Umowa w sprawie rozwiązania Brygady Wielonarodowej. Bratysława.2005.05.30.

UMOWA
między Republiką Czeską, Rzecząpospolitą Polską i Republiką Słowacką w sprawie rozwiązania Brygady Wielonarodowej, sporządzona w Bratysławie dnia 30 maja 2005 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 30 maja 2005 r. została podpisana w Bratysławie Umowa między Republiką Czeską, Rzecząpospolitą Polską i Republiką Słowacką w sprawie rozwiązania Brygady Wielonarodowej.

Umowa między Republiką Czeską, Rzecząpospolitą Polską i Republiką Słowacką w sprawie rozwiązania Brygady Wielonarodowej

Republika Czeska, Rzeczpospolita Polska i Republika Słowacka (zwane dalej Umawiającymi się Stronami)

Biorąc pod uwagę Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Republiki Czeskiej i Rządem Republiki Słowackiej w sprawie utworzenia Brygady Wielonarodowej, podpisaną w Orawskim Podzamku dnia 20 września 2001 r.,

Powołując się na Wspólną Deklarację ze spotkania Ministrów Obrony Republiki Czeskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej w sprawie rozwiązania Wielonarodowej Brygady, podpisaną w Komornym Hradzie dnia 24 maja 2004 r.,

Uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Cel umowy

Celem niniejszej Umowy jest określenie odpowiedzialności i zasad dotyczących rozwiązania Brygady Wielonarodowej, zwanej dalej "Brygadą".

Artykuł  2

Definicje

W rozumieniu niniejszej umowy poniższe określenia oznaczają:

a)
Brygada oznacza Kwaterę Główną i Sztab, jednostki narodowe wydzielone przez Siły Zbrojne Umawiających, się Stron łącznie z budynkami, personelem, towarami i dobrami dostarczonymi przez Umawiające się Strony lub zakupione ze wspólnego budżetu Brygady w ramach współpracy ukierunkowanej na utworzenie, funkcjonowanie i realizację zadań przez Brygadę;
b)
Wspólne Mienie oznacza mienie zakupione ze wspólnego budżetu Brygady.
Artykuł  3

Podział Mienia

(1)
Wspólne Mienie Brygady zostanie podzielone na trzy równe części.
(2)
Wartość poszczególnych składników Wspólnego Mienia zostanie ustalona w oparciu o cenę zakupu ustaloną na podstawie faktury zakupu.
(3)
Szczegóły podziału Wspólnego Mienia, rozliczenia wspólnego budżetu, a także inne sprawy dotyczące rozwiązania Brygady zostaną ustalone w porozumieniu technicznym, które zostanie podpisane przez upoważnionych przedstawicieli Ministrów Obrony Umawiających się Stron.
(4)
Umawiające się Strony uzgodniły, iż porozumienie techniczne nie będzie stanowić zobowiązań wiążących w myśl prawa międzynarodowego.
(5)
Podział Wspólnego Mienia zostanie zatwierdzony w Protokole z Podziału Mienia Brygady podpisanym przez Ministrów Obrony Umawiających się Stron.
Artykuł  4

Postanowienia końcowe

(1)
Niniejsza umowa pozostanie w mocy do czasu wypełnienia obowiązków z niej wynikających, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2006 r. Niniejsza umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawodawstwem każdej z Umawiających się Stron. Niniejsza umowa wejdzie w życie w terminie 30 dni od dnia otrzymania ostatniej noty potwierdzającej, iż zostały spełnione wymogi niezbędne dla jej wejścia w życie.
(2)
Niniejsza umowa może być zmieniana, uzupełniana i rozwiązana za wspólną pisemną zgodą umawiających się Stron. Zmiany i uzupełnienia sporządzane będą w formie pisemnej i wejdą w życie na zasadach określonych w ustępie 1 niniejszego artykułu.
(3)
Umowa między Rządem Republiki Czeskiej, Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Słowackiej w sprawie utworzenia Brygady Wielonarodowej podpisana w Orawskim Podzamku dnia 20 września 2001 r. wygaśnie z dniem wejścia w życie niniejszej umowy, jednak nie wcześniej niż 30 września 2005 r.
(4)
Depozytariuszem umowy jest Republika Słowacka. Depozytariusz będzie informował Umawiające się strony o:
a)
każdorazowym złożeniu dokumentu ratyfikacyjnego bądź dokumentu przystąpienia,
b)
dniu wejścia w życie niniejszej umowy,
c)
każdej innej kwestii dotyczącej niniejszej umowy.
(5)
Wygaśnięcie Umowy między Rządem Republiki Czeskiej, Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Słowackiej w sprawie utworzenia Brygady Wielonarodowej, podpisanej w Orawskim Podzamku dnia 20 września 2001 r., nie będzie miało żadnego wpływu na zobowiązania finansowe związane z jej wejściem w życie, jak i wejściem w życie niniejszej umowy. Powyższe zobowiązania pozostaną w mocy do czasu ich pełnego rozliczenia.
Sporządzono w Bratysławie dnia 30 maja 2005 r. w trzech jednakowych egzemplarzach w języku angielskim.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 17 maja 2006 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.232.1705

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Umowa w sprawie rozwiązania Brygady Wielonarodowej. Bratysława.2005.05.30.
Data aktu: 30/05/2005
Data ogłoszenia: 12/12/2007
Data wejścia w życie: 11/11/2006