Opłaty za czynności związane z identyfikacją i rejestracją koniowatego, wydaniem i doręczeniem paszportu koniowatego lub jego duplikatu oraz z wydawaniem i doręczaniem paszportów bydła lub ich duplikatów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 19 listopada 2009 r.
w sprawie opłat za czynności związane z identyfikacją i rejestracją koniowatego, wydaniem i doręczeniem paszportu koniowatego lub jego duplikatu oraz z wydawaniem i doręczaniem paszportów bydła lub ich duplikatów

Na podstawie art. 15 ust. 4 oraz art. 19 ust. 8 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 204, poz. 1281, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość i sposób pobierania opłat za:
a)
identyfikację koniowatego przeprowadzoną w sposób określony w art. 11 rozporządzenia Komisji (WE) nr 504/2008 z dnia 6 czerwca 2008 r. wykonującego dyrektywy Rady 90/426/EWG i 90/427/EWG w odniesieniu do metod identyfikacji koniowatych (Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2008, str. 3, z późn. zm.),
b)
dokonanie opisu słownego i graficznego koniowatego, a w przypadku koni pełnej krwi angielskiej, koni czystej krwi arabskiej, koni rasy kłusak oraz kuców szetlandzkich - zidentyfikowanie konia,
c)
zarejestrowanie koniowatego,
d)
wydanie paszportu koniowatego i jego doręczenie w sposób określony w art. 14 ust. 12 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, zwanej dalej "ustawą", oraz zniszczenie tego paszportu,
e)
wydanie duplikatu paszportu koniowatego i jego doręczenie w sposób określony w art. 14 ust. 12 ustawy oraz zniszczenie tego duplikatu,
f)
dokonanie zmian w rejestrze koniowatych,
g)
czynności związane z wydawaniem paszportów bydła oraz za ich doręczenie w sposób określony w art. 19 ust. 5a ustawy,
h)
czynności związane z wydawaniem duplikatów paszportów bydła oraz za ich doręczenie w sposób określony w art. 19 ust. 5a ustawy;
2)
sposób i termin zwrotu opłat za czynności wymienione w pkt 1 lit. a-d.
§  2.
Wysokość opłat za czynności wymienione w § 1 pkt 1 jest określona w załączniku do rozporządzenia.
§  3.
1.
Opłaty za czynności wymienione w § 1:
1)
pkt 1 lit. a-d i lit. g są pobierane przez podmiot prowadzący rejestr koniowatych albo podmiot prowadzący rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych najpóźniej w dniu zgłoszenia do rejestru odpowiednio koniowatego albo zwierzęcia z gatunku bydło;
2)
pkt 1 lit. e, f i h są pobierane przez podmiot prowadzący rejestr koniowatych albo podmiot prowadzący rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych najpóźniej w dniu złożenia wniosku o wydanie duplikatu odpowiednio paszportu koniowatego albo zwierzęcia z gatunku bydło lub wniosku o dokonanie zmiany w rejestrze koniowatych.
2.
Opłaty za czynności wymienione w § 1 pkt 1 uiszcza się:
1)
gotówką u wykonującego te czynności, za potwierdzeniem dokonania opłaty, albo
2)
przelewem na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego rejestr koniowatych albo rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych.
§  4.
1.
Zwrot opłat za czynności wymienione w § 1 pkt 1 lit. a-d jest dokonywany na wniosek właściciela koniowatego, po potrąceniu kosztów dojazdu do tego koniowatego, w terminie 30 dni od dnia odstąpienia od jego identyfikacji:
1)
gotówką w siedzibie podmiotu prowadzącego rejestr koniowatych albo
2)
przekazem pocztowym na adres zamieszkania właściciela koniowatego, albo
3)
przelewem na rachunek bankowy właściciela koniowatego.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, zwracaną opłatę pomniejsza się o kwotę opłaty za przekaz pocztowy albo przelew bankowy.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania opłat związanych z identyfikacją i rejestracją konia, wydaniem i doręczeniem paszportu konia lub jego duplikatu i opłat za czynności związane z wydawaniem i doręczaniem paszportów bydła lub ich duplikatów (Dz. U. Nr 132, poz. 917, z 2008 r. Nr 94, poz. 602 oraz z 2009 r. Nr 23, poz. 138).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z IDENTYFIKACJĄ I REJESTRACJĄ KONIOWATEGO, WYDANIEM I DORĘCZENIEM PASZPORTU KONIOWATEGO LUB JEGO DUPLIKATU ORAZ Z WYDAWANIEM I DORĘCZANIEM PASZPORTÓW BYDŁA LUB ICH DUPLIKATÓW

Lp. Rodzaj czynności Wysokość opłaty w złotych
1 elektroniczna identyfikacja koniowatego 71,20
2 słowny i graficzny opis koniowatego oraz elektroniczna identyfikacja koniowatego 79,20
3 słowny i graficzny opis koniowatego 53,50
4 zidentyfikowanie konia w przypadku koni pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej, koni rasy kłusak oraz kuców szetlandzkich 23,70
5 zarejestrowanie koniowatego 41,80
6 wydanie paszportu koniowatego 4,00
7 wydanie duplikatu paszportu koniowatego 150,00
8 dokonanie zmian w rejestrze koniowatych 11,00
9 wydanie paszportu bydła 1,33
10 wydanie duplikatu paszportu bydła 1,33
11 doręczenie przesyłki poleconej za potwierdzeniem odbioru zawierającej wydany paszport lub paszporty koniowatego lub bydła, lub duplikat lub duplikaty paszportów koniowatego lub bydła*) o masie do 350 g **)
o masie ponad 350 g do 1000 g **)
o masie ponad 1000 g do 2000 g **)
*) Niezależnie od liczby paszportów lub duplikatów paszportów.

**) Zgodnie z cennikiem usług pocztowych placówki pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529).

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U.2011.248.1486).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.990 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłaty za czynności związane z identyfikacją i rejestracją koniowatego, wydaniem i doręczeniem paszportu koniowatego lub jego duplikatu oraz z wydawaniem i doręczaniem paszportów bydła lub ich duplikatów.
Data aktu: 19/11/2009
Data ogłoszenia: 28/07/2014
Data wejścia w życie: 23/12/2009