Sposób postępowania w przypadkach wzbudzających podejrzenia, co do zgodności z przepisami prawa, czynności z udziałem prekursorów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 11 września 2007 r.
w sprawie sposobu postępowania w przypadkach wzbudzających podejrzenia, co do zgodności z przepisami prawa, czynności z udziałem prekursorów

Na podstawie art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy sposób przekazywania informacji o wzbudzających podejrzenie co do zgodności z przepisami prawa: zamówieniach na prekursory, działaniach z udziałem prekursorów i próbach ich wykorzystania, zwanych dalej "czynnościami";
2)
sposób prowadzenia ewidencji informacji, o których mowa w pkt 1;
3)
szczegółowy tryb i sposób powiadamiania Policji, Straży Granicznej i organów celnych o konieczności zatrzymania przesyłki prekursorów, a także wzór takiego powiadomienia;
4)
tryb i sposób postępowania z przesyłką, o której mowa w pkt 3.
§  2. 
1. 
Informacja o wszelkich wzbudzających podejrzenie, co do zgodności z przepisami prawa, czynnościach jest niezwłocznie przekazywana przez przedsiębiorców określonych w art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, zwanej dalej "ustawą", telefonicznie, faksem albo pocztą elektroniczną i potwierdzana pismem kierowanym do Głównego Inspektora Farmaceutycznego w odniesieniu do prekursorów kategorii 1, a w odniesieniu do prekursorów kategorii 2 i 3 - do Głównego Inspektora Sanitarnego, zawierającym następujące dane:
1)
firmę, pod którą przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą;
2)
przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej i miejsce wykonywania działalności gospodarczej;
3)
numer telefonu, faksu lub adres poczty elektronicznej;
4)
opis okoliczności wskazujących na niezgodne z przepisami prawa czynności oraz datę stwierdzenia zaistnienia tych okoliczności;
5)
dotyczące przedsiębiorców lub innych podmiotów biorących udział w transakcji;
6)
dotyczące prekursorów, których dotyczy transakcja, z podaniem ich kategorii, nazwy handlowej lub chemicznej, ich ilości, numerów serii, wielkości opakowań;
7)
podpis osoby zgłaszającej.
2. 
Informacja, o której mowa w ust. 1, może zawierać również następujące dane:
1)
dotyczące deklarowanego celu wykorzystania prekursorów,
2)
dotyczące użytych środków transportu,
3)
dotyczące trasy przewozu i miejsca, do którego mają być dostarczone prekursory

- jeżeli przedsiębiorca posiada te dane.

§  3. 
1. 
Główny Inspektor Farmaceutyczny i Główny Inspektor Sanitarny, zgodnie z właściwością rzeczową, prowadzą ewidencję zawierającą dane, o których mowa w § 2, zwaną dalej "ewidencją".
2. 
Ewidencję prowadzi się w formie książki ewidencji lub w postaci elektronicznej bazy danych.
3. 
Wpisów do ewidencji dokonuje się w dniu uzyskania informacji.
4. 
Z elektronicznej bazy danych dokonuje się comiesięcznych wydruków. Wydruki powinny być kolejno ponumerowane.
5. 
Wydruki i książkę ewidencji przechowuje się w sposób zabezpieczający przed zniszczeniem oraz dostępem osób nieupoważnionych. Elektroniczną bazę danych zabezpiecza się zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych.
§  4. 
1. 
Główny Inspektor Farmaceutyczny i Główny Inspektor Sanitarny, zgodnie z właściwością rzeczową, dokonują analizy otrzymanej informacji, o której mowa w § 2, i niezwłocznie powiadamiają Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej i Szefa Służby Celnej w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających zatrzymanie przesyłki.
2. 
Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, przekazuje się faksem lub pocztą elektroniczną, a następnie potwierdza się niezwłocznie pisemnie.
3. 
Wzór powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Informacje, o których mowa w § 2, po godzinach urzędowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego lub Głównego Inspektora Sanitarnego i w dniach wolnych od pracy kierowane są bezpośrednio do Policji, Straży Granicznej i organów celnych.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Policja, Straż Graniczna i organy celne przekazują informację, o której mowa w § 2, do Głównego Inspektora Farmaceutycznego lub Głównego Inspektora Sanitarnego, zgodnie z właściwością rzeczową, niezwłocznie po jej otrzymaniu.
§  6. 
1. 
Przedsiębiorca, o którym mowa w art. 38 ust. 1 ustawy, będący w posiadaniu przesyłki, o której mowa w art. 38 ust. 3 ustawy, po przekazaniu informacji do właściwego organu, o którym mowa w § 2 albo § 5:
1)
przechowuje przesyłkę w sposób zabezpieczający przed kradzieżą, zniszczeniem i dostępem osób nieupoważnionych;
2)
wstrzymuje wszelkie działania z nią związane do czasu otrzymania pisemnego zawiadomienia o dalszych losach przesyłki od organów, o których mowa w § 2, lub podjęcia działań przez Policję, Straż Graniczną lub organy celne.
2. 
Organy, o których mowa w § 2, dokonują zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w porozumieniu z Policją, Strażą Graniczną lub organami celnymi.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 131, poz. 924).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 66, poz. 469 i Nr 120, poz. 826 oraz z 2007 r. Nr 7, poz. 48 i Nr 82, poz. 558.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

....................................

(określenie organu powiadamiającego)

...................................

(Komendant Główny Policji

Komendant Główny Straży Granicznej

Szef Służby Celnej)

POWIADOMIENIE

Zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o

przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485, z późn.

zm.) niniejszym powiadamiam o przypadku uzasadnionego

podejrzenia niezgodnego z prawem wykorzystania następujących

prekursorów kategorii ........:

1. ...........................................................

(nazwa prekursora, ilość)

2. ...........................................................

Uzasadnienie:.................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

W związku z powyższym wnioskuję o podjęcie działań zgodnie z

kompetencjami.

.....................................

(podpis i pieczątka

Głównego Inspektora Farmaceutycznego

lub Głównego Inspektora Sanitarnego)

W załączeniu:

1. ...................

2. ...................

3. ...................

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.179.1277

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób postępowania w przypadkach wzbudzających podejrzenia, co do zgodności z przepisami prawa, czynności z udziałem prekursorów.
Data aktu: 11/09/2007
Data ogłoszenia: 28/09/2007
Data wejścia w życie: 13/10/2007