Określenie zakresu informacji wymaganych do wydania decyzji o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów wykonywania operacji lotniczych w celu ograniczenia hałasu emitowanego na lotnisku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU1)
z dnia 30 stycznia 2007 r.
w sprawie określenia zakresu informacji wymaganych do wydania decyzji o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów wykonywania operacji lotniczych w celu ograniczenia hałasu emitowanego na lotnisku2)

Na podstawie art. 71e pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2006 r. Nr 100, poz. 696, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakres informacji wymaganych do wydania decyzji o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów wykonywania operacji lotniczych, o której mowa w art. 71a ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, określa załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Traci moc rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 maja 2004 r. w sprawie określenia zakresu informacji wymaganych do wydania decyzji o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów wykonywania operacji lotniczych (Dz. U. Nr 130, poz. 1390).
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Transportu kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu (Dz. U. Nr 131, poz. 923).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy 2002/30/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 marca 2002 r. w sprawie ustanowienia zasad i procedur w odniesieniu do wprowadzenia ograniczeń odnoszących się do poziomu hałasu w portach lotniczych Wspólnoty (Dz. Urz. WE L 85 z 28.03.2002, str. 40).

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 141, poz. 1008, Nr 170, poz. 1217 i Nr 249, poz. 1829.

ZAŁĄCZNIK 

ZAKRES INFORMACJI WYMAGANYCH DO WYDANIA DECYZJI O WPROWADZENIU OGRANICZEŃ LUB ZAKAZÓW WYKONYWANIA OPERACJI LOTNICZYCH, O KTÓREJ MOWA W ART. 71A UST. 1 USTAWY Z DNIA 3 LIPCA 2002 R. - PRAWO LOTNICZE

1. Informacje ogólne

1.1. Nazwa lotniska.

1.2. Nazwa zarządzającego lotniskiem.

1.3. Wykaz dokumentów, na podstawie których sporządzone zostały informacje wymagane do wydania decyzji o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów wykonywania operacji lotniczych, a w szczególności:

- raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko,

- mapa akustyczna,

- program ochrony środowiska przed hałasem,

- przegląd ekologiczny,

sporządzone zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902, Nr 169, poz. 1199, Nr 170, poz. 1217 i Nr 249, poz. 1832 oraz z 2007 r. Nr 21, poz. 124) i przepisami wydanymi na jej podstawie.

2. Informacje dotyczące stanu aktualnego

2.1. Opis lotniska zawierający informacje o jego lokalizacji, otoczeniu i przepustowości, charakterystyce i wielkości ruchu lotniczego oraz charakterystyce poszczególnych dróg startowych.

2.2. Opis celów realizowanych przez lotnisko w zakresie ochrony środowiska.

2.3. Dokonana na podstawie mapy akustycznej ocena stanu akustycznego środowiska w związku z funkcjonowaniem lotniska, a w szczególności ustalenie liczby ludności narażonej na hałas wyrażony wskaźnikami hałasu LDWN i LN określonymi w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.

2.4. Opis działań podjętych w celu ograniczenia hałasu emitowanego przez statki powietrzne wykonujące operacje do lub z lotniska, a w szczególności działań uwzględniających:

- plany zagospodarowania przestrzennego,

- programy ochrony środowiska,

- procedury operacyjne ograniczające hałas przenikający do środowiska podczas startu i lądowania,

- zakazy lub ograniczenia wykonywania operacji lotniczych przez statki powietrzne przekraczające akustyczne standardy jakości środowiska, w szczególności zakazy wykonywania operacji lotniczych w porze nocy,

- opłaty hałasowe ustalone przez zarządzającego lotniskiem,

- preferencyjne użytkowanie dróg startowych,

- trasy preferowane ze względu na ograniczenie emisji hałasu do środowiska,

- monitorowanie hałasu w środowisku.

3. Prognoza stanu akustycznego środowiska w przypadku rozbudowy lub modernizacji lotniska bez podejmowania nowych środków mających na celu ograniczenie emisji hałasu

3.1. Plan rozbudowy lotniska przewidujący zwiększenie przepustowości, rozbudowę dróg startowych lub terminalu oraz charakterystykę przewidywanego przyszłego ruchu lotniczego i jego szacowany wzrost.

3.2. Opis korzyści wynikających ze zwiększenia przepustowości lotniska.

3.3. Opis skutków braku podjęcia działań mających na celu ograniczenie emisji hałasu do środowiska.

3.4. Określenie na podstawie danych wynikających z mapy akustycznej przewidywanej liczby ludności narażonej na hałas wyrażony wskaźnikami hałasu LDWN i LN wraz z rozróżnieniem aktualnego i projektowanego sposobu zagospodarowania terenów pozostających pod akustycznym wpływem lotniska.

3.5. Ocena konsekwencji, w tym przewidywanych kosztów w przypadku niepodjęcia działań mających na celu ograniczenie hałasu emitowanego przez statki powietrzne wykonujące operacje do lub z lotniska.

4. Analiza możliwych do zastosowania środków mających na celu ograniczenie emisji hałasu

4.1. Opis środków możliwych do podjęcia jako alternatywne rozwiązania zmierzające do ograniczenia hałasu emitowanego do środowiska przez statki powietrzne wykonujące operacje do lub z lotniska.

4.2. Opis środków wybranych do dalszego analizowania, z uwzględnieniem w szczególności:

- kosztów ich wprowadzenia,

- przewidywanego terminu osiągnięcia zamierzonych celów,

- skuteczności wyrażonej liczbą ludności, na którą ma wpływ ograniczenie emisji hałasu,

- skutków zastosowania tych środków dla użytkowników lotniska: przewoźników lotniczych (pasażerskich i towarowych) i pasażerów,

- skutków dla ludności na terenach pozostających pod akustycznym wpływem lotniska.

4.3. Analiza możliwych do wystąpienia na innych krajowych lotniskach skutków wynikających z zastosowania środków, o których mowa w pkt 4.2, ze szczególnym uwzględnieniem interesu zarządzających tymi lotniskami oraz przewoźników lotniczych i innych stron mających interes w dziedzinie ochrony środowiska i konkurencyjności gospodarki.

4.4. Uzasadnienie wyboru środków.

4.5. Podsumowanie w języku niespecjalistycznym.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.21.133

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie zakresu informacji wymaganych do wydania decyzji o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów wykonywania operacji lotniczych w celu ograniczenia hałasu emitowanego na lotnisku.
Data aktu: 30/01/2007
Data ogłoszenia: 09/02/2007
Data wejścia w życie: 24/02/2007