Szczegółowy tryb działania i organizacja Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 sierpnia 2005 r.
w sprawie szczegółowego trybu działania i organizacji Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych

Na podstawie art. 7b ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 59, poz. 609, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 oraz z 2005 r. Nr 143, poz. 1204) zarządza się, co następuje:
§  1.  1
1. 
Komitet Polityki Ubezpieczeń Eksportowych, zwany dalej "Komitetem", rozpatruje sprawy, w tym podejmuje decyzje w formie uchwał, w drodze korespondencyjnego przedstawienia stanowisk (tryb pisemny) albo na posiedzeniu.
2. 
Przewodniczący Komitetu decyduje o trybie, w jakim są rozpatrywane sprawy, z tym że projekt uchwały wymagający pilnego rozstrzygnięcia jest kierowany przez Przewodniczącego Komitetu do rozpatrzenia w trybie pisemnym.
3. 
Komitet może wybrać na posiedzeniu spośród swoich członków wiceprzewodniczącego Komitetu, w obecności wszystkich członków Komitetu, zwykłą większością głosów.
§  2.  2
 Obsługę organizacyjno-techniczną Komitetu i Przewodniczącego Komitetu wykonuje sekretariat Komitetu.
§  2a.  3
1. 
Komitet rozpatruje sprawy w trybie pisemnym jednogłośnie.
2. 
Przewodniczący Komitetu wyznacza członkom Komitetu, w formie pisemnej albo w formie elektronicznej, termin na zajęcie stanowiska w sprawie projektu uchwały, nie krótszy niż siedem dni od dnia jego doręczenia.
3. 
Sekretariat Komitetu przesyła niezwłocznie członkom Komitetu pismo Przewodniczącego Komitetu zawierające informację o terminie, o którym mowa w ust. 2, wraz z projektem uchwały oraz wnioskiem, o którym mowa w § 4, jeżeli dołączenie wniosku jest niezbędne do podjęcia uchwały.
4. 
Członek Komitetu w terminie, o którym mowa w ust. 2, przesyła Przewodniczącemu, w formie pisemnej albo w formie elektronicznej, projekt uchwały, na którym czytelnie odnotowuje swoje stanowisko, potwierdzając je odpowiednio podpisem, datą i imienną pieczęcią albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
5. 
W przypadku zajęcia negatywnego stanowiska w sprawie, której dotyczy projekt uchwały, członek Komitetu załącza do projektu uchwały pisemne uzasadnienie tego stanowiska.
6. 
Przewodniczący Komitetu wyraża swoje stanowisko w sposób określony w ust. 4 i 5 w terminie, o którym mowa w ust. 2.
7. 
Członkowi Komitetu przysługuje prawo zgłoszenia w terminie, o którym mowa w ust. 2, w formie pisemnej albo w formie elektronicznej, uzasadnionego zastrzeżenia do trybu pisemnego rozpatrzenia sprawy, w szczególności ze względu na potrzebę uzupełnienia wniosku, o którym mowa w § 4, lub uzyskania wyjaśnień od Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna, zwanej dalej "Korporacją".
8. 
W przypadku braku jednogłośności przy rozpatrywaniu spraw, nieprzekazania stanowiska przez członka Komitetu lub niezajęcia stanowiska przez Przewodniczącego Komitetu w terminie, o którym mowa w ust. 2, albo w przypadku zgłoszenia uzasadnionego zastrzeżenia, o którym mowa w ust. 7, Przewodniczący Komitetu kieruje sprawę do rozpatrzenia na posiedzeniu Komitetu.
§  3.  4
1. 
Do ważności uchwał podejmowanych na posiedzeniu Komitetu jest wymagane zawiadomienie wszystkich członków Komitetu o tym posiedzeniu.
2. 
Posiedzenia Komitetu zwołuje Przewodniczący Komitetu. Posiedzenia Komitetu prowadzi Przewodniczący Komitetu albo wiceprzewodniczący Komitetu na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
3. 
Zawiadomienie o terminie, miejscu i porządku posiedzenia Komitetu jest przekazywane członkom Komitetu oraz Korporacji, nie później niż na 14 dni przed terminem posiedzenia Komitetu. Jeżeli Komitet rozpatruje na posiedzeniu wyłącznie projekty uchwał niepodjętych w trybie pisemnym w przypadkach, o których mowa w § 2a ust. 8, zawiadomienie może być przekazane w terminie krótszym.
4. 
Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3, dołącza się projekt uchwały oraz przekazany przez Korporację wniosek, o którym mowa w § 4, jeżeli dołączenie wniosku jest niezbędne do podjęcia uchwały.
5. 
W przypadku projektu uchwały skierowanej do rozpatrzenia na posiedzeniu Komitetu w związku ze zgłoszeniem uzasadnionego zastrzeżenia w przypadkach, o których mowa w § 2a ust. 7, do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3, dołącza się przekazane przez Korporację wyjaśnienia lub uzupełniony wniosek.
6. 
Komitet rozpatruje projekt uchwały przekazany do rozpatrzenia na posiedzeniu w przypadkach, o których mowa w § 2a ust. 8, po otrzymaniu przez członków Komitetu oraz Korporację kopii protokołów, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4.
7. 
Komitet podejmuje uchwały na posiedzeniu większością trzech głosów, w obecności co najmniej czterech członków Komitetu. W przypadku równej liczby głosów o podjęciu uchwały rozstrzyga Przewodniczący Komitetu albo wiceprzewodniczący Komitetu, jeżeli prowadzi posiedzenie.
§  4.  5
 Komitet opiniuje wnioski o ubezpieczenia eksportowe i zlecenia udzielenia gwarancji ubezpieczeniowych, które zostały mu przekazane przez Korporację wraz ze stanowiskiem Korporacji zawierającym jednoznaczną rekomendację dotyczącą propozycji załatwienia sprawy, a także oceną występującego ryzyka, w tym ryzyka finansowego.
§  5. 
Projekty uchwał dotyczące:
1)
szczegółowych zasad działalności Korporacji w zakresie gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych oraz gwarancji ubezpieczeniowych i zasad ustalania stawek ubezpieczeniowych oraz wynagrodzeń z tytułu udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych,
2)
określenia uprawnień Korporacji w zakresie samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących zawierania umów ubezpieczeń eksportowych i udzielania gwarancji ubezpieczeniowych,
3)
klasyfikowania krajów w zależności od stopnia ryzyka

- wnosi Przewodniczący Komitetu z własnej inicjatywy lub na wniosek Korporacji.

§  6.  6
1. 
Z przebiegu rozpatrzenia sprawy w trybie pisemnym oraz z posiedzenia Komitetu jest sporządzany protokół, który podpisują:
1)
Przewodniczący Komitetu - w przypadku rozpatrzenia sprawy w trybie pisemnym;
2)
członkowie Komitetu uczestniczący w posiedzeniu Komitetu - w przypadku rozpatrzenia sprawy na posiedzeniu Komitetu.
2. 
Podpisane przez Przewodniczącego Komitetu albo prowadzącego posiedzenie wiceprzewodniczącego Komitetu oryginały uchwał podjętych na posiedzeniu Komitetu są przekazywane Korporacji przez sekretariat Komitetu w terminie pięciu dni roboczych od dnia, w którym odbyło się posiedzenie.
3. 
Kopie uchwał podjętych w trybie pisemnym oraz kopie protokołów dokumentujących przedstawione stanowiska w sprawie tych uchwał wraz z kopiami uzasadnień, o których mowa w § 2a ust. 5, lub uzasadnionych zastrzeżeń, o których mowa w § 2a ust. 7, są przekazywane przez sekretariat Komitetu członkom Komitetu w terminie pięciu dni roboczych od dnia podpisania protokołu.
4. 
Podpisane przez Przewodniczącego Komitetu oryginały uchwał podjętych w trybie pisemnym oraz kopie protokołów dokumentujących przedstawione stanowiska w sprawie tych uchwał, wraz z kopiami uzasadnień, o których mowa w § 2a ust. 5, lub uzasadnionych zastrzeżeń, o których mowa w § 2a ust. 7, są przekazywane Korporacji w terminie pięciu dni roboczych od dnia podpisania protokołu.
§  7. 
Komitet jest obowiązany do niezwłocznego rozpatrywania pisemnych informacji Zarządu Korporacji o możliwych zagrożeniach powstania szkód, wynikających z gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych i udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych.
§  8. 
1. 
Komitet może zlecać ekspertom lub zespołom roboczym przygotowanie opracowań dla Komitetu.
2.  7
 W związku z opiniowanymi wnioskami o ubezpieczenie eksportowe i zleceniami udzielenia gwarancji ubezpieczeniowych Przewodniczący Komitetu może zapraszać do udziału w posiedzeniach Komitetu, w terminach określonych dla członków Komitetu, osoby niewchodzące w skład Komitetu, w tym przedstawicieli Korporacji. Do zaproszeń osób niebędących przedstawicielami Korporacji sekretariat Komitetu dołącza wnioski, o których mowa w § 4, przekazane przez Korporację uzupełnienia tych wniosków lub wyjaśnienia, o których mowa w § 2a ust. 7.
§  9.  8
 (uchylony).
§  10.  9
 Sprawozdanie z działalności Komitetu jest przyjmowane w trybie pisemnym albo na posiedzeniu większością czterech głosów w obecności co najmniej czterech członków Komitetu.
§  11.  10
 Wydatki związane z funkcjonowaniem Komitetu są finansowane z budżetu państwa w ramach części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki.
§  12. 
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 1997 r. w sprawie szczegółowego trybu działania i organizacji Komitetu Polityki Ubezpieczeń Kredytów i Gwarancji Ubezpieczeniowych (Dz. U. Nr 69, poz. 440).
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 lipca 2017 r. (Dz.U.2017.1415) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2017 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 lipca 2017 r. (Dz.U.2017.1415) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2017 r.
3 § 2a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 lipca 2017 r. (Dz.U.2017.1415) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2017 r.
4 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 lipca 2017 r. (Dz.U.2017.1415) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2017 r.
5 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 lipca 2017 r. (Dz.U.2017.1415) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2017 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lipca 2017 r. (Dz.U.2017.1415) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2017 r.
7 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lipca 2017 r. (Dz.U.2017.1415) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2017 r.
8 § 9 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 września 2011 r. (Dz.U.11.214.1268) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2011 r.
9 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 13 lipca 2017 r. (Dz.U.2017.1415) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2017 r.
10 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 lipca 2016 r. (Dz.U.2016.1109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.174.1446

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb działania i organizacja Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych.
Data aktu: 23/08/2005
Data ogłoszenia: 09/09/2005
Data wejścia w życie: 24/09/2005