Poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Genewa.1948.03.06.

POPRAWKI
do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej (ustanowienie Komitetu Ułatwień) przyjęte dnia 7 listopada 1991 r.

Rezolucja A. 724 (17)

ZGROMADZENIE,

POWOŁUJĄC SIĘ na rezolucję A.640 (16) przyjętą na zwyczajnej szesnastej sesji, na mocy której postanowiło podjąć na zwyczajnej siedemnastej sesji niezbędne kroki mające na celu przyjęcie poprawek do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej w celu ustanowienia Komitetu Ułatwień w wymienionej Konwencji.

BIORĄC POD UWAGĘ zalecenia Komitetu Ułatwień dotyczące proponowanych poprawek do Konwencji Międzynarodowej Organizacji Morskiej oraz opinie Rady dotyczące tych zaleceń,

1.
PRZYJMUJE poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, których tekst jest zawarty w załączniku do niniejszej rezolucji, które obejmują:
*
poprawki do artykułów 11, 15, 21, 25, 56 i 57;
*
dodanie nowej części XI obejmującej nowe artykuły od 47 do 51;
*
odpowiednią zmianę numeracji istniejących części od XI do XX;
*
odpowiednią zmianę numeracji istniejących artykułów od 47 do 77;
*
odpowiednią zmianę powołań artykułów o zmienionej numeracji w artykułach 5, 6, 7, 8, 66, 67, 68, 70, 72, 73 i 74;
*
odpowiednią zmianę powołań części o zmienionej numeracji w artykułach 15 i 25(a); oraz
*
odpowiednią zmianę numeru artykułu o zmienionej numeracji, o którym mowa w załączniku II;
2.
PROSI Sekretarza Generalnego Organizacji o złożenie przyjętych poprawek Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodnie z artykułem 72 (wcześniejszym artykułem 67) Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej oraz o przyjmowanie dokumentów potwierdzających przyjęcie i oświadczeń przewidzianych w artykule 73 (wcześniejszy artykuł 68); oraz
3.
ZWRACA SIĘ do Rządów Państw Członkowskich o przyjęcie tych poprawek w jak najkrótszym terminie po otrzymaniu ich kopii w drodze przekazania odpowiedniego dokumentu przyjęcia Sekretarzowi Generalnemu zgodnie z artykułem 73 (wcześniejszym artykułem 68) Konwencji.

ZAŁĄCZNIK 

POPRAWKI DO KONWENCJI

O MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI MORSKIEJ (ustanowienie Komitetu Ułatwień)

Artykuł 11Dotychczasowy tekst zostaje zastąpiony następującym tekstem:

Organizacja składa się ze Zgromadzenia, Rady, Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, Komitetu Prawnego, Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego, Komitetu Współpracy Technicznej, Komitetu Ułatwień i z takich organów pomocniczych, jakie uzna ona w każdym momencie za konieczne utworzyć, oraz z Sekretariatu.

Artykuł 15

Dotychczasowy tekst lit. l) zostaje zastąpiony następującym tekstem:

l) podejmowanie decyzji w sprawie zwoływania jakiejkolwiek konferencji międzynarodowej lub wszczęcia jakiegokolwiek innego odpowiedniego postępowania, mającego na celu przyjęcie międzynarodowych konwencji lub poprawek do jakichkolwiek międzynarodowych konwencji opracowanych przez Komitet Bezpieczeństwa na Morzu, Komitet Prawny, Komitet Ochrony Środowiska Morskiego, Komitet Współpracy Technicznej, Komitet Ułatwień lub inne organy Organizacji;

Artykuł 21

Dotychczasowy tekst zostaje zastąpiony następującym tekstem:

a) Rada rozpatruje projekt planu pracy i preliminarz budżetu przygotowane przez Sekretarza Generalnego w świetle propozycji Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, Komitetu Prawnego, Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego, Komitetu Współpracy Technicznej, Komitetu Ułatwień i innych organów Organizacji i, biorąc je pod uwagę, ustala i przedstawia Zgromadzeniu plan pracy i budżet Organizacji, kierując się ogólnymi interesami i priorytetami Organizacji.

b) Rada przyjmuje sprawozdania, propozycje i zalecenia Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, Komitetu Prawnego, Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego, Komitetu Współpracy Technicznej, Komitetu Ułatwień i innych organów Organizacji i przekazuje je Zgromadzeniu, a jeżeli Zgromadzenie nie obraduje, Rada przekazuje je do wiadomości Członków wraz ze swymi uwagami i zaleceniami.

c) Sprawy wynikające z artykułów 28, 33, 38, 43 i 48 będą rozpatrywane przez Radę tylko po uzyskaniu opinii Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, Komitetu Prawnego, Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego, Komitetu Współpracy Technicznej lub Komitetu Ułatwień.

Artykuł 25

Dotychczasowy tekst lit. b) zostaje zastąpiony następującym tekstem:

b) z uwzględnieniem postanowień części XVI i stosunków utrzymywanych z innymi organami poprzez odpowiednie komitety na podstawie art. 28, 33, 38, 43 i 48 Rada w okresie pomiędzy sesjami Zgromadzenia jest odpowiedzialna za stosunki z innymi organizacjami.

Część XI

Dodaje się nowy tekst, jak następuje:

Komitet Ułatwień

Artykuł 47

Komitet Ułatwień składa się ze wszystkich członków.

Artykuł 48

Komitet Ułatwień rozważa wszelkie sprawy, które należą do kompetencji Organizacji i wiążą się z ułatwieniami w międzynarodowym obrocie morskim, a w szczególności:

a) wykonuje funkcje, które są lub będą mu powierzone przez Organizację lub inne konwencje międzynarodowe w celu ułatwienia międzynarodowego obrotu morskiego, zwłaszcza w sprawach przyjmowania i wprowadzania poprawek do zaleceń lub do innych postanowień, jakie są przewidziane w tym celu w takich konwencjach,

b) z uwzględnieniem postanowień artykułu 25 Komitet Ułatwień na wniosek Rady lub jeżeli uważa takie postępowanie za leżące w interesie własnej pracy, utrzymuje takie bliskie stosunki z innymi organami, jakie mogą przyczynić się do realizacji celów Organizacji.

Artykuł 49

Komitet Ułatwień przedstawia Radzie:

a) zalecenia i wytyczne opracowane przez Komitet,

b) sprawozdanie z pracy Komitetu za okres od poprzedniej sesji Rady.

Artykuł 50

Komitet Ułatwień odbywa posiedzenia co najmniej raz w roku. Raz na rok wybiera swoje Biuro i uchwala własny regulamin.

Artykuł 51

Komitet Ułatwień, pełniąc funkcje nałożone na niego przez lub na podstawie jakiejkolwiek międzynarodowej konwencji lub innego dokumentu, stosuje się do odpowiednich postanowień takiej konwencji lub dokumentu, w szczególności do przepisów regulujących procedurę postępowania, jeśli nie jest to sprzeczne z niniejszą konwencją, z uwzględnieniem postanowień artykułu 47.

Artykuł 56 (obecnie oznaczony jako artykuł 61)

Dotychczasowy tekst zostaje zastąpiony następującym tekstem:

Członek, który w ciągu roku od daty płatności nie wywiąże się ze zobowiązania finansowego wobec Organizacji, traci prawo głosu w Zgromadzeniu, Radzie, Komitecie Bezpieczeństwa na Morzu, Komitecie Prawnym, Komitecie Ochrony Środowiska Morskiego, Komitecie Współpracy Technicznej lub Komitecie Ułatwień, chyba że Zgromadzenie, według swego uznania, uchyli to postanowienie.

Artykuł 57 (obecnie oznaczony jako artykuł 62)

Dotychczasowy tekst zostaje zastąpiony następującym tekstem:

Jeśli konwencja bądź inna międzynarodowa umowa zlecająca pewne funkcje Zgromadzeniu, Radzie, Komitetowi Bezpieczeństwa na Morzu, Komitetowi Prawnemu, Komitetowi Ochrony Środowiska Morskiego, Komitetowi Współpracy Technicznej lub Komitetowi Ułatwień, nie stanowi inaczej, do głosowania w tych organach mają zastosowanie następujące zasady :

a) każdemu Członkowi przysługuje jeden głos,

b) decyzje zapadają większością głosów Członków obecnych i głosujących, decyzje zaś wymagające większości dwóch trzecich głosów zapadają większością dwóch trzecich głosów Członków obecnych.

c) w rozumieniu niniejszej konwencji wyrażenie "Członkowie obecni i głosujący" oznacza "Członków obecnych i oddających głos za lub przeciw". Członkowie wstrzymujący się od głosowania uważani są za niegłosujących.

Odpowiednie zmiany wynikające z ww. poprawek

Artykuły 5, 6 i 7

Powołanie się na artykuł 71 zmienia się na artykuł 76.

Artykuł 8

Powołanie się na artykuł 72 zmienia się na artykuł 77.

Artykuł 15

Powołanie się na lit. g) na część XII zmienia się na część XIII.

Artykuł 25

Powołanie się na lit. a) na część XV zmienia się na część XVI.

Części od XI do XX

Części od XI do XX oznacza się jako części od XII do XXI.

Artykuły od 47 do 77

Artykuły od 47 do 77 oznacza się jako artykuły od 52 do 82.

Artykuł 66 (oznaczony jako artykuł 71)

Powołanie się na artykuł 73 zmienia się na artykuł 78.

Załącznik II

Powołanie się w nagłówku na artykuł 65 zmienia się na artykuł 70.

Artykuł 67 i 68 (obecnie oznaczone jako artykuły 72 i 73)

Powołanie się na artykuł 66 zmienia się na artykuł 71.

Artykuł 70 (obecnie oznaczony jako artykuł 75)

Powołanie się na artykuł 69 zmienia się na artykuł 74.

Artykuł 72 (obecnie oznaczony jako artykuł 77)

Powołanie się w lit. d) na artykuł 71 zmienia się na artykuł 76.

Artykuł 73 (obecnie oznaczony jako artykuł 78)

Powołanie się w lit. b) na artykuł 72 zmienia się na artykuł 77.

Artykuł 74 (obecnie oznaczony jako artykuł 79)

Powołanie się na artykuł 71 zmienia się na artykuł 76.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024