Szczegółowe warunki i tryb udzielania dotacji państwowym instytucjom kultury przez jednostki samorządu terytorialnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO1)
z dnia 17 października 2006 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania dotacji państwowym instytucjom kultury przez jednostki samorządu terytorialnego

Na podstawie art. 28 ust. 1c ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe instytucje kultury mogą otrzymywać dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na zadania ważne z punktu widzenia regionalnej polityki kulturalnej.
2.
W celu otrzymania dotacji, o której mowa w ust. 1, państwowe instytucje kultury powinny spełniać łącznie następujące warunki:
1)
mieć siedzibę na obszarze działania właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego;
2)
wystąpić z wnioskiem o udzielenie dotacji, zwanym dalej "wnioskiem", do właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego, wskazując na związek zadania z regionalną polityką kulturalną oraz rządowymi programami z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
3.
Wniosek składa się w terminie ustalonym przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego.
4.
Wniosek zawiera w szczególności:
1)
nazwę, siedzibę i adres państwowej instytucji kultury będącej wnioskodawcą;
2)
rodzaj zadania i jego związek z regionalną polityką kulturalną oraz rządowymi programami z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego;
3)
wysokość wnioskowanej dotacji;
4)
harmonogram realizacji zadania;
5)
oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu zasobów rzeczowych i kadrowych zapewniających prawidłowe wykonanie zadania;
6)
preliminarz całkowitych kosztów zadania i źródła jego finansowania.
§  2.
1.
Wnioski po zarejestrowaniu są poddawane procedurze oceny formalnej i rachunkowej, a następnie ocenie merytorycznej przeprowadzanej przez właściwą komórkę organizacyjną urzędu obsługującego organ jednostki samorządu terytorialnego, zwaną dalej "komórką organizacyjną".
2.
W przypadku wniosków zawierających uchybienia formalne komórka organizacyjna wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia w wyznaczonym przez nią terminie.
3.
Nieuzupełnienie braków formalnych w wyznaczonym terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
4.
Komórka organizacyjna rozpatruje wniosek w terminie do 3 miesięcy od dnia złożenia.
5.
Zaakceptowany przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego wniosek stanowi podstawę do zawarcia z wnioskodawcą umowy.
§  3.
Terminy składania wniosków oraz procedura ich oceny są ogłaszane w Biuletynie Informacji Publicznej, w siedzibie urzędu obsługującego organ jednostki samorządu terytorialnego oraz na jego stronie internetowej.
§  4.
Umowa o udzieleniu dotacji powinna zawierać w szczególności:
1)
szczegółowy opis zadania i termin jego realizacji;
2)
kwotę dotacji oraz termin i tryb przekazywania środków, z uwzględnieniem § 5;
3)
zobowiązanie wnioskodawcy do poddania się kontroli;
4)
sposób rozliczenia dotacji, z uwzględnieniem § 6;
5)
warunki i sposób zwrotu niewykorzystanej dotacji albo dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem.
§  5.
1.
Przekazywanie dotacji odbywa się:
1)
w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji zadania lub jako refundacja poniesionych wydatków;
2)
na wskazany rachunek bankowy wnioskodawcy.
2.
Dla środków z dotacji wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencję.
§  6.
1.
Wnioskodawca jest obowiązany do przedstawienia komórce organizacyjnej rozliczenia realizacji zadania pod względem rzeczowym i finansowym zgodnie z treścią umowy, w terminie do 60 dni od zakończenia zadania, a w przypadku inwestycji - w terminie do 90 dni.
2.
W przypadku stwierdzenia wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania w nadmiernej wysokości stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.3)), w zakresie dotyczącym dotacji udzielanych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
3.
Środki, o których mowa w ust. 2, podlegają zwrotowi w terminie 21 dni od dnia stwierdzenia wykorzystania ich niezgodnie z przeznaczeniem lub stwierdzenia ich pobrania w nadmiernej wysokości wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, naliczonymi odpowiednio od dnia przekazania środków lub stwierdzenia nieprawidłowego ich naliczenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rozwoju Regionalnego kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju Regionalnego (Dz. U. Nr 131, poz. 916).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 41, poz. 364, z 2003 r. Nr 96, poz. 874, Nr 162, poz. 1568 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 11, poz. 96 i Nr 261, poz. 2598 oraz z 2005 r. Nr 131, poz. 1091 i Nr 132, poz. 1111.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 104, poz. 708, Nr 170, poz. 1217 i 1218 i Nr 187, poz. 1381.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.202.1490

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb udzielania dotacji państwowym instytucjom kultury przez jednostki samorządu terytorialnego.
Data aktu: 17/10/2006
Data ogłoszenia: 08/11/2006
Data wejścia w życie: 23/11/2006