Jednoznaczne oznaczenie materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, oznaczanie obiektów produkcyjnych oraz rejestr oznaczeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 5 listopada 2009 r.
w sprawie jednoznacznego oznaczenia materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, oznaczania obiektów produkcyjnych oraz rejestru oznaczeń2)

Na podstawie art. 23a ust. 9 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. Nr 67, poz. 679, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania w zakresie jednoznacznego oznaczenia materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego;
2)
wzór jednoznacznego oznaczenia;
3)
sposób oznaczenia kraju producenta lub przywozu materiału wybuchowego na obszar Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
4)
wymagania w zakresie oznaczenia obiektu produkcyjnego oraz wzór wniosku o oznaczenie obiektu produkcyjnego;
5)
sposób prowadzenia rejestru jednoznacznych oznaczeń oraz zakres informacji gromadzonych w tym rejestrze, niezbędnych do identyfikacji przedsiębiorcy, który wytwarza materiały wybuchowe przeznaczone do użytku cywilnego, oraz do ustalenia lokalizacji tych materiałów;
6)
warunki przechowywania danych zgromadzonych w rejestrze jednoznacznych oznaczeń dotyczących materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego w sposób zapewniający ochronę przed przypadkowym lub celowym uszkodzeniem lub zniszczeniem danych;
7)
tryb postępowania przy przekazywaniu uprawnionym organom i służbom państwowym informacji dotyczących materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego.
§  2. 1
(uchylony).
§  3.
1.
Alfanumeryczny kod, będący częścią jednoznacznego oznaczenia, o którym mowa w art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, składa się z:
1)
dwóch liter wskazujących kraj producenta lub przywozu materiału wybuchowego na obszar Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2)
trzech cyfr stanowiących kod oznaczenia obiektu produkcyjnego;
3)
jednoznacznego kodu produktu i informacji logistycznej sporządzonej przez przedsiębiorcę wytwarzającego materiały wybuchowe, zwanego dalej "przedsiębiorcą".
2.
Oznaczenie kraju producenta lub przywozu materiału wybuchowego na obszar Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym powinno być zgodne z kodem nazw krajów oraz ich jednostek organizacyjnych określonym w części 1: Kody krajów, Polskiej Normy PN-ISO 3166-1:2008.
3.
Każdemu obiektowi produkcyjnemu jest nadawany trzycyfrowy kod oznaczenia obiektu produkcyjnego. W przypadku kiedy kolejny numer kodu oznaczenia obiektu produkcyjnego składa się z mniejszej niż trzy ilości cyfr - poprzedza się go odpowiednią liczbą zer.
4.
Kod oznaczenia obiektu produkcyjnego umieszcza się w widocznym miejscu na tym obiekcie.
5.
Wzór wniosku o nadanie kodu oznaczenia obiektu produkcyjnego stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6. 2
(uchylony).
7. 3
(uchylony).
§  4.
1.
Oznaczenie do odczytu elektronicznego zawiera informacje zawarte w alfanumerycznym kodzie.
2.
Oznaczenie do odczytu elektronicznego umieszcza się w formie kodu kreskowego lub kodu matrycowego.
§  5.
1.
Jednoznaczne oznaczenie, o którym mowa w art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, umieszcza się na materiale wybuchowym w postaci bezpośredniego nadruku, pieczęci lub trwale przytwierdzonej etykiety samoprzylepnej.
2.
W przypadku materiałów wybuchowych, które mają zbyt małe wymiary, aby umieścić na nich jednoznaczny kod produktu i informację logistyczną sporządzoną przez producenta, dopuszcza się umieszczenie na nich informacji określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz § 4.
3.
Wzór jednoznacznego oznaczenia materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
1.
W przypadku materiałów wybuchowych w postaci:
1)
nabojów lub pakowanych w worki - jednoznaczne oznaczenie umieszcza się na etykiecie samoprzylepnej lub poprzez bezpośredni nadruk na każdym naboju lub worku; na każdym opakowaniu z nabojami umieszcza się dodatkową etykietę samoprzylepną zawierającą jednoznaczne oznaczenie; oprócz tego przedsiębiorca może zastosować pasywny obojętny identyfikator elektroniczny dołączony do każdego naboju oraz podobny identyfikator elektroniczny umieszczany na każdym opakowaniu z nabojami;
2)
materiałów wybuchowych składających się z dwóch składników - jednoznaczne oznaczenie umieszcza się na etykiecie samoprzylepnej lub poprzez bezpośredni nadruk na każdej najmniejszej jednostce opakowania zawierającej oba składniki;
3)
spłonek lub zespołów zapalczych - jednoznaczne oznaczenie umieszcza się na etykiecie samoprzylepnej lub poprzez bezpośredni nadruk lub pieczęć na powłoce zapalnika; na każdym opakowaniu zawierającym spłonki lub zespoły zapalcze umieszcza się dodatkową etykietę samoprzylepną zawierającą jednoznaczne oznaczenie; oprócz tego przedsiębiorca może zastosować pasywny obojętny identyfikator elektroniczny dołączany do każdej spłonki lub zespołu zapalczego oraz podobny identyfikator elektroniczny umieszczany na każdym opakowaniu ze spłonkami lub zespołami zapalczymi;
4)
zapalników elektrycznych, nieelektrycznych i elektronicznych - jednoznaczne oznaczenie umieszcza się na etykiecie samoprzylepnej na przewodach lub tulei zapalnika albo etykiecie samoprzylepnej lub w postaci bezpośredniego nadruku lub pieczęci na osłonie zapalnika; na każdym opakowaniu z zapalnikami umieszcza się dodatkową etykietę samoprzylepną zawierającą jednoznaczne oznaczenie; oprócz tego przedsiębiorca może zastosować pasywny obojętny identyfikator elektroniczny dołączony do każdego zapalnika oraz podobny identyfikator elektroniczny umieszczany na każdym opakowaniu z zapalnikami;
5)
zapłonników i pobudzaczy wybuchowych - jednoznaczne oznaczenie umieszcza się na etykiecie samoprzylepnej lub poprzez bezpośredni nadruk na zapłonniku lub pobudzaczu wybuchowym; na każdym opakowaniu z zapłonnikami lub pobudzaczami umieszcza się dodatkową etykietę samoprzylepną zawierającą jednoznaczne oznaczenie; oprócz tego przedsiębiorca może zastosować pasywny obojętny identyfikator elektroniczny dołączony do każdego zapłonnika lub pobudzacza wybuchowego oraz podobny identyfikator elektroniczny umieszczany na każdym opakowaniu z zapłonnikami lub pobudzaczami wybuchowymi;
6)
lontów detonujących i lontów prochowych - jednoznaczne oznaczenie umieszcza się na etykiecie samoprzylepnej lub poprzez bezpośredni nadruk na zwoju lontu; jednoznaczne oznaczenie umieszcza się co pięć metrów na zewnętrznej powłoce lontu detonującego lub prochowego albo na plastikowej wytłaczanej wewnętrznej warstwie znajdującej się bezpośrednio pod oplotem zewnętrznym lontu detonującego lub prochowego; na każdym opakowaniu z lontami detonującymi lub prochowymi umieszcza się dodatkową etykietę samoprzylepną zawierającą jednoznaczne oznaczenie; oprócz tego przedsiębiorca może zastosować pasywny obojętny identyfikator elektroniczny umieszczany wewnątrz lontu oraz podobny identyfikator elektroniczny umieszczany na każdym opakowaniu lontów detonujących lub prochowych;
7)
puszek i bębnów - jednoznaczne oznaczenie umieszcza się na etykiecie samoprzylepnej lub poprzez bezpośredni nadruk na puszce lub bębnie; oprócz tego przedsiębiorca może zastosować pasywny obojętny identyfikator elektroniczny dołączony do każdej z puszek lub bębna.
2.
Przedsiębiorca może dołączyć do materiałów wybuchowych wyraźnie oznaczone etykiety samoprzylepne będące kopią oryginalnego jednoznacznego oznaczenia, o którym mowa w § 5 ust. 1. Wzór wyraźnie oznaczonej kopii oryginalnego jednoznacznego oznaczenia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Rejestr jednoznacznych oznaczeń powinien zawierać informacje o:
1)
jednoznacznym oznaczeniu każdego materiału wybuchowego;
2)
osobie fizycznej lub prawnej, której powierzono nadzór nad materiałem wybuchowym;
3)
lokalizacji materiału wybuchowego w okresie, gdy jest on w posiadaniu przedsiębiorcy, dopóki nie zostanie przemieszczony do innego przedsiębiorcy, zużyty lub unieszkodliwiony.
2.
Rejestr jednoznacznych oznaczeń jest prowadzony w formie pisemnej, z zastrzeżeniem ust. 5.
3.
Załącznikiem do rejestru są księgi ewidencyjne materiałów wybuchowych wraz z dokumentami ewidencyjnymi stanowiącymi podstawę wpisów do tych ksiąg.
4.
Celem zapewnienia ochrony danych zgromadzonych w rejestrze jednoznacznych oznaczeń przed przypadkowym lub celowym uszkodzeniem lub zniszczeniem przedsiębiorca:
1)
wskazuje osoby upoważnione do prowadzenia tego rejestru;
2)
określa zasady udostępniania pozostałym pracownikom danych zawartych w tym rejestrze;
3)
zapewnia przechowywanie rejestru w pomieszczeniu zabezpieczonym przed swobodnym dostępem osób innych niż wskazane w pkt 1 lub sejfie; w przypadku prowadzenia rejestru w sposób, o którym mowa w ust. 5, przedsiębiorca zobowiązany jest do tworzenia zapasowych kopii przechowywanych dokumentów oraz ochrony stanowiska komputerowego prowadzenia rejestru przed nieautoryzowanym dostępem.
5.
Rejestr może być prowadzony wyłącznie z wykorzystaniem elektronicznych metod przetwarzania informacji, pod warunkiem stosowania rozwiązań systemowych umożliwiających:
1)
ochronę zgromadzonych danych i ich zapasowych kopii przed przypadkowym lub celowym uszkodzeniem lub zniszczeniem;
2)
ochronę zgromadzonych danych przed kradzieżą, zmianą i dostępem przez osoby nieupoważnione, w tym kradzieżą, zmianą lub dostępem za pomocą wirusów lub programów szpiegujących;
3)
weryfikację zgromadzonych danych na podstawie przechowywanej przez przedsiębiorcę dokumentacji ewidencyjnej.
6.
Przedsiębiorca jest zobowiązany przynajmniej raz do roku sprawdzić prawidłowość prowadzenia rejestru oznaczeń, w szczególności pod względem bezpieczeństwa danych w nim zawartych oraz prawidłowości gromadzenia tych danych.
§  8. 4
Rejestr jednoznacznych oznaczeń może stanowić dokumentacja ewidencji materiałów wybuchowych prowadzona w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie:
1)
art. 23 ust. 2 oraz art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym - przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania materiałów wybuchowych lub obrotu materiałami wybuchowymi albo
2)
art. 78 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947, z późn. zm.) - przez przedsiębiorców prowadzących działalność górniczą, albo
3)
art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz. U. Nr 117, poz. 1007, z późn. zm.) - przez przedsiębiorców, w tym jednostki naukowe, prowadzących prace z użyciem materiałów wybuchowych poza górnictwem na podstawie pozwolenia wojewody

- pod warunkiem uwzględnienia w niej informacji, o których mowa w § 7 ust. 1.

§  9.
1.
Dane, o których mowa w art. 23a ust. 8 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, udostępniane są w zakresie wynikającym z przedstawionego upoważnienia organu lub służby państwowej także w drodze pisemnej, jeżeli wynika to z tego upoważnienia.
2. 5
Przedsiębiorca, mając na uwadze przepisy o ochronie danych osobowych, przekazuje komendantowi wojewódzkiemu Policji, właściwemu ze względu na siedzibę tego przedsiębiorcy, informację zawierającą imię i nazwisko oraz adres i numer telefonu osoby upoważnionej do udostępniania danych, o których mowa w ust. 1, umożliwiającą kontakt z osobą upoważnioną poza godzinami jej pracy.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 kwietnia 2012 r.
______

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 216, poz. 1593).

2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji dokonuje wdrożenia dyrektywy Komisji 2008/43/WE z dnia 4 kwietnia 2008 r. w sprawie ustanowienia systemu oznaczania i śledzenia materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, zgodnie z dyrektywą Rady 93/15/EWG (Dz. Urz. UE L 94 z 05.04.2008, str. 8).

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 117, poz. 1007, z 2003 r. Nr 210, poz. 2036, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 116, poz. 1203, Nr 173, poz. 1808 i Nr 222, poz. 2249, z 2005 r. Nr 94, poz. 788 i Nr 184, poz. 1539, z 2006 r. Nr 133, poz. 935 i Nr 235, poz. 1700, z 2008 r. Nr 180, poz. 1112 i Nr 214, poz. 1347 oraz z 2009 r. Nr 18, poz. 97 i Nr 125, poz. 1036.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WZÓR WNIOSKU O NADANIE KODU OZNACZENIA OBIEKTU PRODUKCYJNEGO

Data wpływu wniosku
Nr akt sprawy
WNIOSEK

o nadanie kodu obiektu produkcyjnego, ujętego w jednoznacznym oznaczeniu materiału wybuchowego

1. Status prawny wnioskodawcy: (niepotrzebne skreślić)

1.1. przedsiębiorca wytwarzający materiały wybuchowe przeznaczone do użytku cywilnego,

1.2. przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie obrotu materiałami wybuchowymi przeznaczonymi do użytku cywilnego

2. Nazwa wnioskodawcy

3. Adres wnioskodawcy:

a) państwo

b) województwo

c) miejscowość

d) kod pocztowy

e) ulica

f) numer domu

g) numer lokalu

h) numer telefonu i faksu

i) adres poczty elektronicznej

4. Lokalizacja obiektu produkcyjnego

4.1. Teren Wspólnoty

4.2. Poza terenem Wspólnoty

5. Oznaczenie producenta materiału wybuchowego

6. Adres obiektu produkcyjnego:

a) państwo

b) województwo

c) miejscowość

d) kod pocztowy

e) ulica

f) numer domu

g) numer lokalu

h) numer telefonu i faksu

i) adres poczty elektronicznej

7. Nazwa obiektu produkcyjnego

8. Inne informacje

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

9. Oświadczam, że informacje podane we wniosku są zgodne z prawdą

pieczęć

wnioskodawcy

....................... dnia ............................ ...............................................

(podpis wnioskodawcy)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  6 WZÓR JEDNOZNACZNEGO OZNACZENIA MATERIAŁU WYBUCHOWEGO PRZEZNACZONEGO DO UŻYTKU CYWILNEGO

Nazwa producenta materiału wybuchowego
Oznaczenie do odczytu elektronicznego w formie kodu kreskowego lub kodu matrycowego

(KOPIA)*)

XX 023 100806 B 34512 345101**)
*) W przypadku wyraźnie oznaczonej kopii oryginalnego jednoznacznego oznaczenia pod kodem kreskowym lub matrycowym przedsiębiorca umieszcza wyraz "KOPIA".

**) W powyższym przykładzie kolejne litery lub grupy cyfr, ujęte w kodzie alfanumerycznym, oznaczają:

Litery lub kolejne grupy cyfr Rodzaj informacji
XX dwie litery oznaczające państwo członkowskie (miejsce produkcji lub przywozu na rynek Unii Europejskiej)
023 kod oznaczenia obiektu produkcyjnego
100806 B 34512 345101 jednoznaczny kod produktu i informacja logistyczna sporządzona przez producenta
1 § 2 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 października 2011 r. (Dz.U.11.251.1506) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2012 r.
2 § 3 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 października 2011 r. (Dz.U.11.251.1506) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2012 r.
3 § 3 ust. 7 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 października 2011 r. (Dz.U.11.251.1506) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2012 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 października 2011 r. (Dz.U.11.251.1506) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2012 r.
5 § 9 ust 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 października 2011 r. (Dz.U.11.251.1506) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2012 r.
6 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 11 października 2011 r. (Dz.U.11.251.1506) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2012 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.189.1470

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Jednoznaczne oznaczenie materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, oznaczanie obiektów produkcyjnych oraz rejestr oznaczeń.
Data aktu: 05/11/2009
Data ogłoszenia: 10/11/2009
Data wejścia w życie: 05/04/2012