Grzyby dopuszczone do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnienia klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 13 listopada 2008 r.
w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy 2

Na podstawie art. 44 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225 oraz z 2008 r. Nr 214, poz. 1346) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby;
2)
wykaz przetworów grzybowych dopuszczonych do obrotu oraz cechy dyskwalifikujące;
3)
warunki skupu, przechowywania i sprzedaży grzybów oraz wymagania technologiczne i warunki przetwarzania;
4)
wzory atestów na grzyby świeże i grzyby suszone;
5)
warunki i tryb uzyskiwania uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy, w tym ramowe programy kursów specjalistycznych;
6)
państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego właściwego do nadawania i pozbawiania uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy;
7)
wzory świadectw klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy.
§  2. 
1. 
Wykaz grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających w swoim składzie grzyby określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wykaz przetworów grzybowych dopuszczonych do obrotu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Podmioty działające na rynku spożywczym, prowadzące działalność w zakresie skupu grzybów rosnących w warunkach naturalnych, zwane dalej "punktami skupu grzybów", są obowiązane zatrudniać:
1)
grzyboznawcę lub klasyfikatora grzybów - w celu dokonywania oceny grzybów świeżych i spełniania przez te grzyby wymagań określonych w art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zwanej dalej "ustawą";
2)
grzyboznawcę - w celu dokonywania oceny grzybów suszonych, pozyskiwanych z grzybów rosnących w warunkach naturalnych i spełniania przez te grzyby wymagań określonych w art. 42 ust. 3 ustawy.
2. 
Dopuszczenie do obrotu i przetwórstwa grzybów świeżych rosnących w warunkach naturalnych, przedstawionych do oceny, klasyfikator grzybów lub grzyboznawca potwierdza atestem na grzyby świeże.
3. 
Dopuszczenie do obrotu grzybów suszonych, uzyskanych z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, grzyboznawca potwierdza atestem na grzyby suszone.
§  4. 
Podmioty działające na rynku spożywczym, prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa grzybów, zwane dalej "zakładami przetwórczymi", są obowiązane zatrudniać grzyboznawcę. Grzyboznawca zatrudniony w zakładzie przetwórczym wykonuje czynności określone w § 3 oraz sprawuje nadzór nad procesem technologicznym przetwórstwa grzybów.
§  5. 
1. 
Grzyby świeże, rosnące w warunkach naturalnych, oraz grzyby suszone, pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, mogą być oferowane konsumentowi finalnemu:
1)
wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach;
2)
pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby świeże lub atestu na grzyby suszone.
2. 
Grzyby suszone pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, przeznaczone bezpośrednio dla konsumenta finalnego, są wprowadzane do obrotu w opakowaniu.
3. 
Zakłady żywienia zbiorowego mogą używać do przygotowywania potraw grzybów, o których mowa w ust. 1, jeżeli grzyby te posiadają odpowiedni atest.
§  6. 
1. 
Wzór atestu na grzyby świeże określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. 
Wzór atestu na grzyby suszone określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Dopuszcza się do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej grzyby uprawne i rosnące w warunkach naturalnych, świeże i suszone, oraz przetwory grzybowe niespełniające wymagań, o których mowa w § 2, lub nieposiadające odpowiedniego atestu, jeżeli zostały zebrane lub przetworzone z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi oraz:
1)
wprowadzone do obrotu lub przetworzone w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w Turcji, zgodnie z prawem tego państwa, lub
2)
wprowadzone do obrotu lub przetworzone w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zgodnie z prawem tego państwa

- pod warunkiem, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka.

2. 
W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że grzyby lub przetwory grzybowe, o których mowa w ust. 1, mogą zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka, właściwy organ urzędowej kontroli żywności żąda przedstawienia przez podmiot działający na rynku spożywczym informacji potwierdzających spełnianie równoważnych wymagań w zakresie jakości zdrowotnej, w tym dokumentów wydanych przez właściwe władze państwa pochodzenia.
§  8. 
1. 
Kursy specjalistyczne dla kandydatów na klasyfikatorów grzybów oraz na grzyboznawców mogą być prowadzone przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub inne podmioty w zakresie prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.
2. 
Kursy, o których mowa w ust. 1, obejmują część teoretyczną i zajęcia praktyczne.
3. 
Ramowy program kursu specjalistycznego dla kandydatów na klasyfikatorów grzybów określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4. 
Ramowy program kursu specjalistycznego dla kandydatów na grzyboznawców określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  9. 
1. 
Egzamin na klasyfikatora grzybów przeprowadza komisja egzaminacyjna w składzie: przewodniczący komisji i co najmniej dwóch członków komisji, powoływanych przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
2. 
Egzamin, o którym mowa w ust. 1, składa się z części praktycznej, obejmującej określenia przynależności gatunkowej grzybów, oraz z części teoretycznej, obejmującej test pisemny.
3. 
Z przebiegu egzaminu komisja egzaminacyjna sporządza protokół, który podpisuje przewodniczący i członkowie komisji; protokoły komisji przechowywane są łącznie z ewidencją, o której mowa w § 15.
§  10. 
1. 
Nadawanie uprawnienia klasyfikatora grzybów następuje w drodze decyzji państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych, w formie świadectwa potwierdzającego uzyskanie uprawnienia klasyfikatora grzybów, którego wzór określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
2. 
Pozbawienie uprawnienia klasyfikatora grzybów, dokonywane przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, który nadał to uprawnienie, może nastąpić w przypadku stwierdzenia przez organy urzędowej kontroli żywności nieprawidłowego wykonywania obowiązków, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2, a w szczególności dokonywania nieprawidłowej oceny i wystawiania atestów na grzyby przedstawiane do oceny niespełniające wymagań określonych w art. 42 ust. 1 ustawy lub nieobjęte wykazem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w trybie określonym w ust. 1.
§  11. 
1. 
Egzamin na grzyboznawcę przeprowadza komisja egzaminacyjna w składzie: przewodniczący komisji i co najmniej dwóch członków komisji, powoływanych przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu.
2. 
Egzamin, o którym mowa w ust. 1, składa się z części praktycznej, obejmującej określanie przynależności gatunkowej grzybów świeżych i suszonych, oraz z części teoretycznej, obejmującej test pisemny.
3. 
Z przebiegu egzaminu komisja egzaminacyjna sporządza protokół, który podpisuje przewodniczący i członkowie komisji; protokoły komisji przechowywane są łącznie z ewidencją, o której mowa w § 15.
§  12. 
1. 
Nadawanie uprawnień grzyboznawcy następuje w drodze decyzji Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu działającego z upoważnienia Głównego Inspektora Sanitarnego, w formie świadectwa potwierdzającego uzyskanie uprawnienia grzyboznawcy, którego wzór określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
2. 
Pozbawienie uprawnienia grzyboznawcy może nastąpić w przypadku stwierdzonego nieprawidłowego wykonywania obowiązków określonych w § 3 ust. 1 lub 3, a w szczególności dokonywania nieprawidłowej oceny i wystawiania atestów na grzyby przedstawiane do oceny niespełniające wymagań określonych w art. 42 ust. 1 lub ust. 2 ustawy lub nieobjęte wykazem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w trybie określonym w ust. 1.
§  13. 
Osoby niespełniające wymagań w zakresie wykształcenia, określonych w art. 43 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 2 pkt 2 ustawy, mogą ubiegać się o uzyskanie uprawnień, o których mowa w § 10 i 12, jeżeli posiadają co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe przy skupie lub przetwórstwie grzybów oraz spełnią pozostałe wymagania określone w art. 43 ustawy.
§  14. 
Warunki odbywania kursu specjalistycznego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lit. b i ust. 2 pkt 3 ustawy, i składania egzaminu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 4 ustawy, określa się w umowie zawartej z osobami ubiegającymi się o odpowiednie uprawnienia albo z pracodawcami tych osób.
§  15. 
Ewidencję osób, które uzyskały uprawnienia klasyfikatora grzybów, prowadzą i przechowują stacje sanitarno-epidemiologiczne, w których uprawnienia te zostały nadane, a ewidencję osób, które uzyskały uprawnienie grzyboznawcy - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu.
§  16. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych albo artykułów spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. z 2003 r. Nr 21, poz. 178 oraz z 2004 r. Nr 84, poz. 793).
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WYKAZ GRZYBÓW DOPUSZCZONYCH DO OBROTU LUB PRODUKCJI PRZETWORÓW GRZYBOWYCH ORAZ ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH ZAWIERAJĄCYCH W SWOIM SKŁADZIE GRZYBY

1)
borowik szlachetny (prawdziwek wszystkie odmiany) - Boletus edulis Bull ex Fr.;
2)
koźlarz babka (wszystkie odmiany) - Leccinum scabrum (Bull) S. F. Gray.;
3)
koźlarz grabowy - Leccinum griseum (Quel.) Sing.;
4)
koźlarz czerwony (wszystkie odmiany) - Leccinum aurantiacum (Bull.) S. F. Gray;
5)
maślak pstry - Suillus variegatus (Swartz) O. Kuntze;
6)
maślak sitarz - Suillus (L. ex Fr.) bovinus O. Kuntze;
7)
maślak ziarnisty - Suillus granulatus (L.) O. Kuntze;
8)
maślak zwyczajny - Suillus luteus (L.) S. F. Gray;
9)
maślak żółty - Suillus grevillei (Klotzsch) Sing. Klotzsch;
10)
piaskowiec kasztanowaty - Gyroporus castaneus (Bull.) Quel;
11)
piaskowiec modrzak - Gyroporus cyanescens (Bull.) Quel;
12)
podgrzybek brunatny - Xerocomus badius (Fr.) Kuhn ex Gilb;
13)
podgrzybek zajączek - Xerocomus subtomentosus (L.) Quel;
14)
podgrzybek złotawy - Xerocomus chrysenteron (Bull.) Quel;
15)
czubajka kania - Macrolepiota procera (Soop.) Sing;
16)
gąska zielonka - Tricholoma flavovirens (Pers.) Lund ex Nannf;
17)
kolczak obłączasty - Hydnum repandum L.;
18)
lejkowiec dęty - Craterellus cornucopioides (L.) Pers;
19)
lejkówka wonna - Clitocybe odora (Bull.) Kummer;
20)
mleczaj rydz - Lactarius deliciosus Fr;
21)
mleczaj smaczny - Lactarius volemus Fr;
22)
opieńki - Armillaria mellea sensu lato (Vahl. in. Fl. Dan.) P. Karst., Syn. Armillaria (Fr.: Fr) Staude, Syn. Armillaria mellea comple, tylko młode owocniki;
23)
pieczarka dwuzarodnikowa - Agaricus bisporus (Lange) Sing. Imbach, z wyjątkiem zbyt młodych egzemplarzy ze stanu naturalnego, których blaszki jeszcze nie poróżowiały;
24)
pieczarka lśniąca - Agaricus silvaticus Schaeff., z wyjątkiem zbyt młodych egzemplarzy ze stanu naturalnego, których blaszki jeszcze nie poróżowiały;
25)
pieczarka ogrodowa - Agaricus hortensis (Cooke) Pil., z wyjątkiem zbyt młodych egzemplarzy ze stanu naturalnego, których blaszki jeszcze nie poróżowiały;
26)
pieczarka polna - Agaricus campestris (L.) Fr., z wyjątkiem zbyt młodych egzemplarzy ze stanu naturalnego, których blaszki jeszcze nie poróżowiały;
27)
pieczarka szlachetna - Agaricus bitorquis (Quel) Sacc., z wyjątkiem zbyt młodych egzemplarzy ze stanu naturalnego, których blaszki jeszcze nie poróżowiały;
28)
pieczarka zaroślowa - Agaricus silvicola (Vitt.) Sacc., z wyjątkiem zbyt młodych egzemplarzy ze stanu naturalnego, których blaszki jeszcze nie poróżowiały;
29)
pieprznik jadalny (kurka) - Cantharellus cibarius Fr;
30)
płachetka kołpakowa - Rozites caperata (Pers. ex Fr.) P. Karst;
31)
twardzioszek przydrożny - Marasmius oreades (Bolt.) Fr;
32)
boczniak ostrygowaty - Pleurotus ostreatus (Jacq.) Kummer;
33)
twardziak (Shii-take) - Lentinus edodes (Berck.) Singer, Syn. Lentinula edodes (Berk.), Pegler;
34)
łuskwiak nameko - Pholiota nameko (T. Ito) S. Ito et Imai Syn. Collybia nameko T. Ito Pholiota gultinosa Kawam. Kuehneromyces nameko (t. Ito) S. Ito;
35)
łuszczak zmienny - Kuehneromyces mutabilis (Schaff.) Sing. Et Smith synonim: Pholiota mutabilis (Fr.) Kummer, pochodzący wyłącznie z uprawy;
36)
pochwiak pochwiasty - Volvariella volvacea (Bull. Ex Fr.) Sing. Syn. Volvaria volvacea (Bull.) Sacc;
37)
trufla letnia - Tuber aestivum Vitt;
38)
trufla zimowa - Tuber brumale Pico & Vitt;
39)
trufla czarnozarodnikowa - Tuber melanosporum Vitt;
40)
trzęsak morszczynowaty - Tremella fuciformis Berk.;
41)
ucho bzowe - Hirneola auricula-judae (Bull. Ex St. Amans) Berk. Syn. Auricularia auricula-judae (Bull.) West. Auricularia auricula (L. ex Hooker) Underwood;
42)
uszak gęstowłosy, "grzyby mun" - Auricularia polytricha (Mont.) Sacc. Syn. Hirneola polytricha Mont.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WYKAZ PRZETWORÓW GRZYBOWYCH DOPUSZCZONYCH DO OBROTU

A. Półprodukty:
1.
Grzyby blanszowane, stanowiące półprodukt nietrwały, jeżeli:
1)
do ich sporządzenia użyto jednego z gatunków grzybów świeżych wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
zostały zblanszowane i umieszczone w zalewie słono-kwaśnej o pH około 5 i do 10 % solanki;
3)
przy przechowywaniu i transporcie zachowana jest temperatura od 2 °C do 4 °C.
2.
Grzyby mrożone, jeżeli:
1)
do ich sporządzenia użyto jednego z gatunków grzybów świeżych wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia oraz
2)
zostały poddane działaniu temperatury przynajmniej -30 °C.
3.
Mieszanka kilku gatunków grzybów mrożonych, o których mowa w ust. 2, w postaci całych owocników lub krajanki, sporządzona poprzez ich zmieszanie.
4.
Grzyby w solance, jeżeli:
1)
do ich sporządzenia użyto jednego z gatunków grzybów świeżych wymienionych w pkt 1-14, 16, 20-23, 27, 29, 30, 32-39, 41 i 42 załącznika nr 1 do rozporządzenia;
2)
zostały zblanszowane i utrwalone w solance o stężeniu nie mniejszym niż 20 % - grzyby leśne, pieczarki.
5.
Grzyby suszone w postaci całych owocników, samych kapeluszy lub krajanki, płatków, grysiku lub mączki, sporządzone z kapeluszy łącznie z trzonami, których liczba nie może przekraczać liczby kapeluszy, jeżeli:
1)
do ich sporządzenia użyto jednego z gatunków grzybów świeżych wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia w pkt 1-23, 27, 29, 32, 33, 40-42 oraz
2)
nie zawierają więcej niż 12 % wody.
6.
Grzyby suszone w postaci mączki wielogatunkowej, jeżeli przemiał każdego gatunku był prowadzony oddzielnie, a mieszanie nastąpiło bezpośrednio przed wprowadzeniem do obrotu.

B. Produkty:

1.
Grzyby duszone w tłuszczu w postaci całych owocników lub krajanki, jeżeli:
1)
do ich sporządzenia użyto jednego z gatunków grzybów świeżych, mrożonych albo grzybów w solance lub blanszowanych lub mieszaniny gatunków grzybów świeżych wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
zostały umieszczone w hermetycznych opakowaniach i poddane sterylizacji lub mrożeniu w temperaturze około -40 °C do -35 °C w opakowaniu szczelnym.
2.
Ekstrakt grzybowy, stanowiący płynny wyciąg o zawartości suchej masy minimum 7 %, jeżeli:
1)
do jego sporządzenia użyto jednego z gatunków grzybów świeżych wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia lub grzybów mrożonych albo grzybów suszonych;
2)
został utrwalony termicznie.
3.
Koncentrat grzybowy, stanowiący zagęszczony wyciąg o zawartości suchej masy minimum 24 %, jeżeli:
1)
do jego sporządzenia użyto jednego z gatunków grzybów świeżych wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia lub grzybów mrożonych albo grzybów suszonych oraz
2)
został utrwalony termicznie.
4.
Grzyby kwaszone, jeżeli:
1)
produkt mało trwały:
a)
do jego sporządzenia użyto jednego z gatunków grzybów świeżych wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia w pkt 1-14, 16, 17, 20-22, 29, 30 i 32 oraz
b)
został poddany fermentacji mlekowej;
2)
produkt trwały:

- został poddany pasteryzacji.

5.
Grzyby marynowane, jeżeli:
1)
do ich sporządzenia użyto jednego z gatunków grzybów świeżych, mrożonych albo grzybów w solance po odsoleniu lub blanszowanych, albo mieszaniny gatunków grzybów świeżych wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
zostały zakwaszone kwasem octowym lub cytrynowym albo mieszaniną tych kwasów o stężeniu nie wyższym niż 1,5 % w przeliczeniu na kwas octowy do poziomu pH przynajmniej 5,4;
3)
zostały poddane pasteryzacji.
6.
Grzyby sterylizowane, jeżeli:
1)
do ich sporządzenia użyto jednego z gatunków grzybów świeżych lub mrożonych albo mieszaniny gatunków grzybów świeżych wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, albo grzybów w solance po odsoleniu lub grzybów blanszowanych;
2)
zostały umieszczone w hermetycznych opakowaniach i poddane działaniu temperatury 120 °C-122 °C.
7.
Inne przetwory grzybowe, jeżeli do ich sporządzenia użyto jednego z gatunków grzybów świeżych lub mieszaniny gatunków grzybów wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia lub półproduktów.
8.
Mieszanka mrożona gatunków grzybów wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w postaci całych owocników lub krajanki.
9.
Mieszanka, o której mowa w ust. 8, może zawierać również warzywa.

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

........................, dnia .....................

..................................................

..................................................

..................................................

(imię i nazwisko lub nazwa (firma)

i adres podmiotu prowadzącego działalność

w zakresie przetwórstwa lub skupu grzybów)

ATEST NA GRZYBY ŚWIEŻE Nr ......

Na podstawie § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2008 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. Nr 218, poz. 1399) w wyniku oceny przeprowadzonej w dniu ............................................................... o godz. ..................... stwierdzam, że grzyby świeże z gatunku ...................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

pochodzące z okolic ...................................................................................................................

w ilości kg ............... (słownie) ...................................................................................................

pod względem zgodności gatunkowej i cech organoleptycznych nie budzą zastrzeżeń i nadają się do obrotu i przetwórstwa.

Atest obejmuje partię badaną, której maksymalny okres przechowywania wynosi 48 godzin w temperaturze do 10 °C.

.................................................................

(pieczątka i podpis grzyboznawcy/klasyfikatora grzybów)

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

......................, dnia .....................

...................................................

...................................................

...................................................

(imię i nazwisko lub nazwa (firma)

i adres podmiotu prowadzącego działalność

w zakresie przetwórstwa lub skupu grzybów)

ATEST NA GRZYBY SUSZONE Nr ......

Na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2008 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. Nr 218, poz. 1399) w wyniku oceny przeprowadzonej w dniu .................... stwierdzam, że dostarczone do oceny grzyby suszone: w ilości .......................... dag/kg (słownie: ........................................................................................................................)

z gatunku ...................................................................................................................................

w postaci całych owocników, kapeluszy, krajanki*),

w opakowaniu zbiorczym/jednostkowym*),

bez domieszki innych gatunków grzybów,

bez zapleśnień, zaczerwienia wtórnego i rozkruszka,

zawartość wody .....................................,

pod względem przynależności gatunkowej, cech organoleptycznych i oceny sanitarnej nie budzą zastrzeżeń i nadają się do obrotu.

Grzyby przeznaczone do sprzedaży konsumentowi finalnemu muszą być umieszczone w opakowaniach jednostkowych i oznakowane następującymi informacjami: gatunek grzybów, nr atestu, rok zbioru.

Atest obejmuje partię badaną.

........................................

(podpis i pieczątka grzyboznawcy)

______

*) Właściwe podkreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

RAMOWY PROGRAM KURSU SPECJALISTYCZNEGO DLA KANDYDATÓW NA KLASYFIKATORÓW GRZYBÓW

Program
1.
Podstawowe wiadomości o grzybach kapeluszowych:
1)
środowisko oraz warunki rozwoju grzybów;
2)
rola grzybów w świecie roślinnym i zwierzęcym;
3)
sezonowość owocowania grzybów;
4)
budowa owocnika grzyba kapeluszowego, cechy makro- i mikroskopowe, cechy organoleptyczne;
5)
podstawy podziału systematycznego grzybów.
2.
Charakterystyka dopuszczonych do obrotu grzybów uprawnych i rosnących w warunkach naturalnych - zgodnie z obowiązującymi przepisami.
3.
Grzyby jadalne niedopuszczone do obrotu - przyczyny ich niedopuszczenia.
4.
Grzyby trujące i zatrucia grzybami:
1)
omówienie gatunków grzybów będących najczęstszą przyczyną zatruć oraz podobnych do nich gatunków jadalnych;
2)
podział zatruć ze względu na zasady działania toksyn.
5.
Grzyby podlegające ochronie prawnej.
6.
Podstawy prawne dotyczące sprawowania nadzoru przez organy urzędowej kontroli żywności:
1)
ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia wraz z aktami wykonawczymi;
2)
ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej;
3)
przepisy dotyczące opakowań jednostkowych.
7.
Polskie normy dotyczące grzybów świeżych.
8.
Ocena grzybów świeżych:
1)
cechy dyskwalifikujące;
2)
klasa jakości;
3)
warunki przechowywania i transportu.
9.
Wymagania sanitarne dotyczące punktów skupu grzybów.
10.
Sprawowanie nadzoru sanitarnego nad:
1)
targowiskową sprzedażą rosnących w warunkach naturalnych grzybów świeżych i przetworów grzybowych;
2)
grzybami i przetworami grzybowymi znajdującymi się w obrocie;
3)
grzybami w zakładach żywienia zbiorowego.
11.
Ćwiczenia - wystawianie atestów na grzyby świeże przeznaczone do:
1)
przetwórstwa;
2)
obrotu.
12.
Seminarium - powtórzenie materiału z zakresu, o którym mowa w pkt 1-10.

Czas trwania kursu - ......... godzin.

ZAŁĄCZNIK Nr  6 

RAMOWY PROGRAM KURSU SPECJALISTYCZNEGO DLA KANDYDATÓW NA GRZYBOZNAWCÓW

Program
1.
Podstawowe wiadomości o grzybach kapeluszowych:
1)
środowisko oraz warunki rozwoju grzybów;
2)
rola grzybów w świecie roślinnym i zwierzęcym;
3)
sezonowość owocowania grzybów.
2.
Warunki zbioru ze stanu naturalnego.
3.
Budowa grzybów kapeluszowych.
4.
Podstawy podziału systematycznego grzybów.
5.
Zbiór i oznaczenia zebranych gatunków rosnących w warunkach naturalnych.
6.
Omówienie grzybów dopuszczonych do obrotu - uprawnych i rosnących w warunkach naturalnych.
7.
Ćwiczenia:
1)
zbiór i oznaczanie zebranych gatunków grzybów świeżych rosnących w warunkach naturalnych w terenie;
2)
posługiwanie się kluczami i atlasami.
8.
Grzyby podlegające ochronie prawnej.
9.
Skład chemiczny grzybów.
10.
Wartości odżywcze i przyswajalność przez organizm ludzki grzybów.
11.
Uprawa grzybów - metody, trendy.
12.
Produkcja pieczarki blanszowanej, mrożonej, marynowanej.
13.
Produkcja podłoża do uprawy pieczarki.
14.
Skażenia promieniotwórcze grzybów.
15.
Podstawowe wiadomości z zakresu mikrobiologii i zanieczyszczeń chemicznych żywności, higieny produkcji i wymagań mikrobiologicznych dla grzybów i przetworów grzybowych.
16.
Obowiązujące przepisy prawne krajowe dotyczące:
1)
rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2008 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. Nr 218, poz. 1399);
2)
dozwolonych substancji dodatkowych, które mogą być stosowane do produkcji żywności;
3)
maksymalnych poziomów zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych, które mogą znajdować się w żywności;
4)
rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących grzybów objętych ochroną (Dz. U. Nr 168, poz. 1765).
17.
Omówienie przetwórstwa grzybów:
1)
półprodukty: grzyby solone, grzyby blanszowane;
2)
półprodukty gotowe: grzyby suszone, grzyby marynowane, grzyby sterylizowane;
3)
produkty zawierające w swoim składzie grzyby.
18.
Zajęcia praktyczne - zwiedzanie zakładu przetwórstwa grzybów.
19.
Przetwórstwo grzybów rosnących w warunkach naturalnych.
20.
Ćwiczenia:
1)
określanie przynależności gatunkowej grzybów świeżych na podstawie zarodników - analiza mikroskopowa;
2)
określanie przynależności gatunkowej rosnących w warunkach naturalnych grzybów suszonych;
3)
identyfikacja i segregacja grzybów suszonych;
4)
wystawianie atestów na grzyby świeże i suszone.
21.
Wymagania sanitarne dotyczące punktów skupu grzybów.
22.
Zasady nadzoru organów urzędowej kontroli żywności nad sprzedażą grzybów świeżych, suszonych i przetworów grzybowych na targowiskach i w obrocie.
23.
Zatrucia grzybami na tle zatruć pokarmowych w kraju. Epidemiologia zatruć grzybami - podział zatruć ze względu na mechanizm działania toksyn:
1)
zatrucia cytotropowe;
2)
zatrucia neurotropowe;
3)
zatrucia gastryczne;
4)
zatrucia nieswoiste.
24.
Identyfikacja i segregacja grzybów suszonych.
25.
Podstawy prawne dotyczące sprawowania nadzoru przez organy urzędowej kontroli żywności:
1)
ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia wraz z aktami wykonawczymi;
2)
ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
26.
Powtórzenie materiału kursu.
27.
Projekcja filmu, np. "Zatrucia grzybami".

Czas trwania kursu - ........ godzin.

ZAŁĄCZNIK Nr  7 

WZÓR

ŚWIADECTWO KLASYFIKATORA GRZYBÓW Nr ......

Wojewódzka Stacja

Sanitarno-Epidemiologiczna

w ........................................

Stwierdzam, że

Pan/Pani ....................................................................................................................................

imię ojca .....................................................................................................................................

urodzony(a) ................................................................................................................................

PESEL .......................................................................................................................................

NIP .............................................................................................................................................

po zdaniu w dniu ................................................................ z wynikiem pozytywnym egzaminu uzyskał(a) uprawnienie

klasyfikatora grzybów.

Podstawa prawna: § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2008 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. Nr 218, poz. 1399).

Uprawnienie podlega uchyleniu na podstawie § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2008 r. w prawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. Nr 218, poz. 1399).

.............................................................

(podpis i pieczęć państwowego wojewódzkiego

inspektora sanitarnego)

..........................................................

(pieczęć okrągła państwowego wojewódzkiego

inspektora sanitarnego)

..........................., dnia...................

ZAŁĄCZNIK Nr  8 

WZÓR

ŚWIADECTWO GRZYBOZNAWCY Nr ......

Państwowy Wojewódzki

Inspektor Sanitarny w Poznaniu

Stwierdzam, że

Pan/Pani ....................................................................................................................................

imię ojca .....................................................................................................................................

urodzony(a) ................................................................. w ..........................................................

PESEL .......................................................................................................................................

NIP .............................................................................................................................................

po zdaniu w dniu ................................................................................ z wynikiem pozytywnym

egzaminu uzyskał(a)

uprawnienie grzyboznawcy.

Podstawa prawna: § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2008 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów grzyboznawcy (Dz. U. Nr 218, poz. 1399).

Uprawnienie podlega uchyleniu na podstawie § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2008 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. Nr 218, poz. 1399).

..............................................................

(podpis i pieczęć państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego)

..............................................................

(pieczęć okrągła państwowego wojewódzkiego

inspektora sanitarnego)

................................, dnia ..............

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 216, poz. 1607).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 20 marca 2008 r. pod numerem 2008/0117/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597), które wdraża dyrektywę 98/34/WE z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych (Dz. Urz. WE L 204 z 21.07.1998, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 20, str. 337).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.218.1399

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Grzyby dopuszczone do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnienia klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy.
Data aktu: 13/11/2008
Data ogłoszenia: 09/12/2008
Data wejścia w życie: 24/12/2008