnej Jihlava,
e)
przegląd czeskich amatorskich filmów z udziałem uczestników z zagranicy "Český lvíček" (Czeskie Lwiątko) w Uściu nad Orlicą,
f)
Ogólnokrajowy Konkurs i Wystawa Fotografii Amatorskiej w Svitavach.
Artykuł  9

Media audiowizualne

1.
Strony będą, w ramach swoich kompetencji i stosownie do regulacji prawnych obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Czeskiej, wspierać bezpośrednią współpracę polskich i czeskich producentów filmowych, mającą na celu realizację filmów oraz świadczenie usług w zakresie przemysłu filmowego.
2.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę polskich i czeskich instytucji, organizacji i zrzeszeń działających w dziedzinie mediów audiowizualnych, w szczególności przede wszystkim w produkcji kinematograficznej. Będą wspierać bezpośrednią współpracę polskiego i czeskiego archiwum filmowego oraz wymianę filmów na zasadach handlowych i niekomercyjnych.
3.
Strony będą wspierać udział polskich i czeskich artystów i specjalistów w międzynarodowych filmowych festiwalach, organizowanych w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Czeskiej, przy czym szczególną uwagę skierują na następujące przedsięwzięcia:
1)
w Rzeczypospolitej Polskiej:
a)
Krakowski Festiwal Filmowy,
b)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Lubuskie Lato Filmowe" w Łagowie,
c)
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,
d)
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy,
e)
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE w Łodzi,
f)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY;
2)
w Republice Czeskiej:
a)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach,
b)
Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Zlinie,
c)
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "AniFest" w Trzeboni,
d)
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlawie,
e)
Międzynarodowy Festiwal Studencki FRESH FILM FEST w Karlowych Warach,
f)
Trzynieckie Lato Filmowe.
4.
Strony będą współpracować, w tym za pośrednictwem właściwych instytucji, w tworzeniu nowych przepisów prawnych sprzyjających rozwojowi rodzimej kinematografii.
5.
Strony będą wspierały wzajemne kontakty w zakresie radia publicznego i telewizji publicznej, przede wszystkim jednak dzieląc się i wymieniając się materiałem telewizyjnym dotyczącym wydarzeń kulturalnych.
Artykuł  10

Literatura i biblioteki

1.
Strony będą wspierać działania ukierunkowane na wzajemne poznanie swojej literatury narodowej.
2.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę bibliotek narodowych obydwu państw, a także pozostałych polskich i czeskich bibliotek, muzeów literackich oraz instytucji kulturalnych i edukacyjnych oraz rozwijanie współpracy w dziedzinie nowych technologii, szczególnie w celu zapewnienia szerokiego dostępu do dziedzictwa kulturowego zarówno specjalistom jak i całemu społeczeństwu.
3.
Strony będą wspierały bezpośrednią współpracę między polskimi i czeskimi wydawnictwami, w szczególności w dziedzinie marketingu literatury pięknej i specjalistycznej na rynkach wydawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Czeskiej.
4.
Strony będą, w ramach swoich kompetencji, wspierać dokonywanie przekładów dzieł literatury czeskiej na język polski i dzieł literatury polskiej na język czeski.
Artykuł  11

Aktywność kulturowa mniejszości narodowych

Strony będą, w ramach swoich kompetencji, wspierać działalność kulturalną czeskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskiej mniejszości narodowej

w Republice Czeskiej, w szczególności ich działalność wydawniczą w języku ojczystym.

Artykuł  12

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Inicjatywy Środkowoeuropejskiej

Strony będą wspierały projekty realizowane w ramach współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.

Artykuł  13

Współpraca w ramach Unii Europejskiej

Strony będą, w ramach swoich kompetencji, wspierać współpracę polskich i czeskich instytucji i organizacji, które współpracują w dziedzinie kultury w ramach programów Unii Europejskiej.

Artykuł  14

Współpraca w ramach UNESCO

Strony będą, w ramach swoich kompetencji, wspierać współpracę Polskiego Komitetu do spraw UNESCO i Czeskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Artykuł  15

Współpraca transgraniczna

Strony będą kontynuowały współpracę w ramach Grupy Roboczej do spraw rozwoju kulturalnego przy Polsko-Czeskiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Transgranicznej, zgodnie z Umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy transgranicznej, podpisaną w Warszawie dnia 8 września 1994 r.

Artykuł  16

Wymiana specjalistów

1.
Strony mogą w okresie trwania niniejszego Programu Współpracy wymieniać specjalistów działających w dziedzinie kultury na robocze pobyty studyjne, każdego roku sześciu specjalistów ze strony polskiej i sześciu ze strony czeskiej. Pobyt jednej osoby będzie trwać do 14 dni.
2.
Wymiana specjalistów będzie realizowana zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Czeskiej, na następujących warunkach organizacyjnych i finansowych:
1)
Strona delegująca przekaże Stronie przyjmującej propozycję wysłania swoich kandydatów, najpóźniej na dwa miesiące przed planowaną datą realizacji pobytu.

W propozycji powinno być wskazane:

a)
imię i nazwisko kandydata,
b)
nazwa instytucji lub organizacji, która w kraju przyjmującym będzie fachowym gwarantem pobytu,
c)
projekt programu pobytu łącznie z terminem jego realizacji,
d)
językowe kompetencje kandydata;
2)
Strona przyjmująca przekaże Stronie delegującej swoją decyzję o przyjęciu proponowanego kandydata na pobyt najpóźniej na 30 dni przed terminem planowanego pobytu;
3)
Strona delegująca zawiadomi Stronę przyjmującą o dokładnym terminie oraz sposobie (środku) transportu kandydata najpóźniej na trzy tygodnie przed datą planowanego pobytu;
4)
Strona delegująca pokrywa koszty przejazdu międzynarodowego do miejsca pobytu i z powrotem;
5)
Strona przyjmująca zapewnia zakwaterowanie oraz diety na wyżywienie i kieszonkowe;
6)
o ile wymaga tego zatwierdzony program pobytu, Strona przyjmująca pokrywa koszty transportu na terenie swojego kraju.
Artykuł  17

Wymiana wystaw

Wymiana wystaw będzie realizowana na podstawie warunków organizacyjnych i finansowych uzgodnionych bezpośrednio przez organizatorów.

Artykuł  18

Postanowienia końcowe

1.
Program nie wyklucza możliwości podejmowania przez Strony innych działań uzgodnionych drogą dyplomatyczną lub w drodze kontaktów roboczych.
2.
Spory związane z realizacją Programu będą rozwiązywane przez Strony w drodze negocjacji prowadzonych drogą dyplomatyczną.
3.
Program wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2010 r.
4.
Okres obowiązywania Programu zostaje automatycznie przedłużony do czasu wejścia w życie nowego Programu, o ile jedna ze Stron nie wypowie go na piśmie na sześć miesięcy przed upływem okresu obowiązywania.

Sporządzono w Warszawie dnia 29 września 2008 w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.46.380

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechy-Polska. Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Czeskiej na lata 2008-2010. Warszawa.2008.09.29.
Data aktu: 29/09/2008
Data ogłoszenia: 23/03/2009
Data wejścia w życie: 29/09/2008