Badania psychologiczne osób powoływanych do czynnej służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 31 sierpnia 2009 r.
w sprawie badań psychologicznych osób powoływanych do czynnej służby wojskowej

Na podstawie art. 44a ust. 12 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zakres badań psychologicznych, którym jest obowiązana poddać się osoba powoływana do czynnej służby wojskowej do odbywania tej służby na stanowiskach, funkcjach wojskowych lub w rodzajach oraz wyspecjalizowanych służbach Sił Zbrojnych wymagających szczególnych predyspozycji, zwana dalej "osobą powoływaną do czynnej służby wojskowej";
2)
tryb kierowania do wojskowych pracowni psychologicznych oraz sposób i tryb wydawania orzeczeń psychologicznych;
3)
tryb odwoływania się od orzeczeń psychologicznych;
4)
tryb kontroli wykonywania i dokumentowania badań psychologicznych oraz wydawania orzeczeń psychologicznych;
5)
sposób postępowania z dokumentacją związaną z badaniami psychologicznymi oraz wzory stosowanych dokumentów i orzeczeń, z wyjątkiem wzorów orzeczeń dotyczących badań kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wykonujących pracę na stanowisku kierowcy.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o pracowni psychologicznej, bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć wojskową pracownię psychologiczną, regionalną wojskową pracownię psychologiczną oraz Centralną Wojskową Pracownię Psychologiczną.
§  3. 
1. 
Badania psychologiczne osoby powoływanej do czynnej służby wojskowej do odbywania tej służby na stanowiskach, funkcjach wojskowych lub w rodzajach Sił Zbrojnych obejmują ocenę:
1)
sprawności intelektualnej;
2)
cech osobowości;
3)
sprawności psychomotorycznej;
4)
poziomu dojrzałości emocjonalnej i społecznej.
2. 
Badania psychologiczne osoby powoływanej do czynnej służby wojskowej do odbywania tej służby w wyspecjalizowanych służbach Sił Zbrojnych wymagających szczególnych predyspozycji obejmują dodatkowo ocenę:
1)
sprawności funkcjonowania w sytuacjach trudnych i stresowych;
2)
sposobu działania i podejmowania decyzji w sytuacjach zagrożenia.
§  4. 
1. 
Osobę powoływaną do czynnej służby wojskowej kieruje się na badania psychologiczne do wojskowej pracowni psychologicznej albo regionalnej wojskowej pracowni psychologicznej, właściwej ze względu na zasięg jej działania określony w przepisach o wojskowych pracowniach psychologicznych.
2. 
Wzór skierowania na badania psychologiczne określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Na podstawie wyników badań psychologicznych psycholog wydaje orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań albo istnienie przeciwwskazań do odbywania czynnej służby wojskowej na stanowiskach, funkcjach wojskowych lub w rodzajach oraz wyspecjalizowanych służbach Sił Zbrojnych wymagających szczególnych predyspozycji, zwane dalej "orzeczeniem psychologicznym".
2. 
Orzeczenie psychologiczne wystawia się z dwiema kopiami:
1)
oryginał otrzymuje osoba powoływana do czynnej służby wojskowej;
2)
pierwszą kopię otrzymuje wojskowy komendant uzupełnień kierujący na badania psychologiczne;
3)
drugą kopię przechowuje się w pracowni psychologicznej, która przeprowadziła badania psychologiczne.
3. 
Osoba powoływana do czynnej służby wojskowej potwierdza odbiór orzeczenia psychologicznego na drugiej kopii.
4. 
Wzór orzeczenia psychologicznego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Od orzeczenia psychologicznego odwołanie wnosi się na piśmie do:
1)
właściwej ze względu na zasięg działania regionalnej wojskowej pracowni psychologicznej - w przypadku odwołania od orzeczenia psychologicznego wydanego przez wojskową pracownię psychologiczną;
2)
Centralnej Wojskowej Pracowni Psychologicznej - w przypadku odwołania od orzeczenia psychologicznego wydanego przez regionalną wojskową pracownię psychologiczną.
2. 
Odwołanie wnosi się za pośrednictwem pracowni psychologicznej, która wydała orzeczenie psychologiczne, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
3. 
Pracownia psychologiczna, za pośrednictwem której wnoszone jest odwołanie, przekazuje je wraz z kopią karty badań psychologicznych odpowiednio do pracowni psychologicznej, o której mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
4. 
Orzeczenie psychologiczne wydaje się w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia badania odwoławczego, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania, odpowiednio przez pracownię psychologiczną, o której mowa w ust. 1, na podstawie:
1)
kopii karty badań psychologicznych, o której mowa w ust. 3;
2)
wyników przeprowadzonych badań psychologicznych, o których mowa w § 3.
5. 
Orzeczenie psychologiczne wydane w trybie odwoławczym jest ostateczne.
§  7. 
W przypadku wydania orzeczenia psychologicznego stwierdzającego istnienie przeciwwskazań do odbywania czynnej służby wojskowej na określonych stanowiskach, funkcjach wojskowych lub w rodzajach oraz wyspecjalizowanych służbach Sił Zbrojnych wymagających szczególnych predyspozycji ponowne badanie psychologiczne może być przeprowadzone po upływie roku od daty wydania ostatniego orzeczenia psychologicznego.
§  8. 
Kontrolę nad prawidłowością wykonywania i dokumentowania badań psychologicznych oraz wydawania orzeczeń psychologicznych przeprowadzają:
1)
właściwe ze względu na zasięg działań regionalne wojskowe pracownie psychologiczne - w stosunku do wojskowych pracowni psychologicznych,
2)
Centralna Wojskowa Pracownia Psychologiczna - w stosunku do regionalnych wojskowych pracowni psychologicznych i wojskowych pracowni psychologicznych

- zwane dalej "podmiotem kontrolującym".

§  9. 
1. 
Kontrolę przeprowadza psycholog posiadający pisemne upoważnienie podmiotu kontrolującego.
2. 
Kontrolę przeprowadza się w dniach i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanej pracowni psychologicznej.
3. 
Podmiot kontrolujący, na 3 dni przed dniem przystąpienia do czynności kontrolnych, powiadamia kierownika kontrolowanej pracowni psychologicznej o przedmiocie, zakresie i czasie trwania kontroli.
§  10. 
1. 
Wyniki przeprowadzonej kontroli podmiot kontrolujący przedstawia kontrolowanej pracowni psychologicznej w protokole kontroli.
2. 
Protokół kontroli zawiera opis stanu faktycznego, ustalonych nieprawidłowości, z uwzględnieniem przyczyn ich powstania oraz osób za nie odpowiedzialnych.
3. 
Protokół kontroli podpisuje podmiot kontrolujący i kierownik kontrolowanej pracowni psychologicznej.
4. 
Po podpisaniu protokołu kontroli kierownik kontrolowanej pracowni psychologicznej może złożyć na piśmie, w terminie 7 dni, zastrzeżenia do wyników przeprowadzonej kontroli.
§  11. 
1. 
Dokumentację badań psychologicznych przechowuje się w wojskowych pracowniach psychologicznych przez okres dwudziestu lat. Po upływie tego okresu dokumenty są komisyjnie niszczone.
2. 
W przypadku niszczenia dokumentacji badań psychologicznych sporządza się protokół zawierający:
1)
wykaz numerów ewidencyjnych niszczonych kart badań psychologicznych oraz imiona i nazwiska osób, których te karty dotyczą;
2)
listę osób niszczących dokumentację wraz z ich podpisami.
3. 
W przypadku likwidacji pracowni psychologicznej dokumentacja badań psychologicznych przekazywana jest do właściwego państwowego archiwum wyodrębnionego organów i jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, w rozumieniu przepisów o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2742, z 2005 r. Nr 180, poz. 1496, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 220, poz. 1600, z 2007 r. Nr 107, poz. 732 i Nr 176, poz. 1242, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056, Nr 180, poz. 1109, Nr 206, poz. 1288, Nr 208, poz. 1308 i Nr 223, poz. 1458 oraz z 2009 r. Nr 22, poz. 120 i Nr 97, poz. 801.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

............................................................................................................

(pieczęć jednostki organizacyjnej Sił Zbrojnych (miejscowość, data)

Rzeczypospolitej Polskiej)

SKIEROWANIE NA BADANIA PSYCHOLOGICZNE

Działając na podstawie art. 44a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.), kieruję na badania psychologiczne

Pana/Panią*) .................................................................................................................................

nr PESEL ......................................................................................................................................

zam. ..............................................................................................................................................

(kod pocztowy, miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

do: .................................................................................................................................................

(nazwa wojskowej pracowni psychologicznej, adres)

w terminie: ...................................................................................................................................

(data i godzina stawienia się do wojskowej pracowni psychologicznej)

w celu wydania orzeczenia psychologicznego stwierdzającego brak przeciwwskazań albo istnienie przeciwwskazań do odbywania czynnej służby wojskowej na stanowiskach, funkcjach wojskowych lub w rodzajach oraz wyspecjalizowanych służbach Sił Zbrojnych wymagających szczególnych predyspozycji*)

.......................................................................................................................................................

(określić stanowisko (funkcję), na które kieruje się osobę badaną)

.....................................................................................................

(podpis i pieczęć imienna kierownika jednostki organizacyjnej

Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej)

______

*) Właściwe podkreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

..........................................................................................................

(pieczęć wojskowej pracowni psychologicznej) (miejscowość, data)

ORZECZENIE PSYCHOLOGICZNE NR .....

Na podstawie wyników przeprowadzonych badań psychologicznych, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 sierpnia 2009 r. w sprawie badań psychologicznych osób powoływanych do czynnej służby wojskowej (Dz. U. .............),

u Pana/Pani*) ...............................................................................................................................

(imię i nazwisko)

nr PESEL ......................................................................................................................................

zam. ..............................................................................................................................................

(kod pocztowy, miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

stwierdzam:

a) brak przeciwwskazań psychologicznych do odbywania czynnej służby wojskowej na stanowiskach, funkcjach wojskowych lub w rodzajach oraz wyspecjalizowanych służbach Sił Zbrojnych wymagających szczególnych predyspozycji*),

b) istnienie przeciwwskazań psychologicznych do odbywania czynnej służby wojskowej na stanowiskach, funkcjach wojskowych lub w rodzajach oraz wyspecjalizowanych służbach Sił Zbrojnych wymagających szczególnych predyspozycji*)

................................................................................................................................................

(określić stanowisko (funkcję), na które prowadzono badanie psychologiczne)

 ........................................................................

 (podpis i pieczęć uprawnionego psychologa)

______

*) Właściwe podkreślić.

POUCZENIE:1)

Od orzeczenia psychologicznego przysługuje odwołanie do .......................................................

z siedzibą w .................................. za pośrednictwem pracowni psychologicznej, która wydała orzeczenie psychologiczne, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.

______

1) Pouczenie nie dotyczy orzeczenia wydanego w trybie odwoławczym.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.150.1215

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Badania psychologiczne osób powoływanych do czynnej służby wojskowej.
Data aktu: 31/08/2009
Data ogłoszenia: 15/09/2009
Data wejścia w życie: 30/09/2009