Przeszkolenie zawodowe strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 17 listopada 2006 r.
w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej

Na podstawie art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 96, poz. 667 i Nr 104, poz. 708 i 711) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółową organizację i formy odbywania w Szkole Głównej Służby Pożarniczej przeszkolenia zawodowego przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej, o których mowa w art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "strażakami".
§  2.
1.
Przeszkolenie zawodowe dla strażaków, zwane dalej "przeszkoleniem zawodowym", jest prowadzone w dwóch formach:
1)
niestacjonarnych studiów podyplomowych dla strażaków ubiegających się o pierwszy stopień oficerski w Państwowej Straży Pożarnej;
2)
niestacjonarnych studiów podyplomowych dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.
2.
Przeszkolenie zawodowe jest prowadzone w wymiarze co najmniej 250 godzin dydaktycznych i trwa trzy semestry.
§  3.
1.
Programy przeszkolenia zawodowego opracowuje Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, w porozumieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Programy przeszkolenia zawodowego dla każdej z form studiów, o których mowa w § 2 ust. 1, zatwierdza Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
§  4.
1.
Kandydaci na przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, muszą spełniać następujące wymagania:
1)
posiadać mianowanie na stałe;
2)
posiadać skierowanie od przełożonego uprawnionego do mianowania;
3)
posiadać kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk podoficerskich w Państwowej Straży Pożarnej;
4)
posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych.
2.
Kandydaci na przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, muszą spełniać następujące wymagania:
1)
posiadać mianowanie na stałe;
2)
posiadać skierowanie od przełożonego uprawnionego do mianowania;
3)
posiadać tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w tym zawodzie;
4) 1
posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych.
3.
Od kandydatów na przeszkolenie zawodowe, o których mowa w ust. 2, posiadających tytuł zawodowy inżyniera w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego, którzy posiadają kwalifikacje do zajmowania stanowisk podoficerskich w Państwowej Straży Pożarnej, nie wymaga się posiadania tytułu zawodowego technika pożarnictwa lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w tym zawodzie.
4.
Na przeszkolenie zawodowe kierują odpowiednio:
1)
w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej - Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej;
2)
w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej - komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej;
3)
w komendzie powiatowej lub miejskiej Państwowej Straży Pożarnej - komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek właściwego komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej;
4)
w Szkole Głównej Służby Pożarniczej i pozostałych szkołach Państwowej Straży Pożarnej - komendant szkoły;
5)
w jednostkach badawczo-rozwojowych - dyrektor jednostki;
6)
w Centralnym Muzeum Pożarnictwa - dyrektor muzeum;
7)
w jednostkach organizacyjnych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej - Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej na wniosek przełożonego uprawnionego do mianowania.
§  5. 2
 
1.
Liczbę miejsc na przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w § 2, ustala corocznie do dnia 31 stycznia Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, uwzględniając potrzeby kadrowe oraz możliwości szkoleniowe.
2.
O ustalonym limicie Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej informuje ministra właściwego do spraw wewnętrznych do końca lutego danego roku kalendarzowego.
3.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zatwierdza listę osób zakwalifikowanych na przeszkolenie zawodowe.
§  6.
1.
Strażacy uczestniczący w przeszkoleniu zawodowym składają egzamin końcowy, obejmujący część teoretyczną i praktyczną, przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, której skład jest ustalany w porozumieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu końcowego jest:
1)
obecność na co najmniej 85 % zajęć przewidzianych w programie;
2)
uzyskanie zaliczeń z poszczególnych bloków programowych wskazanych w programie.
§  7.
1.
Podstawą do obliczenia oceny końcowej są:
1)
średnia ocen z zaliczeń bloków programowych;
2)
ocena z egzaminu teoretycznego;
3)
ocena z egzaminu praktycznego.
2.
Na ocenę końcową składa się ocena z zaliczenia bloków programowych, ocena z egzaminu teoretycznego i ocena z egzaminu praktycznego.
3.
Z egzaminu końcowego z części teoretycznej i praktycznej sporządza się protokoły.
4.
Strażak, który otrzymał ocenę niedostateczną z egzaminu teoretycznego lub praktycznego, składa egzamin poprawkowy w ustalonym terminie, przed komisją egzaminacyjną.
5.
Strażak, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu teoretycznego lub praktycznego, może do niego przystąpić w innym terminie, ustalonym przez Komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w porozumieniu z przewodniczącym komisji egzaminacyjnej.
§  8.
Strażacy uczestniczący w przeszkoleniu zawodowym, którzy złożyli egzamin końcowy z wynikiem pozytywnym, otrzymują świadectwo potwierdzające ukończenie studiów podyplomowych w zakresie przeszkolenia zawodowego uprawniającego odpowiednio do otrzymania pierwszego stopnia oficerskiego w Państwowej Straży Pożarnej lub zajmowania stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 kwietnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad odbywania przeszkolenia zawodowego uprawniającego do otrzymania pierwszego stopnia oficerskiego w Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 44, poz. 422).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919).

1 § 4 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2008 r. (Dz.U.08.23.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2008 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 2009 r. (Dz.U.10.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2010 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.221.1626

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeszkolenie zawodowe strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Data aktu: 17/11/2006
Data ogłoszenia: 04/12/2006
Data wejścia w życie: 19/12/2006