Warunki kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególne uprawnienia tych osób.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU 1
z dnia 7 kwietnia 2005 r.
w sprawie warunków kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególnych uprawnień tych osób

Na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
formy kształcenia, na które mogą być kierowane osoby, i warunki, jakie muszą spełniać, aby ubiegać się o skierowanie;
2)
formy pomocy materialnej dla osób skierowanych za granicę, w tym stypendia i zwrot kosztów przejazdów;
3)
okresy i zasady wypłacania świadczeń osobom skierowanym za granicę;
4)
warunki i tryb odwoływania osób skierowanych za granicę;
5)
uprawnienia osób kierowanych za granicę pozostających w zatrudnieniu.
§  2.
1.
Osoby mające stałe miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają warunki określone przez podmiot zagraniczny, mogą być kierowane za granicę w celach:
1)
prowadzenia badań naukowych;
2)
podejmowania i prowadzenia działalności dydaktycznej;
3)
szkoleniowych na:
a)
odbycie części jednolitych studiów magisterskich lub uzupełniających studiów magisterskich albo wyższych studiów zawodowych,
b)
studia podyplomowe,
c)
studia doktoranckie,
d)
staże naukowe, artystyczne lub specjalizacyjne,
e)
kursy językowe i inne kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe,
f)
praktyki zawodowe.
2.
W celach prowadzenia badań naukowych mogą być kierowane za granicę osoby uczestniczące w realizacji badań naukowych w kraju.
3.
W celach szkoleniowych na studia doktoranckie mogą być kierowane za granicę osoby posiadające odpowiedni dorobek naukowy i co najmniej roczny staż pracy w danej specjalności.
§  3.
Osoby, o których mowa w § 2 ust. 1, zwane dalej "osobami kierowanymi", mogą być kierowane za granicę przez jednostki organizacyjne należące do sektora finansów publicznych, a w szczególności jednostki państwowej i samorządowej sfery budżetowej oraz jednostki prowadzące kształcenie lub badania naukowe, zwane dalej "jednostkami kierującymi".
§  4.
Osobom kierowanym w celach prowadzenia badań naukowych i w celach szkoleniowych może być przyznane miesięczne stypendium albo osoby te mogą być kierowane na koszt własny lub na koszt podmiotu niebędącego jednostką kierującą.
§  5.
Osobom kierowanym w celach prowadzenia badań naukowych i w celach szkoleniowych jednostka kierująca może przyznać miesięczne stypendium na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania w okresie realizowania zadań w ramach celów, w jakich zostały skierowane za granicę, z zastrzeżeniem § 7, w wysokości:
1)
nie niższej niż 30 % stawki dodatku zagranicznego bazowego ustalonego dla państwa, do którego osoba jest kierowana, zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej (Dz. U. Nr 239, poz. 2048 oraz z 2004 r. Nr 50, poz. 480);
2)
nie wyższej niż kwota stanowiąca równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991, z 2003 r. Nr 199, poz. 1951 oraz z 2004 r. Nr 271, poz. 2687), za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium.
§  6.
Jednostka kierująca może przyznać osobom kierowanym w celach prowadzenia badań naukowych i w celach szkoleniowych inne świadczenia, w szczególności:
1)
zwrot kosztów podróży do miejsca prowadzenia badań naukowych lub odbywania szkolenia i z powrotem, jeden raz w ciągu roku akademickiego;
2)
zwrot kosztów zakupu polisy ubezpieczeniowej;
3)
zwrot kosztów zakupu pomocy naukowych;
4)
zwrot opłat wizowych.
§  7.
1.
Osobom kierowanym w celach szkoleniowych na studia doktoranckie jednostka kierująca może przyznać miesięczne stypendium, o którym mowa w § 5, na okres:
1)
3-letnich stacjonarnych studiów doktoranckich, wypłacane nie dłużej niż przez okres 11 miesięcy w ciągu jednego roku akademickiego;
2)
8 miesięcy do wykorzystania w ciągu 4 lat trwania studiów doktoranckich odbywanych w systemie niestacjonarnym.
2.
Jednostka kierująca może przyznać osobie, o której mowa w ust. 1, inne świadczenia, w szczególności:
1)
zwrot kosztów przygotowania pracy doktorskiej;
2)
zwrot kosztów przejazdów w kraju odbywania studiów doktoranckich, jeżeli zmiana miejsca pobytu wynika z planu odbywania tych studiów;
3)
zwrot kosztów przejazdu:
a)
w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, do miejsca odbywania studiów doktoranckich i z powrotem, jeden raz w ciągu roku akademickiego,
b)
w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, do miejsca odbywania studiów doktoranckich i z powrotem, przy czym liczba przejazdów wynikająca z programu studiów nie może przekraczać 12 przejazdów w całym okresie trwania studiów;
4)
zwrot kosztów zakupu polisy ubezpieczeniowej;
5)
zwrot kosztów zakupu pomocy naukowych;
6)
zwrot opłat wizowych.
§  8.
1.
Osobom kierowanym w celach podejmowania i prowadzenia działalności dydaktycznej jednostka kierująca może przyznać:
1)
ryczałt na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania;
2)
zwrot kosztów podróży do miejsca prowadzenia zajęć dydaktycznych i z powrotem, jeden raz w ciągu roku akademickiego;
3)
zwrot kosztów zakupu polisy ubezpieczeniowej;
4)
zwrot opłat wizowych.
2.
Wysokość ryczałtu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie może być wyższa niż 150 % stawki dodatku zagranicznego bazowego ustalonego dla państwa, do którego osoba jest kierowana, zgodnie z przepisami, o których mowa w § 5 pkt 1.
§  9.
Stypendia i inne świadczenia przyznane przez jednostkę kierującą osobie kierowanej są wypłacane za pośrednictwem polskich przedstawicielstw dyplomatycznych albo w sposób ustalony przez strony.
§  10.
1.
Osobie kierowanej jednostka kierująca wydaje skierowanie określające:
1)
imię i nazwisko oraz adres osoby skierowanej;
2)
cel skierowania za granicę;
3)
okres, na który osoba zostaje skierowana za granicę;
4)
zakres świadczeń przyznanych osobie skierowanej i podmioty, które przyznały te świadczenia.
2.
Na uzasadniony wniosek osoby kierowanej, a w przypadku osoby kierowanej pozostającej w zatrudnieniu - za zgodą jej pracodawcy, jednostka kierująca może przedłużyć okres, na który osoba została skierowana za granicę, nie dłużej niż do 12 miesięcy, określając jednocześnie, czy w okresie tym osoba skierowana otrzymuje świadczenia.
§  11.
1.
Osoba pozostająca w zatrudnieniu może zostać skierowana za granicę, jeżeli uzyska zgodę pracodawcy oraz zostanie jej udzielony urlop szkoleniowy lub urlop bezpłatny.
2.
W przypadku gdy osoba jest kierowana na okres nieprzekraczający miesiąca, zatrudniający ją pracodawca udziela jej urlopu szkoleniowego płatnego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
3.
W przypadku gdy osoba jest kierowana na okres przekraczający miesiąc lub w stosunku do której długość okresu skierowania została przedłużona, na pozostały okres skierowania zatrudniający ją pracodawca może udzielić jej urlopu szkoleniowego.
§  12.
1.
Jednostka kierująca może zawrzeć z osobą kierowaną umowę, w której zobowiązuje się do wypłacania na jej rzecz miesięcznego stypendium, o którym mowa w § 5, ryczałtu, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 1, lub świadczeń wymienionych w § 6, § 7 ust. 2 i § 8 ust. 1 pkt 2-4.
2.
W umowie, o której mowa w ust. 1, mogą być ustalone warunki cofnięcia przyznanego miesięcznego stypendium, ryczałtu lub świadczeń.
§  13.
1.
Do osoby kierowanej w celach prowadzenia badań naukowych i w celach szkoleniowych, której przyznane zostało stypendium przez instytucję zagraniczną, organizację systemu Narodów Zjednoczonych lub przez inną organizację międzynarodową, a także której przyznane zostało stypendium na podstawie umowy międzynarodowej, stosuje się przepisy § 12 i § 14 ust. 1.
2.
Osobie, o której mowa w ust. 1, zatrudniający ją pracodawca może udzielić urlopu zgodnie z § 11.
§  14.
1.
Kierownik jednostki kierującej może odwołać osobę skierowaną za granicę w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o przypadku naruszenia przez tę osobę przepisów prawa lub o przypadku niedostatecznych postępów w nauce lub badaniach naukowych, zawinionych przez osobę skierowaną.
2.
Jednostka kierująca może cofnąć wypłacanie miesięcznego stypendium, o którym mowa w § 5, lub ryczałtu, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 1, w przypadkach, o których mowa w ust. 1, a także na wniosek zagranicznego opiekuna naukowego lub zagranicznej jednostki prowadzącej kształcenie, jeżeli osoba skierowana za granicę nie realizuje zadań w ramach celów, w jakich została skierowana.
§  15.
Osobom skierowanym za granicę na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów przyznane świadczenia wypłaca się do końca okresu, na który osoby te zostały skierowane.
§  16.
Traci moc zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 października 1991 r. w sprawie warunków kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególnych uprawnień tych osób (M. P. Nr 34, poz. 252 oraz z 1995 r. Nr 64, poz. 698).
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 134, poz. 1426).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1992 r. Nr 54, poz. 254 i Nr 63, poz. 314, z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 43, poz. 163, Nr 105, poz. 509 i Nr 121, poz. 591, z 1996 r. Nr 5, poz. 34 i Nr 24, poz. 110, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 96, poz. 590, Nr 104, poz. 661, Nr 121, poz. 770 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 50, poz. 310, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1115 i 1118, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1314, z 2001 r. Nr 85, poz. 924, Nr 103, poz. 1129, Nr 111, poz. 1193 i 1194 i Nr 126, poz. 1383, z 2002 r. Nr 4, poz. 33 i 34, Nr 150, poz. 1239, Nr 153, poz. 1271 i Nr 200, poz. 1683, z 2003 r. Nr 65, poz. 595, Nr 128, poz. 1176, Nr 137, poz. 1304 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 116, poz. 1206, Nr 152, poz. 1598 i Nr 179, poz. 1845 oraz z 2005 r. Nr 10, poz. 71 i Nr 23, poz. 187.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.69.613

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególne uprawnienia tych osób.
Data aktu: 07/04/2005
Data ogłoszenia: 26/04/2005
Data wejścia w życie: 11/05/2005