Realizacja uprawnień przysługujących funkcjonariuszom Straży Granicznej delegowanym do pełnienia służby w kontyngencie Straży Granicznej oraz pracownikom zatrudnionym w kontyngencie Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 października 2006 r.
w sprawie realizacji uprawnień przysługujących funkcjonariuszom Straży Granicznej delegowanym do pełnienia służby w kontyngencie Straży Granicznej oraz pracownikom zatrudnionym w kontyngencie Straży Granicznej

Na podstawie art. 147m pkt 5 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 170, poz. 1218) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób realizacji uprawnień funkcjonariuszy Straży Granicznej delegowanych do pełnienia służby w kontyngencie oraz pracowników zatrudnionych w kontyngencie Straży Granicznej do:
1)
bezpłatnego zakwaterowania i wyżywienia;
2)
bezpłatnego przewozu do miejsca pełnienia służby lub wykonywania pracy na obszarze działania kontyngentu i z powrotem do kraju, w związku z rozpoczęciem i zakończeniem pełnienia służby lub wykonywania pracy w kontyngencie;
3)
ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków zaistniałych w czasie pełnienia służby lub wykonywania pracy w kontyngencie, wskutek których nastąpiło uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć.
§  2.
1.
Funkcjonariuszom Straży Granicznej delegowanym do pełnienia służby w kontyngencie, zwanym dalej "funkcjonariuszami", oraz pracownikom zatrudnionym w kontyngencie przysługuje bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie:
1)
przed wyjazdem, od dnia rozpoczęcia pobytu w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej poza stałym miejscem pełnienia służby lub wykonywania pracy, w której następuje przygotowanie do wykonywania zadań w kontyngencie, do dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "granicą państwową";
2)
w czasie pełnienia służby lub wykonywania pracy w kontyngencie, od dnia przekroczenia granicy państwowej do dnia przekroczenia tej granicy w drodze powrotnej;
3)
po powrocie do kraju, od dnia przekroczenia granicy państwa, przez okres pobytu w jednostce organizacyjnej, o której mowa w pkt 1, lub innej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, poza stałym miejscem pełnienia służby lub wykonywania pracy.
2.
Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, nie przysługują w razie przerwy w pełnieniu służby lub wykonywaniu pracy w kontyngencie, za okres pobytu w kraju.
3.
Normy zakwaterowania wynoszą od 6,6 m2 do 9,4 m2 powierzchni użytkowej budynku koszarowego na jednego funkcjonariusza lub pracownika, w tym od 4,0 m2 do 6,8 m2 powierzchni mieszkalnej danego pomieszczenia.
4.
Funkcjonariuszom pełniącym służbę w kontyngencie:
1)
o którym mowa w art. 147c pkt 1-4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, przysługuje bezpłatne wyżywienie według normy wyżywienia SZ oraz w naturze 70 % normy wyżywienia DU, określonych w przepisach w sprawie przypadków otrzymywania przez funkcjonariuszy wyżywienia oraz norm tego wyżywienia;
2)
o którym mowa w art. 147c pkt 5 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, przysługuje bezpłatne wyżywienie według normy wyżywienia SZ oraz w naturze 50 % normy wyżywienia DU, określonych w przepisach w sprawie przypadków otrzymywania przez funkcjonariuszy wyżywienia oraz norm tego wyżywienia.
5.
Pracownikom zatrudnionym w kontyngencie przysługuje bezpłatne wyżywienie według normy wyżywienia SZ określonej w przepisach w sprawie przypadków otrzymywania przez funkcjonariuszy wyżywienia oraz norm tego wyżywienia.
§  3.
1.
Bezpłatny przewóz funkcjonariuszy oraz pracowników do miejsca pełnienia służby lub wykonywania pracy w kontyngencie i z powrotem odbywa się:
1)
pojazdami samochodowymi;
2)
pojazdami kolejowymi;
3)
statkami morskimi;
4)
statkami powietrznymi.
2.
Przewóz, o którym mowa w ust. 1, odbywa się na podstawie umowy przewozu zawartej przez Komendanta Głównego Straży Granicznej z przewoźnikiem. Przewóz jest wykonywany w sposób określony w przepisach w sprawie warunków przewozu osób.
3.
Umowa przewozu, o której mowa w ust. 2, może określić dodatkowe świadczenia udzielane funkcjonariuszom i pracownikom przez przewoźnika w trakcie przewozu.
4.
Przewóz, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może być wykonywany pojazdami Straży Granicznej w sposób określony w przepisach w sprawie warunków poruszania się po drogach pojazdów specjalnych, pojazdów używanych do celów specjalnych oraz pojazdów używanych w związku z przewozem pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej oraz pojazdów straży pożarnej biorących udział w akcjach ratowniczych, a także warunków przewozu osób pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz Straży Pożarnej.
§  4.
1.
Zapewnienie ubezpieczenia następuje w drodze zawarcia umowy ubezpieczenia przez Komendanta Głównego Straży Granicznej z zakładem ubezpieczeń.
2.
Warunki umowy udostępnia się funkcjonariuszom i pracownikom przed wyjazdem z kraju w celu pełnienia służby lub wykonywania pracy w kontyngencie.
3.
Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków zaistniałych w czasie pełnienia służby lub wykonywania pracy w kontyngencie w szczególności określa zakres i sumę ubezpieczenia, z tym że suma ubezpieczenia nie może być niższa niż wysokość świadczenia odszkodowawczego, o którym mowa w przepisach o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.187.1383

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Realizacja uprawnień przysługujących funkcjonariuszom Straży Granicznej delegowanym do pełnienia służby w kontyngencie Straży Granicznej oraz pracownikom zatrudnionym w kontyngencie Straży Granicznej.
Data aktu: 03/10/2006
Data ogłoszenia: 16/10/2006
Data wejścia w życie: 31/10/2006