Kwalifikacje zawodowe dyspozytora medycznego i lekarza koordynatora medycznego, tryb pełnienia przez nich funkcji oraz odpłatności z tego tytułu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 27 stycznia 2006 r.
w sprawie kwalifikacji zawodowych dyspozytora medycznego i lekarza koordynatora medycznego, trybu pełnienia przez nich funkcji oraz odpłatności z tego tytułu

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 113, poz. 1207, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dyspozytorem medycznym może być osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:
1)
posiada co najmniej średnie wykształcenie w zawodzie pielęgniarki, położnej lub ratownika medycznego;
2)
była zatrudniona przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez okres co najmniej 6 miesięcy w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala;
3)
odbyła przeszkolenie w ramach przystosowania się do należytego wykonywania pracy;
4)
ukończyła kształcenie, o którym mowa w art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zwanej dalej "ustawą".
2.
Przeszkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, obejmuje w szczególności:
1)
zasady zbierania informacji w ramach wywiadu medycznego;
2)
określanie priorytetów realizacji wezwań;
3)
udzielanie wskazówek dotyczących postępowania w ramach pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia;
4)
zasady współpracy służb ratowniczych;
5)
zasady postępowania dyspozytora w związku z realizacją medycznych działań ratowniczych w sytuacjach katastrof;
6)
techniki opanowywania stresu.
3.
Przeszkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, dyspozytor medyczny odbywa nie rzadziej niż raz na cztery lata.
4.
Potwierdzeniem odbycia przeszkolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, jest zaświadczenie o jego ukończeniu wydane przez podmiot przeprowadzający to przeszkolenie albo zaświadczenie wydane przez pracodawcę na podstawie danych znajdujących się w aktach osobowych pracownika.
§  2.
Lekarzem koordynatorem medycznym może być:
1)
posiadający co najmniej 5-letni staż pracy w jednostkach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2:
a)
lekarz ratunkowy,
b)
lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie:
anestezjologii i intensywnej terapii,
chirurgii ogólnej,
chorób wewnętrznych,
ortopedii i traumatologii narządu ruchu,
pediatrii;
2)
lekarz posiadający co najmniej 10-letni staż pracy w szpitalnym oddziale ratunkowym lub w pogotowiu ratunkowym.
§  3.
1.
Centrum powiadamiania ratunkowego zapewnia całodobowe pełnienie funkcji przez dyspozytora medycznego.
2.
Pracodawca lub zleceniodawca ustala indywidualny czas pracy na stanowisku dyspozytora medycznego z uwzględnieniem warunków pracy i specyfiki wykonywanych zadań.
§  4.
1.
Lekarz koordynator medyczny centrum powiadamiania ratunkowego, pozostający w gotowości do pracy, w celu wykonywania zadania, o którym mowa w art. 20 ust. 1 pkt 5 ustawy, w zakresie koordynacji medycznych działań ratowniczych podejmuje te działania w czasie nie dłuższym niż 15 minut od chwili wezwania przez dyspozytora medycznego.
2.
Zadanie, o którym mowa w ust. 1, realizuje się poprzez osobiste stawienie na miejscu wezwania lub przy użyciu sprzętu telekomunikacyjnego, w szczególności środków komunikacji bezprzewodowej.
§  5.
Przy ustalaniu odpłatności z tytułu pełnienia funkcji dyspozytora medycznego oraz lekarza koordynatora medycznego uwzględnia się w szczególności:
1)
czas pracy;
2)
liczbę wezwań przyjmowanych przez dyspozytora medycznego;
3)
liczbę interwencji lekarza koordynatora medycznego;
4)
tryb pełnienia funkcji przez lekarza koordynatora medycznego.
§  6.
1.
Do dnia 31 grudnia 2010 r. na stanowisku dyspozytora medycznego może być zatrudniona osoba, która nie spełnia wymagań określonych w § 1 ust. 1 pkt 4.
2.
Osoba zatrudniona na stanowisku dyspozytora medycznego w dniu wejścia w życie rozporządzenia i posiadająca co najmniej wykształcenie średnie medyczne, która nie spełnia wymagań określonych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2, może pełnić tę funkcję po tym dniu, z uwzględnieniem ust. 1.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 220, poz. 1901).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1801, z 2002 r. Nr 241, poz. 2073, z 2003 r. Nr 45, poz. 391 i Nr 124, poz. 1152, z 2004 r. Nr 210, poz. 2135 oraz z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 i Nr 267, poz. 2256.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.22.168

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kwalifikacje zawodowe dyspozytora medycznego i lekarza koordynatora medycznego, tryb pełnienia przez nich funkcji oraz odpłatności z tego tytułu.
Data aktu: 27/01/2006
Data ogłoszenia: 10/02/2006
Data wejścia w życie: 25/02/2006