Zwrot kosztów przejazdu osób wezwanych do stawiennictwa przez wojskowy organ emerytalny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 września 2006 r.
w sprawie zwrotu kosztów przejazdu osób wezwanych do stawiennictwa przez wojskowy organ emerytalny

Na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb zwrotu kosztów przejazdu osób wezwanych do stawiennictwa;
2)
rodzaje środków transportu i dokumentów poświadczających uprawnienia do zwrotu kosztów przejazdu;
3)
wysokość zwrotu przejazdu oraz terminy wypłaty.
§  2.
Osoby zgłaszające wnioski o świadczenia lub uprawnione do świadczeń albo składające zeznania w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawach świadczeń, wezwane do stawiennictwa przez Wojskowy Organ Emerytalny, zwany dalej "organem emerytalnym", mają prawo do zwrotu kosztów przejazdu publicznymi środkami transportu zbiorowego trasą o bezpośrednim połączeniu, a w przypadku braku takiego połączenia - najkrótszą trasą.
§  3.
1.
Zwrot kosztów przejazdu obejmuje:
1)
cenę biletu kolejowego drugiej klasy pociągu osobowego z miejsca zamieszkania osoby wezwanej do siedziby organu emerytalnego i z powrotem, a jeżeli nie ma połączenia kolejowego - cenę biletu w autobusowej komunikacji zwykłej;
2)
cenę biletu na przejazd publicznymi środkami komunikacji miejskiej.
2.
W przypadku gdy pomiędzy miejscem zamieszkania osoby wezwanej a siedzibą organu emerytalnego nie ma osobowej komunikacji kolejowej lub autobusowej komunikacji zwykłej, wysokość zwrotu kosztów przejazdu ustala się według ceny biletu najtańszego dostępnego środka komunikacji publicznego transportu zbiorowego.
3.
Zwrot kosztów przejazdu następuje z uwzględnieniem posiadanych uprawnień do ulgowych przejazdów publicznym transportem zbiorowym.
§  4.
1.
Organ emerytalny dokonuje zwrotu kosztów przejazdu na podstawie przedłożonego pisemnego wniosku osoby wezwanej.
2.
W przypadku gdy przejazd nastąpił środkami publicznego transportu zbiorowego, do wniosku należy dołączyć bilet.
3.
W przypadku nieprzedłożenia biletów zwrot kosztów przejazdu następuje w wysokości wynikającej z taryf przewozowych.
§  5.
1.
Koszty przejazdu zwraca się w terminie 14 dni od dnia przedstawienia przez osobę wezwaną dokumentów, o których mowa w § 4.
2.
Zwrot kosztów przejazdu jest dokonywany zgodnie z wyborem osoby wezwanej w kasie organu emerytalnego lub za pośrednictwem operatora obowiązanego do świadczeń powszechnych usług pocztowych albo na wskazany przez wezwanego rachunek bankowy.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2006 r.
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1264 i Nr 191, poz. 1954, z 2005 r. Nr 10, poz. 65, Nr 90, poz. 757 i Nr 130, poz. 1085 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024