Warunki otrzymywania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych żołnierzom w służbie czynnej i pracownikom wojska.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 października 2005 r.
w sprawie warunków otrzymywania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych żołnierzom w służbie czynnej i pracownikom wojska

Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117 oraz z 2004 r. Nr 210, poz. 2135) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki otrzymywania świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w załączniku do ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.1)), zwanych dalej "świadczeniami opieki zdrowotnej", oraz odpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych żołnierzom w czynnej służbie wojskowej i pracownikom wojska, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa, zwanych dalej "osobami uprawnionymi", w związku z urazami nabytymi podczas wykonywania zadań poza granicami państwa, a także po ich zwolnieniu ze służby lub ustaniu umowy o pracę;
2)
sposób i tryb finansowania ponoszonych kosztów świadczeń opieki zdrowotnej.
§  2.
1.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w § 1, są udzielane osobom uprawnionym, po przedstawieniu następujących dokumentów:
1)
zaświadczenia o stanie zdrowia wystawionego przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na rodzaj urazu, opatrzonego datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem jego przedłożenia;
2)
protokołu powypadkowego, sporządzonego przez komisję powypadkową powoływaną na podstawie przepisów określających postępowanie w razie wypadku lub ujawnienia choroby pozostających w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej;
3)
rozkazu personalnego o wyznaczeniu na stanowisko służbowe żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową do wykonywania zadań poza granicami państwa, a w przypadku pracownika wojska - umowy o pracę dotyczącej wykonywania przez tego pracownika zadań poza granicami państwa.
2.
W przypadku gdy koszt jednorazowego świadczenia opieki zdrowotnej lub łączny koszt świadczenia realizowanego w okresie nieprzekraczającym trzydziestu dni byłby wyższy niż 5.000 zł, osoba uprawniona przedstawia, poza dokumentami, o których mowa w ust. 1, opinię konsultanta wojskowej służby zdrowia co do potrzeby i zasadności udzielenia takiego świadczenia opieki zdrowotnej. Pozytywna opinia konsultanta wojskowej służby zdrowia warunkuje udzielenie osobie uprawnionej takiego świadczenia opieki zdrowotnej.
§  3.
1.
Świadczeniodawca otrzymuje środki publiczne za udzielone w danym miesiącu świadczenia opieki zdrowotnej na podstawie miesięcznego zestawienia oraz faktury, złożonych w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy zestawienie.
2.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
imię i nazwisko, numer PESEL oraz datę urodzenia osoby uprawnionej;
2)
datę udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej;
3)
rodzaj i zakres udzielonego świadczenia opieki zdrowotnej;
4)
liczbę udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej;
5)
datę wystawienia i numer faktury.
3.
Środki publiczne są przekazywane świadczeniodawcy w terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia pod względem merytorycznym i finansowym dokumentów, o których mowa w ust. 1.
4.
Środki publiczne są przekazywane na rachunek świadczeniodawcy.
5.
W przypadku dokonania korekty zestawień oraz faktur, o których mowa w ust. 1, świadczeniodawca składa oba dokumenty wraz ze szczegółowym uzasadnieniem przyczyny sporządzenia korekty, niezwłocznie po stwierdzeniu nieprawidłowości.
6.
W przypadku konieczności dokonania zwrotu przekazanych wcześniej środków finansowych, wynikających z korekty, o której mowa w ust. 5, świadczeniodawca zwraca te środki wraz z ustawowymi odsetkami na rachunek bankowy jednostki wojskowej, która dokonała zapłaty za świadczenia opieki zdrowotnej, w terminie 7 dni od dnia sporządzenia korekty i wystawienia faktury korygującej.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
_________

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 94, poz. 788, Nr 132, poz. 1110, Nr 138, poz. 1154, Nr 157, poz. 1314, Nr 164, poz. 1366, Nr 169, poz. 1411 i Nr 179, poz. 1485.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024