Czechy-Polska. Program współpracy między Ministrem Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Szkolnictwa, Młodzieży i Kultury Fizycznej Republiki Czeskiej w dziedzinie edukacji na lata 2006-2009. Praga.2006.04.12.

PROGRAM WSPÓŁPRACY
między Ministrem Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Szkolnictwa, Młodzieży i Kultury Fizycznej Republiki Czeskiej w dziedzinie edukacji na lata 2006-2009, podpisany w Pradze dnia 12 kwietnia 2006 r.

Program współpracy między Ministrem Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Szkolnictwa, Młodzieży i Kultury Fizycznej Republiki Czeskiej w dziedzinie edukacji na lata 2006-2009

Minister Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Szkolnictwa, Młodzieży i Kultury Fizycznej Republiki Czeskiej, zwani dalej "Umawiającymi się Stronami",

- dążąc do rozwijania i pogłębiania współpracy w dziedzinie oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki,

- na podstawie artykułu 15 ust. 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w dziedzinie kultury, szkolnictwa i nauki, podpisanej w Pradze dnia 30 września 2003 r.,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą wspierały różne formy współpracy w ramach programów Unii Europejskiej i Rady Europy opracowanych dla poszczególnych dziedzin edukacji, będą wspierały realizację projektów proponowanych przez państwa Grupy Wyszehradzkiej i państwa Inicjatywy Środkowoeuropejskiej oraz realizację projektów w ramach Środkowoeuropejskiego Programu Wymiany Uniwersyteckiej (CEEPUS II).

Artykuł  2

Umawiające się Strony będą wymieniać informacje dotyczące organizacji i zarządzania w dziedzinie oświaty i szkolnictwa wyższego, a także będą wymieniać fachową literaturę pedagogiczną.

Artykuł  3

Umawiające się Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę szkół wyższych w Rzeczypospolitej Polskiej i publicznych szkół wyższych w Republice Czeskiej realizowaną na podstawie umów określających zakres i formę tej współpracy, zawartych między polskimi i czeskimi szkołami wyższymi.

Artykuł  4

Umawiające się Strony będą wspierać pracę Grupy Roboczej do spraw Edukacji i Wymiany Młodzieży w ramach Polsko-Czeskiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Transgranicznej.

Artykuł  5
1.
Umawiające się Strony będą wspierać podnoszenie poziomu nauczania języka polskiego w publicznych szkołach wyższych w Republice Czeskiej i języka czeskiego w publicznych szkołach wyższych w Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
W celu podnoszenia poziomu nauczania obydwu języków będzie kontynuowane zatrudnianie nauczycieli akademickich - specjalistów w zakresie języka polskiego i literatury polskiej w:
1)
Uniwersytecie Karola w Pradze;
2)
Uniwersytecie Masaryka w Brnie;
3)
Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu;
4)
Uniwersytecie Ostrawskim w Ostrawie;
5)
Uniwersytecie Śląskim w Opawie

oraz języka czeskiego i literatury czeskiej w:

1)
Uniwersytecie Warszawskim w Warszawie;
2)
Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie;
3)
Uniwersytecie Śląskim w Katowicach;
4)
Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu;
5)
Uniwersytecie Opolskim w Opolu;
6)
Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu;
7)
Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
8)
Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Artykuł  6

Umawiające się Strony, w celu pogłębiania znajomości języka i kultury państwa drugiej Umawiającej się Strony, będą przyznawały każdego roku:

1)
12 miejsc na letnie kursy języka polskiego i kultury polskiej organizowane przez publiczne szkoły wyższe w Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
15 miejsc na letnie kursy języka czeskiego i kultury czeskiej organizowane przez publiczne szkoły wyższe w Republice Czeskiej; w tym 3 miejsca są zarezerwowane dla zwycięzców przekładowego i literackiego konkursu bohemistów organizowanego w ramach "Dni Bohemistów" w Rzeczypospolitej Polskiej.
Artykuł  7

Umawiające się Strony będą wspierać wymianę nauczycieli akademickich na staże naukowe w łącznym limicie do 40 miesięcy rocznie.

Artykuł  8
1.
Umawiające się Strony będą przyjmować w każdym roku na pobyty studyjne w łącznym limicie rocznym do 100 miesięcy do publicznych szkół wyższych w Rzeczypospolitej Polskiej i publicznych szkół wyższych w Republice Czeskiej studentów studiów wyższych oraz uczestników studiów doktoranckich.
2.
Umawiające się Strony będą przyjmować do 10 studentów filologii polskiej i do 10 studentów filologii czeskiej na studia filologiczne - na okres 5 miesięcy.
Artykuł  9
1.
Umawiające się Strony zapewnią, zgodnie z prawem wewnętrznym, osobom należącym do polskiej mniejszości narodowej w Republice Czeskiej i czeskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej możliwość nauki języka ojczystego i kształcenia w języku ojczystym. W tym celu będą wspomagały działalność szkół nauczających w języku ojczystym i języka ojczystego w środowiskach polskiej mniejszości narodowej w Republice Czeskiej i czeskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz wzajemne zatrudnianie w tych szkołach nauczycieli polskich w Republice Czeskiej i nauczycieli czeskich w Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
W celu stworzenia warunków umożliwiających podtrzymywanie i rozwijanie poczucia tożsamości narodowej kulturowej oraz znajomości języka polskiego Strona polska, zgodnie z prawem wewnętrznym, będzie przyjmować młodzież polskiego pochodzenia z Republiki Czeskiej na różne formy kształcenia w publicznych szkołach wyższych w Rzeczypospolitej Polskiej w ramach corocznie określonych limitów.
Artykuł  10

Umawiające się Strony będą wspierać podnoszenie kwalifikacji nauczycieli języka polskiego i innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w Republice Czeskiej i języka czeskiego i innych przedmiotów nauczanych w języku czeskim w Rzeczypospolitej Polskiej. W tym celu, w miarę możliwości każdej ze Stron, będą organizowane:

1)
w Republice Czeskiej kursy podnoszenia kwalifikacji dla nauczycieli języka polskiego i innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, z udziałem nauczycieli i nauczycieli akademickich z Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
w Rzeczypospolitej Polskiej kursy podnoszenia kwalifikacji dla nauczycieli języka czeskiego i innych przedmiotów nauczanych w języku czeskim, z udziałem nauczycieli i nauczycieli akademickich z Republiki Czeskiej.
Artykuł  11

Strona polska przyjmie każdego roku na swój koszt do 25 nauczycieli z Republiki Czeskiej, uczących języka polskiego i w języku polskim w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich, na letnie kursy doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Artykuł  12

Umawiające się Strony będą wspierały współpracę szkół wszystkich szczebli obu Umawiających się Stron, zwłaszcza z regionów przygranicznych.

Artykuł  13

Umawiające się Strony będą wspierały organizowanie wspólnych seminariów, konferencji i sympozjów naukowych.

Artykuł  14

Umawiające się Strony będą wspierały rozwój wzajemnej współpracy w zakresie polityki wobec młodzieży, wymiany informacji, współpracy organizacji młodzieżowych, a także będą wspierały udział młodzieży w edukacyjnym programie współpracy Unii Europejskiej "Młodzież".

Artykuł  15

Umawiające się Strony będą wspierały rozwój wzajemnej współpracy w dziedzinie kultury fizycznej dzieci i młodzieży.

Artykuł  16

Umawiające się Strony będą wymieniać delegacje pracowników ministerstw w celu wymiany doświadczeń i omówienia realizacji niniejszego programu.

Artykuł  17

Postanowienia organizacyjne i finansowe są zawarte w załączniku do niniejszego programu, który stanowi jego integralną część.

Artykuł  18

Niniejszy program nie wyklucza realizacji innych form współpracy, jeśli zostaną one uzgodnione przez obie Umawiające się Strony.

Artykuł  19

Niniejszy program współpracy będzie obowiązywać od dnia podpisania do dnia 31 grudnia 2009 r. Za zgodą Umawiających się Stron program może być przedłużony na kolejny rok.

Podpisano w Pradze dnia 12 kwietnia 2006 r. w dwóch egzemplarzach, w językach polskim i czeskim, przy czym oba teksty posiadają jednakową moc.

ZAŁĄCZNIK 

POSTANOWIENIA ORGANIZACYJNE I FINANSOWE

1. Strona wysyłająca przekaże w terminie do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego pełną dokumentację studentów, uczestników studiów doktoranckich i nauczycieli akademickich, których zamierza wysłać do państwa drugiej Umawiającej się Strony, zawierającą projekty programów studyjnych oraz programów naukowych i badawczych, a także wymagane dokumenty i kwestionariusze.

Strona przyjmująca potwierdza przyjęcie zgłoszonego kandydata w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku kalendarzowego.

2. W przypadku pobytów krótkoterminowych do 30 dni Strona wysyłająca przekaże Stronie przyjmującej zgłoszenia kandydatów wraz z danymi osobowymi i projektem programu w terminie nie krótszym niż dwa miesiące przed proponowaną datą rozpoczęcia pobytu. Strona przyjmująca potwierdza przyjęcie kandydata w terminie nie krótszym niż 30 dni przed proponowaną datą rozpoczęcia pobytu. Strona wysyłająca przekaże informację o dokładnej dacie przyjazdu na 14 dni przed rozpoczęciem pobytu.

3. Dokumenty nowo zgłaszanych nauczycieli akademickich, zgodnie z artykułem 5 niniejszego programu, Umawiające się Strony będą sobie przekazywać w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku kalendarzowego.

Umawiające się Strony przekażą sobie w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku kalendarzowego stanowisko w kwestii przyjęcia nowych nauczycieli akademickich, jak również przedłużenia pracy nauczycielom akademickim już zatrudnionym.

Strona wysyłająca będzie dostarczać, w miarę swoich możliwości, nauczycielom akademickim pomoce dydaktyczne, podręczniki i literaturę specjalistyczną potrzebną do nauczania.

4. Osobom przyjętym na podstawie artykułów 4, 10 i 16 niniejszego programu Strona przyjmująca zapewni zakwaterowanie i wyżywienie zgodnie z prawem państwa Strony przyjmującej.

5. Osobom przyjętym na podstawie artykułu 6 niniejszego programu Strona przyjmująca zapewni bezpłatną naukę oraz pokryje koszty zakwaterowania, wyżywienia i programu kulturalnego zgodnie z programem kursu.

6. Osobom przyjętym na podstawie artykułów 7 i 8 niniejszego programu Strona przyjmująca zapewni bezpłatną naukę, odpłatne zakwaterowanie i wyżywienie w stołówkach akademickich. Wysokość opłat za zakwaterowanie i wyżywienie zostanie określona zgodnie z przepisami obowiązującymi obywateli państwa Strony przyjmującej.

7. Osobom przyjętym na podstawie artykułów 7 i 8 niniejszego programu Strona wysyłająca przyzna świadczenia stypendialne, obejmujące również koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem.

8. Osobom przyjętym na podstawie artykułu 5 niniejszego programu zatrudniająca szkoła wyższa wypłaca wynagrodzenie miesięczne przez 12 miesięcy w roku oraz zapewnia bezpłatne samodzielne zakwaterowanie. Stosunki pracy wyżej wymienionych osób podlegają przepisom prawa państwa Strony przyjmującej oraz do osób tych stosuje się przepisy prawa państwa Strony przyjmującej, także w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczenia na wypadek choroby.

9. Umawiające się Strony osobom wysyłanym na podstawie niniejszego programu, w miarę swoich możliwości finansowych, pokrywają koszty podróży do miejsca pobytu i z powrotem.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.197.1449

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechy-Polska. Program współpracy między Ministrem Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Szkolnictwa, Młodzieży i Kultury Fizycznej Republiki Czeskiej w dziedzinie edukacji na lata 2006-2009. Praga.2006.04.12.
Data aktu: 12/04/2006
Data ogłoszenia: 30/10/2006
Data wejścia w życie: 12/04/2006