Warunki użycia urządzeń technicznych i psów służbowych podczas kontroli oraz sposób przeprowadzania przeszukania osoby i rewizji bagażu podróżnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 18 listopada 2009 r.
w sprawie warunków użycia urządzeń technicznych i psów służbowych podczas kontroli oraz sposobu przeprowadzania przeszukania osoby i rewizji bagażu podróżnego

Na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
warunki użycia urządzeń technicznych i psów służbowych podczas kontroli, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 3-7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, zwanej dalej "ustawą";
2)
sposób przeprowadzania przeszukania osoby;
3)
sposób i warunki przeprowadzania rewizji bagażu podróżnego.
§  2. 
Urządzenia techniczne, zwane dalej "urządzeniami", mogą być używane, o ile ich użycie mogłoby:
1)
przyspieszyć lub uprościć czynności kontrolne;
2)
zmniejszyć dolegliwość czynności kontrolnych dla osoby kontrolowanej.
§  3. 
Warunkiem użycia urządzeń jest:
1)
posiadanie aktualnej, odpowiedniej dla danego urządzenia, dokumentacji technicznej;
2)
odbycie przez funkcjonariusza celnego, zwanego dalej "funkcjonariuszem", szkolenia w zakresie obsługi danego urządzenia, którego ukończenie zostało udokumentowane zaświadczeniem o jego pozytywnym zakończeniu, o ile takie obowiązki wynikają z przepisów odrębnych.
§  4. 
Do użycia psów służbowych podczas kontroli, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 7 ustawy, stosuje się przepis § 2.
§  5. 
1. 
Czynności kontrolne przy użyciu psów służbowych wykonuje się w sposób niepowodujący szkód oraz zagrożenia dla życia lub zdrowia osób.
2. 
Podczas wykonywania czynności kontrolnych psy służbowe powinny być prowadzone na smyczy i w kagańcu.
3. 
Podczas wykonywania czynności kontrolnych dopuszcza się możliwość zdjęcia psu służbowemu:
1)
kagańca,
2)
smyczy

- w przypadku gdy przy wykonywaniu tych czynności obecni są funkcjonariusze.

§  6. 
1. 
Warunkiem użycia psa służbowego jest odbycie przez funkcjonariusza szkolenia zakończonego otrzymaniem zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla przewodnika psa.
2. 
Pies służbowy może być używany do kontroli w zakresie wynikającym z zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla przewodnika psa.
§  7. 
Osoba poddawana kontroli powinna na żądanie funkcjonariusza okazać i wydać posiadane przy sobie towary, przedmioty lub wartości dewizowe.
§  8. 
Przeszukanie osoby polega na sprawdzeniu odzieży osoby i jej podręcznych przedmiotów.
§  9. 
Przeszukanie osoby należy przeprowadzić w miejscu wykluczającym obecność osób postronnych i z zachowaniem wymogów higieny.
§  10. 
Przeszukanie osoby w wieku poniżej 17 lat powinno się przeprowadzać, w miarę możliwości, w obecności jej opiekuna prawnego.
§  11. 
1. 
Podróżny obowiązany jest na żądanie funkcjonariusza do otwarcia bagażu oraz okazania jego zawartości.
2. 
W przypadku odmowy wykonania czynności, o których mowa w ust. 1, funkcjonariusz przeprowadza rewizję bagażu, na odpowiedzialność podróżnego.
3. 
Rewizja bagażu podróżnego polega na sprawdzeniu jego zawartości pod względem rodzaju i ilości przewożonych towarów, przedmiotów lub wartości dewizowych.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.202.1562

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki użycia urządzeń technicznych i psów służbowych podczas kontroli oraz sposób przeprowadzania przeszukania osoby i rewizji bagażu podróżnego.
Data aktu: 18/11/2009
Data ogłoszenia: 01/12/2009
Data wejścia w życie: 16/12/2009