Współpraca organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej z organami celnymi w zakresie granicznych kontroli sanitarnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 18 lutego 2008 r.
w sprawie współpracy organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej z organami celnymi w zakresie granicznych kontroli sanitarnych

Na podstawie art. 83 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225) zarządza się, co następuje:
§  1.  1
 Rozporządzenie określa sposób współpracy organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej z organami celnymi w zakresie granicznych kontroli sanitarnych, w tym tryb postępowania tych organów w podejmowaniu działań określonych w art. 27-29 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiającego wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku odnoszące się do warunków wprowadzania produktów do obrotu i uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 339/93 (Dz. Urz. UE L 218 z 13.08.2008, str. 30), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 765/2008".
§  2.  2
 Współpraca organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, o których mowa w art. 80 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zwanej dalej "ustawą", z organami celnymi obejmuje działania określone w art. 15-21 i 23-24 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (Dz. Urz. UE L 191 z 30.04.2004, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 45, str. 200), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 882/2004", oraz w art. 27-29 rozporządzenia nr 765/2008.
§  3. 
1. 
Współpraca, o której mowa w § 1, ma na celu zapewnienie prawidłowej kontroli obrotu towarowego środkami spożywczymi, substancjami pomagającymi w przetwarzaniu oraz materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością, zwanymi dalej "towarami":
1)
ujętymi w wykazie towarów określonym na podstawie art. 83 ust. 3 ustawy;
2) 3
 nieujętymi w wykazie, o którym mowa w pkt 1, jeżeli organ celny w trakcie obejmowania towaru procedurą dopuszczenia do obrotu stwierdzi, że zaistniały okoliczności, o których mowa w art. 27 ust. 3 rozporządzenia nr 765/2008.
2. 
Czynności z zakresu granicznej kontroli sanitarnej mogą zostać wykonane przy objęciu procedurą wywozu towarów, co do których organ celny stwierdzi istnienie okoliczności wskazujących, że wywożony towar nie spełnia wymagań z zakresu bezpieczeństwa żywności oraz w każdym innym przypadku uzasadnionego podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa żywności.
§  4. 
1. 
Jeżeli organ celny obejmując towary procedurą dopuszczenia do obrotu, stwierdzi, że towary, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, nie zostały objęte graniczną kontrolą sanitarną, organ ten jest obowiązany niezwłocznie powiadomić właściwego państwowego granicznego inspektora sanitarnego lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o niepoddaniu towaru granicznej kontroli sanitarnej, przekazując kopię powiadomienia osobie odpowiedzialnej za towar, o której mowa w art. 81 ust. 1 ustawy.
2. 
Wzór powiadomienia o towarach niepoddanych granicznej kontroli sanitarnej stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  5. 
1.  4
 Jeżeli organ celny w trakcie procedury dopuszczenia do obrotu towarów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, stwierdzi, że zaistniały okoliczności, o których mowa w art. 27 ust. 3 rozporządzenia nr 765/2008, organ ten jest obowiązany niezwłocznie powiadomić właściwego państwowego granicznego inspektora sanitarnego lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o stwierdzonych niezgodnościach towaru, przekazując kopię powiadomienia osobie odpowiedzialnej za towar, o której mowa w art. 81 ust. 1 ustawy.
2. 
Wzór powiadomienia o stwierdzonych niezgodnościach towaru podlegającego granicznej kontroli sanitarnej stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Obowiązek powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również przypadków objęcia towarów procedurą wywozu zgodnie z § 3 ust. 2.
§  6. 
Organ celny powiadamia właściwego państwowego granicznego inspektora sanitarnego lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o niepoddaniu towarów przeznaczonych do wolnych obszarów celnych i składów wolnocłowych granicznej kontroli sanitarnej.
§  7.  5
 Po otrzymaniu powiadomienia o stwierdzonych niezgodnościach towaru właściwy państwowy graniczny inspektor sanitarny lub państwowy powiatowy inspektor sanitarny jest obowiązany podjąć działania zgodnie z art. 29 ust. 1 lub ust. 2 rozporządzenia nr 765/2008.
§  8. 
1.  6
 Jeżeli państwowy graniczny inspektor sanitarny lub państwowy powiatowy inspektor sanitarny w trakcie przeprowadzania granicznej kontroli sanitarnej towarów stwierdzi, że towar nie spełnia obowiązujących wymagań określonych w przepisach Unii Europejskiej lub przepisach krajowych, organ ten w świadectwie spełniania wymagań zdrowotnych towaru objętego graniczną kontrolą sanitarną, określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 2 ustawy, wpisuje adnotację o treści "towar niezgodny z przepisami - niedopuszczony do swobodnego obrotu - rozporządzenie (WE) nr 765/2008 /product not in conformity - release for free circulation not authorised - Regulation (EC) No 765/2008".
2. 
Adnotacja, o której mowa w ust. 1, stanowi dla organu celnego podstawę do zamieszczenia treści tej adnotacji w dokumentach towarzyszących przesyłce.
§  9. 
1.  7
 Jeżeli państwowy graniczny inspektor sanitarny lub państwowy powiatowy inspektor sanitarny w trakcie przeprowadzania granicznej kontroli sanitarnej towarów stwierdzi, że towar nie spełnia obowiązujących wymagań zdrowotnych, organ ten w świadectwie spełniania wymagań zdrowotnych towaru objętego graniczną kontrolą sanitarną wpisuje adnotację o treści "towar niebezpieczny - niedopuszczony do swobodnego obrotu - rozporządzenie (WE) nr 765/2008 /dangerous product - release for free circulation not authorised - Regulation (EC) No 765/2008".
2. 
Adnotacja, o której mowa w ust. 1, stanowi dla organu celnego podstawę do zamieszczenia treści tej adnotacji w dokumentach towarzyszących przesyłce.
§  10. 
1. 
Jeżeli państwowy graniczny inspektor sanitarny lub państwowy powiatowy inspektor sanitarny w trakcie przeprowadzania granicznej kontroli sanitarnej towarów:
1)
stwierdzi konieczność przeprowadzenia kontroli bezpośrednich, o których mowa w art. 16 rozporządzenia nr 882/2004,
2)
poweźmie podejrzenie niezgodności towaru z wymaganiami zdrowotnymi,
3)
poweźmie wątpliwości odnośnie do identyfikacji towaru, o których mowa w art. 18 rozporządzenia nr 882/2004

- wyraża zgodę na przeprowadzenie granicznej kontroli sanitarnej przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego właściwego ze względu na siedzibę odbiorcy lub miejsce złożenia towaru.

2. 
Państwowy graniczny inspektor sanitarny lub państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w przypadku wyrażenia zgody, o której mowa w ust. 1, zawiadamia:
1)
właściwy organ celny - w celu wydania przez ten organ zgody na objęcie towaru procedurą tranzytu;
2)
właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego - w celu przeprowadzenia granicznej kontroli sanitarnej.
3. 
Wzór zawiadomienia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  11. 
Państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 2, zawiadamia właściwy organ celny o wynikach kontroli, przesyłając temu organowi kopie świadectw, o których mowa w art. 82 ust. 1 ustawy, w celu objęcia towarów procedurą dopuszczenia do obrotu.
§  12. 
Współpraca organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej z organami celnymi obejmuje również następujące działania:
1)
uzgadnianie postępowania dotyczącego podejmowania tymczasowych środków ochronnych w nagłych przypadkach, o których mowa w art. 53 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd do Spraw Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz. Urz. WE L 31 z 01.02.2002, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 6, str. 463);
2)
wzajemne udzielanie pomocy w zakresie prawidłowej identyfikacji towarów, a także informowanie o nieprawidłowościach stwierdzonych w związku z kontrolą celną lub graniczną kontrolą sanitarną przy wprowadzaniu na obszar celny Wspólnoty Europejskiej, wyprowadzaniu z obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej i przemieszczaniu w ramach procedury tranzytu przez obszar celny Wspólnoty Europejskiej towarów podlegających granicznej kontroli sanitarnej;
3)
wymianę informacji i dokumentów odnoszących się do towarów objętych granicznymi kontrolami sanitarnymi;
4)
szkolenia i wymianę doświadczeń z zakresu objętego współpracą obydwu organów.
§  13. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie współpracy organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej z organami celnymi w zakresie granicznej kontroli sanitarnej (Dz. U. Nr 122, poz. 1284).
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 216, poz. 1607).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

............................

(nazwa organu celnego)

Państwowy Graniczny Inspektor

Sanitarny/Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny*)

w ...........................

Nr dokumentu

.............................

Importer/Eksporter

.............................

Powiadomienie

o towarach niepoddanych granicznej kontroli sanitarnej

Działając na podstawie § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra

Zdrowia z dnia 18 lutego 2008 r. w sprawie współpracy organów

Państwowej Inspekcji Sanitarnej z organami celnymi w zakresie

granicznych kontroli sanitarnych (Dz. U. Nr 37, poz. 213),

..............................................................

(nazwa organu celnego)

zawiadamia, że określone niżej w identyfikacji partii towary

nie zostały poddane granicznej kontroli sanitarnej.

IDENTYFIKACJA PARTII:

Nazwa środka spożywczego/substancji pomagającej w

przetwarzaniu/materiału lub wyrobu przeznaczonego do kontaktu

z żywnością*): ...............................................

Kraj pochodzenia: ............................................

Kraj przywozu: ...............................................

Wielkość partii: .............................................

Kod CN: ......................................................

Środek transportu: ...........................................

Miejsce złożenia towaru: .....................................

Osobę odpowiedzialną za towar pouczono o obowiązku

uzyskania świadectwa, o którym mowa w art. 82 ust. 1 ustawy z

dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia

(Dz. U. Nr 171, poz. 1225).

......................... .................................

(miejsce wydania i data) (podpis i pieczęć organu celnego)

Otrzymują:

1. Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny/Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny*)

w ....................................................... .

2. Osoba odpowiedzialna za towar.

______

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

............................

(nazwa organu celnego)

Państwowy Graniczny Inspektor

Sanitarny/Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny*)

w ...........................

Nr dokumentu

.............................

Importer

.............................

Powiadomienie

o stwierdzonych niezgodnościach towaru podlegającego granicznej kontroli sanitarnej

Działając na podstawie § 5 ust. 1/ust. 3**) rozporządzenia

Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2008 r. w sprawie współpracy

organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej z organami celnymi w

zakresie granicznych kontroli sanitarnych (Dz. U. Nr 37, poz.

213), ........................................................

(nazwa organu celnego)

zawiadamia, że określone niżej w identyfikacji partii towary:

podlegające granicznej kontroli sanitarnej nie zostały

dopuszczone do obrotu/powinny zostać objęte graniczną kontrolą

sanitarną**)

z powodu .....................................................

..............................................................

..............................................................

............................................................*)

IDENTYFIKACJA PARTII:

Nazwa środka spożywczego/substancji pomagającej w

przetwarzaniu/materiału lub wyrobu przeznaczonego do kontaktu

z żywnością**): ..............................................

Kraj pochodzenia: ............................................

Kraj przywozu: ...............................................

Wielkość partii: .............................................

Kod CN: ......................................................

Środek transportu: ...........................................

Odbiorca: ....................................................

Osobę odpowiedzialną za towar pouczono o obowiązku

uzyskania świadectwa, o którym mowa w art. 82 ust. 1 ustawy z

dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia

(Dz. U. Nr 171, poz. 1225).

......................... .................................

(miejsce wydania i data) (podpis i pieczęć organu celnego)

Otrzymują:

1. Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny/Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny**)

w ....................................................... .

2. Osoba odpowiedzialna za towar.

______

*) Określić rodzaj niezgodności.

**) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny/

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny*)

w .......................................

Nr dokumentu

.........................................

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny/

Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny*)

w .......................................

Importer

.........................................

.......................

(nazwa organu celnego)

ZAWIADOMIENIE

Działając na podstawie § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra

Zdrowia z dnia 18 lutego 2008 r. w sprawie współpracy organów

Państwowej Inspekcji Sanitarnej z organami celnymi w zakresie

granicznych kontroli sanitarnych (Dz. U. Nr 37, poz. 213),

Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny/Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny*) w ................ zawiadamia, że wyraża

zgodę na przeprowadzenie kontroli sanitarnej niżej wymienionej

partii środka spożywczego/substancji pomagającej w

przetwarzaniu/materiału lub wyrobu przeznaczonego do kontaktu

z żywnością*) u odbiorcy/w składzie celnym/w ................

..........................................................*).

(wpisać miejsce składowania towaru)

IDENTYFIKACJA PARTII:

Nazwa środka spożywczego/substancji pomagającej w przetwarzaniu/materiału lub wyrobu przeznaczonego do kontaktu

z żywnością*): ...............................................

Kraj pochodzenia: ............................................

Kraj przywozu: ...............................................

Wielkość partii: .............................................

Wielkość i rodzaj opakowań: ..................................

Data minimalnej trwałości/termin przydatności do spożycia*):

..............................................................

Kod CN: ......................................................

Środek transportu: ...........................................

Odbiorca - miejsce złożenia towaru: ..........................

Przejście graniczne, data: ...................................

Urząd celny przeznaczenia: ...................................

Osobę odpowiedzialną za towar pouczono o obowiązku

uzyskania świadectwa, o którym mowa w art. 82 ust. 1 ustawy z

dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia

(Dz. U. Nr 171, poz. 1225).

......................... ...............................

(miejsce wydania i data) (podpis i pieczęć państwowego

granicznego inspektora

sanitarnego/państwowego

powiatowego inspektora

sanitarnego)

Otrzymują:

1. Urząd celny.

2. Osoba odpowiedzialna za towar.

3. Właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny/państwowy

graniczny inspektor sanitarny*).

______

*) Niepotrzebne skreślić.

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.244.1635) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2011 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.244.1635) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2011 r.
3 § 3 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.244.1635) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2011 r.
4 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.244.1635) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2011 r.
5 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.244.1635) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2011 r.
6 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.244.1635) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2011 r.
7 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.244.1635) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2011 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.37.213

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Współpraca organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej z organami celnymi w zakresie granicznych kontroli sanitarnych.
Data aktu: 18/02/2008
Data ogłoszenia: 05/03/2008
Data wejścia w życie: 20/03/2008